Co s MPMPM

Informační servis Centra papírových modelů z.s.

Moderátor: JOK

JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Co s MPMPM

Příspěvek od JOK »

Zdravím vás všechny, kterým není dění v MPMPM lhostejné.
Blíží se jednání s vedením města Police nad Metují a zásadním budem jednání bude si říci co muzeem.
Důležité je si přesně definovat, "jaký stav má být nastolen". To jsou slova Lukáše Kozáka - našeho kolegy modeláře znalého práva. Bez tohoto se neodpíchneme dál.
Prosím o vaše reakce, vaše představy, vize. Sami, kdo zatím do toho mluvíme, jistou představu máme, ale třeba jsme na něco zapomněli a vy nám vašimi příspěvky připomenete.
Zatím je sitauace takové, že majitelem objektu, ve kterém se MPMPM nachází je město a bude tomu i nadále.
Investorem do rekonstrukce je město.
Provoz hradí město
Modely jsme dodali my
Expozici jsme vybudovali my (zatím ale nedokončené)

Co a jak dál? Se ptám.
JoK
Šidi
Příspěvky: 268
Registrován: úte 7.2.2012 18:49
Bydliště: Brno - Lužánky / Bystrc

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Šidi »

To že si modeláři vybudovali muzeum se dá přirovnat k akci "Z", radnice dala peníze a lid si to postavil sám.
Na oprašování modelů bychom mohli založit fond, aby bylo na brigádníky. Ale platit si za to že vystavujeme a někdo za to bere peníze je hodně zcestné. Je divné že specielní jednooborové muzeum nemá odborného (modelářského) kurátora a konzervátora (modeláře-oprašovače). Nevím, jaké jsou vyjednávací podmínky s radnicí, jestli si je vědoma té ostudy, kdyby se muzeum vyklidilo. To však považuji až za nejposldnější variantu a myslím, že je na ní ještě čas.
Naposledy upravil(a) Šidi dne pon 25.6.2012 15:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od JoskaM »

Joku, můj názor je takový
Velké díky městu, že vložilo nemalý peníz do projektu (a to myslím vážně) ale asi to ještě bude něco stát.
My vystavujeme bez nároku na honorář, (na rovinu slyšel jsem, že jeden modelář si řekl o 20 000 za model na měsíc!) ale ichceme něco zpět - jistotu, že se naše poklady vrátí zpět - tedy v nepoškozeném stavu a
Jestli to má žít, znamená to mít nějakou komisi, která s tím bude hýbat, oživovat. Ale nikdo v ní asi nebude zdarma. (být v ní já, tak mi jde asi jen o nějaké dopravné, případě stravné, popř. nocležné v klubovně). Ale je to náš čas a ruku na srdce, skládat se na to sami, to můžeme zrovna vybrat 100 od každého a poslat ho městu a zbytek je bez starostí.
.
PS - možná než otázka co dále, kde jsou smlouvy a pojištění modelů, pane Hejniši? Chtělo by to dotáhnout rozdělané kroky! Zamknutím vlákna se problém nesmazal.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Medium »

Otázku péče "odborníků" o modely a zaplacení těchto prací již pan Hejnyš částečně vysvětlil, že to určitě je žádané z obou stran a finance jsou akceptovány. V totmto vláknu pokud jsem dobře pochopil jde spíše o to:

- Proč vlastně nějaké muzeum papírových vzniklo a proč má nadále má fungovat?
- Co všechno může návštěvníkům nabídnout?
- Komu může co přinést? Co Polici, co modelářům, co návštěvníkům?
- Může se nadále nějak rozvíjet - jak, a proč?

