Navrat a prosba o par rad

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
dodovoscek
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13.8.2012 18:43

Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od dodovoscek »

Zdravim,

chcel by som sa vratit ku papierovemu modelarstvu po 10+ rokoch a tentokrat uz poriadne nakolko mi to konecne situacia umoznuje. Mojim cielom je mimo psychickeho oddychu taktiez stavba modelov, ktore budu vyzerat kvalitne aj po rokoch, prevazne architektury. A k tomuto mam par otazok. Presiel som si nejake vlakna tu na fore a z toho co som precital mi vypadol nasledovny postup.

1. Diely si vyrezem, naryhujem
2. Tie ktore je potrebne tak podlepim
3. nasledne nanesiem lepidlo a prilepim ich
4. Zaretusujem temperovymi farbami
5. opakuj kym nie je hotovo
6. konzervacia modelu

Co sa tyka vybavy tam som jasny, uz som si ponachadzal myslim, ze vsetko, co sa tyka postupu, pochopil som to nejako takto (ak mam nieco zle, opravte ma prosim):

Moje otazky smeruju ku kroku 2, videl som rozporuplne nazory na podlepovanie, teda ako podlepovat tak aby to vyzeralo dobre aj po rokoch (10,20)?
a ku kroku 6, ako zakonzervovat a skladovat model aby vyzeral dobre po 10, 20 rokoch?

vopred dakujem
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
určitě retušovat před slepením.
tedy otoč si body 4 a 3.

k bodu 2., ještě se mi nestalo že by se mi po 5ti lepech rozlepila podlepená část.
po 10ti nevím, tak dlouho žádný model nemám.
(dnes podlepuju převážně chemoprénem)
dodovoscek
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13.8.2012 18:43

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od dodovoscek »

Dakujem za odpoved,

teda ked mam este nezlepeny diel pred sebou tak natriem hrany na lepenie aj narezane hrany po ohnuti, pockam kym zaschne a az tak lepim.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od Nafe_CZ »

A doporučuji třeba toto:
https://www.papermanie.cz/kurz-lepeni/k ... atecniky-i" onclick="window.open(this.href);return false;
michal86
Příspěvky: 70
Registrován: sob 21.1.2012 17:21
Bydliště: kousek od Žďáru nad Sázavou

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od michal86 »

Jak píše kolega, prvně retušovat, pak lepit. Slepený model se už strašně těžko retušuje.
Osobně co se týká podlepení, tak v minulosti jsem podlepoval oboustranou páskou, po nějakých přečtených tématech o rozlepení jsem přešel na chemopren, práce se mě s ním zdá jednodušší, až na to, že to smrdí. Ale u žádného modelu se mě nestalo, že by se mě podelpení někde odlepilo (u obou metod). Některé modely jsou asi i více jak 10 let.
Co se týká konzervace, neprovádím žádnou. Nejstarší model mám cca 16 let, mám je ve vitríně, občas je opráším ofoukám. Je podle mě důležité, aby na modely nesvítilo přímé sluníčko, to by s barvami určítě zatočilo. Barvy ovšem na starších modelech nejsou určitě původní. Osobně mám stejně nutkání modely z dob minulých likvidovat, protože už se mě nelíbí (kvalita práce z mé strany se určitě posunula) a musí hold někdy ustoupit novějším kouskům. Přece jenom prostor je omezený.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od Bakendrid »

k podlepování, na velké plochy já doporučuji UHU all purpose Power, je to bezvodé lepidlo stejně jako chemopren a navíc tolik nesmrdí. jen je potřeba dát si bacha na podložku, rozleptává ji.
dodovoscek
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13.8.2012 18:43

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od dodovoscek »

dakujem za rady a postrehy, prejdem si to v klude, lepeniu zdar
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od WIKING »

