Jaký fotoaparát?

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Jaký fotoaparát?

Příspěvek od vojta78 »

Zdravím,
chci se tímto s vámi poradit, jaký používáte fotoaparát na focení modelů. Naskytne se mi možnost pořídit si fotoaparát, s kterým budu fotit i modely, abych neprznil toho forum fotkami svých modelů z fotoaparátu na mobilním telefonu.
Potřebuji poradit levný a kvalitní foťák. Prodejce mi moc neporadí, ten si chce vydělat.
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od jiri.k »

někde se už o tom psalo na starém foru, ale obecně platí že každý moderní foťák je vhodný
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od Kuba78 »

pokud to mas jen na modely, kup cokoliv co se aspon tvari jako fotoaparat, i bezny kompakt bude stacit. Na dobre vyfoceni modelu potrebujes hlavne tri veci a fotoaparat je az ta posledni.. dulezite je dobre svetlo, sikovne ruce. Dobry fotograf udela dobrou fotku i Dirkonem a naopak - ja sem zarnym prikladem toho, ze ani profi technika ti nepomuze kdyz mas na foceni volsovy ruce :-)
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od bh69 »

Mam dobrou zkusenost s Canonem SX130IS. Za ty penize kvalitni fotky a velmi pekny video.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Možná by stála za úvahu i vlastnost fotoaparátu umožňující manuální nebo alespoň polomanuální režim (tzn. možnost nastavit si clonu, čas, ISO nebo alespoň korekci EV).
Jinak jak psal Kuba, pokud neočekáváš od foťáku víc než dokumentaci, tak je vpodstatě jedno jakej zvolíš.
Mezi značkami v současnosti vedou Nikon, Canon, Pentax, Sony, Olympus...
Uživatelský avatar
Khandas
Příspěvky: 49
Registrován: sob 21.1.2012 5:47
Bydliště: Perníková chaloupka

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od Khandas »

Ahoj,
možná, kdyby jsi nám řekl na co ten fotoaparát budeš primárně používat zda jen na modely nebo i nějaké fotky pro rodinu výlety, potom též by bodlo v jaké cenové relaci hledáš fotoaparát.
Já si pořídil CANON EOS 550D a naprostá spokojenost. Ale na druhou stranu za ten fotoaparát i s objektivy dáš 22 000 korun českých.
Pro inspiraci.

Zapadlé Dingo Obrázek

Blackhawk Obrázek

Jeřáb za úsvitu Obrázek

Náhodná Obrázek

Omlouvám se za ten poslední náhled nemůžu se teď napojit na grafika tak je to bráno z jiného webu
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od vojta78 »

Co se týče ceny, tak co nejmíň. Malá výplata a dost placení, mi nedává moc na výběr. Za týden mám narozeniny a slíbené nějaké peníze. Něco si přidám a uvidím, kolik dám do kupy.
Foťák bude mít 3 konkrétní účely:
1. Focení postupu stavby papírových modelů
2. Focení modelů letadel se kterými létám na soutěžích
3. Focení cyklovýletů
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tak na to ti bohatě postačí kompakt nebo ultrazoom (ty jsou dražší, ale poskytují víc možností manuálního zásahu do nastavení).
Z kompaktů vybírej ty se světelnějším objektivem (nižší clonové číslo) a asi bych šel do vyzkoušených značek co jsem uvedl výše (používají většinou optické členy od kvalitních výrobců).
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od Kuba78 »

vojta78 píše:Co se týče ceny, tak co nejmíň. Malá výplata a dost placení, mi nedává moc na výběr. Za týden mám narozeniny a slíbené nějaké peníze. Něco si přidám a uvidím, kolik dám do kupy.
Foťák bude mít 3 konkrétní účely:
1. Focení postupu stavby papírových modelů
2. Focení modelů letadel se kterými létám na soutěžích
3. Focení cyklovýletů
jedna i tri splni kazdy kompakt, idealne skladny do kapsy, ale dvojka.. jakou kategorii letas? pokud chces fotit za letu, tak v podstate na vsechny potrebujes neco lepsiho - orisky a aeromuzikal v hale svetelny dlouhy objektiv a stabilizaci, na vetsinu venkovnich slusny teleobjektiv.. a pokud litas F3 tak sakra rychly fotak :-)
ja mam cleneni podobne, ale kompromisy se delaji tezko - takze na vylety kapesni vodotesny Sony, na modelarinu 40D + 17-55 f2,8 + 70-200 IS USM s 1,4 konvertorem. Snad pokud chces kompromis udelat, tak neco vetsiho nez kompakt s dlouhym sklem - mival sem kdysi Panasonic FZ20 fotil vice nez slusne, dneska urcite ma nastupce o generace novejsiho a lepsiho. Nehled ma megapixely ani na dotykove displeje ani na pridavne serepeticky, jdi jen a jen po svetelnosti objektivu, dlouhym skle a idealne konstantni svetelnost po cele delce zoomu.

