RipperWorks

Moderátor: Vojta Č.

Odpovědět
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: RipperWorks

Příspěvek od jarek »

Rád bych se zeptal na technologii tisku Pragy S5T-3 Na webu vydavatele je ofset a já v ruce držím "laser"? Kámoš mi psal , že to má být nějaká " New Technoology" Něco jako laser , jen prý odolnější .. JP
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: RipperWorks

Příspěvek od vojta78 »

Šlo by udělat fotku?
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: RipperWorks

Příspěvek od jbb »

Vážení modeláři,
dotaz k tisku od pana Procingera (že se jedná o laser) jsem zaregistroval na FB dnes ráno a nyní tedy to, k čemu jsem se od té doby dobral.

Skutečně, ačkoliv jsem u tiskárny objednával offset, tiskárna využila novou technologii tisku (nikoliv laser, jak se někteří z Vás domnívají, ale tzv. novou hybridní technologii digitálního tisku), která je sice moderní a z jistého úhlu pohledu kvalitnější, ale o jejímž použití mě tiskárna informovala až dnes na můj přímý dotaz.
Po zevrubné kontrole výtisků RW-71 (včetně destruktivních zkoušek, tedy ohýbání bez rýhování, takříkajíc „na prase“) musím říci, že výsledný tisk se skutečně láme o „malou trošičku“ více než starší tisky (porovnáváno s RW-69), ovšem nesrovnatelně méně než laserové výtisky, které používám pro bety. Protože hybridní tisk má ale oproti offsetu i své výhody a rozdíl v lomu považuji za skutečně minimální, rozhodl jsem se RW-71 jsem prodávat tak jak je vytištěna, výsledný produkt považuji za ekvivalentní offsetu. Pokud by však kdokoliv z modelářů měl odlišný názor, nechť model, prosím, reklamuje u svého prodejce (které jsem již o situaci informoval). Opravuji zároveň i na webových stránkách a omlouvám se za uvedení módu tisku „offset“.
Vzhledem k tomu, že nový tisk má skutečně i své výhody, jako jsou vyšší detaily, lesklejší tisk a hlavně zaručení barevné stálosti v celém nákladu (na rozdíl od offsetových desek, které během tisku degradují – což se kdysi projevilo např. na béžovo-růžové RW-16), zajímal by mě Váš názor na to, zdali by nebylo vhodné na novou technologii přejít i u dalších modelů (kromě modelů se stříbrným tiskem, neboť tuto barvu umí bohužel jen klasický offset).
Prosím tedy o vyjádření především ty, kteří mají již nový model před sebou, zda preferují předchozí způsob tisku offsetem, nebo tuto novou hybridní technologii. Pokud by někdo z Vás chtěl prezentovat pokusnou stavbu na fóru za účelem posouzení možných výhod a nevýhod, tedy zejména potenciálně větší lámavosti, rád mu za to poskytnu následně nový model do archivu, či jiný dostupný model z mé produkce dle vlastního výběru.
Díky za názory
-ripper-
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: RipperWorks

Příspěvek od jarek »

Mě se to nelíbí a zítra odesílám zpět . Mj zkoušet něco new u takto kulatého a jistě perfektně zpracovaného modelu je fakt škoda.. Pokud Rw přejde na laser či nějakou "jinou" technologii , bohužel budu muset zkončit s nákupem modelů rw, tak jako jsem zkončil se spida. modelik. aj. J.Procingr
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: RipperWorks

Příspěvek od Jeňa Sova »

Já jsem se tedy nejdřív lekl, protože s laserem jsem ještě nedělal a na základě zkušeností jiných mě to ani moc neláká. Nicméně tato technologie se mi zdá tak 50 na 50, takže model rozhodně vracet nebudu. Zároveň bych rád poprvé vyzkoušel dezény Betexa (kterým taky věřím taky tak z poloviny a nevím proč :lol: ), takže tento kousek bude takový pokusný králík. Rád si obě novinky otestuji. K tomu, co píše nade mnou pan Procingr - musím souhlasit. Když si něco objednám, tak bych neměl dostat něco jiného. Že si pan doktor výtisky třeba nezkontroloval po přinesení z tiskárny ale chápu taky. Pravděpodobně máte s tiskárnou dlouhodobý dobrý pracovní vztah a prostě si vzájemně věříte. Nicméně by to nemělo měnit nic na tom, když dodají produkt odlišně od zadání, že by měli nést odpovědnost. Na druhou stranu, mám teď nějakou modelářskou krizi, měsíc jsem na nic nesáhl, a tohle mě donutí znova tvořit, jak jsem popsal výše. Takže vlastně tiskárně za tu chybu děkuji! :lol:
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: RipperWorks

Příspěvek od vojta78 »

Jediný problém s barvou u tohoto tisku může nastat u kabiny. Doporučuji před vystřihnutím dílu stránku stříknout lakem. Barva pak nepraská. Vyzkoušeno u betastavby.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: RipperWorks

