Řezací plotry

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
tesarik
Příspěvky: 11
Registrován: úte 24.1.2012 21:30

Řezací plotry

Příspěvek od tesarik »

Chtěl bych se přeptat jaké máte zkušenosti s řezacími plotry a jestli tyto mašinky dokážou vyřezat potřebné věci. Dekuji
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Řezací plotry

Příspěvek od Venca 21 »

Jelikož s řezacím plotrem pracuji již od roku 2003, mohl bych možná mít nějaké užitečné informace. Nevím, co přesně je myšleno tím "vyřezat potřebné věci", nicméně odpovím asi takto:

Pomocí řezacího plotru lze vyřezat nápisy, nebo grafiku ze samolepící fólie. Pokud se řezací nůž vymění za tužku / pero / fix, nebo za děrovač, pak lze i kreslit na papír, nebo děrovat šablony např. pro malby na fásády. Kreslení, nebo děrování asi u papírových modelů moc nevyužijeme, tak se vyjádřím k tomu řezání samolepících fólií.

V podstatě lze vyřezat cokoli, podmínkou je text, nebo grafika ve vektorech, tedy nikoli rastrové obrázky jpg, bmp. apod, ale ideálně vektorové formáty cdr. (CorelDraw), ai. (Adobbe ilustrator) a další.

Veškerý text a grafika by měla být "vyčištěná" tzn. odstraněny přebytečné křivky, více stejných křivek ve vrstvách přes sebe apod.

Limitováni jsme pouze velikostí - u textu záleží na typu písma, u jednodušších fontů bez patek a "kudrlinek" lze většinou vyřezat nápis o výšce min. 3-4 mm, u tvarově náročnějších fontů je to od cca 5-6 mm - vždy záleží na konkrétním textu, tvaru písma, typu fólie, typu a přítlaku nože a dalších faktorech. U grafiky je to podobné, vyřezat lze v podstatě cokoli, i velmi jemné a drobné tvary a linie, problém ovšem může nastat při separování - tzn. odstraňování okolní nepotřebné fólie a samotném přenášení na finální plochu, kdy se mohou velmi tenké a drobné tvary zcela rozpadnout. Jako příklad mohu uvést toto moje vlákno, kde jsem se pokoušel vyřezat horní část věže o velikosti cca 5 x 15 mm na bočním okně autobusu. Plotr to sice dokázal docela přesně vyřezat, ale prostě nebylo možné s tím dál pracovat a musel jsem zvolit jinou metodu - tisk na průhlednou fólii.

viewtopic.php?f=59&t=5757" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“