Atd. atd. - otázky důležité pro ujasnění myšlenek s jakým postojem jít vyjednávat. Aby byli vyjednány co nejsnažší podmínky pro splnění vytyčených zájmů, a něco se zbytečně nezazdilo urychleným podepsáním čehosi.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od JoskaM »

Když mě se to nezdá vyřešené, vyhlížíme krásy okolí z rozhledny co nestojí.
Pokud vím, Láďa Badalec měl (má) nějakou komisi, která by se do toho vkládala a určovala směr. K té bychom měli hlásat nápady.
Je jich hodně-jen tak z plezíru - obměna polí moře, - třeba stavba s jeřáby a ostatními stroji, bitva IIWW, nebo IWW. Tankové pole,
další vitríny s určitou tématikou jen obměňovat. Další vitrína by se mohla věnovat vývoji modelu - od nákresů, bílá stavba, barevná, třeba i ukázat ty haldy papíru s pokusy a omyly.
Určitě by stálo za to věnovat postupně vitrínu jednomu autorovi.
Dalším bodem je spolupráce s bratry poláky, co oni na to? - taky by se měli účastnit a podělit se o modely, zkušenosti a nápady. no ni?
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Tomys »

Rozhodne se nehodlám na provoz skládat. Nebyl by to problém, ale z principu ne. Na modely bude sahat člověk zvolený námi. Jak napsal Joska, modely mají od nás zadarmo, takže se nesmí divit že chceme nějaké záruky.
Ladislav Badalec

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Ladislav Badalec »

Vlákno "změna expozice" Vojta Č. sice zamkl, ale změny v MPM, respektivě podmínky jeho dalšího fungování, směrování, rozvoje a řízení je bezpodmínečně nutné upravit. V procesu výstavby došlo k mnoha zbytečným dohadům, názorovým třenicím, nekoncepčním rozhodnutím - a koneckonců k nedorozuměním, které ovšem vyvrcholily jen zdánlivě úspěšným otevřením muzea.
Bohužel již ne dobře vyladěnou koncepcí dalšího postentrového provozu, což vyvolalo následnou reakci Joka a všech vás, kteří jste se spíše lekli, než dověděli, co se vlastně stalo. 16.6. v 19:49 jsem se pokusil v rámci své (ne)diplomacie jakž takž situaci klidnit, objasnit hlavní problém nastalého problému...

Bohužel č.2: když 2 dělají totéž, byť by to byl jeden exkrement, každý bude smrdět různě: Josef Hejnyš se sice pokusil v objasňovacím fejetonu (viz "změna expozice" 19.6. v 5:32 -Kari) nastínit představu jeho a zřizovatele, co všechno musí provádět "funkční" Rada muzea, když... cituji: o které sice hodně a dlouho hovoříme, ale zatím nefunguje. Láďa Badalec ji má sice už od pdzima, jen bohužel nefunkčí. -konec cit..
pokračuji jenomže
bohužel č.3: jaksi se opomněl zmínit, že ji (onu "moji Radu") sám svými názory, samorozhodovacím jednáním a subjektivními představami o vedení a řízení jak přípravných, tak prováděcích a konečně i následných provozních pracích v MPM neuznával, zatratil, de facto znefunkčnil on sám, přibližně už na konci ledna . Z titulu jediného pověřence magistrátem a paní starostkou. Dal prý na městském veřejném projednávání kauzy Muzeum v prosinci 2011 osobní záruky, že vybuduje MPM - a začal tedy konat. Anebo nekonat? Spíš dělal co mohl, ale i to,
co nemusel - mnohokrát jsem se s ním o doslova pitomostech pohádal (i před svědky modeláři-brigádníky, kteří stihli jen zírat) - prostě jeden nekomunikativní, byť sebesnaživec - nemůže stihnout za pár měsíců všechno, o co jiní
usilují roky. A ted si udělejte obrázek: kritizuji pana Hejnyše nebo omlouvám?

