Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od OrasM »

Ahojte kolegovia.

Zaobstaral som si vyrezávacie kružidlo značky OLFA (moje prvé) a všimol som si na ňom jednu vec, ktorá ma zneisťuje. Konkrétne ide o to že hrot ihly a hrot noža sú v rozdielnych výškach, teda niesú v rovine. Keby bol hrot noža nižšie tak to viem pochopiť nakoľko vniká do materiálu, ale je to naopak. Hrot ihly je asi o 2 milimetre nižšie a teda kým je hrot ihly už zapichnutý v papieri tak hrot noža je ešte vo vzduchu.

Keď vyrezávam tenší papier tak to nevadí, akurát sa to trochu nešikovne drží, no pri hrubšom kartóne 1 a viac mm to nielen že vyrezáva okraj pod uhlom ale ten okraj aj odtrháva a vyzerá to strašne. Keby som ale chcel ešte použiť podložku pod hrot aby som neprepichol papier tak potom už mám pri rezaní kružidlo riadne naklonené a skoro sa to ani nedá. Najhoršie je to samozrejme pri malých polomeroch, no potrebujem vyrazávať hlavne tie menšie priemery 1-4 cm.

Moja otázka na Vás skúsených borcov je či je chyba v kružidle, alebo v mojich rukách. Podľa mňa by mali byť hroty ihly a noža v jednej rovine. Skúšal som to aj nastaviť ale nôž má fixnú polohu a ihlu netuším ako vyriešiť.

Ďakujem za prípadné odpovede a rady.

Mirec
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od Shagrath »

Na kružítko jsem koukal a mám to stejně jako ty, takže chyba to nebude. Rozdíl výšky se eliminuje poté, co se kružítko zapíchne do podložky. A jelikož mám podložku Olfa tloušťky 2 mm tak to vychází do roviny. Podložku pod hrot jsem nezkoušel.
wlofy
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 22:23

Re: Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od wlofy »

Je to určitě vlastnost.
Něěkde se to tu řešilo, ale to už je dávno.
Upravuje se to pomocí kombinaček (zastrčit nebo vytáhnout) na nejpoužívanější polohu.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od OrasM »

wlofy píše:Je to určitě vlastnost.
Něěkde se to tu řešilo, ale to už je dávno.
Upravuje se to pomocí kombinaček (zastrčit nebo vytáhnout) na nejpoužívanější polohu.
Ďakujem, skúsim to.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Je to pár let, co jsem zde popisoval úpravu kružítka. Jednalo se o uchycení kružítka hrotem do svěráčku a přiměřeným poklepem na rukojeť v ose hrotu tak, že se mi podařilo hrot zaklepnout více do materiálu kružítka a tím srovnat výškově hrot s špičkou čepelky. Ano bylo to riziko, že mi kružítka třeba praskne, ale podařilo se mi to bez komplikací upravit.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Vyrezávacie kružidlo OLFA - je to vada?

Příspěvek od OrasM »

Ďakujem za tip Zdenku.

Rozmýšľal som aj nad variantou odcvaknutia konca ihly napríklad kliešťami a potom zabrúsením hrotu do ostra pomocou mikrobrúsky. Tam je ale značné riziko trvalého poškodenia hrotu.

Ďakujem Vám za tipy chlapi, hneď sa na to dostane trochu času tak sa do toho pustím. Veď predsa vyrezávať kolesá je krajšie pomocou kružidla ako rukou, teda hlavne mojou.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“