Autorům

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Autorům

Příspěvek od JoseFxx »

Poslední novinky od easyworks tu rozpotaly ohnivou debatu. Koukneli se do minulosti tak toto už je třetí rozepře:
Ripperworks x PMHT - Podvalník P32
Ripperworks x SpidaModels - Tatra 815 8x8 Dakar
Easyworks x MegaGraphic - Karosa C734

Stojí to za to lést si takhle do zelí. Však na modelech se nedá vydělat. Nebo si snad někdo chcě něco dokázat.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Autorům

Příspěvek od jbb »

PMHT nikdy žádný podvalník P32 nekreslilo. To co mají na fotce je beta mého podvalníku, který jsem jim poskytl. Takže tam se asi o rozepři nejednalo.
V okamžiku, kdy TEO prezentoval betastavbu modré Karosy, byla EW už ve stádiu hotových offsetů. I když bylo zjevné, že možná MG přistoupí k modré karose, žádné takové info jsme neměli. Ostatně, stejně tak různí vydavatelé vydávají například různé Tatry 815. Tak proč by mělo někomu vadit, že jeden vydavatel vydá žlutou karosu a druhý modrou?
Nebo byste v budoucnu dali přednost kartelové dohodě, kdy ten vydavatel bude kreslit třeba T815 a ten zase T148, "aby si nelezli do zelí"? Nebo jeden vydavatel ohlásí, že "určitě vydá následujících 5..10..100 modelů" a ostatní už je "nesmí" nakreslit?
Jsem ze zásady proti všem regulacím tohodle typu - obrátilo by se to jen proti modelářům. Dle mého soudu nevadí, když budou na trhu dva obdobné modely - viz kdysi Lopraisova Tatrovka od PKG a Vimosu (a prodali se obě). V plasťařině také nedělá jeden typ jen jeden výrobce.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Autorům

Příspěvek od Majo71 »

Myslím si, že je správne to, čo napísal Jan Bruthans. Papierové modelárstvo je okrajový modelársky obor a mali by sme ho všetkými možnými cestami podporovať a nie tu viesť nejaké žabomyšie vojny. Na konci je vždycky len modelár, ktorý nakoniec rozhodne, ktorý model si kúpi. Modely od RW určite nie sú pre každého, je to úplne iná "liga", tak preto si myslím, že by tu mali byť aj modely, ktoré sú zlepiteľnejšie aj pre menej skúsených modelárov - prečo by si menej skúsený modelár nemohol postaviť Tatru od napr. PMHT, keď bude zlepiteľnejšia ako tá istá Tatra od RW? Veď koniec koncov, aj Milan Bartoš vydal pred nedávnom Rotundu ze Znojma, ktorú predtým vydal Ondra Hejl a neviem o tom, že by medzi nimi vznikli nejaké "rozepře" - Ondrova rotunda je jednoduchšia, Milanova prepracovanejšia - ale zase, len modelár rozhodne, ktorú si postaví. Ja osobne držím kolegovi Bruthansovi palce, aby sa nedal odradiť a budem sa tešiť na ďalšie pekné modely.
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Autorům

Příspěvek od TomC2 »

Já myslím že to co se tu rozpoutalo je naprosto zbytečné. :roll: Místo toho abyste byli rádi, že máme na výběr verzi, barvu, propracovanoust atd. tak se tu hádáte a hážete na sebe špínu. :roll: Myslím, že to co autor vydá je jen jeho věc a když se to někomu nelíbí, tak ať to nekupuje, do toho ho přece nikdo nenutí. Každý si vybere přeci stejně podle svého. A že by ten či onen model nikdo nekupoval, tak o to strach nemám. Já osobně jsem rád za každý další model, který pro nás modeláře, vytvoří. A tímto všechny autory zdravím a přeju jim hodně štěstí do dalších projektů. ;)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Autorům

Příspěvek od bernie »

Těch příkladů, kdy byl více autory vydaný model je samozřejmě mnohem více /např koukněte do databáze vydaných formulí
http://cashpick.cz/Formule/filtr.php?od ... author=all" onclick="window.open(this.href);return false;

Pamatuju si i hořké polknutí pana Knotka, když viděl vydaný DAF od Vimosu. Podle jeho slov měl rozpracovaný a teď si s ním může akorát vytřít....