EDIT: uz sem to nasel, nastupce je PANASONIC Lumix DMC-FZ150. clovek to chvili nesleduje a skoci to o 13 generaci :-)
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od vojta78 »

Kuba78: Lítám kategorie volných modelů (rádiem neřízené), to znamená menší větroně, modely na gumový pohon a pod. Ten PANASONIC Lumix DMC-
FZ150, o kterém jsi psal je vysoko nad moje možnosti.

Díky pánové za rady. Budu se jimi řídit při výběru.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od Kuba78 »

takze orisky, dvacetinky, A1, hazedla.. zbrlikova nostalgie :-) i tak se jedna o maly model daleko od fotografa, potrebujes slusny zoom a dobry objektiv (svetelnost, foceni do protisvetla atd). pokud je cca 10kkc nad tve moznosti, tak usuzuji ze mas opravdu jen par tisic korun - v tom pripade, nez koupit za dva tisice obyc kompakt kterym ty letecne modely v letu budes fotit tezko kvuli malemu zoomu a horsimu objektivu, zauvazuj o koupi starsiho fotaku po nekom - bud podobny EVF jako je ten panasonic o nejakou tu generaci starsi nebo starsi zrcadlo. muze to byt za par korun.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Kubo, ono mezi kompakty asi jen velmi těžko najde nějaký s konstantní světelností v celým rozsahu. Nevím jak je tomu u ultrazoomů ale řekl bych že tam je to podobný a jestli něco takovýho je, tak ta cena už bude taková, že vyjde výhodněji koupit DSLR.
A pokud nechce Vojta dělat nějaký "profi" fotky letících modelů, spíš jen momentky a fotky letadel na "stojánce" tak mu kompakt bohatě postačí i u toho 2. bodu :)
Rozlišení snímače taky není k zahození, ale dneska už každej kompakt dosahuje min. 10-12mpxl což je zcela dostačující.

Hlavně jak píše Kuba, nenaleť jim na propagační kecy typu čím víc kravin a vychytávek, tím líp. Na foťáku toho mám taky dost a prakticky fotím jen na prioritu clony, času nebo na manuál. Málo kdy volič otočím jinam :wink:
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od bh69 »

Bral bych nektere pozadavky s rezervou - manualni rizeni clony je jiste pekna vec, ale u kompaktu, s tak malou ohniskovou vzdalenosti a malym snimacem, ze je vsechno ostre od blizka do nekonecna je to stejne funkce spis symbolicka. Ta mala ohniskova vzdalenost je ale soucasne vyhodou, protoze obvykle neni zadouci, aby fotky malych modelu byly ostre jen v rovine ostrosti a zbytek byl "umelecky" rozostreny ..

Ultrazoomy maji nejvetsi problem v oblasti svetelnosti a take optickych vad objektivu (vetsinou to vyrobce dohani automatickymi softwareovymi upravami snimku). Zrcadlovka ma urcite kvalitnejsi vystup a rychlejsi reakce. Ale pri kvalitnim nasviceni a foceni statickych veci, nejlepe ze stativu, se rozdily zmensuji. Tim spis pokud se fotka zmensi na format pro vystaveni na webu nebo tiskne na mensi papir nez A4. Navic u zrcadlovek je alfa a omega kvalitni objektiv a ty nejsou levne. Pro foceni modelu to bude vyzadovat makroobjektiv a stejne vznikne vyse popsany problem s hloubkou ostrosti, ktery donuti prinejmensim co nejvic clonit.
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od B@F »

