Výzva ke spolupráci - Air park Zruč u Plzně

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Výzva ke spolupráci - Air park Zruč u Plzně

Příspěvek od Listy »

Dnes jsme navštívili u nás asi nejznámější a nejrozsáhlejší soukromou sbírku letecké a bojové techniky zmíněnou v názvu tohoto příspěvku. Je to zážitek, který vřele doporučuji, pokud jste ovšem ochotni skousnout jistá specifika, jako například to, že je Vám na každém kroku připomínáno, že exponáty jsou soukromým vlastnictvím, Vy jste na soukromém pozemku a měli byste se podle toho chovat! Zakladatel a průvodce pan Karel Tarantík je tak trochu svéráz, ovšem pro věc zapálený a je evidentní, že (nejen) svá letadla opravdu miluje. Navíc, jak se po kratším rozhovoru ukázalo, je to nejen sběratel v měřítku 1:1, ale i bývalý sportovní pilot a také aktivní plastikový a papírový modelář! Mnohé z jeho výtvorů, ale i prací jiných modelářů jsou také součástí expozice. Při této příležitosti jsme narazili na skutečnost, že na výstavních plochách i v depozitáři muzea se sice nachází kde co (od repliky Fokkeru Dr I. po ještě nedávno létající Tu - 154, ale také spousta "relikvií" jako třeba skutečně originál pojezdové kolo z Tigera), ovšem mnohé pro naše letectví důležité typy tu zastoupeny nejsou. A právě tyto mezery by měli být postupně zaplněny alespoň vystavením jejich papírových modelů, pro které by měly být už brzy vytvořeny speciální předváděcí prostory a to přímo v interiéru některého z velkých dopravních letadel :!: Jak jsem pochopil tak neslepené modely popř. podklady k jejich zpracování je pan Tarantík připraven poskytnout.
Pokud by se tedy mezi zde přítomnými patlaly našel někdo, kdo by měl zájem navázat spolupráci s Air Parkem ve Zruči u Plzně, nějaké to letadélko pro ně slípnout nebo jim nějaké už hotové a nevyužité k vystavení v, neváhám říct, exkluzivních prostorech přenechat, ať se klidně ozve prostřednictvím webu: http://airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Výzva ke spolupráci - Air park Zruč u Plzně

Příspěvek od Tomáš S. »

Když jsem tam před lety byl, tak mi majitelé "otec a syn" přišli úplně v poho, zdůrazňování soukromého majetku si nijak nevybavuju. Každopádně potvrzuju, že zájem o modely tam je. Dokonce tam tehdy i nějaké papírové a plastové modely byly vystaveny hned u vstupu ve vitrínách, vesměs z ABC pokud si dobře vzpomínám.

Všem vám tento výlet doporučuju! Dokonce jsem o tom chtěl tehdy napsat sem na DF, jednak protože se mi tam opravdu líbilo, a taky protože přístup majitelů mě opravdu nadchl a potěšil, nu nakonec z toho bohužel sešlo, tak to teď dodatečně napravuju... Pokud máte nějaké špunty, vypravte se tam s nimi, drtivá většina bojové techniky je přístupná (průlezná) 8-) a to samé platí i o letadlech a jejich kokpitech... A že jich je tam několik desítek. Jsou tam k zapůjčení jak přilby, tak samopaly, granáty, tankistické čapky a podobně. Vše samozřejmě znehodnoceno pro bezpečnost, ale i tak srandy kopec, zvlášť pro vaše potomstvo. ;) Chtěl jsem najít i nějaké svoje fotky odtud, ale nakonec jsem jako jednodušší cestu zvolil nalinkovat sem pár cizích povedených veřejně přístupných alb z rajčete pro ilustraci, jaké to tam je:

:arrow: http://jandulinka.rajce.idnes.cz/Air_Pa ... c_u_Plzne/" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://texeso.rajce.idnes.cz/Air_park_Zruc_u_Plzne/" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://marcopolo11.rajce.idnes.cz/Air_P ... c_u_Plzne/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedna věc mi však vrtá v hlavě doposud i po letech, a to je myšlenka, zda si majitelé neukousli příliš velké sousto. Mám trošku obavy co se sbírkou bude za pár desítek let... A jak píše Listy, nejde jen o to co je vystaveno, jde i o depozit, ve kterém je i pozemní technika, která mě tehdy zajímala ještě víc než letadla :) a nerad bych, aby skončila zapomenutá, protože jsou tam opravdu zajímavé kousky... Každopádně momentálně je Air Park stále ve formě, takže pokud to máte aspoň trochu po ruce a nějaké to letní volno, určitě doporučuji také výlet do Zruče! ;)
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Výzva ke spolupráci - Air park Zruč u Plzně

Příspěvek od SKY »

Byl jsem tam tusim v loni ciste jako zastavku nekam dal, a absolutne me to ten totalni zmatek nenadchnul (prapodivne popisky radsi ani nezminovat), je to dobry pro rodinky s detma, ale pro leteckyho nadsence zcela nevhodne. :( Jedine co stoji za zminku je Mirage,Starfighter a Sabre, lec Sabre stav naprosto sileny, zbyle dva budou asi za chvili nasledovat.

Dost ostuda je nejake kasirovanej Spitfire a prapodivna v kulne delana 109ka.

http://lotusesprit.rajce.idnes.cz/air_park_plzen/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Výzva ke spolupráci - Air park Zruč u Plzně

Příspěvek od Kuba78 »

ten kasirovany Spit je pokud vim polomaketa, pozustatek z nataceni tmavomodreho sveta.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“