ISS Ladislava Badalce

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Fingon »

Mozna si nekteri pamatuji, ze pred nekolika lety v ABC vychazely na pokracovani moduly k mezinarodni vesmirne stanici ISS. Celkem bylo vytisteno nejakych 25+ stranek modelu od solarnich panelu az po Vostoky, cely projekt vsak dokoncen nebyl. Nekdy v te dobe jsem ABC prestal odebirat, takze mi to uniklo, dodatecne jsem se vsak dozvedel, ze to pry bylo kvuli nemoci pana Badalce ci co. A dokonce je tu i jedno vlakno o stavbe, plus vlastnorucne vyrobene dokonceni: viewtopic.php?f=18&t=109&hilit=ISS

Prestoze se v ABC od te doby modely s vesmirnou tematikou (jednoduchy a propracovany raketoplan, marsovska zakladna, neuskutecnene projekty...) i Badalcovy modely nadale objevuji (at uz jako reprint, ci nove veci), k ISS se uz podle vseho vracely jen info texty v samotnem casopise.

Kazdopadne. Pri pohledu na nove dokonceny Civkuv statek v Trebizi a na nedavne samostatne vydani vysilace na Jestedu (opravte mne, ale mam pocit, ze snad zadny dalsi model od LB mimo ABC nevysel (nevim jak na Slovensku a nepocitam specialy ABC) me napadlo, jestli by treba i ISS nemohla byt takto dokoncena a znovu vydana.

Samozrejme zalezi na mnoha faktorech: - jestli by se to p. Badalcovi vubec chtelo delat
- jestli by o to v ABC byl jeste zajem
- jestli by o to byl zajem mezi lepici - sice jsem v zivote nebyl na zadne soutezi a osobne vlastne jeste z komunity nikoho neznam, ale prijde mi, ze kosmicka technika patri spis mezi mene zadane zanry a takove malonakladove vydani mnohastrankove publikace (pocitam, ze takovych 50 stran bez raketoplanu by to bylo) by se mozna ani nevyplatilo...

Otazka bokem: Jak to vlastne bylo s realnou kosmickou technikou v ABC, kolik toho vyslo? Pokud nepocitam kosmicke sondy dvojice SOK (ktere jsem kdysi taky lepil), napada me Lunochod a Lunar Roving Vehicle s figurkami, raketoplany Challenger a Buran od Vyskovskeho, dale pak pred par lety zmineny velky raketoplan (Endeavour?) a predtim jednoduchy raketoplan (Atlantis, nebo Discovery?). Jeste jsem zaznamenal Hubbleuv dalekohled a sondu Cassini-Huguens a to je asi tak vsechno...

Nepocitam ruzne hvezdolety, Galacticu, N1-Starfighter atd., nejsem si ani jisty ohledne Vyskovskeho vesmirne stanice, ze ktere mam nekde dve stranky a navod a nikdy jsem ji nevidel postavenou...
Uživatelský avatar
jozkin
Moderátor
Příspěvky: 137
Registrován: úte 20.12.2011 12:57

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od jozkin »

Tak nápad je to zaujímavý a čas od času sa tu podobné vízie objavia. Problém je typicky vo financiách.

A modelov kozmickej techniky v ABC vyšlo ďaleko viac. Ale aj k tomu sa musia vyjadriť iní znalci :)

Osobne by som vydaniu ISS tiež fandil a 2-3 ks aj zakupil.

PS: Pozerám, že z Viedne to máš do Neratovic ďaleko, ale odporúčal by som Ti tú akciu, jednak tam spoznáš veľkú časť modelárskej komunity a pravdepodobne tam môžeš stretnúť aj Láďu Badalca osobne. (Bližšie potom budeš mať akciu v Brne, ale tá je až začiatkom budúceho roku)
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Tomys »

O tomto se se s Laďou bavil a jeho představa byla že by to dokončil a bylo by to vydáno jako limitka na základě záloh. Nebo zavaznych objednávek.
Osobně si myslím, ze to dokončeno nebude. A proc? Protože podobnost s jednou free ISS je čistě náhodná? Laďa je do.vesmíru blazen a přeju si aby to dodělal, ale sem v tomto dost pesimista.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Standa F. »

Fingonovy dotazy jsou tak na malou bakalářskou práci 8-) . Láďa "Lambada" Badalec na naše DF chodívá, tak třeba připojí odpověď z 1. tlapky.