K tématu Co dál s Muzeem: Není třeba chodit daleko za Mediem nastolenými otázkami. Blíž k problému má však
skutečně JoskaM. MěÚ schovává v úředních facsiklech už loni (v dubnu až květnu) mnou zpracovaný Projekt MPSV (tehdy s pracovním názvem Muzeum papírových stavebnic a vystřihovánek), podle něhož se všechny tyhle škatule rozhýbaly... (bez tohoto projektu bych vůbec polickými branami nemohl projít a pozdravit, že)
...Ovšem jen do chvíle, než z něho byly použity hlavní texty do propag.letáků, inzerátů a glosování hlavních tézí -
další práce na budování podle projektu ustala s oznámením termínu otevření MPM, tehdy k 1.6.2012. - a to je moje principiální výtka všem, kteří se o nečekané vyhrocení situace kolem dalšího fungování muzea vlastně zasloužili.
V Projektu je vypracován samostatný odstavec nazvaný Návrh dispozičního řešení. Nikdo - jak se nyní jeví - projekt jako kdyby nebral vážně. Pochopitelně - nesestavil ho žádný právník, fines znalý podnikatel či finančník - jen modelář, výtvarník- tak proč se jím dál zabývat, takovou prkotinou jakou je nějaké muzeum nějakých papíráků?
Jenže při podrobném přečtení ( a co je psáno, je dáno) kdokoliv i z nezainteresovaných zjistí, že všechny náležitosti okolo Muzea Projekt zahrnuje a počítal i s pozdějším provozováním papírových expozic. Včetně odměňování příležitostných spolupracovníků - kvůli čemuž se právě rozhořel zcela zbytečný mumraj! Jedinou připomínku jsem
do projektu zapomněl vložit: Zabezpečení modelů je řešeno, ovšem o jejich pojištění - a to je moje poslední
bohužel : jsem nechtěně opomněl neříct ani slůvko - bohužel lost: nejsem ani pojišťovák, pouze Lambada BaJ.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Kuba78 »

inu, to je tak, kdyz se svazacke nadseni, splneni snu, touha po vysledku a budovatelsky elan stretnou s realitou uredni byrokracie. bez narazek, bez urazek.
Domnivam se, jak sem jiz napsal drive, ze ted by mel na projekt nastoupit pravnik a to zevrubne a veskrze a idealne nezavisly. Do vysledku a vystupu bych radeji nedelal nic. Protoze pokud nemate v poradku papiry, projekt vysumel do ztracena, utratily se penize a prijde treba na pretres nejaka kontrola, pohorite vsichni, v cele s panem hejnysem, pokracuje starostkou a konce zainteresovanymi modelari. Nedejboze jestli v tom byly nejake evropske penize - vite co to je audit? nic prijemnyho. ti neznaji pojem omyl, nepochopeni, chyba v komunikaci. pro audit jste SAT nebo NON SAT. prelozeno do cestiny - prezil nebo v perdeli.
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od JOK »

No přátelé, je to přesně jak jsem si myslel. My vlastně nevíme co s MPMPM dál. Nevíme, jaký statut by měl objekt s našíimi modely mít. Slovo muzeum je jen zástěrkou, protože nic takového se fakticky za touto dvouletou výstavkou neskrývá. Možná by nemělo jít o muzeum ale o galerii, ve které se každé dva roky či častěji obmění expozice. Galerii, kterou bude provozovat město Police nad Metují a budou si za patřičnou úplatu zvát různé vystavovatele, třeba právě z řad papírových modelářů. Pokud by mělo dojít k osamostatnění Muzea, tak by to mohlo být tak, že vlastníkem objektu zůstane město a za třeba symbolickou 1,- Kč ji bude pronajímat instituci Muzea papírových modelů. ta bude zaměstnávat třeba dva tři lidi (ředitel, ekonom, kurátor) a ostatní zaměstnanci budou externisté (pokladní, průvodci, údržbáři, uklízečka apod.) Muzeum bude samostaně výdělečně činné. Modeláři či jakýkoliv vystavující může své dílo vystavit za finanční odměnu. Pokud Vás napadá cokoliv jiného, pište, prosím.
O radě se budeme jistě bavit ale zatím musíme mít jasno v této věci, neboť se můžeme dostat do stavu, kdy rada třeba vůbec nabude potřeba. Být v radě muzea není jen čest ale i povinnost a jsme opět u toho. Čas mi je velmi drahý a tedy i působení v takové radě by mělo být finančně ohodnoceno. Ať už půjde o radu správní nebo dozorčí.

