Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od míša kulička »

Poslední dobou by mě potěšil jakýkoliv model ke kterému bych si sedl a dokončil ho ( i když rozdělané mám jenom 2), ale toho času je tak málo a málo ........
palo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 11.11.2017 19:43

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od palo »

Nevím jestli jsem nepřehlédl , ale létající tank A 10
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od Vojta Č. »

Nojo, Thunderbolty jsou nějaký starý polský (GPM, FLY, devadesátý léta), něco malýho je na ecardmodels.com. Jinak spíš nic moc :)
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od vsetíňák »

Tak mě by se zase líbilo Bugatti Vision Gran Turismo ale nevím jestli je to vůbec realné udělat takové aerodynamické prvky.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bugatti_V ... nkfurt.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od kiwiisek »

A 10 od Fly modelu je jen velmi přibližný model :)
Mám postavenou nejstarší verzi MM , ta je zelená....jednoduchá, nezáludná stavba...mladší je písková, jemnější linky, hezká kresba, přidaná výzbroj na podvěsech...nejmladší je ghost šedá , a má i podvozkové šachty....to je celkem oříšek , protože místa mezi šachtou a vrchem křídla moc není a tohle je jeden z nejtěžších modelů na zadek, kvůli motorovým gondolám, takže podvozek dostává fest zabrat :)

Mě by se líbil P 80 Shooting Star ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

Thunderbolta A10 mám od Mały modelarz z roku 2006 i s kabinkou. Možnost postavit na kola či v letu.

Osobně bych bral Ford Mustand 69 rok i s interiérem, bo mám pro tyto auta slabost ač nový Shelby je tak nějak už...

Jakub.
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj
mě by se líbil civilní Pheonix
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od vojta78 »

Nejsem sám, koho by potěšil Trambus v hasičské verzi s delší kabinou. Viděl jsem ho vloni při cyklovýletě v Benátkách u Štěpánova. Nádhera.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od hank »

Dovolím si využít tohoto pozapomenutého tématu, abych přidal svoje poněkud neskromné přání. Našli by se autor a vydavatel, kteří by zpracovali a vydali modely broumovské skupiny barokních kostelů a kaplí otce a syna Dientzenhoferů? Pro pořádek je tady vypíšu v chronologickém pořadí - je jich celkem deset, což je spíš na větší projekt, ale třeba si někdo troufne...

Vernéřovice, sv. Archanděl Michael
Vižňov, sv. Anna
Ruprechtice, sv. Jakub Větší
Heřmánkovice, Všech svatých
Bezděkov, sv. Prokop
Otovice, sv. Barbora
Šonov, sv. Markéta
Broumov, sv. Václav
Křinice, Panna Marie na Hvězdě
Božanov, sv. Maří Magdaléna

(Jestli mi unikla existence modelu kteréhokoli z nich, budu vděčen za upozornění...)

Zbývá snad jen dodat, že právě letos uplyne 300 let od zahájení výstavby prvních dvou z uvedených staveb, jejichž vznik inicioval tehdejší broumovský opat Otmar Zinke (1664-1738). Ať si myslíme o protireformaci cokoli, její vliv na podobu toho, co dnes vnímáme jako přirozenou českou krajinu, byl rozhodující. A o sakrálních stavbách v krajině Broumovska to platí dvojnásob. Většina z uvedených staveb bohužel doplatila na poválečný odchod původního obyvatelstva a celkové zchudnutí kraje a i přes památkovou ochranu některé z nich zatím chátrají; třeba by se dalo využít pro jejich lepší propagaci i navrhovaného projektu a přidat tak aspoň drobný příspěvek ke snahám o jejich zvelebení...
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od pan Tau »

Souhlas s hankem, taky bych je bral. Ještě doplním, že s jedná o světový unikát. Jsou to kostely, které byly postaveny na malém prostou, jedním stavitelem a v krátkém čase. To nikde jinde není. Myslím si, že by zasloužily ochranu UNESCO. Zajímavostí také je, že mají pravidelný půdorys. Nejradši mám kostel sv. Markéty v Šonově, ten na mě působí magickým dojmem svým umístěním. Kostely je možné během léta navštívit v průběhu festivalu za Poklady Broumovska, kde každou sobotu je v jednom kostele koncert. Asi před pěti lety byla akce týden broumovských kostelů, kde byly všechny kostely otevřené a bylo možné je všechny navštívit a dostat se do míst, kam se běžně nechodí. V šonovském kostele v sakristii jsem našel staré německy psané knížky, snad modlitební, německy neumím. I když architekturu nedělám, tak tyto modely bych si pořídil. A bral bych i broumovský klášter. V seznamu chybí ještě kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od hank »

pan Tau píše:Zajímavostí také je, že mají pravidelný půdorys.
Ano. Všichni velcí barokní stavitelé působící v Čechách a na Moravě řešili v plánech svých staveb geometrii prostoru i začlenění staveb do krajiny. Těch velkých jmen bylo víc, Santiniho a Dientzenhofery zná snad každý, z hlavy mě napadají další jména jako Lurago, Alliprandi, členové rodiny Canevalle, Orsi, Kaňka... Všichni dobře znali zásady geometrie a v plánech staveb používali často i dost složitou symboliku tvarů, křivek a čísel.
pan Tau píše:Nejradši mám kostel sv. Markéty v Šonově, ten na mě působí magickým dojmem svým umístěním.
Já taky ;)
Markéta je taky často hodnocena jako nejcennější ze všech uvedených. Uvádí se, že místo stavby sice určil opat Zinke, ale zakomponování stavby do krajiny je jedním z vrcholných projevů geniality Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jestli existují na Zemi místa, která mají ducha, tak tohle je rozhodně jedno z nich.