Jen telegraficky, co tak vím:

- ISS nebyla dokončena pro ztrátu zájmu ze strany ABC. Láďa tento projekt (zatím) nedokreslil, čili neleží ani v šuplíku. Prostě to odumřelo. Vydaný rozsah ISS zabírá 19 stran + necelých 10 stran raketoplánu Endeavour. Soudím, že v závěru neustálé vydávání solárních panelů bylo neefektivní řešení - mohly se spíše dát jen na web ke stažení.

- "...snad zadny dalsi model od LB mimo ABC nevysel." Máš na mysli ryze ábíčkovský model vydaný také extra? Ano, Ještěd, letos vydal dioráma První tábor českých junáků ... naopak jinde vydané jeho modely (lodě v Albatrosu) vyšly později v ABC nebo ve Století ABC. Svůj mohutný Sojuz 28 z Albatrosu vydal také extra (na A4).

- Láďovy modely reálné kosmické techniky v ABC - rychlý nástřel:
- Saljut (Déčka č. 4), Fobos (= Phobos), Ranger 8, Prognoz 1 (Století 2), Veněra 1 (Století 2), Hubble, ISS, Endeavour, Spirit, Mimosa, ...
Od RV jsi je vyjmenoval všechny (Lunochod 1, Challenger, Buran, Lunar-vehikl).

- Meziplanetární stanice od RV byla svého času sháněná a ceněná - je to zajímavá, pestrá kreace (elektrifikovaná! 8-) ) a bývávala semo-tamo vidět na akcích. Rozsah: 6,4 strany. Vyhrabu fotku a hodím sem.
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Fingon »

No, vydany extra.... Albatros vidim spis jen jako predrevolucni zalezitost, co jsem si to tak prochazel tady ve vlaknech na foru (mapoval jsi to fakt dobre), prislo mi, ze pak uz byly spis jen reedice a minimum modelu novych.

Kdyz se tak divam na "starou gardu ABC" - tvurci, kteri byli cinni v osmdesatych, devadesatych letech, mozna i dal, tak si casto nasli/zalozili nejakou firmu, ktera by jim vydavala veci v momente, kdy ABC uz neni tak dobrou moznosti, z nejruznejsich duvodu.

R. Vyskovsky - Erkotyp (vlastni syn)
Antonicky-Skokan - Megagraphic (+ sem tam vydaji i nekomu jinemu, napr. mnou nedavno vzpominany pan Genserek)

Nepocitam samozrejme pozdejsi generace tvurcu, kteri treba v ABC taky neco vydali, ale jinak si jedou samostatne (Ondrej Hejl atd.)

Vedle Vyskovskeho a A-S je pak nejvetsim jmenem asi pan Badalec, ktery jediny zadnou takovou firmu, ktera by mu modely mimo ABC pravidelne vydavala (diky za pripomenuti toho tabora, na to jsem zapomnel, kazdopadne jestli se nepletu, tak to taky bylo vydane az v posledni dobe), nema...

Nebo vas napada jmeno podobne magnitudy jako vyse zminena ctverice, na ktere bych zapomnel?

Spirit a Mimosa mi bohuzel nic nerikaji, ostatni jsem lepil (a myslim, ze byly komplikovanejsi, nez ty od SOKu... ) Kazdopadne diky za sdilnost:-)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Standa F. »

Fingon píše:...nejsem si ani jisty ohledne Vyskovskeho vesmirne stanice ... nikdy jsem ji nevidel postavenou...
Takto nějak vyzerá:

Obrázek
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Fingon »

... no tak to je docela macek:-)
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Zrzek »

Zas takovej macek to není.
Uživatelský avatar
wedge
Příspěvky: 114
Registrován: sob 21.1.2012 17:30
Bydliště: vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od wedge »

Ahoj všichni, po dlouhé době zkusím vyplodit opět pár slov...