JoK na vás
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Medium »

Ladislav Badalec píše:.....už loni (v dubnu až květnu) mnou zpracovaný Projekt MPSV (tehdy s pracovním názvem Muzeum papírových stavebnic a vystřihovánek), podle něhož se všechny tyhle škatule rozhýbaly... (bez tohoto projektu bych vůbec polickými branami nemohl projít a pozdravit, že)......
A nebyly by třeba nějaké úryvky či aspoň nastínění, co vlastně v prvopočátku polickou radnici přesvědčilo do tohoto cirkusu vrazit svoje peníze a rozjet to? Ať je nějaká představa, odkud se startovalo.
Beny
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 21:48
Bydliště: Liberec

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Beny »

Omlouvam se ze zasahuji do probihajici diskuze, aniz bych o problemu prilis vedel. V posledni dobe tudy spis jen probehnu. Presto me to nedalo. Asi si to predstavuju jako Hurvinek valku, kdyz tak to smaznete.

Napada me nekolik moznosti

1) Muzeum - to by byla nejuzasnejsi moznost. Asi nejmene pravdepodobna. Je to take nejvetsi projekt a s nejvetsim zavazkem do budoucnosti.
Napln hlavne podstatne sirsi nez v jinych pripadech:
vystavni cinnost
budovani VLASTNI sbirky (tedy ne jen zalozene na zapujcenych modelech) a to jak modelu postavenych tak 2D,
dokumentacni cinnost
odborna cinnost
vydavatelska
poradani vystav
....

Pokud to ma byt muzeum, melo by asi existovat pravni subjekt, ktery by jej zastresoval. Bylo by potreba resit pronajem budovy, placeni energii, placeni personalu.
Bylo by vubec mesto na neco takoveho ochotno pristoupit? Podilelo by se na tom financne (bezuplatny (symbolicky pronajem), placeni energii..? Jak by se delil zisk.... Umoznuji soucasne prostory takovou moznost - kancelare, depozitar...?

2) galerie - bud zcela papiracka (popripade oboru podobnych - origami...), nebo takova, kde papir tvori jen cast programu.
Proti muzeu vidim vyrazny rozdil v mnozstvi cinnosti - jednalo by se jen o vystavni. Muze byt zalozena na zapujcenych modelech (objektech) (ale i to by melo byt pravne doreseno - na jak dlouho, co v pripade pozkozeni, co v pripade ukonceni pokud si jej majitel do urcite doby nevyzvedne, uplata za zapujcku, pojisteni..)

Vetsina praktickych problemu podobna, byt mensiho rozsahu. Kdo ji bude provozovat, samostatny subjekt nebo mesto? Placeni najmu, personalu (toho bude mene)... Neni potreba tolik dalsich prostor.. Vystavni napln muze byt pestrejsi.

3) Vystava (trvala nebo casove omezena) kterou provozuje mesto a na kterou modelari zapujci sve modely (ovsem za presne specifikovanych podminek jako vyse). Naklady hradi mesto, zisk je jeho, obsah zalezi na nem.

Otazek je ovsem spousta.
Ma sanci takovato instituce sehnat dost penez - mesto, kraj, granty? Uzivit se? Prece jen Police je mala a odlehla. Je tam uz zavedene Muzeum Merkura - mohou si pomahat (propagace) ale i konkurovat (kdyz prijede rodina s dvema detma da penize za dve, svym zpusobem podobna muzea? A ktere si kdyz tak spis vybere?) Na druhou stranu blizkost Polska...
Co z toho je vubec mesto ochotne akceptovat?
Meli bychom lidi, kteri by byli ochotni se toho ujmout? Zvlaste v pripade muzea to znamena lidi na plny uvazek, odborne zdatne, kteri by tam pracovali..

P.S taky by me zajimal ten zpracovany plan dalsiho rozvoje a provozu
Ladislav Badalec

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Ladislav Badalec »

Beny napsal:Napada me nekolik moznosti....

