Setkání lokomotiv řady 52

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od Listy »

Tak jsem o tomto víkendu zase vyrazil do výtopny v Lužné u Rakovníka. Bylo to dilema, neboť jsem díky tomu musel oželet část závodu 24 LeMans, ale vzhledem k povaze zde probíhající akce: „Mezinárodní setkání lokomotiv řady 52“, byla tato návštěva doslova povinná. Bývám k podobným akcím programově skeptický, ale tentokrát jsem vskutku nelitoval. Prvním příjemným překvapením byla přítomnost jediného zachovalého exempláře naší nejrychlejší motorové lokomotivy. Podmínky pro focení nebyly ideální, ale to se dá pochopit, vždyť „Kyklop“ byl spíš hvězdou Setkání lokomotiv ČKD, tedy akce, která proběhla v týchž prostorách před pár týdny.

Obrázek

Co my doslova vyrazilo dech, byla přítomnost této posunovací lokomotivy T334 004. Evidentně původně německá WR 360. Samozřejmě jsem věděl, že několik těchto strojů sloužilo po válce u ČSD i v chemických fabrikách, ale o tom, že se u nás nějaký exemplář, dokonce ve fungl novém „retro“ nátěru v současné době nachází, jsem neměl ani tušení. Už je opravdu načase pořídit si tento počinek od MODELIKU.

Obrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek

A teď už hurá na točnu! Na jejich paprscích jsem zastihl nejen mezi papíráky notoricky známou polskou Ty-2 a naši „ruskou“ 555 0301 ale hlavně trojici dosud nevídaných krasavic nesoucích stále původní označení.

Obrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Ale stejně nejlepší je tahle červeno-černá německá klasika

Obrázek

Už jsem se tu několikrát rozepisoval, že moje „mýdlová krabička“ je stavěná spíše na rodinné portréty, než na kvalitní dokumentární snímky :( . Tato fotka je toho smutným důkazem, přesto si dovoluji ji uveřejnit, neboť dokládá fakt před časem diskutovaný na tomto fóru, že totiž převládající barva interiérů polských lokomotiv je skutečně černá, nikoli bílá čí světle šedá, jak se nám pokoušejí namluvit někteří vydavatelé papírových modelů (např. ADW).

Obrázek

A pak přišel vrchol dne - příjezd parního nákladního vlaku :shock: . Tady je třeba zdůraznit, že v tomto případě nešlo o žádnou narychlo sestavenou „dobovou“ soupravu prázdných vagónů, jak se často v podobných případech děje, ale o skutečný ucelený vlak, skládající se z (mým neodborným odhadem) 25 -30 vozů Falls vrchovatě naložených kamenem. Znalci místních dopravních poměrů vědí, že stejná souprava s nákladem vápence pro severočeské elektrárny putuje každý den z Nučic se zastávkami v Rudné, Hostivici a Kladně směr Chomutov - a tři brejlovci s ní mají co dělat :!: Tentokrát tedy byl tento výkon v úseku Hostivice – Lužná zajištěn výhradně s použitím páry. Dva štokry v předu a dvě němky na postrku (respektive jedna němka a jedna mazutka), to je sestava, která budí respekt a hlavně, která se jen tak nevidí! Ono vůbec, když jsem spočítal všechny ty české, slovenské, německé, polské a rakouské němky a přidal k nim na místě přítomnou šlechtičnu, vyšlo mi, že se tu tento víkend sešlo těžko uvěřitelných 10 ( :!: :o ) zatopených a tedy provozuschopných velkých parních lokomotiv! Rád bych se mýlil, ale takhle silně obsazená akce se u nás asi hned tak zase konat nebude.

Obrázek

ObrázekObrázek

Na závěr bych chtěl poprosit, najde-li se mezi přítomnými nějaký nadšenec ( nechci napsat přímo šotouš ;) ), disponující lepší technikou než já, zkrátka někdo, komu se o tomto víkendu podařilo ulovit nějaké zajímavé snímky ( pokud možno z trasy onoho parního nákladního vlaku ), nebo ví, kde by se takovéto obrázky daly najít, ať se laskavě ozve.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od Vojta Č. »

A já kde se v pátek zjevila tahle parní věc na dejvickém nádraží a ona měla cestu do Lužný :)

Obrázek
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od AmatER »

Listy - na kreportu začínají fotky cca tady a určitě něco bude i na želpáge.

Vojta - mě překvapil návoz mašin do Lužné, a to docela mile, vzhledem k brzkýmu sobotnímu ránu na lince 216, kterou od jistý doby díky přítomným klientům zcela nesnáším... takové potěšení by se mohlo opakovat častěji.
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od Listy »

Díky, to je přesně ono!!! Spousta super fotek a videa, některý v profi kvalitě (http://www.youtube.com/watch?v=Im7rOOss ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;) co víc chtít!

Takže jen pro pořádek, vozů bylo 32, část byla Faccs a zdaleka ne všechny byly plné ... ale i tak, klobouk dolů před párou :!:
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od hank »

Listy: ty wapky ani být plné nemohly, vzhledem k objemové hmotnosti vápence... v té diskusi na K-reportu je to vysvětleno dost po lopatě, včetně příslušných (a oprávněných...) jedovatostí vůči těm, kdo na střední škole flákali fyziku. Takže zde budiž jen řečeno, že kdybys naplnil wapku vápencem až po vrch, péra by zaplakala a vypadla ze závěsů nebo by popraskaly pružnice a vagónek by si pěkně sedl na kolej.

BTW, podobně vypadala za starých časů nakládka šutru do uhláků.

Jinak řečeno, co je dráha dráhou, uhláky jsou na uhlí (sypná hmotnost podle třídění nějakých 700 kg/m3), šutráky na na šutr (takový kubík čediče může vážit až skoro tři tuny). Čemuž odpovídá různý ložný objem těchto dvou kategorií vozů.

Ten vápenec má podle zrnitosti 2000 až 2900 kg/m3.

Frštanden?

zdraví
hank
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od hank »

Ještě Listymu: nepatří ta WR 360 náhodou do muzea ve Zlonicích?

zdraví
hank
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od weselan »

http://www.zeleznicny.net/zahranicne-re ... a/1/1335/0" onclick="window.open(this.href);return false;
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Setkání lokomotiv řady 52

Příspěvek od Listy »

To Hank: díky, to se hodí, i když ode mě ty jedovatosti určitě nepochází, naopak, já byl unešen i kdyby jel ten vlak komplet prázdnej. Ale jinak přišla tahle informace právě včas, zrovna se chystám pro domácí kolejiště mírně vylepšit Wapky od TILLIGa ( no já vím, že to pravé Wapky nejsou ) a už jsem měl náběh udělat je vrchovatě plné ... :oops: Člověk se hold furt učí!
Jestli patří ta WR360 do Zlonic, tak by si to tamní muzeum u mě vyžehlilo - navštívil jsem ho loni na podzim a musím říct, že to bylo dost zklamání. Ono shromáždit všechny exponáty na jednom místě sice vypadá jako dobrý nápad, ale vystavovat parní lokomotivy na kusu koleje před stodolou... mě to připomínalo spíš tu nejdepresívnější část z pohádky o mašince co nechtěla jezdit po kolejích :roll: !
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“