Nové webové stránky MPMPM

Informační servis Centra papírových modelů z.s.

Moderátor: JOK

Odpovědět
Lambada
Příspěvky: 24
Registrován: úte 30.4.2013 16:12

Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Lambada »

Tak jsme se dočkali....! Klikněte si na "starou" známou webku http://www.mpmpm.cz" onclick="window.open(this.href);return false; a zjistíte na první pohled, že její "staronový" název
je zachován, ovšem v "supernové", snad moderní úpravě!
Čtěte nabídky, vysledujte fota, a klikejte na rozcestníku podle chuti a vlastního času, a i třeba na ikonku f (facebook) - těch se tam v odkazech produkuje hned několik, stejně jako malůvek pana Jaroslava Soumara (jednoho z členů také nové Rady muzea, ustavené na 1.zasedání 1.12.2012, a vlastně jediného, generálního dodavatele-výtvarníka polického modelářského stánku).
Pokud jde o mně - a znáte mě, jaký jsem trpaslík "Rejpal" - po naprostém vyhostění původního titulu webky MPM kresebného rukopisu (kromě 1.vystřihovánky Racesfingerů vz.Alien z doby otevření muzea) našeho kolegy Honzy Rukra, je nová tvář informačního a kontaktního centra se stánkem našich zájmů na zcela jiné
úrovni. A právě proto, že jsem jaký jsem, nebudu vás ovlivňovat, nebudu vám podsouvat svoje pocity. Každý z našeho fóra, kdo už na webky MPM někdy zabrousil, a bude mít na srdci potřebu a v mysli jakoukoliv myšlenku, prosím, vyjádřete se. Tady, na vzkazníku webek, na -f-, jak a kam kdo chcete, s připomínkami k rozjezdu MPMPM do druhého roku provozu - máte ho na www. doslova v Herkulových dlaních.

Končím jedinou připomínkou: autorem loga MPMPM není výtvarník J.Soumar, nýbrž papírový-modelář, ing.Milan Weiner, kterýžto návrh loga řádně zkonzultoval a dokončil po připomínkovém "vyhádání se" :o :) v původní Radě muzea už v 10/2012 s modeláři Jok,Lambada,Medium
Lambada
Příspěvky: 24
Registrován: úte 30.4.2013 16:12

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Lambada »

V sekci "ke stažení" byla už provedena oprava (změna jména) u autorství loga MPMPM. Zřejmě po upozornění Franty K(utila) - díky Fando :P
xxxxxxxxxxxxxxxxx
Včera mě napadlo - kolegové, co se vyznáte, poraďtě. Nebylo by možná na škodu mít veřejný přehled o počtu návštěvníků na webových stránkách?
Chybí mi zde počitadlové windous s denním, týdenním, měsíčním atd. součtem "zvědavců" - od počátku uvedení stránek do provozu. Někde jsem dokonce
viděl i grafické rozdělení návštěvníků podle geografie (z asi 4-5 vytipovaných zemí pod příslušnou státní vlaječkou), např.ČR, Slovensko, Polsko, Německo, Rusko...
Jedno z určitě prvních evrop-world muzeí kartonmodel´s by si to zasloužilo ;)
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Tomys »

Tak nějak sem v rozpacích, Honza Rukr se na těch stránkách namakal dost. Vím že z toho byl nešťastný, ale makal, připravil pěkné obrázky atd. Nechápu, proč najednou jeho maluvky nevyhovují. Rozhodně byly hezčí než to co je tam teď.
Bývalo stačilo dotáhnout původní stránky do konce. Škoda zbytečného Jendovo.času.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Medium »

Mno, na vzhled si dá zvyknout - někomu sedí více, někomu méně. Změna obrázků se dá pochopit, jelikož jejich autor je oficiálním výtvrníkem muzea, tedy je tu nějaká vzájemná propojenost. Honza měl s webem práce až nad hlavu, a minimálně jeho zpracování galerie fotek expozice byl skvělý nápad. Uvidíme, jestli ovšem budou stránky aktualizovány stejně jako předešlé jednou za čtvrt roku.