Je dobré, chlapi, že se zajímáte o MPM jako o novotvar, který se tu "nečekaně" objevil - myšleno obrazně ve formě,
že jsme konečně po mnoha letech nalezli jakýsi jiný způsob prezentace, než jen lokální výstavy a soutěže, o nichž
opět věděli jen zainteresovaní modeláři, kolegové, ponejvice jejich děti a rodinní příslušníci. Veřejnost se o papírovém modelářství dovídala zase spíš jen sporadicky z regionálního tisku, přinejlepším osobní návštěvou na zrovna té či oné uspořádané místní výstavě. Sám náš nejznámější výstavník Jok před samotným uvedením muzea do provozu se nechal slyšet, že je fakt dobý počin jeho založení a otevření, neboť pro Joka se tím uzavírá jedna z náročných kapitol jeho životního zájmu jako historika, modelářského archeologa, neustále (aspoň jednou ročně) někam kočujícího výstavníka i vystavovatele.
Zdá se mi, že na polemiku o nějaké jiné formě výstavy než o Muzeu papírového modelářství je jednak už příliš pozdě a
za druhé - kampak bychom se a za jak asi dlouho zase dostali? Respektivě asi znovu nedostali - takhle daleko?
1) MPMPM už existuje (stálo hromadu peněz, úsilí, dobrovolné spolupráce, vymyšleno a do známosti uvedeno logo, propagace (u nás i v Polsku) atd.apod. Byl bych padlej na hlavu nebránit myšlenku, kterou jsem rozpoutal jako skalní
papírák, autor, a konečně po letech získal pro ni většinu z vás.
2) Kdo chce výstavu, putovní nebo jakkoli omezenou, stálou galerii, přehlídku nebo jakoukoliv prezentaci osobní či jiných autorů nebo modelářů - má možnost jako dosud já nebo dříve JoK nebo i větší, pokud bude v balíku.

Na ukázku vybrané pasáže z projektu - hlavní ukazatele:

P R O J E K T M P S V - Muzeum Papírových Stavebnic a Vystřihovánek

Lokalizace, základní údaje a data projektovaného Muzea:
V obci Police nad Metují žije přibližně 4300 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Obec udržuje tradičně bohatý kulturní a společenský život na úrovni vyspělého a turisticky vyhledávaného obchodně průmyslového centra i v současných ekonomicky ztížených podmínkách. Tímto projektem sledují autoři možný další rozvoj, a tedy i zájem veřejnosti o kulturní dění v obci (viz např. město Police nad Metují – Wikipedie ,otevřená encyklopedie, http://cs.wikipedia.org" onclick="window.open(this.href);return false;)

MPSV předpokládá umístění v suterénu budovy čp.........
Lokalita Muzea: popiš umístění ve městě u parku, dostupnost pro turisty a ostatní
veřejnost, hlavně školy
Tématická osa Muzea: Svět modelovaný z papíru (stálá expozice) s podskupinami
(architektura,stroje, letadla, lodě atd. - modeláři vědí....)

Posláním navrhované expozice MPSV nebude pouhé „rozšíření“ stávajícího Muzea Merkuru v budově bývalé zemědělské školy.
Muzeum PSV bude především založeno a určeno veřejnosti jako samostatný objekt vůbec prvního, dosud nikde v České republice neexistujícího muzea papírových exponátů, profilujícího se jako:

1. Stálá expozice modelového světa z papíru jako polytechnické a výtvarné činnosti mládeže i dospělých v různých obdobích minulosti a současnosti.
2. Náštěnné expozice zaměřené na vývoj papírového modelářství.
3. Prezentace současných trendů a vydavatelských aktivit včetně drobného prodeje

Expozice ad 1) papírové modely umístěné v zasklených nástěnných vitrínách, popř. stolech
Expozice ad 2) papírové makety a diorámy zaměřené k vybraným tématickým podskupinám,
např. maketa náměstí v Polici n.M.s budovou radnice netradiční architektury
maketa nádraží v Polici n.M.
maketa ČR s rozhlednami nebo hrady a zámky v miniměřítkách
Expozice ad 3) obrazová, plakátová, textový materiál o vzniku, historii a trvání
papírového modelářství v samostaných zasklených nástěnných celcích.
Ukázky tiskových archů, malířských originálů a dalších vystřihovacích propozic
českých i zahraničních autorů – ( L.Badalec, Malé Svatoňovice, J.Kropáček,Praha,
ing.M.Weiner, Hradec Králové, Markéta Vránová, Úpice)

Návrh dispozičního řešení - toto bylo nejdůležitější
Předpokládané okamžité množství vystavených papírových exponátů může tvořit podle daného prostoru 100 – 150 modelů. Po zprovoznění výstavní expozice je možné tuto doplňovat nebo pozměňovat.
Řízením a sledováním harmonogramu přípravných prací pověřit prozatimní Správní radu Muzea z řad členů organizace CPM (neziskové sdružení Centrum Papírových Modelů), výtvarníků, autorů papírových modelů, zástupců obce a schválenou zřizovatelem.

