Modely na soutěžích

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od pahejl69 »

Proboha Kamile ono to vypadá že rýpeš ;) Kvůli jednomu podvodníku tu řešíš nesmysly. Přijeď na soutěž, pokud nebudeš něčemu rozumět rádi ti to na místě objasníme. Ono to tak nějak funguje bez čipů čmárání po modelech a jiných nesmyslech. Opravdu je to co děláme z velké části na dobrovolnosti a dobré vůli, obětavosti několika lidí. Je pro mne nepochopitelné podvádění jaké tu řešíme a myslím že ten člověk to vidí čte a chápu že nereaguje ;) domnívám se že mu je hanba a že ho nějakej ten pátek neuvidíme. Pamatuji celonoční bodování modelů a pamatuji že spousta lidí kvůli tomu "vyhořela" Nesnažte se v pravidlech hledat slovíčka a kličky nesnažte se to komplikovat. Přijeďte na soutěž okoukněte to zazávoďte si rádi vás uvidíme ono to funguje i bez "škrábání" a různejch vylepšování. Opravdu přijeďte okoukněte to uvidíte že to vypadá na živo jinak než od klávesnice ;).
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Jirka Z. »

Tohle vlákno jsem založil, abychom vyřešili problém, na který jsme úplnou náhodou na Jindřichohradecké soutěži objevili. Děkuji všem co do diskuze věcně přispěli.

Jakkoli zasahovat na soutěži do modelu je naprostý nesmysl. Ať už nějakým popisováním nebo čipy atd. S takovýmto přístupem se na vystavování/soutěžení drtivá většina modelářů vy...(kašle). U nějakých těch UV inkoustů - kdo umíte zaručit, že inkoust po několika letech se nestane viditelný??? A čipy - číňani na Aliexpresu je možná prodávají za levno. Se zbožím z tohoto serveru mám docela zkušenosti a vím, že spolehlivost výrobků není stoprocentní. Takže postavím model s čipem a na výstavě nebude fungovat. A co teď??? Nebo budu stavět model pro sebe a po čase zkusím s ním jít do soutěže. Ale nebudu mít zabudovaný čip, a co teď??? Prosím opusťme tyto nesmysly. Stejně jako databáze slepených modelů, registry klubů a já nevím co vše podobné tady už zaznělo. Jak už jsem psal výše - řada týmů na soutěžích jsou "sranda" uskupení nebo rodiny, které prostě žádnou stálou základnu nemají nebo vznikly třeba při přejímce modelů na soutěž... Registry podchytí jen výjimečné modely, s obyčejnými nemají šanci na úspěch. Jak předejít opakování - prostě všímavostí. Já pravidelně obsazuji kategorii LKT a díky tomu jsem se všiml nesrovnalosti u modelu F-84F, proti kterému jsem soutěžil již od roku 2011 (to jenom na ukázku, že se opakují modely nejen polských modelářů).

Opětovně se tu víří téma soutěžení s modelem po více let. Kamile nechápu tvojí nechápavost. V pravidlech není napsáno, že se s modely nesmí soutěžit na běžných soutěžích víc let. To opravdu znamená, že se s nimi soutěžit smí a tak nechápu, proč to tady stále probíráš. Na téma soutěžení modelů po více let si prosím založte jiné vlákno! To není předmětem k řešení zde! Kdo nevíte, jak soutěže probíhají, zkuste na nějakou přijít a tam se dotázat co a jak s modelem. Nikdo vám tam hlavu neukousne a třeba pochopíte souvislosti.
Kamil píše:Dále by tam asi mělo být, že na modelu mohl pracovat pouze jeho author, nikdo jiný a že se model přihlašuje pod jménem autora.
Tak tohle je přesně to české "vyčůránkovství". Mám v kategorii seniorů průměrný model, se kterým se mi nedaří moc bodovat. Tak ho přihlásím pod jménem někoho jiného v dětské kategorii a hned je model hvězdou, protože výrazně převýší modely dětí. A vše je jenom o tom, že v pravidlech nikdo nenapsal, že svůj model nemůžu poslat do soutěže pod jiným jménem v jiné kategorii... Takže asi bude potřeba předělat kompletně pravidla pro všechny trotly a vychcánky, nicméně kdo chce, ten si v pravidlech (a jak víme i v životě v zákonech) kličku a skulinku najde. Chce to hold napsat něco v americkém stylu - jako "mikrovlná trouba není určena k sušení psů"........... :evil: Chce to chvílemi používat také zdravý rozum...

