Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Informační servis Centra papírových modelů z.s.

Moderátor: JOK

Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od Aki »

jsem taky pro dělení podle velikosti předlohy. každej by pak měl předem naprosto jasno, kam jeho model bude spadat. dělit to podle členitosti mi přijde jako špatná cesta, páč příklad - budu mít kostelík, kterej by na normálních okolností spadal do MA. rozhodnu se ho řádně vytunit, abych měl větší šanci v soutěži, přidám hromadu detailů, sošek a podobných blbinek. a třeba si to i zvětším, aby šly ty detaily udělat, takže mi z toho vyjde rozměrově velkej a počtem dílů hodně členitej model. přinesu to na soutěž a tam mi maník u vchodu řekne: hele, sorry, máš to už moc členitý, šoupni to do VA... jenže tam zase nebudu mít mezi hradama šanci uspět, takže budu naštvanej a příští rok se na nějakou soutěž vybodnu, protože třeba paradoxně přijdu o nějakej ten metál tím, že jsem to udělal moc hezký... :)
myslím, že stanovení nějakých maximálních rozměrů půdorysu předlohy MA by bylo řešením nejjednodušším a nejjasnějším... protože i při dnešních pravidlech mi nepřijde úplně fér, když relativně jednoduchej statek o 3 budovách spadá do stejný kategorie, jako Týřov, nebo Žleby...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od kaktusak »

Aki píše:dělení podle velikosti předlohy.
Ale vzniká tady velký problém u přejímky . Jak se bude zjištovat jaký má kdejaký statek rozlohu ? To v případě že si to modelář nezjistí doma .
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od AmatER »

kaktusak píše:Jak se bude zjištovat jaký má kdejaký statek rozlohu ?
Měřítko jako neznamená nic?
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od kaktusak »

AmatER píše:
Měřítko jako neznamená nic?[/quote]


Tak to mě nenapadlo :oops: :oops: dávám si mínus 3 body . :oops: :oops:
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od Standa F. »

Aki píše:...hele, sorry, máš to už moc členitý, šoupni to do VA... jenže tam zase nebudu mít mezi hradama šanci uspět, takže budu naštvanej...
No a to se právě mýlíš. 350 věžiček na Týřově nedá větší členitost než 20 bodů a Tvůj promakaný kostelíček může dát na členitosti také 20 bodů. A pak už rozhoduje jen kvalita práce.
Člověk jaksi od přirozena padne na zadek před VELKÝM modelem, ale Goliáše lze vždy porazit nějakým tím Davídkem.

kaktusak: Neboj, 3 body si zase připíšeš do plusu, až přivezeš na soutěž tu starou architekturu ŠOK, ta nemá měřítko a každý z těch modelů je v jiné neuvedené mjarce 8-) . Pak začne ta správná střelba od boku.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od Aki »

Standa: já nikdy nerozhodcoval, takže přesný pravidla hodnocení neznám :) ale může se tak stát, že vytuněnej kostelík spadne do jiný kategorie, než ten samej, ale lepenej jen tak, jak byl vydanej... což si nemyslím, že je dobře...
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od FreeVoj »

Ja si teda nejsem jisty, jestli to vnimam jenom ja, ale podle toho, co se tu diskutuje, by mohlo dojit k tomu, ze v dobe, kdy se MA konecne zacala stavat zajimavou kategorii, probiha snaha ji za kazdou cenu zase trochu zdegradovat. Fakt nevidim zadny extra prinos v tom, ze vetsi slozitejsi kostely a katedraly v jedne kategorii s hrady a mezi MA zustanou male kostely a statky. Kdyz nekdo lepi na vyhru, musi prece zakonite sahnout po modelu, ktery je slozity. Kdyz konecne nekdo zacal vydavat poradny modely male architektury, tak prichazite s touto diskuzi... to tohle citim opravdu jenom ja?
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od Daniel »

Standa F. píše: Člověk jaksi od přirozena padne na zadek před VELKÝM modelem, ale Goliáše lze vždy porazit nějakým tím Davídkem.
Při bodovacím systému to možné určitě je, ale při systému "líbí-nelíbí" mi to přijde dost nereálné (pokud tedy ten Goliáš není opravdu odfláknutej ) :roll:
Standa F. píše: Neboj, 3 body si zase připíšeš do plusu, až přivezeš na soutěž tu starou architekturu ŠOK, ta nemá měřítko a každý z těch modelů je v jiné neuvedené mjarce 8-) . Pak začne ta správná střelba od boku.
I když měřítko chybí, většinou se dá podle nějakého charakteristického prvku (např. dveře, okna, zábradlí) odhadnout. A bylo by jen na modelářích, jestli to zkusí vypočíst v klidu doma nebo to nechají na pořadatele při přejímce - rozhodně si myslím, že takových modelů nebývá většina a byly by zařaditelné i podle charakteru předlohy :roll:
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od jbb »

Ach jo, furt je to taková kvadratura kruhu. Jak jsem (krom jiného) řekl v Neratkách, základní problém jsou "borderline" modely, tedy ty hraniční, něco na pomezí MA a VA. A z toho jsou pouze tři základní cesty:
1. omezit co patří do MA - důsledek: složitější MA budou vykoštěny lecčím z VA
2. omezit co patří do VA - důsledek: složitější MA vykostí jednoduché MA
3. zavést kategorii SA (Střední architektura, neplést s jistými složkami německé branné moci) a tam zahrnout ony bordeline případy.

Varianta 3. je logicky neprůchodná pro nutnost navýšit kategorie, varianta č. 2. by mohla být v extrémním případě reprezentována i sloučením MA a VA do kategorie A - to je ovšem neprůchodné také.
Takže se zbývá rozhodnout, zda-li udělat něco podle varianty č. 1 (tedy do MA zahrnout jen opravdu malé stavbyčky - myšleno rozsahem, ne měřítkem) či podle varianty č. 2 (tedy do MA zahrnout i rozsáhlejší věci typu Sv. Vít).
Jiné řešení není a je na hlasu kolektivu, kterou variantu zvolí. Já osobně nepreferuji ani jednu z variant a budu souhlasit s kteroukoliv - leč je třeba, aby hlas kolektivu řekl, kam se vydat. Zatím tak řečeno nebylo a celá debata (dalo-li se tak množství repetitivních monologů vůbec nazvat) spíše ukázala, kolik lidí si může dovolit zbůhdarma přijít o hodinu a půl svého života... Bohužel.
ouky
Příspěvky: 30
Registrován: sob 21.1.2012 12:41
Bydliště: Českobudějovicko

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od ouky »

No to s tím sloučením... asi to nějaké členění chce... co inspirace u plasťáků? Tam nečlení na stihačky a bombardéry, ale podle měřítka. Stejné měřítko má i přibližně stejnou slepitelnost a propracovatelnost detailů... tudíž poprávu vytuněnej kostelík bude ve stejné kategorii jako stejnej kostelík v originální netuněné verzi a také i s odpovídajícím hodnocením.
Martins
Příspěvky: 109
Registrován: úte 14.2.2012 8:23

Re: Výklad pravidel pro hodnocení, MA vs. VA

Příspěvek od Martins »

Nazdar modeláři
k tématu je možno se vyjádřit asi nejlépe osobní účastí na avizováné akci v Bílovci 24.6. 2016
Viz link :
viewtopic.php?f=30&t=5457" onclick="window.open(this.href);return false;
MartinS
Odpovědět

Zpět na „CPM z.s. + Muzeum papírových modelů“