Příspěvek od Jeňa Sova »

vojta78 píše:Jediný problém s barvou u tohoto tisku může nastat u kabiny. Doporučuji před vystřihnutím dílu stránku stříknout lakem. Barva pak nepraská. Vyzkoušeno u betastavby.
Jakým lakem konkrétně? Já třeba pistoli s kompresorem mám, ale není to standard každého modeláře...
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: RipperWorks

Příspěvek od jbb »

Zadavatel zadal ofset, převzal vystřihovánky a zkontroloval to co vždy - tedy soutisk, následování stran, ostrost tisku, barvy... A ano, modrá mi přišla taková lepší, ve zbytku barev jsem si opravdu nevšiml rozdílu. Takže jsem uznale pokýval hlavou, že mají lepší stroj na ofset - když jsem tedy zadal ofset a bylo mi to tak i potvrzeno. Opravdu nejsem tak paranoidní, abych vážil papír, analyzoval přesný odstín barvy nebo dokonce procházel každý jeden dodaný kus modelu kvůli kladu stran (ano, i to mi bylo kdysi předhazováno, jak jsem mohl dopustit že v celkem 25 výtiscích byla otočená stránka).

Tady se mi vybavuje citát ze Švejka ze známé scény s lazaretním vlakem "Copak se to smí, střílet do lidí?" "Nesmí! Ale může!" Ano, nikdy by mne nenapadlo že tiskárna změní o své vůli technologii. A kupodivu, dle dnešního rozhovoru by nikoho v tiskárně nenapadlo, že by mi to vadilo (když v jejich očích použili technologii modernější, lepší a dle jejich tvrzení i dražší).

Takže, stalo se. Stříkání lakem je myslím zcela zbytečné, opravdu to není laserový tisk, alespoň moje dnešní pokusy tomu nenasvědčují - rozdíl při velmi hrubém narýhování je proti klasickému ofsetu naprosto zanedbatelný (u klasického laseru v tu chvíli ta barva už opadá ve velkých šupinách). Kdybych měl pocit že to co dostáváte je horší než ofset, tak jsem to stáhnul a dále bych to nenabízel. Ale finální slovo budou mít modeláři a holt to vnímám trochu jako příležitost - rozhodněme se, zda-li se držet osvědčené technologie (která ale za pár let asi stejně dostupná nebude), nebo zkusme toto. Má to výhody a zvažme, zda je to správná cesta.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: RipperWorks

Příspěvek od Kuba78 »

ja tam citim nejake spiknuti iluminatu. Urcite to bylo tak, ze jednoho hlubokeho vecera zazvonil doktorovi krouticimu nocni sluzbu ve zserele a ponure nemocnici telefon a na druhe strane se ozval tajuplny hlas "tady vase tiskarna. mam pro vas nabidku, ktera se neodmita. My to jako vytisknem offsetem, ve skutecnosti to namaluji anilinovyma barvickama detsti otroci nekde v cine. usetrime tim balik. Kdyz bubenik zvysi tempo a nasadi roubiky do ust, tak to i stihnem v terminu. Modelari nic nepoznaj, ty dve mega co tim usetrime si rozdelime napul. A pokud by to nekdo poznal, tak ho vezmem na prazdniny na Krym".
nu a doktor, zaslepen vidinou tolika penez, zproneveril se svemu modelarskemu srdci. Ale nepocital s tim, ze cesky modelar, to je liska podsita a jiz za par dni po vydani modelu Kriminalisticky ustav vyda jasne stanovisko - neni to offset, je to neco jinyho. Chytte Doktora! No a je to venku. ted uz nezbyva jen mlzit, pripadne zavolat Marovi Gdeste, aby vymyslel nejakou blbost a pak ji opakovat stopetkrat (lez se stava pravdou sice uz po sto opakovanich jak plati stara poucka, ale 5 procent je chyba mereni..).
Myslim, ze tento konflikt by mel byt jeste trochu ziven a gradovan, az zasahne cely papirove-modelarsky svet. I negativni reklama je reklama, takze pak se muzou cele zastupy modelaru hadat "je to offset" a "neni to offset", hlavne kdyz model koupi aby ho mohli zkoumat:-)

no a ted vazne. klidne verim tomu, ze tiskarna zmeni technologii za neco co povazuje za "lepsi". ale silne pochybuju ze za neco, co je pro ne drazsi.. Jestli to je nebo neni poznat a je nebo neni lepsi se asi ukaze asi fakt az po nekolika lepenich, ale ze to jbb nevedel bych klidne veril, zazil sem vetsi zverstva od dodavatelu podstatne drazsich veci. Postavil se k tomu podle me rozumne a se cti - kdo se citi podveden, at to vrati a navic vox populi vox dei, hlasujte jak dal s dalsim modelem.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: RipperWorks

Příspěvek od Jan Koláček »