Více o barokním "krajinném urbanismu" viz třeba tady:
http://www.collegium.cz/index.php?menu= ... iezenhofer" onclick="window.open(this.href);return false;
pan Tau píše:V seznamu chybí ještě kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě.
Nechybí, je druhá od konce... ;)
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od pan Tau »

Ha, tu kapli na Hvězdě jsem v seznamu přehlídl. Psal jsem to pozdě večer, to už se mně asi klížily oči.
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od martyn »

katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele Sedlec. Není to brutálně ozdobený, je to parádní stavba.
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od Konopka »

Poslední dva návrhy, po té lavině "kovošrotu" - sorry pánové, mě nejen zaujaly, ale udělaly i radost, neboť je to i pro mě takřka srdeční záležitost. Začnu katedrálou v Sedlci. Před nějakými pěti (možná i více) lety ji měl rozdělanou pan Zadražil, než pak projekt úplně uložil k ledu. Já vím, teď mnozí modeláři obrací oči v sloup, ale na druhou stranu "furt lepší něco nežli nic", ne? Každopádně by stálo za to, aby se někdo zamyslel nad tím, dodělat zbývající naše památky, které máme zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ono toho už zas tak moc nechybí. Nejnověji přibyl českokrumlovský zámek. Že by nyní byl na řadě ten kroměřížský? To je otázka přímo na tělo panu Čechalovi do Z-artu! Mým snem, o kterém jsem již s několika lidmi z branže mluvil, by byly salety z parku lednicko-valtického areálu. Zatím jsou jen minaret a nejvzdálenější Pohansko. Takový Janův hrad - to by byl panečku modýlek. Ale také ostatní by stály za to. Podívejte se na jejich seznam zde: http://www.lednicko-valticky-areal.cz/co-videt.php" onclick="window.open(this.href);return false; a napište, který objekt by se vám líbil nejvíce?
Nápad s broumovskou skupinou barokních kostelů jsem už před několika lety zmínil před Martinou Váňovou z MPM, ale ta mi vysvětlila, že to přes sdružení, které tyto kostely propaguje a má na starost shánění peněz a hlavně přes hlavní osobu, na jejíž jméno si teď nemohu vzpomenout, je to neprůchodné. A sehnat propagaci (o financování ani nemluvě) modelů bez účasti správy zastřešovací instituce a také dostupnost nezbytných podkladů k výkresům, by bylo značně obtížnější. Možná by stálo za to nejprve zjistit jaký je vůbec vztah nového vedení Královéhradeckého kraje k otázce zahájení řízení vedoucího k podání návrhu na zapsání této jedinečné skupiny barokních kostelů na "čekací list" tedy na národní Tentative List UNESCO a pak v rámci případné podpory projektu získat nějakou finanční pomoc na vydání této unikátní série modelů. Závěrem bych si dovolil jen doplnit, že do celé skupiny patří ještě jeden kostel a to kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích, který jako jediný není dílem Dientzenhoferů. Kompletní seznam si můžete ověřit např. zde:
http://www.broumovfarnost.cz/cs/pro-ziv ... stelu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Každopádně projekt broumovských kostelů nebo našich památek zapsaných na Seznamu UNESCO by určitě stál za větší podporu nás - papírových modelářů a udělat nějaký průzkum mezi nimi, jaký by byl zájem o tyto modely a pak případně "obtěžovat" autory, kteří by to dokázali nakreslit, tak dlouho, až bychom je k realizaci "dokopali" :-).
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Jaký model by vás nejvíce potěšil?

Příspěvek od hank »

Konopka: Všechno je v lidech...
http://collegium.cz/index.php?menu=arch ... ge=respekt" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.collegium.cz/broumovsko/pama ... ostely.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
https://hradec.rozhlas.cz/i-za-oceanem- ... ly-6118617" onclick="window.open(this.href);return false;

Zdá se, že postoje církevních osob se od těch let na přelomu století přece jen trošku změnily, aspoň ve srovnání se skandálním výrokem tehdejšího vikáře Zemana, že, cituji, "Kostely nejsou všech lidí. Jsou církve, " konec citátu. Tak. Naštěstí už se nepíše rok 2002. Nicméně posuzovat dnešní situaci a současný vliv jedné z osob "proslavených" v jedné z nejznámějších tunelářských kauz 90. let na dění na dnešním Broumovsku už si netroufám...
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“