KRAZ 255 B / Renova Model / 1:25 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

KRAZ 255 B / Renova Model / 1:25 / HOTOVO

Příspěvek od Raven »

Zdravím pánové,
už v době kdy jsem tuto stavbu plánoval, jsem věděl, že se finální podobou modelu budu chtít nějak odlišit od již postaveného. Rozhodně jsem nechtěl stavět vozidlo ČSLA/AČR, a rozhodně jsem nechtěl nechat valník prázdný, nebo na něj standardně umístit kanystry a sudy…po několika měsících gůglování padla volba na to, umístit na valník protiletadlový kanón ZU-23-2 (ona ta myšlenka ve skutečnosti prošla daleko větším vývojem…). Začal jsem tedy hledat jeho papírovou verzi. Bohužel, v době kdy jsem ji měl již doma, jsem ke své nelibosti zjistil, že tento nápad už měl jeden modelář v Polsku :roll: . Zklamalo, ale neodradilo mě to.
Při hledání fotodokumentace k oběma modelům se mi bohužel nepodařilo najít žádný snímek skutečného ZUčka umístěného na KRaZu, za to jsem ale našel kopu snímků kanónu na valníku ZiLa. Otázka tedy byla, může být ZUčko na KRaZovi? No jasně že jo, když to může být na ZiLu, zvládne to i KRaZ… ;)
Tolik k úvodu, ještě snad zbývá odpovědět, proč nebude mít KRaZ označení ČSLA ? Protože jsem nikde nenašel žádnou zmínku, že by ZUčko bylo ve výzbroji ČSLA (a to si troufám říct, že tomuto jsem věnoval nejvíce času) jediná zmínka o ZU v naší armádě se váže k roku 2004: rusko-slovensko-český projekt modernizace ZU23-2 na verzi ZU23-2 M2 Vlara…Rozhodl jsem se tedy pro ruskou verzi vozidla…tak snad to nikomu nebude úplně proti srsti…
Do začátku si dovolím přihodit pár snímků (více jich je v galerii) :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Toť vše, co mé volšové ruce od včerejšího večera napáchaly...docela mě ale zklamaly 1mm laserem pálené matičky od GPM. Buďto to totiž neumím (což bych řekl že se tomu dá věřit víc), nebo to je prostě naprd. Když jsem je zkoušel dostat z rámečků skalpelem, tak se doslova rozpadly na prach - věřím, že kdybych takto nadrolil všechny, ubalím si i dvě cigarety :lol: proto jsem přistoupil k jejich papírové verzi, která je přímo obsažená ve vystřihovánce, což se mi líbí více, ale výsledek není 100% Takže pokud má někdo s 1mm zkušenosti, konkrétně jak je dostat z rámečku, budu rád za tip.
Další věc - nýtování. Přemýšlel jsem o nýtování pomocí špendlíkových hlaviček, jenže ty mi přišly obrovské vzhledem k měřítku. Tak jsem si zakoupil injekční jehly - na slovenském fóru jsem vyštrachal tabulku s přepočtem průměru jehly na měřítko a podle toho koupil jehly. Dosti mě pak potěšilo, že když jsem nýty přilepoval na vyznačená místa, byly přesně tak velké, jako jsou natištěné...
Toť vše do tohoto reportu. Snad se Vám zatím můj drobný postup zalíbí a rád uvítám vaše názory a připomínky...Jinak vystřihovánka je to zatím naprosto ůžasná, vše pasuje a je to doslova jako LEGO...takže pohoda klid... ;)
Naposledy upravil(a) Raven dne pát 15.5.2015 18:20, celkem upraveno 1 x.
Jirik
Příspěvky: 27
Registrován: pon 7.1.2013 19:50
Bydliště: Plazy

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Jirik »

Něco málo o práci s matkami je na slovenském fóru.

http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1214" onclick="window.open(this.href);return false;
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Dovolím si zabrat místo v hledišti a budu sledovat stavbu. Tento kousek mě docela zajímá.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Laser šrouby a matky od kohokoliv jsou nekvalitní, jsou to drobné dílky na měkkém papíře a prostě se to rozpadá. Já je vždy po nalepení zakápnu kapičkou seknundového lepidla, ono to naseje ten sekundák a propojí jednotlivé vrstvy a drží to, ale pokud budeš stavět čisto stavbu je to trochu problém.
Nejlepší hlavy šroubů má Ivant ze slovenského fóra. http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=3578" onclick="window.open(this.href);return false; Stojí to co lasery a kvalita je o několik tříd výš a dostaneš i víc materiálu. ;) Do Čech to vozí i Jožkin, tak by to přes něj snad šlo objednat. ;)

Nýty řeším vyseknutým papírem za pomocí injekční jehly a pak dělám zakulacenou hlavičku kapičkou Herkulesu. :)
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Raven »