Tohle vlákno je nešikovně založeno na demonizaci jednoho vydavatele jako loziče do zelí.

Třeba u autobusů bych jako zdánlivě poškozený viděl újmu v pohledu na věc, že doktor vydal dvojverzi a tudíž prodá dvakrát více kusů /já jsem bohužel tuto přidanou hodnotu nepřinesl a proto můžu mít blbou náladu. Pardon, neznám detaily, jestli z jedné vystřihovánky lze postavit plnohodnotné 2busy, proto píšu situaci, která je u formulí běžná - vyjde sedmiverze, koupím 7ks.
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Autorům

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Naprosto zbytečné téma, které jitří už tak rozbouřenou hladinu. Osobně by jsem ho smazal, ale to jde mimo mě. Myslím, že každý chápe jak funguje trh. Můžete nadávat, vztekat se, klít ale to je tak všechno co s tím uděláte.

Věřím, že každý si koupí co má rád nebo oboje.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Autorům

Příspěvek od JoseFxx »

No ale i za oponou se dějou věci. A někdy i pravda může být dvojí.
Smazat vlákno? Proč, že víří rozbouřené hladiny? No je fakt, že za pravdu se lidi zlobí. A každý má ve skříni své kostlivce.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Autorům

Příspěvek od jbb »

Tak mazat snad ani ne, každý má přece právo na názor. Ovšem: to co se děje za oponou, vědí pouze ti, co za tou oponou jsou. Veškeré debaty těch, kteří tam nebyli, situaci jenom zamlžují...
Například v tuhle chvíli bych od JoseFa čekal, že se mi omluví za to P-32, jsem totiž lehce alergický na zjevné nepravdy (jak se říká, plivnutí ulpí). Chápu, že jsi nevěděl, jak to s Transportou bylo, ale to je o důvod víc to nyní přiznat a jen to ukazuje, že jsi tehdy za oponou nebyl ;-)
Dále nevím, kdo z předřečníků se tu zlobí - spíš se mi zdá, že halt většina lidí nechce kartelové dohody.
A vůbec - AmatER dělá na Karosách 6 let... Co tedy dává MG větší právo je vydat než AmatERovi? Nebo je to tím, že někteří lidé (tím nemyslím JoseFa) to automaticky staví tak, že Ripper&Co jsou ti špatní?
Víte, celé to přeci nedává smysl. Když já rozkreslím model a přijde někdo jiný a slavnostně vyhlásí, že na něm začíná pracovat, tak to jako já bych ho neměl dodělat? A když někdo ukáže betastavbu a pak třeba rok model nevydá, tak to jako nikdo jiný nemůže udělat takový model? A když ho nevydá pět let? A deset?
Když v roce 2010 zveřejnil na DF Franta Sochor, že staví AD-28 a neví, jestli v 1:100 či 1:53 a když mu fůra lidí psala, že radši 1:32, měl jsem svoji AD-28 (P.34A, budoucí RW-19) nakreslenou včetně návodů a zrzek už měl hotového část podvozku. Tak jsem tehdy Frantovi zavolal s tím, že mu doporučuju spíš 1:100, protože s dvaatřicítkou přijde po funuse a padesáttrojka by se mu asi prodávala vedle té mé špatně. A i tak už jsem od té doby slyšel "informaci", že jsem mu nápad "ukradl", případně že jsemu mu dokonce "ukradl konstrukci". Sice nevím jak, ale prý asi vládnu schopností ovlivnit časoprostor ;-)
Prostě je jen každého věc, co a kdy prezentuje. A ani to, že jsem model úspěšně vytisknul, mi nedává právo požadovat, aby někdo jiný nevydal stejný model (pokud mi samozřejmě neukradne konstrukci, ale to zase každý autor sakra pozná...). A tak je to správně, rozhodne ne vydavatel, ne zákulisní dohody, ale modelář.
Sám jsem byl několikrát v situaci, že jsem zastavoval rozjetý projekt, protože někdo jiný byl dál. Akorát to veřejně nevytrubuju, protože takový je život.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Autorům

Příspěvek od JoseFxx »

No tak jak o transportě tak i autobusech jsem slyšel z druhé strany.
Jaksi Karosy měli vzniknout na kartelové dohodě.
Transporta měla správně vyjít jako PMHT 007. Také tam byla spolupráce vytvořená na ústní dohodě, kterou někdo porušil.
Naposledy upravil(a) JoseFxx dne úte 31.7.2012 11:29, celkem upraveno 1 x.
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Autorům

