Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od Kovi »

Zdravím,

jsem po dlouhé době opět začínající papírák a chtěl bych vás, zkušenější, požádat o pár rad a vysvětlení:

1) proč jsou takové rozdíly mezi cenami různých prodejců modelů - např. Fuso 1:200 u GPM za 173 Zlotých a u Halinski za 245 Zlotých? Je to ve kvalitě modelů? Pokud ano, tak jakého vydavatele byste mi doporučili?

2) pro návrat k modelaření jsem se rozhodl postavit něco jednoduššího a tak jsem začal stavět Mause 1/25 od Modeliku - 16/10. Při stavbě kostry jsem nakonec zjistil, že je o 6 mm delší, než krycí povrch kostry.... Myslíte si, že se karton kostry mohl při podlepování tak natáhnout či by to mohla být chyba vystřihovánky? - nakonec jsem kostru musel řezat.... :roll:

Děkuji za pomoc. :-)
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 848
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od numi »

Fuso co nabizí GPM je od vydavatele Answer. Ten je znám tím, že moc nedělá bety aby vychytal chyby a proto je ten model spíše pro kreativní modeláře kteří se dokážou popasovat s chybami. Answer má úžasné náměty na modely, ale zpracování je slabší.
Naproti Halinski je naprostá špička, a za tu si nechá zaplatit. Jsou i další kvalitní vydavatelé jako Halinski. A dokonce bych řekl že i u nás.
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od Kid Karola »

Ano, Halinski je špička, nicméně jeden jeho autor prchnul k Answeru a dělá teď modely pro ně pod hlavičkou Card ARMY, takže tam se taky dá očekávat vysoká úroveň zpracování. Nicméně tyto modely nejsou úplně pro začínající modeláře, chce to mít už něco málo za sebou, protože úroveň detailů je dost vysoká. Trošku jednodušší modely vydává právě třeba Modelik, ale i jiní. Lepší je sáhnout po novějším kousku, tam ta přesnost bývá lepší, než u těch starších a Maus zrovna nepatří mezi nejnovější. Ale kdo by čekal nepřesnosti u takové poměrně primitivní, hranaté konstrukce, ale děje se to. Já bych doporučil projít si fórum a na základě reportu si pro začátek vybrat model, kde se nepřesnosti nenacházejí. Postupem času se člověk naučí pěkně slepit i méně přesné kousky, ale už to chce víc zkušeností. Čeští vydavatelé mají vesměs velice dobrou slepitelnost a dá se vybrat od opravdu složitých modelů až po jednodušší, takže je to taková jistota. Jen bych doplnil k modelu lodě Fuso. Halinski krom toho, že dělá bety, tak úroveň detailů modelu od Halinskeho je o dva levely výš, než od Answeru, proto je tak značný rozdíl v ceně a já osobně bych si za kvalitu taky připlatil.

Co se týče roztažnosti papíru tak asi takto. U velkých kusů, jako že Maus je macek, pokud podlepuju herkulesem, díly kostry jsou tištěny na kancelářský papír, pak je tu jistota, že se mi díl vlivem vlhkosti v lepidle roztáhne, navíc se mi díl bude pěkně kroutit. Jen si úplně nejsem jistý, jestli až 6 mm, to je opravdu hodně. Mám dojem, že jsem kdesi kdysi viděl report ze stavby Mausu a taky jim to nesedělo, takže to bude chyba modelu. Mnohem lepší je k podlepení použít lepidlo, které není na bázi vody, třeba chemopren, nebo přikoupit lasery. Mnohdy se ale nedá spolehnout ani na lasery.
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od Kovi »

Děkuji za odpovědi, udělali jste mi radost, když jste mi potvrdili, že Halinski je dobrý vydavatel, páč mi včera od nich přišel HMS Hood 1:200 a ten nebyl zrovna levný. Jinak jsem prošel svou sbírku a od Answeru mam "jen" Pz I, zbytek GPM, Modelik + Halinski, tak se na stavbu obrním. Asi jako každý jsem začínal s modely z ABC, pak jsem začal kupovat vystřihovánky od českých vydavatelů a jak jsem "dospíval", tak jsem chtěl modely více propracované a proto jsem začal objednávat modely od Poláků.

A jaké české vydavatele byste mi když tak doporučili? Hledal jsem na netu a moc jsem jich nenašel, kteří by vydávali WWII techniku 1:25 či WWII lodě 1:200.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od vojta78 »

Vydavatelé v čechách se orientují na zemědělskou techniku, vojenskou - moderní (kolovou), hasiče, formule a stavby. Celkem rozsáhlý rejstřík, ale nic z toho co hledáš. Techniku z WWII koupíš, ale v velmi jednoduchém zpracování.
https://www.mpg-modely.cz/www-webareal- ... /0/42/9/1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co se týče lodí v 1/200, o ničem v ČR nevím.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od Kuba78 »

levny nebo drahy, to je uhel pohledu. Ano, Hood nebo Fuso od Hala neni uplne za pakatel, clovek se az pta proc davat tolik za potisteny papir.. jenze pokud se na to podivas optikou kolik toho za ty prachy dostanes - krev, pot, slzy a spoustu prace na mnoho a mnoho hodin, pri normalnim tempu klidne par let stavby. Za tyhle penize koupis plastikac ktery postavis pres vikend..

Maus vypada pekne, ale v tomto meritku je krabice od bot posazena na krabici od vysavace a z toho couha nasada od kostete. Nerovnomernost muze byt zpusobena natazenim pri podlepeni, pri tehle velikosti asi klidne nekolik mm, pokud si pouzil laserove vyrezavane dily kostry tak taky nemusi sedet, to se stava taky celkem casto. a jak pise Kid, klidne to nemusi sedet uz jaksi "od navhu". je spousta modelu, kde se asi nedelala beta a pri stavbe ma clovek chut to rozslapat protoze to nesedi. napriklad Titanic od Fly Model je pry priserny. FW200 condor od Modeliku taky zadna slava. Me-262 od GPM s tim se vztekam uz dost dlouho a nejsem jedinej. Takze Maus od Modeliku taky nemusi byt etalon presnosti.
projdi si stavby Mause na jinych diskusnich forech, u nemcu, u polaku a koukni jak jim to sedi.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od JoskaM »

Co se týče lodí druhé světové ale i kvality koukni na gpm.pl - mám je hodě rád. Jako lodě? - spojenci, kriegsmarine, japonské kocábky? - asi se budeš muset stejně přizpůsobit vydavateli, ono jich v tom papírovém světě moc nepluje, ale dá se říci, že z každé třídy najdeš.
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Různé ceny modelů + roztažnost papíru?

Příspěvek od Kovi »

Děkuji za Vaše názory. Já se soustředím na německou stranu WWII, kdy mám už pořízenou veškerou hlavní pásovou techniku v 1:25... nějak to mám v hlavě nastavený, že to musím mít doma nakoupený, občas se na to podívám, prolistuju a pak to někdy postavím...

Toho Hooda jsem koupil jako doplněk k Bismarckovi, kterého mám jen v plastu 1:350, kdy mám v plánu si pořídit papíráka 1:200, dále pak Scharnorhorsta, Graf Speeho, Yamato, Romu, Richelieue... i když to už asi nestihnu postavit, páč nejsem taky už nejmladší.... :-)
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“