Takže jakožto velký fanoušek kosmonautiky jak reálné tak papírové bych bral ISS všema deseti (ta free na internetu není nic moc teda pokud si jí nějak nevytuníte. Mohli bysme udělat malý průzkum - nevím od kolika výtisků se vyplatí udělat nějaký omezený offset (bo jak se temu nadává) ale já bych bral 2 kusy. Doufám že to stačí a do roka bude ISS hotová :D Platba předem by nebyla samozřejmě problem - byl by to takový český kickstarter :-)

Pro mě osobně je Endeavour to nejlepší co v abc vyšlo (i když k němu nemám tak nostalgické pocity jako k Albatrovskému LM a Vostoku) Z ISS jsem byl vyloženě nadšený.

jen tak mimochodem, možná jsem to už někde zmiňoval, ale existuje perfektní model prvního modulu Zarja a třeba to znamená začátek nové série... no uvidíme. Pokud jí někdo máte možnost v rámci nějaké sbírky objednat,tak se přidávám ...

http://www.2d-3d.pl/2_zarya.html" onclick="window.open(this.href);return false;
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od hank »

Kompletní ISS je tady, dokonce zdarma:

http://jleslie48.com/iss_jj/" onclick="window.open(this.href);return false;

Měřítko 1:40, takže potřebujete prostor 8x5x6 stop...

Jsou i menší, ale teď to zrovna nemůžu najít.
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Tomys »

Mno dyť o tom Wedge píše, že ale nejni ták dobrá.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od hank »

Tomys: wedge tam nemá odkaz, tak nevím, že píše zrovna o ní. Ona existuje ještě jedna tady
http://www.axmpaperspacescalemodels.com/ISSpage.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1:100, některé moduly jsou zdarma, některé placené, ty placené jsou všechny dohromady za 25 USD.
A pak je ještě jedna spíš pro děti tady:
http://www.csiro.au/Portals/Education/P ... s/ISS.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Mirda S.
Příspěvky: 2
Registrován: sob 11.1.2014 11:42

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Mirda S. »

Nerad otevírám staré téma, ale...

Nemáte náhodou někdo seznam v kterých číslech ABC a co přesně vyšlo za díly z této stanice ISS?
Něco tu mam, ale ne všechno a nejsem si jistej co mi přesně chybí...
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od Jirka Z. »

Nevím, na kolik je tento seznam kompletní, ale snad ti trochu pomůže se od něčeho odrazit:
Ročník / číslo - co v něm je
47/5 - kosmická loď Sojuz TM + fotovoltaické články
47/6 - kosmická loď Progress M + fotovoltaické články
47/7 - kosmická loď Sojuz TM + fotovoltaické články
47/9 - kontrolní modul Zarja + fotovoltaické články
47/10 - kosmická loď Progress M + fotovoltaické články
47/11 - 2x přechodový tunel + fotovoltaické články
47/12 - fotovoltaické články
47/13 - fotovoltaické články
47/14 - spojovací modul Node 1 Unity + fotovoltaické články
47/15 - článkový solární panel
47/17 - článkový solární panel
47/18 - článkový solární panel
47/19 - článkový solární panel
47/20 - článkový solární panel
48/16 - servisní modul Zvezda
49/2 - ??? (v soupisu k archivu mám poznámku, že je tu něco z ISS, ale nemám přesně uvedeno co)
49/4 - solární panely

Jirka Z.
MECH641
Příspěvky: 94
Registrován: sob 21.4.2012 17:58

Re: ISS Ladislava Badalce

Příspěvek od MECH641 »

Ve 49/2 jsou solární panely a kus raketoplánu.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“