Další body dostatečně rozpracovány:
Vstupní projektové náklady
Rekonstrukce prostorů
Zajištění, zabezpečení exponátů
Technický provoz Muzea
Odměňování příležitostných spolupracovníků

Finanční rozpočet na rekonstrukci a pozdější provoz MPSV bude obsahovat příloha po projednání a schválení tohoto projektu zřizovatelem.
Zřizovatel
Provozovatel

Projekt navrhl a vypracoval © Ladislav Badalec, 2011
Obsah projektu sestavili Ladislav Badalec a Jaroslav Škop, duben- květen 2011
ronyx
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 28.6.2012 21:53
Bydliště: Náchod

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od ronyx »

Prosím JOKa, aby mne kontaktoval (SZ nebo mail - je v profilu), možná bych nějakou pomoc pro Muzeum nabídnout mohl.
Případně jestli někdo máte nějaké kontakty na JOKa, dejte mu, prosím, vědět. Tady mne to nikam zatím nepustí, ze starého fora nevím, jestli něco ještě funguje, mail na něj se mi nedaří dohledat.
Děkuji.
Kari
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17.6.2012 7:56

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od Kari »

Zatím se do diskuze zapojím jen pár postřehy. Nejprve trochu k té minulosti. Ale jen proto, že má velký vliv na současnost i budoucnost muzea. Původní záměr Ládi Badalce byl opravdu dobrý. Vytvořit muzeum, díky kterému lze představit veřejnosti skvělou práci papírových modelářů a autorů vystřihovánek. Jeho projekt, o kterém píše, jsem bohužel v celém rozsahu neviděl, ale některé jeho části se staly základem pro budování muzea. Podle něj také byl schválen zastupitelstvem města rozpočet, jehož celkovou sumu jsme povinni respektovat. Struktura rozpočtu ale během realizace doznala velmi podstatných změn. Něco nemělo smysl realizovat vůbec, někde byla silně podceněná potřeba, s něčím se vůbec nepočítalo. Jestliže bylo původně počítáno s muzeem pro 100 – 150 modelů a dnes jich tu je 1200 a další čekají na dokončení podií, tak je zřejmý rozdíl v potřebách a požadavcích. Třeba i na tu inventarizaci, údržbu a péči o modely. Jen pro ilustraci několik údajů: Počítáno bylo s pěti tisíci na nátěr židlí a stolků, ale nebylo počítáno s vymalováním prostor, kde jen za barvy bylo vydáno téměř dvacet tisíc. Počítáno bylo třeba i 20 000,- Kč na otočné akvárium, 8 000,- Kč na látky a ubrusy. Na 8 ks vitrín 44 160 Kč a na sklo dalších 85 000,- Kč. Dnešní podoba vitrín stála 337 000,-Kč Na modelové kolejiště bylo v rozpočtu 20 000,- Kč, dnes to je 70 000,- Kč. Na osvětlení bylo počítáno 8 400,- Kč. Dnešní částka za úpravu osvětlení a elektroinstalaci je cca 60 000,- Kč. Na truhlářské práce nebylo počítáno nic. Přitom na materiál na podia bylo vydáno 13 000,- Kč. Práci jsem dělal sám.
Asi nemá cenu toto líčit podrobně. Jen jsem chtěl ukázat, jakými změnami prošel původní záměr na realizaci muzea. To prosím není výtka vůči komukoliv. Je to prosté konstatování skutečnosti. Podobným vývojem prochází realizace mnoha nápadů.