Každopádně by mě zajímalo, jestli je problém u mě, nebo na webu. Pokud jde o model Poličského nádraží ke stažení, nějak nemohu najít návod, návodnou kresbu a asi tak 4 stránky vystřihovánky. To že něco chybí lze usoudit třeba podle toho, že nikde nevidím např. ani takovou ceduli s názvem stanice. Pokud špatně koukám či stahuji, tak se omlouvám.
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od ronyx »

Dovolím si zareagovat za muzeum (když už sem ředitelce před nějakým časem slíbil, že o oficiální reakce za muzeum se zde na fóru postarám, musím si holt "vyžrat" i to nepopulární).
Začnu od konce - od modelů ke stažení.
Chyba ohledně stahování modelů aktuálně není na vaší straně - zkoušel jsem to před chvílí taky a jdou stáhnout opravdu jen 3 stránky u nádraží a opravdu model asi není kompletní. Přenesu tuto informaci počátkem příštího týdne (až pojedu do muzea) k ředitelce.
K novým stránkám (webu).
Momentálně nejsem schopný odpovědět, proč a z jakých důvodů došlo ke změně stránek - určitě k tomu nějaký důvod byl. Takže opět to, co píšu výše - počátkem příštího týdne pojedu do muzea, takže se na to zeptám a podám vám zprávu.
Předem díky za pochopení.
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od ronyx »

Občas jsme rychlejší než blesk ;) takže vám přináším osobní vyjádření ředitelky muzea Mgr. Martiny Váňové (a jen bych ještě předeslal, že změna stránek proběhla po domluvě s Honzou Rükrem - k tomu by asi bylo nejlepší, aby se vyjádřil on sám)

Cituji:

WEB A NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY

Vážení modeláři,

jedna z připomínek lidí, kteří vědí o čem je řeč (IT Ing. Vacek)

,,Design a hlavně nepřehlednost stránek jsem osobně kritizoval už při jejich tvorbě, ale moje připomínky byly zašlapány. Například při otevření stránek na mobilním telefonu, což se dá v tomto případě očekávat, je nalezení samotné adresy muzea detektivní záležitostí a věřím že spousta lidí radši bude hledat jiný výlet. Navrhované umístění QR kódu s adresou na stránky a propagační materiály aby mě po přečtením kódu smartpfonem zařízení přivedlo až přede dveře, bylo zamítnuto se slovy že by to nikdo nepoužíval."



Nová podoba webu byla přetvořena prioritně pro lepší orientaci návštěvníka stránek. Návštěva MPM je volno časová aktivita, proto i web by měl splňovat přehlednost, jednoduchost, vzbuzovat chuť se něco dozvědět. Design neodpovídal schválenému logomanuálu, proto jsme přistoupily k úplnému předělání, tak aby odpovídal jednotně s tváří muzea. Pro propagaci je nejdůležitější držet se ověřených postupů a ke všemu přistupovat zodpovědně a systematicky. MPM se dostalo z chaosových začátků do fáze budování stability a výrazu.
Mouchy typu nelze stáhnout vystřihovánku, chybí fotografie modelů na webu (je jich plný facebook) jsou jen drobnosti. Každé takové upozornění vítáme a napravujeme. Vážím si toho, že si někdo dá práci a napíše zpětnou vazbu. Škoda jen, že reakce nepíšete přímo mě. Pro lepší komunikaci níže moje emailová adresa a telefon.
--
S pozdravem Martina Váňová


Muzeum papírových modelů,
Tyršova 341, 549 54 Police nad Metují.
Web: http://www.MPMPM.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
E-mail: Info@MPMPM.cz
Kontakt: Bc. Martina Váňová
Mobil: 777 828 657
Telefon (Infocentrum): 491 421 50
Uživatelský avatar
alien99
Příspěvky: 128
Registrován: úte 3.1.2012 19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od alien99 »

Trochu o webu:

Po přečtení vlákna mě to nedá než zareagovat a uvézt pár věcí na pravou míru. Předně, milí modeláři, webové stránky MPMPM.CZ jsem dělal na smlouvu o dílo a tedy za peníze.
Takže výsledný produkt byl zadán, kontrolován a zaplacen. Administrace (aktualizace) stránek po jeden rok obnášela symbolické všimné.
Z toho plyne i takzvaná nepřehlednost. Toto kategoricky odmítám, protože mapa stránek (záložky, obsah) byl kompletně vymyšlen zástupci města, potažmo muzea.
Ze strany modelářů byly dány některé připomínky, které se po konzultaci do webu zapracovaly (hovoříme zde o anglické mutaci webu, galeriích a další např. polské překlady).
Už od začátku běhu stránek jsme si vyjasnili, že web běží „provizorně“ a bylo by dobré mít stránky v nějakém redakčním systému (např. wordpress)
aby aktualizace do webu mohli přidávat i lidé neznalí zdrojového kódu. S tím k poslednímu prosinci 2012 moje práce na webu muzea skončila.
Po vzájemné dohodě a ujištění , že se toho ujme schopný člověk z města (a tím se navíc sníží náklady muzea – proč ne, výborný nápad) jsem tuto práci opustil.
S tím rozhodně problém nemám.

