Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFOTO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Fanda B.
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 1.5.2014 14:26

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od Fanda B. »

A teď fotku jak plave
thomaash
Příspěvky: 151
Registrován: úte 24.1.2012 13:52

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od thomaash »

moc pekné, gratulujem k dokončeniu :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od kaktusak »

Gratuluji k dokončení . Model vypadá nádherně tam snad není co vytknout . Já bych si dovolil speciálně pochválit celý report o stavbě . Je podle mě vynikající . Případný další stavitel má dokonalý návod . Ted jen ty šikovné ruky , kdybys taky pujčoval .
Miras
Příspěvky: 14
Registrován: pát 17.10.2014 16:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od Miras »

Takže ode mne také gratulace k velmi úspěšnému dokončení. To se Ti opravdu povedlo. Mám model také, zatím ještě v šuplíku, ale díky Tvému super infu ze stavby se na jeho slepení těším ještě víc. A nafoceno to máš přímo profesionálně.

Miras
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od hromadko.s »

Moc pěkný :D
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od křemilek »

Ahoj hnedka jak dodělám kostel Nepomuckého tak se do té PMsky pustím nádhera asi budu malinko opisovat jak ti to nebude vadit
Uživatelský avatar
C4ndlee
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22.1.2014 11:57

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od C4ndlee »

Krásny model :) tie totky su vyborné
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od zkooter »

Čaute všem,
Kaktusak: Vono to je trošku takové opisování na druhou. Než jsem říznul do PMSky, strávil jsem spoustu času pročítáním jiných vláken s podobnými modely a do vlastního bonzbločku si už chvilku značím pro mě zajímavé postupy. Při stavbě jsem tedy opisoval od spousty jiných kolegů modelářů, takže pokud bude někdo opisovat ode mě, není to všechno je z mé hlavy a budu jenom rád.
křemílek: nevadí vůbec, klíďo opisuj

...a ještě jednou všem velké díky. Cením si toho ;)

Naposled si ještě odskočím od člunu zpátky k PMSce. Trochu jsem hledal a ptal jsem se, jak vůbec funguje spojování jednotlivých pontonů na řece. Laik se k takovým informacím těžko dostane, tak jsem se zeptal kolegy z práce, který sloužil na vojně u pontoňáků a ten sestavil vyčerpávající popis všech možných zámků, spojů, ovládání a dalších jiných hejblátek, včetně mechanismu jejich použití, které na pontonech jsou. S jeho svolením zveřejňuji kompletní popis, třeba se bude někomu hodit nebo aspoň zaujme :)

:arrow: Obrázek č. 1 - čelní pohled zprava
Obrázek
- malá elipsa vlevo – upínací třmen – lomený třmen s volnou dolní příčkou (otočná vodorovně), kterou prochází a je v ní zafixována závitová tyč, ta prochází další vodorovnou osou (není vidět) uloženou v rámu nosiče s vnitřním závitem – funguje jako závitový posuv –a zároveň umožnuje odklopení a přiklopení třmene na zádržný trn. Závitovka je zakončena kostkou provrtanou do kříže – do děr se vsouvá montážní tyč k dotažení třmene na pevno, dole je připevněna otočná rukojeť na volné dotažení nebo povolení třmene
- velká elipsa vpravo – upevnění pontonu navijákovými lany po natažení na plošinu a při přepravě, lano prochází zářezem v náběhu na hraně podhonu a je uchyceno na menší kruhový čep, který při skládání slouží zároveň jako pevná kladka

:arrow: Obrázek č. 2 - pohled zezadu zprava
Obrázek
- vpravo - detail na upínací třmen (viz výše),
- vlevo zachycovací trn (čep) pro zajištění ve vysmekávadle (na levém podhonu je vepředu), zároveň je vidět uložení ocelového lana pro shazování pontonu na silných tocích (na tocích při rychlosti kolem 2 m/sec se používá tzv. lance (25 lano konopné nebo syntetický mix)

