Lepení "na zakázku"

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
bartek
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.4.2012 11:07

Lepení "na zakázku"

Příspěvek od bartek »

Dobrý den,

zajímala by mě následující "hypotetická" otázka: Byl by někdo ochotný slepit model/y, které by následně slepené prodal? Je vůbec možné stanovit cenu za takto slepený model (např. modely od RW), na kterém je spousta hodin práce?

Děkuji za reakci
Martin
Uživatelský avatar
LSD
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 14:21

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od LSD »

Já to mám tak, že jako dárek někomu blízkému nebo prostě když se rozhodnu model darovat tak nemám problém, ale kdybych ho měl prodat úplně cizímu člověku, to bych asi nedokázal, protože k tomu modelu mám takový bych řekl "citový" vztah a t hodiny práce bych tak nevyčíslil v penězích, takže u mě je to asi tak ;)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od bernie »

barteku,
zkus proti sobě postavit:

- akceptovatelná cena za hotový model
- rozpočítaná cena na hodiny práce pro lepiče - aby nebylo výhodnější smažit hranolky u meka, když podstatou je práce na zakázku ;)

Příklad:

Já jako lepič, když odpracuji 160hod na modelu, který bude postaven ve vysokém standardu z krabičky bez úprav /nejkratší možný čas/, chci mít min 100czk /hod práce - akceptuješ tuto cenu jako kupující?
Doba dodání 4 týdny - v ceně dodávky není cena za vystřihovánku a cena je stanovena ex work bench - nebudu model balit do pošty, zákazník si jej vyzvedne u mě doma - případně v okruhu xkm dovezu - hotovostní platba.

Co ty na to?
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od Kuba78 »

Barteku, sice bychom te tu mohli zahrnout terminy jako stret nabidky s poptavkou, kalkulace nakladu usle prilezitosti, ale jednodussi je to asi shrnout takto:
Za penize jde skoro vsechno. Nahod co chces slepit a ostatni ti (treba jako ota) reknou za kolik ti to udelaji. Nic vic, nic min.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od Standa F. »

Prodej slepených modelů - sem-tam se o to někdo pokouší na Aukru nebo na svém webu (proběhlo to tu už vícekrát), ale u papíráků to není moc běžné a myslím, že ani úspěšné.

Je to typ obchodu, kdy nelze cenu stanovit jako u rohlíků. Spíše bych to přirovnal k práci chirurgů - zachráníme ti život, kolik za to dáš? Všechno, co máš? Za záchranu života dá člověk přece všecko ...

Jako děcko jsem chodil do plastikářského kroužku a tam byl prodej slepených plastikových modelů docela běžnou záležitostí - samozřejmě, musely mít trochu úroveň. Na konkrétní částky si už nevzpomínám (nehledě k naprosto jiné ceně tehdejší koruny), ale jeden kolega vždy slepil letku pěti-deseti malých letadel a pak ji celou prodal podobně postiženým, ale tak dobře nelepícím. A lepil dál.

Cena u papíráku by se stanovila spíše za dojem - Dorisina loď by mohla jít s cenou hodně vysoko - třeba pro nějaké zahraniční muzeum námořnictví, navíc v zahraniční měně, ale myslím, že také nikoli nad čistý násobek "hodiny × sazba". Špičkové a členité modely mají šanci, ovšem jen když najdou své kupce. Bernieho legendární Kraz se prodal v dobročinné aukci, ale také nedosáhl výpočtu "hodiny × sazba".

Prostě musíte najít bohatého maniaka či pracovníka muzea, který chce vaši pokrótku mít v kanceláři na mahagonovém stole (či v muzeu), a pak budete spokojeni - model vám přestane doma zavazet, nadělá hodně parády jinde a ještě zbude na nákup jiného modelu 8-) .

