Lepení "na zakázku"

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
marchal
Příspěvky: 138
Registrován: úte 14.2.2012 8:31

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od marchal »

Tak v tom, případě by ses měl v první řadě naučit číst.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od Vojta Č. »

Moderátorská: Buďte tak hodný a osobní věci si řešte osobně nebo aspoň soukromě. Jinak mi připadá, že už jste každej svý řekli. Ď.
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od samotr9 »

Vstupuji do této diskuze velmi pozdě, možná "out", ale vyjádřím se...Domluvil jsem se s príma klukem na tom,že mu budu stavět modely dle jeho výběru (pouze Tatry).
A tím jsem měl pár otázek:
1. kolik platí konkurenci
2. jaký je časový horizont k postavení modelu
3. jak mám model postavit (úpravy, tuning, apod.)
Hned od začátku jsme si dali pravidla, která se snažím dodržovat. Když to vezmu okolo, tak na tom sice vydělám nějakou kačku,ale živit bych se tím nemohl, druhou věcí je, že mě svírá pocit dobře odvedené práce, která mi zároveň brání pokračovat pravidelně na modelu (kdyby to bylo do police, tak je to hotové už tak půl roku), ta nechuť do tohoto modelu je hodně veliká. Bohužel díky tomuto se stavba protahuje na neúměrně dlouhou dobu (přitom je to otázka cca 3 dnů k dokončení).
Kdybych to počítal na hodiny strávené u modelu, nikdy bych si nemohl říct asi reálnou cenu modelu (hodiny, nervy, použitý materiál apod.) a přitom tu cenu nikdo nedokáže vypočítat.
Jediné co vím je, že ten člověk bude mít stejnou radost z postaveného modelu, jako kdyby ho postavil on sám.

Nikdy jsem nenapsal autorům o to,že bych chtěl být betatester, protože bych nezaručil, že dodržím termín dokončení (no a navíc mydlit k tomu návod...to by mě odvezli)

Takže závěrem....Ano...postavím model na zakázku, ale bude to na dlouho a s nejistým výsledkem (můj zisk= koupení dalšího modelu pro mě, zbytek je režie a hodiny)

Tudíž na rovinu. Cca 2.000.- za model dakarky s dezény, úpravami (interiér, síťoviny), zabalení, poštovné a plus, že z této ceny se odečítá nákup dalšího modelu dle výběru k postavení.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JakubSDK »

Lepit na zakázku, proč ne, já proti určitě nejsem. Mě lepení baví, ale pro zisk bych to určitě nedělal a jediné co bych za to chtěl, by byl jeden výtisk šmikajdy navíc, který bych založil a za nějaký čas postavil pro sebe ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JoskaM »

To samotr9 - není nad to, když je koníček prací. Jenže pak to není koníček, bohužel, je to jak píšeš. S tím rozdílem, že slova "mě se nechce" musíš překousnout a sedět u toho, aby jsi splnil termín. Bez toho snad zakázka ani není zakázkou. Do práce, nebo školy se ti taky nechceš, ale jdeš.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od velda »

Dnes jsem sem taky nakoukl. Takže jak je uvedeno v příspěvku výše cca 2000Kč za dakarku (nevíme jaké měřítko) ale předpokládám 1:32 (třeba od Spidu), tak ta cena je velice podhodnocená. Nevidím nejmenší důvod, aby podobná práce byla znehodnocována nízkou cenou (samozřejmě na úrovni a kvalitně odvedená - nemám na mysli rychlokvašky bez jakéhokoliv modelářského citu) Nehledě na to, že kvalitně slepený a dobře uskladněný model umí udělat parádu několik desetiletí. Zkoušeli jste si někdy zjistit kolik si řeknou za model “plasťáci“ ne? tak to zkuste ;). A kde je tedy naše jak říkám “královská disciplína“? Za dobře a kvalitně slepený model, bych se nebál říct daleko více - v rozmezí 500-1000kč za stránku podle množství dílů, celkového počtu stránek atd. Tedy desetistránková RW bez skrupulí cca 7-8tisíc + ten limitující termín, úpravy na přání atd. a to jsme ještě od plastu hodně daleko.... Chceš kvalitu a model, který hned tak někdo nemá, navíc z papíru? zaplať. Lidi platí za jiný hovadiny nehorázný sumy, a seriozní náročnou práci by chtěli za pár šupů??
Nicméně za mě, snad jednou za čas, ale nějak pravidelně určitě ne, a právě třeba už jen proto, že mě nikdo nezaplatí tak, jakému pracovnímu nasazení slepení papírového modelu odpovídá. Osobně jsem prodal již několik modelů (protože časem jsem vyrostl z toho, že jsem postupně cca asi 50modelů, možná víc jen tak daroval), ale nikdy to nebylo na termín a na objednávku a vždy se jednalo o starší model, pro mě již neatraktivní a zabírající místo. Takže i ceny byly nižší, ale stále ještě hodnotově úměrné.
jozefbicar
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11.6.2012 16:06

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od jozefbicar »

