Kfz. 13 Adler /wektor/ 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Kfz. 13 Adler /wektor/ 1:25

Příspěvek od Matys »

Zdravím všechny v novém roce a přeji spoustu úspěchů a to nejen těch papírových.

Vánoční čas nás již opustil, nicméně nostalgie způsobená probíráním stále se plnícího archivu za svitu umělého osvětlení stejně umělého stromku ještě setrvává. Takže tedy došlo takříkajíc na nejhorší. Na pracovním stole byl vytvořen pořádek, pod nánosem spousty zbytečností byla nalezena řezací podložka, z tajných zákoutí se vyloupla krabička se vším potřebným a na stole se tak mohl zjevit model ve společnosti nůžek a největšího vynálezu lidstva - Herkulesu.

Řídíce se rčením "Kujme železo dokud je žhavé" byl archiv ochuzen o jeden kousek a to konkretně Kfz. 13 Adler od vydavatelství wektor v měřítku 1:25.
Model se ke mě dostal díky chválihodné činnosti numiho (za což ještě jednou děkuji) a to ve společnosti jiných, hlavně Kfz. 14 Adler, tedy téměř identického vozidla ovšem v provedení radiovůz.

Adler mě tenkrát vcelku zaujal, byť nejsem vyloženě fandou německých vozidel, a tento zájem se opět projevil.

Na začátek malé představení:

Obrázek

Obrázek pochází z této vcelku výživné galerie https://afvinscale.wordpress.com/2010/0 ... kumentace/" onclick="window.open(this.href);return false;

Podle německé wiki byl Kfz.13 Adler první obrněný automobily po první světové válce představený Reichswehrem. Do roku 1935 bylo vyrobeno 147 ks tohoto vozidla postaveného na základě civilních automobilů Adler Standard 6 . adler byl vybaven pohonem všech kol a i přes tuto skutečnost měl špatnou průchodnost terénem (tedy pokud jsem slovo Geländegängkeit pochopil správně ;) ).

Adler byl využit v polském tažení a v roce 1940 i na západě. V roce byl odejit z aktivní služby a byl používán pouze pro školní účely.

Hmotnost: 2,1t
Délka: 4,2 m
Šířka: 1,7 m
Motor: Vodou chlazený šestiválec - motor série od Eagle "Standard 6", 51 koní a 2916 cc
Maximální rychlost (silnice): 70 km / h.
Palivo Množství: 70 l
Rozsah: 380 km
Posádka: 2 (Kfz.13), 3 (Kfz.14)
Výzbroj: MG 13 , později 34 MG s 1000 náboji
Pancéřování: okolo 8 mm
Výrobce: Daimler-Benz
Výroba: 1932-1934
Množství: 147 ks (Kfz.13), 40 ks (Kfz.14)

Toť jsem zatím pozjistil. Jistě se tu najdou větší znalci, kteří když-tak, prosím, opraví či doplní.

A teď k modelu:

Obrázek

Model má rozsah
4+1/3 x A4 dílů
1/3x A4 s šablonami na díly z drátu
13+1/3 x A4 s návodovými kresbami
popis, stručný návod a nějaké ty obrázky modelu k tomu

ObrázekObrázek

Musím říci, že je to moje první zkušenost s tímto vydavatelstvím, ale na první pohled (a na spoustu dalších) se mi šmikada jeví jako dosti povedená. Návodovek je poměrně dost, zdají se být opravdu přehledné a snad tam je i všechno co tam má být :)

Stavbu jsem zahájil tak nějak podle návodu a svým závratným tempem jsem se zatím nijak daleko nedostal, tak alespoň pár obrázků toho co se urodilo.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Lepí se to pěkně, zatím jsem neměl žádný vetší problém a ty malé na které jsem narazil přisuzuji své šikovnosti, takže nadšení přetrvává.

Toť dnes vše, střihu zdar ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Kfz. 13 Adler /wektor/ 1:25

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

ahoj,
bedlivě budu sledovat Tvůj report.
Je to již skoro rok, co jsem se také zakousl do tohohle zvláštního vozítka, zejména jsem chtěl okusit něco nového a neokoukaného, taktéž vydavatelství Wektor, bylo pro mne něčím novým.

Já ovšem zvolil radiovůz

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Třeba se Ti budou hodit fotečky.

Jinak jsem si dovolil udělat menší úpravu v podobě otevíratelných dveří 8-)
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“