Reakce pana ing.Vacka

Nyní ale musím reagovat na tzv “jednu z připomínek lidí, kteří vědí o čem je řeč“. Ano, je to ta reakce IT ing. Vacka, který design stránek už od začátku kritizoval.
Předně milí čtenáři, Ing. Vacek je poskytovatel internetu v Polici a okolí - VIRIDIUM.CZ a jako sponzorský dar poskytl muzeu na stránky svůj webový prostor.
Tím myslím, jeho kompetence končí. Nemluvě o tom že jeho připomínky měly být adresovány zřizovateli, tedy opět zástupci města, potažmo muzea.
Navrhované umístění QR kódu jde taky kompletně mimo mě, jako tvůrce webu, protože QR kód se umisťuje na tištěné materiály a ne na webové stránky.
Pokud tedy pan ing.Vacek nemyslel QR kód ,co má na svých stránkách v sekci kontakty – což mě opravdu příjde zbytečné.

QR KÓD: je takový ten bílý čtverec se spoustou malých, zdánlivě náhodně rozházených, černých kostiček . Najít ho můžete např. na obalu časopisů ABC.
Co QR kód umí? Když vlastníte chytrý telefon (tzv Smartphone) s dnes již běžnou aplikací, jakou je čtečka QR kódů, tak můžete pouhým vyfocením kódu
na obalu časopisu dekodovat informaci,co obsahuje. Může to být webová adresa, kontakt, nebo jen pouhý text.
Reakci pana ing. Vacka, co zde psal Ronyx, vydím poprvé. Komunikace mezi mnou na p. ing. Vackem se nesla v duchu bylo by dobré, kdyby
Abych tuto část uzavřel, tak reakce pana ing. Vacka němela být směřována mě ,alě někomu jinému, to jsem vám (doufám) dostatečně objasnil. :roll:

Logo Muzea

Logomanuál a samotné logo muzea je zajímavé téma samo o sobě. Nejprve bych osvětlil chronologicky jak se věci udály.
Na podzim 2011 (Lambáda se překlepl o rok) bylo dokončeno logo v jeho finální verzi.
Předesílám, že bylo hotové LOGO a ne MANUÁL jak jej používat, s tím , že ing. Arch. M. Weiner vypracuje logomanuál a nechá logo muzea registrovat jako značku.
Leden 2012 se nesl v dosti napjaté atmosféře, protože měl být vypracován leták muzea a následně i webové stránky,
které měli běžet v době, kdy se onen leták bude distribuovat. Podoba letáku prodělala asi 3 bolestivé reinkarnace(o tom ale někdy jindy).
20.Února byl leták hotov včetně přidružených modelů. Následně byly letáky distribuovány modelářům na jednotlivé akce, což potvrzuje i reakce Standy Fajkuse z 18.3.2012.
Připomínám , že ještě v této době nebyl vypracován manuál, jak s logem a textem zacházet,
ale propagační materiály byly vytištěny a webové stránky byly online. Materiály k logomanuálu (pokud se to tak dá nazvat), co se mě dostaly do ruky 4.4.2012 jsou datovány na druhé připomínkové řízení na 31.3.2012 !!!
Z toho plyne, že ani k tomuto datu nebylo určeno ,jak se má s logem zacházet. Nemluvě o tom,
že v samotném manuálu není rozvedena pasáž, kdy je logo na tmavém podkladu a jaké varianty by byly přípustné, jako například dvoubarevné, či „lesklé“ varianty.
Sám autor manuálu ing, Weiner připouští že provázanost na internetovou prezentaci ještě nemá zpracovanou
(ale leták i webové stránky viděl a z mého pohledu byly z jeho strany bez výhrad).