Brzdo díky za tip...jak sleduju tak nýty dělám stejně jako ty, akorát ta kapička Herkulesu na to, mě nenapadla. Zkusím... ;) Jinak matičky jsem ráno napustil vteřiňákem, dle rad ze slovenského fóra a vypadá, že by to mohlo fungovat...no uvidím...když ne tak se budu muset holt obrátit na Jožkina...čistostavbu určitě stavět nebudu, ale zase to neplánuju nějak extrémně zaprasené...
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Inu, pořádný krajíc sis po pragovce zakrojil, ale tak to má být. Ať se daří..
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Raven »

Lukáš píše:Inu, pořádný krajíc sis po pragovce zakrojil, ale tak to má být. Ať se daří..
Pořádný krajíc jsem si ukrojil, o tom žádná. Ale musím uznat že zatím mám hotové všechny příčky rámu, mám je onýtované a doplněné o matice a zatím naprosto vše vychází perfektně a jak jsem už psal, skoro jako LEGO. Ono...hodně i pociťuju to, že jsem skoro přestal používat nůžky a začal používat skalpel, ocelové pravítko a "dvoutisícovku" smirek...je to fakt jinde...
Ale přece jen jednu výtku bych k autorovi měl - bylo by fajn více zvýraznit místa pro nýty, jelikož najít černý kroužek s průměrem 0,4mm na takřka černém pozadí je docela kumšt... :lol:

Měl bych ještě dotaz na Brzdu : když jsi stavěl ty svého KRaZe (předpokládám že máš tu verzi s původní obálkou - já mám tu novější), tak když jsi lepil rám - vnitřní a vnější stranu - stalo se ti jako mě, že ti v zadní části rámu jak je to zůžení neseděly úplně ty dva díly na sebe - zůžení mělo jiný úhel. Osobně si to nedokážu vysvětlit, protože mi vše sedí na rysky a jak v předu tak i vzadu jsem to "trefil" na hranu...
Samozřejmě vím že to nějaká extra chyba není, ale jen by mě to zajímalo...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Taky přeju hodně zdaru. Je to náročnej model.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Jé to už je let co jsem lepil Kraze, ale mám pocit že mi neseděla jen převodovka, je tam zvláštně tvarovaný díl, jinak vše sedělo.
killer154
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 2.2.2012 15:08

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od killer154 »

na novém vydání nejsou aspoň u mě vidět tečky na stpačkách,které se mají proděrovat,řešil jsem úpravou v photoshopu.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Raven »

Tak rám je zkompletovaný do sebe!!! Potěšilo mě, že moje volšové ruce to dokázaly rovně :geek: zítra dodám fotky, musím ještě doplnit pár nýtů a šroubů...

killer154 tak v tom případě máme každý asi jinou verzi tisku, protože u mě to jde vidět perfektně - černé tečky na trošku světlejším podkladu

Brzdič : zkusil jsem nýty doplnit o tvoji metodu doplnění o kapku Herkulesu, musím uznat že super nápad, nýty jsou více plastičtější...ale stále jsem zvědavej jak budou vypadat po přestříkání surfacerem a barvou...

Mimochodem, nedávno jsem viděl takovej zajímavej wash kterej se používá přímo na zvýraznění šroubů, matic a nýtů, má s tím někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Raven »

Nedalo mi to, a musel jsem to nafotit ještě teď... :oops:
Vyzkoušel jsem poprvé i laserem pálené milimetrové šrouby...po napuštění sekunďákem je s nimi dobrá práce akorát výsledný efekt vypadá líp naživo než na fotkách, kde to působí spíš jako čudlík... :roll:
Rám jsem kompletoval na skleněné desce, po celé jeho délce jsou rozteče rozdílné v průměru o 0,2mm a do oblouku se mi to zvedá jen na konci rámu a to jen o 0,15mm (měřeno listovýma měrkama)
a tady jsou fotky :
Obrázek
...nýtování v přední části rámu, koukám že takhle z blízka foceno to vypadá tak trochu prasácky...jinak, na nýtech je daná kapka Herkulesu, přesně dle rady Brzdiče a vypadá to víc plastičtěji...
Obrázek
...předposlední příčka které vévodí úchoušťour...nějak jsem ale ve vystřihovánce nenašel díl dle které by se to mělo udělat i když v návodu to očíslované je :?: ...
Obrázek
...koncová příčka i s přípravou pro tažný hák, nýtováním a 1mm maticema - zvláštní je, že na fotkách skutečného KRaZe jsem někde místo matic našel jen otvory, někde šrouby, někde matice... :idea:
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od bernie »

....a co tak dílům před dalším sestavování projet hrany /někdy kovovou kulatinou, jindy přetáhnout hranou kovového pravítka.
Nebude to vypadat tak okousaně :(
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od Raven »

vidis,to me ani nenapadlo. Spis jsem si rikal,ze bych pak hrany pretahl sekundakem a prebrousil smirkem?
killer154
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 2.2.2012 15:08

Re: KRAZ 255 B + ZU-23-2 / Renova Model + Modelik / 1:25

Příspěvek od killer154 »

Ten díl který jsi nahradil tím uchoštourem je na pérovce a tisk na mém vydání je opravdu velmi tmavý,některé body pro nýty musím hledat pod lampou pod různými úhly,kdyby to nebylo sešité a objednané přes sběrku tak si myslím,že je to špatný scan
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“