Suma sumárum toho důležitého:
:arrow: Jak předejít pro příště? Asi větší všímavostí.
:arrow: Co s hřísníky tu již mnohokrát zaznělo. Chtělo by to ještě nějakou obhajobu (jestli se k tomu vůbec chce dotyčný modelář vyjádřit)... Pak to ještě chce jednu důležitou věc - přetransformovat návrh trestu do skutečnosti. Aby tahle diskuze nebyla jen teoretickým cvičením.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Kamile, v pohodě. Ono se tu míchá několik věci najednou. Já jsem udělal chybu, že jsem sem zavlekl dohady. Na mnoha soutěžích se totiž taky řeší právě to opakování modelů a já jsem to dostatečně nerozlišil. Tím jsem asi zmátl několik lidí. Za to se omlouvám.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

Teo: To máš pravdu, jejich pochybení, pokud mění jména, je celkem jasné a podle mě zaslouží navrhovaný trest. I tak bych ale být vámi se nad pravidly zamyslel, ve smyslu, co jsem psal, aby do budoucna nemohly vniknout spory, i z jen nevědomosti. Jak sám vidíš, tak jsem ukázal na pár věcí, ve kterých si mezi sebou odporujete (edit: to se asi vysvětlilo zamícháním pravidel z více soutěží ).

Myslím, že je mi celkem jasné, za jakých podmínek pravidla vznikala - nadšení, zápal pro věc, kdy nikoho celkem oprávněně ani zdaleka nenapadlo, že by v této komunitě byli také podvodníci. Mě by to v takové fázi nenapadlo také.

Jirka Z.: proč to stále nechápu? Protože jste mi to zatím nikdo logicky nevysvětlil, co na základě vašich komentářů píšu špatně, když jen používám argumenty, které jste zde, v tomto vlákně sami uvedli a ukazují vám, jak si často protiřečíte(edit: opět asi vysvětleno tím zamícháním, viz výše).

Stupidní dotaz - pravidla pro MČR 2016 jsou něco jiného než pravidla pro CPM? Předpokládám, že ano, jinak by neplatila věta v pravidlech MČR 2016
"Soutěžící nesmí soutěžit s modely, které se zúčastnily soutěže v Kyjově 2015 nebo dřívějších soutěží CPM."
Andrew86
Příspěvky: 78
Registrován: pát 20.1.2012 21:46
Bydliště: Liberec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Andrew86 »

Kamile, je to celkem jednoduché. v soutěžích které nejsou v lize můžeš soutěžit i více let s jedním modelem, není to ideální, ale je to povolené. Pokud budeš soutěžit v Lize můžeš soutěžit pouze s jedním modelem v dané kategorii a to pouze jeden rok, příští rok s tím modelem už můžeš pouze do neligových soutěží.
Dále kategorie nejsou jen podle oborů (architektura, letadla, lodě,...) ale také podle věku. Model který postaví senior, nemůže být zařazen mezi žáky...

případně mě opravte, pokud jsem něco popletl.
co se týká provinilců. jsem také proto vyřadit dané modely z ligy. jestli mají modeláři více modelů vlize a není u nich podvod zjištěn, asi bych je tam i nechal. Tohle je na posouzení rozhodčích ligy ...
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

Andrew86: Díky, přesně takto, po lopatě (a pro blbý :-) ) jsem to potřeboval a mám snad už jasno.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od kaktusak »

Kamil píše:
Stupidní dotaz - pravidla pro MČR 2016 jsou něco jiného než pravidla pro CPM? Předpokládám, že ano, jinak by neplatila věta v pravidlech MČR 2016
Vždyt jsem to psal už výše . Mistrovství české republiky má specifické pravidla a je to také kvůli tomu , aby byl každý rok " jiný " mistr . Pokud někdo každý rok slepí na MČR nový kvalitní model tak může vyhrát každý rok - není problém .

Ve standartních ligových " nemistrovských " soutěžích , můžeš ( pokud na to máš povahu ) soutěžit třeba 100 let s jedním modelem , v jedné kategorii .
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od FreeVoj »

Já jenom snad doplním pohled Poláku na opakované startování se stejnými modely...

Polská pravidla toto nezakazují. Hlavním důvodem je odpověď na následující otázku: kolik času zabere průměrně rychle lepícímu modeláři slepení opravdu kvalitního modelu, např. lodi, tanku, VDT?
S také je třeba si uvědomit, že na většině polských soutěží není běžné modely pouze vystavovat. Na výstavy jezdí Poláci prakticky jenom se soutěžními modely.

V kombinaci těchto dvou faktů je jasné, že se modely vozí i několik let. Hlavní filozofií je tedy to, že pokud za ten rok nikdo nepostavil lepší model, máš pořád nárok vyhrávat se stejným kusem ...

Omlouvám se za off topic, jen uvádím pro úplnost.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

group b: nechápu, proč je špatné mít jasně stanovená základní pravidla, která by se vešla do pár bodů a eliminovala by podobné diskuze a dohady, jako byly zde. Když se narazilo na možné nejasnosti, tak není problém to tam doplnit.