Příspěvek od Melchior »

Jakožto modelář žačátečník jsem si myslel, že modelařina je zábava ale jakto tu čtu jeto celkem na nože...to sem si říkal že je super že to tolik lidí spojuje....
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Autorům

Příspěvek od jbb »

Sorry, pepo, jestli se k tomu stavíš takto, tak to sem nemusím nic psát. Jak říkám, plivanec ulpí.
Pokud se chceš o tomto tématu ještě seriózně bavit, tak nemá smysl uvádět argumenty typu JPP. Znovu opakuji, že P-32 (P.06A, budoucí RW-01) jsem poskytl na vyžádání klukům z PMHT na stavbu k jejich T141. Poté, co ji dokončili, jsem měl pocit, že jestli jí nevydám, tak jí určitě zkusí nakreslit někdo jiný. A tak se ze mne stal vydavatel ;-) Vzhledem k tomu, že kluci postavili betu (která jim zůstala) a poslali mi fotky (podle kterých jsem tehdy kreslil návod, nedělal jsem ještě ve Rhinu), měl jsem tu potřebu je uvést na titulce jakožto spolupracující subjekt.
To je vše, pokud někdo tvrdí o Transportě P-32 něco jiného, musím já o něm říci (a to se snažím ve výrazivu mírnit), že je sprostý lhář.
Nezlob se pepo, ale jeslti mne tento týden něco dožralo, tak je to Tvůj příspěvek. Pokud si myslíš, že prostě napíšeš "jsem to slyšel" a vše je OK, tak takhle se mezi slušnými lidmi fakt nejedná a jestli mne něco odradí od snahy komunikovat a vysvětlovat, tak jsou to přesně příspěvky tohoto typu.

Meliochor: Modelařina je hlavně o zábavě, problémem jsou lidi, kteří si v ní hledají naplnění svých ambicí (a ne jen jeden ze svých koníčků)

Vzhledem k tomu, že pepa zde upravil svůj příspěvek o P-32, tak budu reagovat na nové skutečnosti. Klukům jsem poskytl P-32 na jejich přímé vyžádání s tím, že si chtějí postavit jeden kus k T141, aby měli do vytrínky. Což jsem jim poskytnul s tím, že jim neposkytuji žádná autorská práva, ale prostě kus na slepení... Některé situace člověku v hlavě ulpí a dodnes vzpomínám, jak jsem tehdy telefonoval (Nokie 6210, kde jsou ty časy) ze své pracovny v bytě na Kladně, kde jsme tehdy s přítelkyní bydleli. Jestliže to dnes někdo prezentuje tak, že tam měla být jiná spolupráce, či dokonce tak, že já nakreslil model (což snad nikdo nepopírá) a oni ho měli vydat, respektive si podle toho udělat svůj model - pánové, vážně mne máte za takového altruistu?
Naposledy upravil(a) jbb dne úte 31.7.2012 17:35, celkem upraveno 1 x.
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Autorům

Příspěvek od Schumy.0003 »

Nevím proč tu řešíte takovéto hovadiny, je tu demokracie a svoboda, nebo ne??? Každý si může nakreslit a vydat, to co sám uzná za vhodné...
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: Autorům

Příspěvek od Pavel M. »

Jelikoz jsem papirovy modelar,ktery slepi model jednou za rok,tak si kupuji modely do archivu a jsem rad ze vice autoru vyda jeden model!Podle me je to dobre,alespon muzu porovnat konkurenci!!!!
Dekuji RW a MG za pekne modely autobusu!!
Preji pekny den
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Autorům

Příspěvek od JoseFxx »

Omlouvám se Honzovy za křivdu. Toto téma mělo směřovat jinam.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Autorům

Příspěvek od ofeckin »

Kdybych byl fanda do autobusů, tak budu nadšený ze dvou modelů a pořídím si OBA. Jak EW (resp. Amater) tak MG mají pěkné modely a strašně by mě lákalo mít je na poličce vedle sebe, aby vynikly jejich drobné rozdíly, porovnat si konstrukci, ...
Moc by si mi líbilo vlákno s těmito dvěma modely, tak se přestaňte chovat jako Češi a začněte lepit, ať se mám na co dívat :)
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“