Zdravím...
Budem reagovat ako ten co modely kupuje teda zakaznik...
Je velmi tazke najst aj niekoho co by lepil, komunita tu alebo na slovenskom fore je dost velka no lepicov a tych co by sa nato dali je moc malo...najhorsie je natom ze nikto nema cas ani na svoje modely a nie aby lepil modely pre inych, ja stale hladam dalsich modelarov co by sa do toho pustili no je to tazke......sam som bol modelar 10 rokov som lepil plastaky a par krat papierove modely a tak viem ake to je ked niekto lepi pre seba a pre ineho..kvalita je stale rovnaka a dovolil by som si povedat aj vyssia lebo ten model je vlastne taka ukazka co vsetko sa da dokazat a zlepit...
Mam pre seba dvoch modelarov co lepsia, obaja su s tohto fora, a ja som celkom spokojny...netreba urcovat cas dokedy ma byt model hotovy to sa neda nikdy zvladnut a tak ci to trva mesiace alebo roky je jedno hlavne ten modelar musi mat chut to lepit tak akokeby to lepil pre seba..
Ceny to je taka polemika...niekto lepi pre radost, niekto pre nakup dalsich modelov, niekto pre zisk a niekto preto aby si oddychol zrelaxoval a nieco nove skusil...
Na modeloch na zakazku sa neda zarobit resp.nerobit nic ine len lepit...ceny su rozdielne od kvality a hlavne od obtiaznosti modelu, rippery su vzdy vysie ako nejake ine modely no je to dane poctom dielov, roziahlostou funkcnostou modelu a hlavne tym ako ten vysledny model vyzera...mal som a mam moznost vidiet prace roznych autorov roznych lepicov a viem ako sa to lepi lebo som to sam lepil...niekedy je to super no niekedy je to des.....a balenie...da sa model zabalit perfektne no posta ho aj tak zlikviduje, prisiel som o tri dakary prave pre postu...modely krasne no po prevzati zjavne neznicenej krabice som pozeral ocami ze co vsetko dokaze spravit taka cesta cez republiku.....
Ja som za lepenie modelov na zakazku....niekto si sam nevie zlepit model, niekto vie ale nemoze, aj som natom zdravotne biedne no papierakov sa nevzdam a rad pockam na model aj rok ked viem ze bude perfektne zlepeny a hlavne bude to model ktory ma hodnotu....
tolko moj nazor na tuto temu
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od samotr9 »

Veldo, na jednu stranu s tebou souhlasím, na druhou stranu ne. Když si spočítám náklady na stavbu (materiál + cena vystřihovánky), není to bůh ví co, ale nikdy dříve jsem postavené modely neprodával. Nejsem "pan" modelář jako jiní zdejší borci, ale myslím si, že nestavím tak hrozně, aby to vypadalo jako rychlokvaškový model. Ohledně času, ten neřešíme ani já ani kupující, jen si napíšem, že na to nebyl čas, nálada a podobně. Cenu 2.000,- (jedná se o dakarku 1:32 Tatra 815 4x4, Vimos No.13) jsme dohodli z několika důvodů, možnosti kupujícího, moje ochota jít na cenu a pro mě asi nejdůležitější parametr, bude z toho mít obrovskou radost. Kdybych to jen prodával, cena bude min. trojnásobná, přeci jen model, který je primárně navrhnut bez interiéru,ale postaven je s interiérem + další tuning není sranda a o hodinách radši nemluvě. Dokonce mi sám navrhl, abych stavbu prezentoval tady na fóru,ale report ze stavby je focen mobilem a některé fotky nejsou nejlepší, ale třeba se odhodlám a stavbu zveřejním.

PS. Ani se nebudu zmiňovat o ceně 815 TP s podvalem od RW, kolik jsem si za ní řekl, asi bys zkolaboval :lol: 8-) :lol: Pravdou je, že tyhle modely jsou úžasné, krásně propracované a zkonstruované,ale pro mě moc na dlouho, takže radši jedu formulky.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od velda »