(Už se opakuji na tomto DF popáté, ale stále vidím ten Karlův most, na něm stoleček, za stolečkem židlička, na židličce hříbeček, chci říci Michal Kavalier, na stolečku skupinka chalúpek od RV, 50-100 EUR za kus dle počtu komínů. Japonští turisté se hromadí kolem a Michal se záhy zachraňuje skokem z mostu ... neutopil se díky poloprázdné butelce Herkulesu, na kterou se vyškrabal, a odpádloval ke břehu ... 8-) )
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JoseFxx »

Ja bych si za RW stanovil cenu takovou. Modely co maji do 1000 dilku tak 20000-30000 Kč. Pak AV-15 za 40000 Kč a nakonec Danu za 50000 Kč.
Myslim, že to by asi nikdo nekoupil.
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od jiri.k »

Občas se to určuje podle počtu stran a hustoty potisku
mulda
Příspěvky: 202
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od mulda »

Když od začátku víš, že děláš model na zakázku, snadněji se s ním rozloučíš, méně srdíčka do modelu vložíš, méně zábavy si užiješ, nějakej ten peníz dostaneš a moc chvály neuslyšíš. Pro člověka, který nemá práci (tím pádem dostatek času a dost motivace vydělávat jakýmkoliv způsobem), je k tomu šikovnej a má nasbíráno spoustu modelů tak nevidím moc velký problém když to zkusí a najde si své kupce. Samozřejmě nesmí lepit Indiána od Vyškovského (nic proti, ale). Já sám když namaluji obraz, tak se mi rozhodně nevrátí tolik peněz, aby to pokrylo všechen čas vložený do něj (jasně jde o jméno a reputaci, ale beru to v kruzích normálního člověka). Přesto jsem rád když se obraz prodá byť jen za dvojnásobek, trojnásobek materiální hodnoty.

Když děláš věci pro sebe a pro radost (popřípadě jako dar někomu) pak to pro tebe má cenu v podstatě nereálnou. Pokud za tím jdeš od začátku s tím že ho prodáš, tak si každý jistě bude umět spočítat reálné peníze.

Spíš bych viděl budoucnost v eshopu a internetových stránkách, kde se budou tvůrci registrovat a tam prezentovat své modely i s cenou. Tam by se vidělo kdo si čeho jak cení, kdo to dělá pro peníze a kdo pro radost :)

A dost řečí.
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od hromadko.s »

Také jsou tu ještě situace, kdy veškerá hrdost nad mnou slepeným modelem jde stranou a to svoje děťátko prodám i hodně pod cenou, pokud ovšem se najde kupec.
A to platí i o lepení na zakázku. Dokážu si představit, že přijmu nabídku na slepení modelu za cenu, která bude hluboko pod těmi výpočty, které se tu objevily.
Jinak ovšem přeju vám všem ať lepíte jen pro radost, a když za odměnu, tak jen za tu nejvyšší :D
bartek
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.4.2012 11:07

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od bartek »

Díky všem za odpovědi a názory. Sám nepotřebuji slepit žádný model na zákazku, pouze mě zajímalo, na kolik se taková práce může cenit. Nejlépe to asi vystihl "mulda". Stanovit cenu za lepení modelů (malování,...) určitě není snadné, nejde pronásobit počet hodin x sazba. Chápu, že práce na slepení náročného modelu je hodně, ale 20.000 a výše asi nejsou reálné ceny k prodeji. Nejlépe by toto téma prověřila až "ekonomická ruka trhu", e-shop se slepenými modely, aukro, apod. Pokud již něco takového neexistuje, to nemám představu...
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od rybak »

Koukni na toto vlákno
viewtopic.php?f=37&t=2669" onclick="window.open(this.href);return false;
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JoseFxx »

Pro představu Škoda Auto dělá sem tam někdy model aktualně vyraběného vozu v měřitku 1:16. Cena tohoto modelu vychazi kolem půl milionu korun.
Takže cena za papirový model od RW,když si ho někdo objedna tak 20000 je realná částka.
Pokud slepim model a bude mi překážet ve vitryně je jasne, že ho dám za nižši častku.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od Vojta Č. »

Za mně osobně? Proč ne?

Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě další výhodu to má - ten model pak člověku nestraší doma :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od JoskaM »

Nedá mě to a přidám si ohýnek, kolik lidí co tady něco odhadovalo a něco na zakázku stavělo??

Kolik je tu beta testerů - tedy stavěčů na zakázku?? - vy máte za to 20 -40 000??? A to k tomu máte práci okolo s měřením atd.
HOWK, reagovat nemusíte, ale zapřemýšlejte nad tím.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Lepení "na zakázku"

Příspěvek od bernie »

Požor Josko, beta a na zakázku jsou 2 různé věci jako sojová omáčka sladká a ostrá, i když ty také vypadají podobně.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“