MČR papírových modelářů - bodování a tituly

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

MČR papírových modelářů - bodování a tituly

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Jelikož jsem se zúčastnil MČR papírových modelářů v Kyjově předkládám svůj náhled na problematiku hodnocení podle stávajících pravidel CPM.

Za prvé - vidím problematické vyhodnocení absolutního pořadí součtem tří nejlepších bodových výsledků ze tří různých kategorií z možných 4 obsazených kategorií. Proč ? Opodstatněné by bylo takové hodnocení v případě, že by v jednotlivých kategoriích byl vyhlášen mistr republiky a poté pak absolutní mistr republiky, který by vlastně reflektoval univerzálnost modeláře. O co jde ? Například takový špičkový model lodě se staví 2 - 3 roky (pokud modelář je normální člověk s dalšími povinostmi - rodina, práce atd.). Na soutěži tento model svou náročností a zpracováním je absolutně nejlepší, ale na titul nedosáhne, protože nemá slepený baráček a k tomu třeba auto. A pak se stane, že titul získá někdo, kdo je univerzální, ale jeho modely nedosahují úrovně, která by měla odpovídat tomu titulu. Jak z toho ven ?

Zcela souhlasím s tím, že by se měly titulem odměňovat modely zařazené do kategorií - VDT, MDT, VA, MA, PT, LKT a L. V těchto kategoriích jsou modely nejpracnější - opomíjím kategorii dioramat pokud to ovšem není nějaký stroj doplněný pouze o nějak upravenou podložku bez náznaku děje. Tvůrcům opravdových dioramat se omlouvám - sám vím kolik je kolem toho práce. V těchto 7 základních kategoriích není přece problém vyhlásit mistra republiky a tím ocenit kvalitu modelů, nad kterými strávili mnozí modeláři dlouhý čas. Přinese to ovšem to, že budeme mít 28 mistrů republiky (MŽ, SŽ, J a S). Pořadatele to nestojí nic navíc, jen se na soutěži napíše jinak hlavička diplomu a dá se stejná medaile jako na ligové soutěži. A k tomu ten bonus navíc se 4 tituly absolutních mistrů republiky pro ocenění univerzálnosti modeláře. V sousedním Polsku mají mistry v jednotlivých kategoriích a my bychom to měli doplněno ještě o mistry absolutní. Domnívám se, že to přinese větší obsazenost kategorií na soutěžích, ve kterých půjde o titul a tím i více možných uchazečů s kvalitními modely v boji o titul absolutního mistra. Finančně to nejsou žádné náklady navíc.

Druhým bodem, u kterého bych se pozastavil, je způsob bodování mistrovských kategorií. Před dlouhými lety se vedla na staré konferenci debata o tom, jak obodovat postavený model. Co zohlednit při bodování a jak nastavit bodovou škálu pro který hodnocený parametr. Již tehdy jsem se vyjádřil do diskuze s příspěvkem proč vymýšlet něco, co už dříve vymysleli plastikoví modeláři. Stačí upravit jejich bodový systém pro potřebu papíráků a určitě bude možno podle takového systému spravedlivě modely obodovat. Nakonec se nějaký systém sestavil ale je možné, že ti, kteří jej sestavili, moc s tímto systémem nepracují. Jinak by snad přisli na to, co jsem si uvědomil při hodnocení modelů v Kyjově. Hned první zádrhel je ve stanovení celkového dojmu - ten je možný obodovat od 1 do 5 bodů. Ostatní hodnocené parametry mohou pak dosáhnout maxima daného trojnásobkem bodové hodnoty celkového dojmu. A tak se může stát, že celkový dojem modelu byl stanoven na 2 body a tak maximální hodnota za retuš zcela bezvadně naretušovaného, ale pokrouceného modelu je pak jen 6 bodů. Jak tedy k tomu ten modelář přijde, když by měl správně dostat až 15 bodů jen za tu retuš. Nezřídka se stane, že komise rozhodčích odstupňuje již modely hned na prvním parametru (celkový dojem) a tím vlastně "okrade" modeláře o body za retuš, lepení, střih a ohyb, geometrii. V případě nastavení takového systému se lehce stane, že model je očesán o velké množství bodů a pak i v tabulkách je bodové ohodnocení ke smíchu. Protože jsem si svého času prošel i rozhodování plastikových modelů tak vím, že hodnota třeba 47 bodů za model je taková, že bych si před takovým modelem, obrazně řečeno, odplivnul. Takový model je pokroutka bez geometrie, špatně naretušován a další a další chyby. V žádné případě by to neměl být model sahající na medaili například v kategorii seniorů. A to se třeba stalo. Chci tím říci, že je velice důležité stanovení správné hodnoty celkového dojmu při tomto hodnocení a toto stanovení klade velké nároky na hodnotitelskou komisi, která musí mít zkušenosti a praxi nejen v lepení modelů ale i rozhled napříč soutěžními kategoriemi. Musí být sestavena z modelářů, kteří absolvují vícero soutěží ročně a mohou posoudit posun úrovně modelů. Ideální by bylo, kdyby na soutěži byla stanovena pětice, která by obešla všechny soutěžní modely a stanovila celkový dojem všech modelů a pak dílčí komise by mohly pracovat s udaným parametrem v dalším bodování. Přesto by se ani tato komise nemusela vyvarovat špatně stanovenému celkovému dojmu.

Pořadatelsky je to věc, která se prakticky nedá zajistit. Proto se domnívám, že by bylo jednodušší systém přepracovat. Protože nechci jen svým příspěvkem rozjet vlákno, které bude červeným hadrem pro některé z diskutujících, přinesu svůj návrh na bodování na slezinu CPM do Neratovic, kde se o tom můžeme lehce pobavit.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“