:arrow: Obrázek č. 3 - pohled na složený ponton zezadu (čelo to má obráceně)
Obrázek
- Zleva – horní spoj – hřeben – částečně vysunutý – je jištěn příčným trnem s eliptickou vyosenou hlavou (slouží jako pojistka proti vysunutí vyklopením do strany zapadá přečnívající část hlavy do výřezu)
- pod ním jednoduchý a dvojitý závěs přenosného rampovníku (je zapuštěný v pojezdové palubě), dtto naproti
- uprostřed nahoře spojení středních podhonů výsuvným čepem a jistící řetěz (je pouze na jedné straně u říčních dílů – kolem něj se ponton otáčí při rozpojení na 20 t soulodí),
- pod ním dolní spoj (klasika hřeben + pastorek),
- pod ním zajišťovací háček proti rozevření při přepravě (u říčních jsou na obou čelech, u břežáku jen na zadním)
- vpravo dole dnový zámek v odemčené poloze, nad ním vpravo horní spoj – protikus – je vidět zajišťovací trn

:arrow: Obrázek č. 4 - detail horní hrany podhonu
Obrázek
-trn který slouží jako doraz u spojených pontonů a na navlékání navijákového lana při skládání, oko s hákem vedle něj je po vyvazování lance při shozu, háček pro zachycení pomocného lankového spoje – používá se jen v silném proudu pro spojení pontonů nebo k vyvázání na ocelové lano při kotvení do betonových bloků na břehu

:arrow: Obrázek č. 5 - detaily
Obrázek
- horní spoj „samice“ a závěsy rampovníků jsou už popsané
- čtvrtkruhový trn slouží jako doraz a jako pevná kladka při skládání, vpravo menší kruhový – viz. obr. 1
- dole detail ovládání dnového zámku - „palec“ ve tvaru širokého V, kde se do vyčnívající části zasune montážní tyč směrem od středu pontonu a překlopením ke kraji se provede uzamčení, odemčení je opačným způsobem (pouze u rozloženého pontonu)

:arrow: Obrázek č. 6
Obrázek
- detail zajišťovacího háčku a háku dnového zámku s uchycením táhla od „palce“

:arrow: Obrázek č. 7
Obrázek
- zarážka háku dnového zámku

:arrow: Obrázky č. 8, 9
Obrázek Obrázek
- detail mechanismu dolního spoje
pokračování na palubě – které zatím nemám na foto – rozšířená hlavice tyče, na kterou je jako kardan uchycen půlkruhový třmen s vybíhajícím trnem, na tento trn se nasadí tulej montážní tyče a kruhovým pohybem (ženista při tom jde přes oba spojované pontony) se spoj uzavře nebo otevře, celý tento mechanismus je uložen v oválném prolisu (na stavebnici je naznačen jen jako oválná ploška s kolečkem u hrany pontonu)

A to je vše přátelé, tádydádydááá :) Upozorňuji, že jak jsem koupil, tak prodávám. Pokud se v textu najdou nějaké nesmysly nebo nesrovnalosti, nesměřujte prosím stížnosti na moji hlavu, resp. můžete, ale já je stejně předám na správná místa 8-)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od rybak »

Moc pěkná reportáž.
Když už jsi sem hodil fotky říčního dílu, tak já přihodím pár nesrovnalostí s jejím modelem.
1. Rovné čelo - originál má čelo do vlnovky, tak jak je na pobřežním dílu. Viz foto.
Obrázek

2. Nelícují čela - model ve složeném stavu nedosedá.
Obrázek

3. Velmi jednoduché ztvárnění čepů - na modelu pouhé pásky papíru.
Obrázek

Ale jinak je to pořád nejlepší model říčního pontonu na trhu.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815 PMS (břehový díl + BZ-T815) / RW / 1:32 / HOFO

Příspěvek od VašekS »

Skvělý referát. Ne všemu úplně rozumím :D , ale dík za každou novou informaci. Je super, když si můžeš pokecat s někým, kdo u toho je nebo byl a rád odpoví.


rybak: Dík za upozornění s těmi čely pontonu. Aspoň pro mě dost důležitá informace. Uvidim, co se s tím bude moct udělat, až to budu lepit. Ale to je až ........ :?
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“