Samotr9: Jasně, no podívej, v každém případě je to jen a jen věc každého jedince jak si svou práci a čas cení. A taky záleží na těch dohodách o kterých tady píšeš. Takže podle mě nějaký mustr na nějakou danou cenu neexistuje. Nic méně stojím si za svým co jsem napsal. Když si necháš udělat kuchyň na míru tak po Tobě budou řemeslníci chtít 5tis. nebo 50tis?? A v čem je práce na modelu který je na objednávku jiná? Máš na to řekněme kvalifikaci - máš, odvedeš slušnou a dobrou práci? odvedeš, sedíš u toho Ty nebo objednavatel? Ty. Atd, atd.. Tak tu práci tady neshazujme. Není o nic méně náročná jako sezení za u PC někde v kanclu za 10, 15tis měsíčně, naopak bych řekl náročnější. Hodně se tady píše o tom “já to dělám pro radost“ atd.. já taky, na druhou stranu pro ledakoho můžou být takto vydělané peníze i slušnou pomocí řekněme v nějakých určitých situacích.. Rozhodně nemíním odsuzovat, že si někdo řekne za dobrou práci dobré peníze. Když to někdo chce dělat zadarmo ať to dělá, ale ať tu práci neshazuje a nepodhodnocuje druhým. Taky se nepovažuji za nějakého supermodeláře (mnoha tady se nemůžu rovnat), ale přijatelnou hodnotu času a práce bych si vymluvit nenechal. Např. nedávno měl zájem jeden pán o slepení soutěžní Škodovky od Megagrap. když jsem mu řekl cenu (1800 - 2000) tak byl “ohromen“ a řekl, že si za tu cenu může koupit kovový model - ještě dodám že přímo řekl “za kus papíru“ to nedám - tak ať si koupí ten kovák :). Já jsem naopak rád, že nemusím lepit pro člověka, který mou práci nedokáže ocenit. Tak asi tak.
Jo a těmi rychlokvaškami jsem nemyslel Tebe, ale několikrát mě zarazily prodeje modelů na Au, kdy model v podstatě jednoduchý, ale naprosto nekvalitně slepený - žádná retuš, geometrie, špína, viditelné nepřesnosti, pokrčeniny, mnohdy prach, prostě totální hrůza a ostuda papírových modelářů a přesto za ně chtějí 500-1000 a více Kč, tak to by mě čerti sebrali :)...
marchal
Příspěvky: 138
Registrován: úte 14.2.2012 8:31

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od marchal »

Veldo,tak tímhle jsi mě fakt rozesmál
Když si necháš udělat kuchyň na míru tak po Tobě budou řemeslníci chtít 5tis. nebo 50tis?? A v čem je práce na modelu který je na objednávku jiná?

Zřejmě si totiž neuvědomuješ cenu materiálu.Tohle srovnání je dost stupidní.
Jinak ano,nech si svou práci zaplatit jak chceš.Jen pro tvou informaci,plasťáci si berou většinou 7tis za model včetně barev.
Já si beru podle složitosti modelelu (max 5 tis).Na termíny ale nehraju mám totiž práce tak na 2 roky a občas si chci slepit i něco pro sebe.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od velda »

Marchal: jsem rád že jsem Tě pobavil, nic méně Ty to nebereš jako principiální příklad, a hraješ na materiál apod., což je pro příklad principu naprosto zbytečné. Takže zas tak stupidní mi to nepřipadá, ale ber to jak chceš, já se zas pobavil Tvým výrokem, protože samozřejmě je to opravdu nesrovnatelné - tak dalece stupidní nejsem, a doufám ani většina uživatelů zde :). No a ostatní jsem už napsal a myslím toho bylo dost. Takže za mě jsem napsal vše co jsem považoval za důležité a víc nemám co dodat, ani opravovat.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JoseFxx »

Velda to napsal dobře. Sice je to papirový model, ale je to zakazka pro někoho.
Shrnul bych to. Když si něco dělám pro sebe platím za materiál. Když to někomu zadám tak zaplatím za materiál a jeho čas a um. Každý mi to udělá za jinou cenu.
A pokud nedokažem ocenit praci druhých tak je to velká chyba.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od Venca 21 »

Pánové, tady se na čtyřech stránkách řeší s prominutím kraviny. Říká vám něco pojem poptávka - nabídka? Na těchto dvou kouzelných slovíčkách je postaven princip ekonomiky (lépe řečeno byl by postaven v ideálním případě, kdyby se do toho nerejpal stát a superstát EU svými regulacemi, zákazy, příkazy, směrnicemi apod.) Prostě cena se tvoří na volném trhu, v tomto případě pouze mezi zájemcem o model a modelářem a každé třetí, nezúčasněné osobě může být šumafukputna, za kolik je ochoten modelář model slepit, nebo zájemce koupit.
A pokud se to někomu nelíbí, stačí se zmínit v Bruselu a tamní rudí soudruzi jistě rádi a s nadšením vyplodí směrnici EU o 32 000 stranách o výrobě a prodeji papírových modelů za vyvážené a sociálně únosné ceny. :twisted:
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od velda »

Venca 21: Člověk je tvor společenský a chce se, se svými poznatky, otázkami podělit, rozvést je... takhle by jsme tu měli jen dvě slova, možná věty a hotovo, ale jsme na diskusním fóru :D . Samozřejmě máš pravdu.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od vladaZ »

U papírového modelu je velmi nevýhodný poměr mezi reálnou hodnotou věci a pracností - běžně třeba 100 hodin.
Když má dneska zedník vzít do ruky lžíci, chce dvě stovky. Ikdyž odečtu 10% na prostoje, dává mi to 90 hodin. Po dvou stovkách to je 18000. A to už je blbost. Navíc je cenová úroveň modelů ovlivněna okolním trhem - třeba krásná kovová Tatra od Kadenu stojí 1800.
Jednou mi za hotovou Tatru někdo nabízel 7000. Samozřejmě jsem neprodal, ale orientačně si spočítal případnou sazbu na hodinu. Strávil jsem s tím 150 hodin, čili to dává 46 Kč NA HODINU RUČNÍ A DO JISTÉ MÍRY ODBORNÉ PRÁCE

To si radši půjdu zaběhat, abych se líbil manželce. ;)
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“