Současná podoba webových stránek

K současné podobě webových stránek bych podotknul jen pár poznámek. Web se zdá profesionálně zpracovaný, ikdyž podle mého soudu, není ještě dostatečně “nakrmený“ informacemi.
Logo nových webových stránek není podle logomanuálu, který jsem já měl možnost prostudovat, taky zcela v pořádku.
Pokud budeme vycházet z předpokladu že po 1.1.2013 by logomanuál konečně platil (nedohledal jsem, že byl odsouhlasen) , tak nový web vykazuje pár chyb:
1) Logo na hlavní stránce by mělo být zakotveno buď v rozích , nebo středu hlavičky webu.
2) Logo ke stažení je dvoubarevné (černo modré). To je podle manuálu nepřípustné – logo smí být buď černobílé, nebo ve své “barevné“ variantě MODRO-Bílé. Viz obrázek manuálu o barvě a špatné příklady loga
Z toho plyne jediné, že tvůrce nového webu neměl dostatečné info o používání schváleného logotipu.
Současné propagační materiály nesoucí pouze obrázek Herkula držícího Akropoli taktéž neodpovídá manuálu, neřkuli ho celý popírají. A minulý měsíc byl proveden dotisk polské mutace původního (mého) informačního letáčku (tedy se špatným logem!?).
Mouchy “nelze stáhnout vystřihovánky“ nebo chybí fotografie a argument “je jich plný facebook“ se mě zdají poněkud nešťastné.
Co jiného než právě vystřihovánky, by mělo fungovat na webu, který je propaguje? Facebook také neřeší vše. Neřeší komunitu, která na facebooku není a nikdy nebude.
Nehledě na to ,že jediné pole, kde je muzeum opravdu svým pánem jsou právě a jen internetové stránky MPMPM.CZ.

Timto elaborátem jsem doufám dostatečně jasně objasnil okolonosti přerodu webových stránek , ne kvůli logomanuálu, nebo “ harmonizaci“ s tváří muzea.
Doufám, že slečně Bc. M.Váňové vydrží elán a její zodpovědný a systematický přístup, aby vyřešila ony mouchy a fotografie, které jsou vlastě jen takové drobnosti.
S přáním dalších úspěchů v práci

Jan Rükr a.k.a. Alien99
Naposledy upravil(a) alien99 dne stř 7.8.2013 17:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Tomys »

A teď sem si udělal obrázek.
Lambada
Příspěvky: 24
Registrován: úte 30.4.2013 16:12

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od Lambada »

No vida - Ronyx se odhodlal vyzvat Vetřelce99, dostalo se mu, o co si koledoval - a mně tedy nedá k Honzovi se nepřipojit nezávisle na jeho vědomí - k tématu LOGO. A rovnou s obhajobou jeho výtvarně vynikajícího, nikde ve světě dosud nevytvořeného "hravého" loga - rozložené papírové vystřihovánky, tzv. kostky MPMPM.cz.
Chlapci a děvčata, kteří jste mimo naši mísu a tuto Rukrovu malůvku jste dosud neviděli - a díky vůli nevůli modelářů, že se v Muzeu 2012 po otevření přestalo pracovat týmově, a po nečekaném odchodu Josefa Hejnyše zcela subjektivně - už zřejmě neuvidíte. Jako "druhé" logo neprošlo z rozhodnutí sl.Váňové Radou muzea z důvodu, že Muzeum "musí mít jednotnou tvář". Tu tedy nyní můžeme obdivovat anebo kritizovat, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Vedoucí MPM nám sice tlumočí a radí (prostřednictvím mluvčího psavce rychlejšího blesku ;) ) abychom se se svými připomínkami, podněty, příspěvky obraceli přímo na ni samotnou.
Můžete, proč ne - ovšem já to písnu sem, na DF, protože zde si s vámi snadněji vyměním pár vřelých a upřímných (i třeba blábolů), ale na poznámky k Muzeu přes tlumočníka nebo FB nejsem absolutně zvědavej. A i kdybych byl, v potřebném pohodovém a rozumném oboustranném vyřešení se jich (konkrétně já jako Lambada) stejně jen málokdy, spíš nikdy nedočkám. :?
Jedno z mých troufalých doporučení k zvýšení dezignové laťky "barevnosti a hravosti" webových stránek MPMPM: otevřte si "stažení" vystřihovánky J.Rukra, soubor kolekce Astro Races. Pod titulkem s letouny vpravo dole uvidíte zmiňované Janovo "kostkové" logo. Máte dojem, že k první vystřihovánce MPM nepatří. že snad popírá "jednotnou muzejní tvář"?
Naopak si přisadím - můj návrh je, aby všechny příští vystřihovánky, uvedené ke stažení z nových web.stránek (po schválení RadouMPM), a myslím práce všech autorů,
kteří je darují Muzeu k volnému stažení - nesly jako ratifikaci toto logo rozložené krabičky na místě navrženém Alienem99. Dokonce sám Ronyx si musí vzpomenout, že
se mu tato výtvarná lahůdka líbila od samého vzniku - a taky zejména proto, že značka evokuje totožnost s webadresou http://www.mpmpm.cz" onclick="window.open(this.href);return false;, a rozložená zasáhne vlastně do
povědomí kusu světa... Hercules po něm chodit nemá čas, když drží nad vodou (natruc lomanuálu) pokroucený logoštít MPMPM
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od ronyx »