<s>PS: Diplomaticky řečeno, teď to naopak vypadá tak, že si pravidla můžete vhodně "přizpůsobovat" podle aktuální potřeby.</s>
Naposledy upravil(a) Kamil dne úte 31.5.2016 10:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Prosím, zůstaňmě u věcné diskuse. Jízlivosti a ironie tu nejsou na místě. Zbytečně nevyhrocujme situaci.
Kamil i group b se snaží pomoci. Případné navržené složitosti odfiltrují zkušení soutěžící či rozhodčí.
Pohled "zvenku" je tady taky důležitý.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

old_Mr_Grim:
Obrázek

edit: "škrtl" jsem text (nechtěl jsem to přímo mazat, když jsem to jednou napsal), ale teď vidím, že nefunguje tag strike <s> pro přeškrtnutí písma , nechcete ho zde prosím povolit?
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od IceZero »

Já sice píšu opakovaně, ale nedá mi to. vlastně jsme tuhle debatu rozpoutali my dva s Jirkou Zelenkou v Hradci, tady to pokračuje a tak bych navrhoval následující:

1) bylo by dobré aby se mohly k vzniklé situaci vyjádřit obě strany (no možná spíš všechny tři) - Modeláři (jmenovitě Nevosad a Matula), někdo z klubu AVZO (Ondra tu svůj názor napsal, startování pod hlavičkou bylo domluveno přes Milana Tesaře, tak ponechejme prostor i jemu) a jako třetí nejspíš "představenstvo" CPM spolu s organizátory ligových soutěží.

2) vyjádření od dua Nevosad + Matula zatím nejspíš není, tak by možná nebylo od věci, aby někdo z moderátorů vlákno do uplynutí "doby hájení" - řekněme 14 dní - zamkl pro úpravy. Proč tohle vlastně navrhuju ? - Sice mě postup pana Nevosada dost irituje, ale nechci aby z toho byl hon na čarodějnice a ten mi to občas připomíná. A nemyslím tím nikoho konkrétně.

3) vlákno by někdo z moderátorů odemkl po uplynutí "doby hájení" a napsal by se výsledek - ať už vyjádření dotčených stran nebo prostě to že se nevyjádřili - a vlákno by se zase zamknulo. A to ze stejného důvodu jako v předchozím bodě.

4) jak postupovat dál, bude nejspíš možné probrat při nejbližším setkání na soutěži CPM, případně jiném navrženém termínu (Dubenec, Kyjov, Neratovice)

Honza

P.S. tím moderátorem co by to provedl sem myslel samozřejmě old_Mr_Grim - asi má příslušný výložky tohle provést a zároveň je jedním z pořadatelskýho týmu soutěže, kde bylo na problém poukázáno...
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od hromadko.s »

Ahoj. Podvod je podvod a má být potrestán, ať je to Pepík nebo Andrej.
Mně spíš překvapuje, že se to řeší až teď, :? když už to trvá léta...
Dřív to nikdo neviděl? Nebo až Jirka.Z měl odvahu na to upozornit a teď to všichni najednou mohutně řeší. :roll:
Šidi
Příspěvky: 268
Registrován: úte 7.2.2012 18:49
Bydliště: Brno - Lužánky / Bystrc

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Šidi »

Odpovídat na DF můžu jen z Lužánek, doma ho můžu jen číst.

Odpovědi na některé otázky, všech 5 stran si nepamatuji.

Tomáš Matula je skutečný, několikrát jsem ho viděl.

Že je to podvod, vydávat cizí modely za své je všem jasné.

Na přihlášce, část B archivní list je napsáno, že přihlašovatel potvrzuje pravdivost údajů a bude soutěžit podle pravidel.

Databáze všech modelů (bez fotek) je přístupná na všech akcích kterých se zúčastním. Vozím na flešce celou ligu od roku 2009.
Na MR už bylo několik modelů vyloučeno pro své stáří. Zájemci mohou obdržet na smidova@luzanky.cz.

Soutěž klubů není v pravidlech Ligy ani MR. Záleží na pořadateli jestli ji bude počítat.

Pavel Šmíd - Šidi místopředseda CPM

Souhlasím s Doktorem ( a dalšími), že složitá fotografická dokumentace by nás pořadetele zabila. I tak někteří brečí, že v Brně čekají 3/4 hodiny na přejímku.

I když jsu těžko přehlídnutelnej, a v J.Hradci jsem byl celou soutěž, o problému jsem se dozvěděl až z telefonu. Tam jsme se Františka mohli zeptat a hned ho tam diskvalifikovat i s Matulem.

Navrhuji, aby nadále tento problém řešili jen pořadatelé ligy a vedení CPM. Po vyjádření Františka. Potom budeme modelářskou veřejnost informovat.

V pravidlech MR je letos uveden Kyjov, aby to přemýšliví lépe pochopili. Příští rok tam možná bude Brno.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Jirka Z. »

Pavle, v Jindřichově Hradci jsem to oficiálně neotvíral veřejně z jednoho prostého důvodu a tím jsou důkazy. Na místě by to bylo (i přes tvůj seznam) jenom tvrzení proti tvrzení. Prokázat jsem to mohl až když jsem doma prošel staré fotky.

To Hromadko.s - tohle není věcí odvahy, ale náhody. Prostě jsem si všiml, že model proti kterému pravidelně na soutěžích bojuji je najednou v jiné kategorii. Všimnout jsem si toho mohl již v Brně, kde se model F-84F poprvé objevil pod jménem Matula... Ale prostě stalo se až tady...
Zamčeno

Zpět na „Obecná diskuse“