Autorům

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Ondrin
Příspěvky: 77
Registrován: úte 21.2.2012 13:02

Re: Autorům

Příspěvek od Ondrin »

Aki: osobně bych se NIKDY nesmířil s tím, že jenom kvůli toho, že někdo jiný vydává tentýž model, na kterém pracuju já, tak já bych měl ten svůj někde zahodit nebo nechat ležet. Modely nestavím a nevydávám, ale kdybych už věděl o nějakém konkurentovi, tak bych se spíš snažil, aby ten MŮJ model byl ten lepší (kvalitnější, levnější etc).

A ještě jednou zdůrazňuju to slovo NIKDY ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Autorům

Příspěvek od Aki »

Ondrin: samozřejmě, že je jiná věc, pokud máš model z půlky hotovej a nebo se na něj teprve chystáš vlítnout... taky je jiná věc, jestli si ho děláš jen sám pro sebe, nebo bys ho rád vydal... :)
ouky
Příspěvky: 30
Registrován: sob 21.1.2012 12:41
Bydliště: Českobudějovicko

Re: Autorům

Příspěvek od ouky »

Jsem rád, že se vydaly modré karosy dvě... jsem fanoušek autobusů... v mé sbírce budou určitě oba

Jinak k tomuto tématu... dle mého názoru, pokud se nekopírujou a nekradou konstrukce a každý tvoří fér, tak ať klidně vyjdou od deseti vydavatelů. Naopak mě to těší... hlavně nedávat nic k ledu do šuplíká, ale vydat!
Jiří Vintr
Příspěvky: 82
Registrován: ned 5.2.2012 21:07

Re: Autorům

Příspěvek od Jiří Vintr »

Dovolím si tu k tomuhle také něco poznamenat.

Ono obecně platí, že ten, komu se daří zkrátit produkční cyklus, žádnou regulaci nepotřebuje, protože těch modelů vydá dost, zatímco my pomalí se vždycky rozmýšlíme, jestli něco udělat a jestli nás někdo předběhne. Já se třeba se Spidou průběžně informuju na věcech, které zpracovávám a do kterých se chci pustit. Jsme nějak neformálně dohodnutí, že rozpracované věci si nebudeme navzájem torpédovat, i když upřímně, pokud by se mu opravdu líbil nějaký titul a chtěl ho udělat, udělá ho dřív než já a já nic nenadělám, nebudu moci ani nic namítnout. Třeba te´d jsme si řekli, že do obou T815 (D2011-12 už nepolezu a budu se soustředit na rozpracovaný Jamal). naštěstí ta paleta věcí, na kterých lze dělat, je dostatečně široká, moje rychlost je zas relativně malá na to, abych s někým soupeřil, kdo dřív... Jinak ale kartelové dohody asi nejsou úplně to nejšťastnější, stejně tak ale nemá význam, aby vycházely tytéž modely od různých výrobců. například ty inkriminované autobusy si podle mě tolik konkurovat nebudou - fandové autobusů, kteří do modelů půjdou, je budou zřetelně odlišovat. Já třeba vím o dakarských autech, do kterých už bych se pouštět neměl, protože je na nich děláno, své plánysi tedy přizpůsobím...

Rozesmála mě poznámka od bernieho (jinak mého spolužáka ze základky :-) ) . Když jsem vydal DAF a Kamaz, pan Knotek pronesl řadu nelichotivých poznámek na moji adresu, jako už mnohokrát předtím a jako už mnohokrát na adresu mnoha jiných, kdo prostě jen vydali něco a ubrali špetku pozornosti od jeho modelů, s nimiž tu tou dobou byl skoro jediný na trhu. Tak je to. Třeba kluci z PMHT, když udělali AD-30, volal jim a nadával, protože "prý chtěl do ČKD Slaný volat" (jak mi pak řekli). Úplně stejné to bylo s tím mým Dafem. Věděl o něm kulový, stejně tak i o Kamazu, zatímco já za tím autem dojel až na technické přejímky Dakaru. V podstatě tedy šlo o to, že každý jiný další model byl ten, který chtěl zrovna udělat. zrovna on už nyní není z těch, co by trhali rekordy s množstvím nových titulů, to ani já.

Je zajímavé, že u nás nyní vychází mnohem více modelů než před pěti lety, a přitom se prodává dál. Já když dokončím stavbu nějakého prototypu, zveřejním fotky a ví se, že na tom dělám dál. Ale kdyby mezitím nějaký blesk udělal totéž a rychle to dokončil a vydal, stejně nic nedokončím. Čili pracuju s ímto faktorem víceméně jen pasivně, nic jiného mi ani nezbývá. A nebo zmodernizovat proces tvorby, o kterém stále jen mluvím, abych i já byl schopen na něco reagovat. I tak si myslím, že někdy pomůže, když autoři vědí, co se u konkurence připravuje. Ono obohacení trhu totiž klidně může proběhnout i tak, že bude víc různých titulů, než titulů stejných, kde si modelář vybírá. Takto by si na sebe mohly vydělat všechny, ne jen některé, byť principům tržního soupeření to neodpovídá. Nicméně jako zásadní věc to nevidím, i když ta vzájemná informovanost se Spidou funguje v pohodě a bez emocí...
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“