Slušností je reagovat – takže za mne (ne za muzeum):

Láďo promiň, ale jak je Tvým oblíbeným zvykem, jsi toho zase smíchal dohromady tolik, že si k reakci vyberu jen to podstatné a hlavně to, co se týká webu muzea.
1) Nevím, o co jsme si koledoval, když sem napsal, že by byl lo nejlepší, kdyby se k webu a své účasti na něm vyjádřil Honza Rükr osobně, ale stalo se, Honza se vyjádřil a já jsem za to rád, protože je jasno v tom, že Honzu nikdo neobešel.
2) Když už vzpomínáš na to, že se mi „logohračka“ v podobě rozkládací kostky líbila – ano, líbila alíbí, Ty si vzpomeň, že jsem Ti tenkrát taky psal, že když se za tu kostku dá „.cz“, že je to vlastně adresa webu atd.
3) Nejsem mluvčí ani muzea, ani ředitelky, ani nikoho dalšího. To, že jsem se na žádost Martiny Váňové ujal role zprostředkovatele mezi děním zde na fóru a Martinou a občas tady za Muzeum ( a tedy místo Martiny) reaguju má ryze praktické důvody, které vysvětlím jinde (tady to nemá co dělat, protože to s webem muzea nesouvisí). Rozhodně to však nikomu nebrání, aby napsal či zavolal Martině (kontakty na ní zde jsou) přímo, pokud to pokládá za potřebné.

Ohledně vyjádření ing. Vacka – to, co jsem sem dal, je překopírovaný mail od M. Váňové – víc k tomu nejsem schopný říct, protože o tom nic víc nevím.

Ke grafice webu (loga atd.) se za sebe vyjadřovat nebudu, protože, jak jsem již několikrát různě řekl, tomu nerozumím.

Nedá mi to, abych se stručně nevyjádřil k řekněme poněkud nešťastné formulaci ohledně „drobností a much“.
Je mi jasné, že to třeba některé z vás možná naštvalo, třeba to jen nechápete...Ale ony to jsou fakt jen drobnosti a malé mouchy v celkovém kontextu provozu muzea, které se dají řešit a řeší „za pochodu“, ale nejsou ani zdaleka rozhodující pro ekonomické přežití muzea jako takového – a to je to, co muzeum v současné době řešit prostě musí (více jinde).

A jen tedy poznámku na závěr – pokud to někomu uteklo, tak vystřihovánky na webu už jsou kompletně a v pořádku stažitelné (jen to načítání by mohlo být rychlejší).
MUZEUM
Příspěvky: 78
Registrován: pon 26.11.2012 21:36

Nové webové stránky MPMPM

Příspěvek od MUZEUM »

na webu http://www.mpmpm.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ke stažení:
Ke stažení

Modely ke stažení ♦ Propagační materiály ♦ Logo MPMPM ♦ Herkules ♦ QR kód
Papírové modely k sestavení

letouny Astro Races z obsáhlé kolekce futuristických závodních letounů
Polické nádraží
Radnice v Polici nad Metují, Ratusz w Polici nad Metują
Radnice v Polici nad Metují - náročnější verze
Domečky Ondřeje Hejla

Propagační materiály

Nabídka kroužků a aktivit - podzim 2013
Mezinárodní modelářské dny 2013, Międzynarodowe dni modelarskie 2013

Logo Muzea papírových modelů

logo ke stáhnutí

Herkules - maskot Muzea papírových modelů

postava Herkula ke stáhnutí
Odpovědět

Zpět na „CPM z.s. + Muzeum papírových modelů“