Na podlepování lze použít i lihový UNILEP LA,
nesmrdí tolik ,jako Chemoprén a díky tomu,že není v tubě lze libovolně rozředit dle potřeby buď originálním ředidlem nebo lihem ,klidně i do plastové lahvičky od vitamínů,nerozežere ji ani vyřezávací podložku, nanášet lze i štětcem ,který zaschlý i po delší nečinnosti znovu povolí .
Samozřejmě podlepené díly tradičně zatížit proložené novinami,ředidlo se musí mít možnost a čas vypařit.
Ředění nepřehnat,moc řídké lepidlo může prosáknout skrz vystřihovánku a zničit tisk!!
Nejlépe vše předem vyzkoušet na nepotřebném kusu konkrétní vystřihovánky,různý papír a tisk se může chovat jinak,než minule ...a pak už zbývá jen vztek a zklamání ze školácké chyby.
Unilep je bezvodý ,při správném naředění dává dost času na přesné usazení a korekci dolepovaných dílů na povrch modelu. Osobně jsem si to vyzkoušel při lepení krytů a podélných výztuh na lodní trup amfibie DUKW od Modeliku. Pásky půřezu 2,5x1 mm o délce až 150mm se s tím krásně usazovaly,protože lepidlo déle zasychá.
Proto není vhodné pro nedočkavce,kteří chtějí mít slepený model za jedno odpoledne nebo večer.
S Chemoprénem i Herkulesem je problém v tom,že hned "chytí" a už se moc upravovat poloha dílu nedá.
Přeteklý nebo vytlačený Unilep se dá OPATRNĚ !!!! odstranit lihem nebo origo ředidlem,lépe opět předem zkusit reakci tisku vystřihovánky na uvedené kapaliny.
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od WIKING »

Více info o UNILEP LA
https://www.stachema.cz/produkty/rozpou ... a:p751.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Někteří modeláři používají na podlepování lepidla ve spreji na fotografie od 3M,je jich více druhů a mají zajímavé vlastnosti,jen cena je někde jinde.
Mohl by zde někdo napsat podrobněji svoje zkušenosti s konkrétními druhy?
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od numi »

Já preferuji lepidlo ve spreji 3M na fotografie. Výhodou je že když podlepuji díly není problém s nalepených dílem chvíli ještě hýbat a když zaschne drží. Cenové je dražší, ale mě se osvědčilo nejvíce. Dělal jsem s tím i podlepování stylem sendvič a drželo to velmi dobře. Nevýhoda je zápach. Je to chemikálie takže by se to mělo stříkat v místnosti kde lze větrat. Lepidlo se jmenuje 3M Photo-Mount.
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od WIKING »

numi píše:Já preferuji lepidlo ve spreji 3M na fotografie. Výhodou je že když podlepuji díly není problém s napenených dílem chvíli ještě hýbat a když zaschne drží. Cenové je dražší, ale mě se osvědčilo nejvíce. Dělal jsem s tím i podlepování stylem sendvič a drželo to velmi dobře. Nevýhoda je zápach. Je to chemikálie takže by se to mělo stříkat v místnosti kde lze větrat. Lepidlo se jmenuje 3M Photo-Mount.
Časem určitě vyzkouším ,na podlepování velkých kusů /celých stran asi dobrý,při lepení drobných dílů lze obtížně nanést přesně na menší ohraničenou plochu.
Možná odstříknout do kalíšku a pak nanést přesněji štětcem?
Má snahu po zaschnutí kroutit podlepené díly nebo se chová jako Chemopren a nekroutí?
Stavím velkou techniku,dost se podlepuje a prohnuté velké plochy se nejen špatně lepí ale jako bonus ještě vypadají hrozně :x
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Navrat a prosba o par rad

Příspěvek od vojta78 »

Na drobnější díly spíše tyčinkové lepidlo, Herkules nebo Kores.
Prohnutí dílů se dá řešit vložením mezi dvě knížky, samozřejmě ještě igelit mezi dílem a knihou. Nechat pár hodin schnout, mezitím se věnovat jiným částem modelu.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“