@ jarek: naprosto zbytečný hate.
Myslím, že se to autor snažil vysvětlit. A i kdyby zkoušel testovat modeláře, tak co? Technologická evoluce by se bez pokusů/omylů nikdy nikam neposunula. S hodnocením "modelářské" kvality tisku bych počkal, až co to modeláři zkusí. Úplně zbytečný výkřik do tmy.
Pořád mám volbu to nekoupit. V případě, že už jsem koupil a nelíbí se mi to, tak reklamovat u prodejce, že byla uvedena mylná informace.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: RipperWorks

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký večer Vám přeji,

koukám, že je tu opět debata, které je bezesporu důležitá 8-) jen myslím, že není třeba to tu hrotit :roll: pan Doktor se k dané věci vyjádřil zcela jasně a pokud se to někomu nezdá, ať modely vrátí a koupí si medvídka mývala...

Já osobně model koupím a velmi rád provedu zkoušku, určitě se nové technologii nebráním a pokud se ukáže jako lepší, tak proč ne ;)

Hezký večer Jakub.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: RipperWorks

Příspěvek od vojta78 »

Jeňa Sova píše: Jakým lakem konkrétně? Já třeba pistoli s kompresorem mám, ale není to standard každého modeláře...
Celkem to je jedno. Prostě čím lakujete. Lakuji takto každý model, abych pak nemusel lakovat, např.: zasklenou kabinu. První kabinu u této bety jsem nelakoval, a šlo to poznat. Po laku v pohodě.

Přidám i svůj názor k tomuto nadělení. I když jsem zvyklý na offset, jako mnoho modelářů, tisk podobný laseru by až nevadil. Hlavně, aby nebyl nějaký vážný problém s loupáním barvy a pod, třeba po lakování. Pár modelů tisknutých laserem doma mám. Zas až to neřeším. Koupím klidně.
Naposledy upravil(a) vojta78 dne čtv 15.11.2018 23:03, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: RipperWorks

Příspěvek od Jeňa Sova »

vojta78 píše:Celkem to je jedno. Prostě čím lakujete. Lakuji takto každý model, abych pak nemusel lakovat, např.: zasklenou kabinu. První kabinu u této bety jsem nelakoval, a šlo to poznat. Po laku v pohodě.
Já jsem právě papírový model ještě nelakoval. O kousek výš píše autor modelu, že lakovat není třeba, tak to zkusím bez toho. No a když to popraská, koupím si ji znova. Těch pár korun mě nezruinuje... I na čistý laser si budu muset zvyknout, jestli chci mít ve vitríně některé modely jiných autorů.

K té anabázi - je to vydavatelova věc. Stalo se, risknul to, model pustil do světa. Když se mu všechny vrátí, dostane ponaučení, že to bylo špatně. Když se mu vrátí pár kousků od zhrzených modelářů, co chtěli přece offset a bez otestování novou technologii zavrhli, vyplyne z toho zas povaha malého českého uraženého človíčka. Proto by bylo ideální, kdyby do modelu teď řízlo pár lidí a prostě ho otestovalo, jak autor sám požádal. Já bych nekecal a lepil, ale furt ho ještě nemám doma. :lol: A s tím, jak se (nejen) tady k autorům přistupuje, jak k nějakému póvlu, co nesplnil zadání když nebylo jaké, s tím bych se být jimi už dávno na nějaké vydávání vykašlal a kreslil si jen pro sebe. Buďme rádi, že tady v naší malé zemičce máme dost takových lidí, co jsou ochotní věnovat svůj volný čas tomu, abychom se my ostatní mohli po večerech bavit.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: RipperWorks

Příspěvek od vladaZ »

Ahoj, výjimečně se vyjádřím. Já to mám přesně naopak. Vždy mne u offsetu mrzel mdlý tisk. Přál jsem si, aby barvy byly více do vzhledu laseru.
To se mi splnilo. Za mne je to krok kupředu a dobrým směrem.
Z laserů se tady normálně staví. Modelář, který zvládne model od doktora, si poradí i s novým druhem tisku.

Pokud tady bude pořád někdo prudit, akorát otráví autora. A to myslím nechceme.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: RipperWorks

Příspěvek od Nafe_CZ »

vladaZ píše:Ahoj, výjimečně se vyjádřím. Já to mám přesně naopak. Vždy mne u offsetu mrzel mdlý tisk. Přál jsem si, aby barvy byly více do vzhledu laseru.
To se mi splnilo. Za mne je to krok kupředu a dobrým směrem.
Souhlas. Já mám laserový tisk radši i přez to že na něj neumím být opatrný. a to hlavně kvůli barevnosti.
Od téhle technologie, kterou jsem zatím měl možnost posoudit jen z této diskuze, čekám že to bude právě to mezi offsetem a klasickým laserem.
Model jsem objednal a až přijde tak se do něj hned pustím (report určitě bude).
Alespoň to otestují ne tak úplně šikovné ruce a uvidíme jak je to odolné.

Štefan
Odpovědět

Zpět na „Novinky významných vydavatelů - ČR“