Ofsetový tisk a papírové modely

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Ofsetový tisk a papírové modely

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den,
zajímala by mě jedna věc. Postupně, jak se dovídám nové informace a pronikám do problematiky papírových modelů víc, jsem postřehl a zjistil, že naprostá většina modelů z papíru je vytištěná pomocí ofsetového tisku. Snažil jsem se se o tomto typu tisku dozvědět sám co je nejvíce, ale dozvěděl jsem se spíš obecné informace. To, co by mě nejvíce zajímalo, na to jsem zatím odpověď nenašel. Vím, že by bylo možná lepší se zeptat v nějaké tiskárně, připadně přímo autorů modelů, ale myslím si, že by to zde mohl někdo vědět. Pohybuje se zde mnoho lidí a mezi nimi i autoři modelů, takže by se někdo mohl najít. Zajímalo by mě, proč se používá zrovna tento typ tisku a ne klasický a řekl bych nejznámnější i nejrozšířenější laserový tisk, případě inkoustový.
Je to z důvodu:
- pouze nákladů na tisk?
- nejvhodnější tisková metoda pro modely (např. vzhled, životnost, odolnost)?
- kvalita tisku?
- kvalita barev (neutrálnost barev pro různé kategorie modelů, životnost barev, odolnost barev při námaze - ohyby, rýhování, lepení, atd.)?
- možnost použití jakéhokoli papíru (i třeba speciální), případě možnost využití pouze speciálního papíru, který je ale pro modely nejvhodnější?
- nebo se jedná o "přežitek" z dob, kdy inkoustový/laserový tisk nebyl ještě příliš dostupný a levný?
- příp. jiné důvody?
Děkuji za případné odpovědi a vysvětlení.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Ofsetový tisk a papírové modely

Příspěvek od Aki »

největší plus ofsetu je asi barevná stálost a to, že tisk se z papíru neloupe. laser bude vždycky trochu lesklej, což je třeba u modelů architektury nežádoucí. navíc se bude v ohybu vždycky trochu loupat (čím kvalitnější tiskárna, tím míň). inkoust se zase může rozpíjet a nemusí bejt až tak stálej (taky jak kterej). pokud se model tiskne ve větším množství, bude ten ofset určitě nejlepší, jak je to cenově, to by ti řekli vydavatelé, ale asi to bude všechno srovnatelný...
tecka
Příspěvky: 17
Registrován: ned 5.2.2012 23:13

Re: Ofsetový tisk a papírové modely

Příspěvek od tecka »

- náklady jsou nízké při velkém objemu tisku. Tzn při klasickém barevném offsetu je nejnákladnější příprava tisku (výroba tiskových plátů a seřizení tiskárny) - samotný tisk je potom rychlejší a levnější než ostatní technologie.
- offsetem se tisknou všechny běžné tiskoviny - od letáků supermarketů na papíře který ani nechce hořet, přes obaly na všechno možné až po drahé časopisy na křídovém papíře s fotkama v lepší kvalitě než fotky rodiny z fotolabu na rohu. Kvalitu, barevnou stálost, životnost atd. ovlivňuje celý řetězec - tzn. kvalita přípravy tisku, stav a kvalita samotné tiskárny, použitý papír, použité barvy... a to vše (snad kromě stavu obsluhy tiskárny :-)) se řídí peněženkou zadavatele tisku
- při offsetu lze využít tisku přímých barev (barva se napřed namíchá a až potom se s ní tiskne) u laseru a inkoustu jsme vždy omezeni na obvykle 4 základní barvy - všechny ostatní barvy jsou vytvořeny vhodným umístěním jednotlivých bodů při tisku a nedokonalostí lidského oka. Běžný offset je samozřejmě taky jen ze základních barev a z nich vytvořených "kytiček"

Z ekonomický důvodů při jednotkách až desítkách kusů proto každý šáhne po laseru a musí počítat s tím že tonerový prášek je do papíru zapékán proto se při mechanickém namáhání může loupat (a leskne se) nebo po inkoustovém tisku, kde se výtisku nemusí líbit lepidlo nebo retuš a na protest tvoří rozpité šmouhy.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Ofsetový tisk a papírové modely

Příspěvek od ofeckin »

Doplnil bych ještě digitisk, o kterém často zatracovaná Betexa na svých stránkách uvádí: "Tisk neprobíhá klasickým principem laserových tiskáren ale je využita speciální technologie, která je velmi blízká offsetovému tisku. Barva není nanášena pouze na povrch papíru ale barva se přímo do papíru vsakuje!".
Výhodou je, že není nutná nákladná příprava šablony, prostě se to "pošle na tiskárnu" stejně jak to známe z našich domovů. Takže je možný tisk v menších nákladech, kdy by byly náklady na šablonu pro cenu produktu zásadní.

Výsledek je vidět třeba u vystřihovánek Bestpapermodels (u Vágnera v Brně v regálu), je to lesklé (pro architekturu nepříliš vhodné) jako laser ale není to laser. O tom, jestli se tisk loupe a jakou má barevnou stálost nemohu nic říci, protože jsem prozatím s ničím takovým reálně nepracoval.

Digitisk - dle internetu - nabízejí firmy zabývající se tiskem i běžnému lidstvu za vcelku přijatelné ceny.

Zdroj: http://www.betexa.cz/aktualita-6/" onclick="window.open(this.href);return false;
HAAL.70
Příspěvky: 71
Registrován: ned 5.2.2012 2:24
Bydliště: doma

Re: Ofsetový tisk a papírové modely

Příspěvek od HAAL.70 »

Jsem lepič F1 a musím na toto téma říct:Dnes už se laser NELOUPE!!!A za tím si stojím.Co se loupe ,je šit!!!
Na připomínky k mému názoru nebudu reagovat,bube to též šit.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“