Osobní zkušenost s Olympusem SZ-20:
Mrňavý ultrazoom v ceně pod 5000 Kč (Edit: už pod 4). Na modely výborný, má dva typy makra: normální, kde funguje i zoom, a supermakro, kde je zoom napevno, ale objektiv se dá přiložit na centimetr k focenému objektu a vznikne skoro až mikroskop. Z optických vad objektivu jsem postřehl jenom občasnou soudkovitost (resp. protažené rohy) při širokoúhlém focení. Vyvážení bílé buď automaticky nebo ručně v předdefinovaných volbách (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka a tak). Dobře fotí i v horších světelných podmínkách bez blesku (který samozřejmě má), ale pak doporučuji stativ, protože v automatickém režimu používá poměrně dlouhé expozice (i mechanický stabilizátor má své meze). Šum ve fotkách není žádný - buď to je těmi dlouhými časy, nebo to dělá nějak softwarově. Citlivost a doba expozice se dá nastavit ručně, clona je vždycky automatická, ostření taky. Na dálku má 12násobný optický zoom, ale nevím, jestli by na rychlé modýlky stíhal ostřit. Plus video se zvukem, sekvenční focení, scénické režimy, úpravy fotek a podobné postradatelné bonusy.
Jako celkem nenáročný fotograf jsem s ním spokojen.
Naposledy upravil(a) B@F dne úte 3.4.2012 17:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Jaký fotoaparát?

Příspěvek od fox »

Já přidám taky své zkušenosti.

První digitál který jsem vlastnil byl panasonic lumix FZ7, v podstatě větší kompakt, který se tvářil jako zrcadlovka, ale neměl výměnné objektivy. Se s vým 12x zoomem mi stačil na vše. Měl pěknou kresbu, dokonce i manuální ostření. Z funkcí byla samozřejmostí programová automatika "P", priorita času "s", priorita clony "a" a manuální režim... pak nějaké přednastavené režimy. byl sem spokojen, ale srdce toužilo po něčem jiném.

A tak přišlo uvažováním nad koupí digitální zrcadlovky. Začal jsem shánět informace která ta značka je lepší. Došel sem do stavu, kdy mi všechny značky připadaly hodně vyrovnané, až pak mi řekl kolega, jednu moudrou větu: "podívej, ono je to všechno tak vyrovnané, že neuděláš chybu ani s jedním. Kup si prostě to, co ti pasuje do ruky. Můžeš mít ruky jak chceš šikovné, ale jak tělo pořádně nedržíš, tak nevyfotíš nic." A měl pravdu. Rozmýšlel sem totiž nad zmíněnou Canon EOS 550D a Nikonem D90. Držel sem v ruce oba stroje. Nikon mi přirostl k ruce víc. Takže volba byla jasná.

Velkou roli hraje to k čemu fotoaparát potřebuju. Jsou dvě otázky.
1. Fotím, protože mě to baví, chci mít pěkné fotky, vyhrát si s nimi. Zdokonalovat se ve focení samotném atd. (prostě takový poloprofi)?
2. potřebuju fotoaparát pro běžný život zachycovat hlavně snímky života např. rodiny a podobně? (amater)?

odpověd:
1. kup si mravný foták, tudíž zrcadlovku, s výměnným objektivem a snaž se, investuj peníze (nikon D90+objektiv nikor 18-105 mě stály před 1,5 rokem 23 500, k tomu mám další 25 objektivy v hodnotě asi 4000, filtry si za 1500, dioptrické předsádky za 600 a brašnu za 1000, která je už malá, takže potřebuju batoh asi za 2000)... a pokud budeš mít 1 fotku z padesáti takovou aby ses sní mohl chlubit, si dobrý fotograf.

2. kup si kompakt, který je stavěný na to, aby s ním vyfotil i ten největší antitalent na fotky krásnou a ostrou fotku. Pokud máš na to větší obnos kup třeba i dražší stroj, ale rozhodně nekupuj zrcadlovku. Budeš totiž z počátku zklamaný. Velký rozdíl mezi zrcadlovkou a digitálem je právě hloubka ostrosti.... u zrcadlovky s ní lze pracovat, u kompaktu minimálně.

Závěr:

Záleží na tom co chceš, co hodláš investovat (postupné investice do vybavení u zrcadlovky, jednorázová investice u kompaktu), baví tě focení, je to tvůj koníček? A podobně.


Momentálně můžu poradit jen u zrcadlovek. Bud sehnat zánovní Nikon D90, nebo novou D7000, případně canon D550 (u canonu vidím výhodu v ceně objektivů, ale nevím jakou mají kresbu).

Vlastním osobně Nikon D90, naprostá spokojenost i se setovým objektivem, ale na focení detailu potřebuju minimálně dioptrické předsádky, nebo mezikroužky v ideálním případě macro objektiv (cena macro objektivu je cca 3000 a víc)
Zamčeno

Zpět na „Obecná diskuse“