Něco k tomu financování. Zkuste si nejprve, třeba každý sám za sebe, spočítat, kolik asi mohou dělat tržby ze vstupného, kolik se dá asi tak utržit z prodeje vystřihovánek. To jsou základní vlastní zdroje muzea, ze kterých je třeba financovat veškerý běžný provoz. Tedy veškeré mzdové náklady, náklady na propagaci, na vodné, spotřebu elektřiny, vytápění a další drobné provozní náklady. Kolik asi tak mohou za rok činit? Takováto úvaha vyjádřená v číslech musí být také součástí úvahy o muzeu a jeho fungování. Hned po svátcích bych měl mít skutečnost čerpání do 30.6. Z toho bude zřejmé, kolik a na co bylo vydáno a kolik ještě zbývá na tento rok. Ať se komu líbí nebo ne, tak veškeré peníze vždy půjdou přes účet zřizovatele. V tomto případě přes účet města. Tam je muzeum jako samostatné středisko, tedy lze snadno kontrolovat, kolik odkud a kam. Při těch finančních úvahách je třeba se zamýšlet nejen nad tím, kam půjdou příjmy, ale také je třeba uvažovat o tom, kdo uhradí případnou ztrátu a kde se vezmou prostředky na další rozvoj. To by měla být jedna z rolí Rady muzea. Shromaždovat a formulovat návrhy na směřování muzea, sestavovat rozpočet a hledat zdroje pro jeho krytí.
K fungování muzea. Myšlenka, že muzeum má propagovat papírové modelářství je jasná. Jak to ale udělat, to je už trochu obtížnější odpověď. Jedná se o instituci se stálou expozicí, která by se měla čas od času obměňovat a ukazovat to nejlepší z oboru. Také mapovat vývoj a trendy oboru, zabývat se minulostí i současností papírového modelářství. Mít archiv a depozitář. Prostory tu jsou. Popularizovat práci s papírem nejen jako zajímavý koníček, ale také jako činnost užitečnou pro rozvoj schopností a dovedností mladé generace. Líbily se mi návrhy na tematicky uspořádané vitríny – autorsky, bitvy, staveniště, tedy užití modelů a jejich ukázka v kompozici. To je to, co návštěvníky zaujme. Také je skvělým nápadem vitrína ukazující vznik modelu. Původně se uvažovalo o kinosálku. Představa, že bychom dvacet návštěvníků posadili do kina a promítali jim film o modelářích, není pro mne příliš lákavá. Víc se mi líbí myšlenka na zabudování několika malých obrazovek, na kterých si mohou návštěvníci promítnout krátkou smyčku např. o lepení modelů, o tvorbě vystřihovánky, ukázku pohyblivosti modelů, což jinak ukázat nelze. Také pořádání různých tematických akcí pro veřejnost má smysl – Den s ABC, setkání mladých modelářů, … . Jako velmi důležitý prvek v muzeu vidím jeho interaktivu, tedy možnost pro návštěvníky něco si na místě slepit. Už tu máme několik metrů dlouhou řadovou výstavbu z domečků Milana Weinera. Má u návštěvníků úspěch. Papírové modelářství má jednu velkou přednost, kterou možná jako modeláři nevnímáte, ale pedagogická, ale i některá laická veřejnost ano. Modelářství není až tak náročné na vybavení a prostor, zato umožňuje dětem rozvíjet velmi užitečné vlastnosti – manuální zručnost, trpělivost, výtvarné cítění, představivost, prostorové vidění… . Učí je pracovat podle postupu – dnes velká bolest mnoha dětí ve školách, ale už i zaměstnanců ve firmách. Papírové modelářství tedy může mít ambice stát se i součástí vzdělávání a výchovy. Proto dost trvám na vytváření a realizaci vhodných programů pro školní třídy. Určité zkušenosti ze svého dřívějšího působení s tím mám a vidím v tom velké možnosti muzea. Může to zjednat uznání a respekt nejen pro muzeum, ale i pro autory a modeláře. Konec konců i to je jeden ze způsobů, jak vychovávat nové modeláře a zákazníky autorům a vydavatelům vystřihovánek.
A poznámka na závěr. Nehledejte prosím v městě Police a v Hejnyšovi nepřítele. Zkuste v nich hledat spojence, kteří jsou ochotni pro muzeum udělat opravdu hodně. V našem společném zájmu
Pěkný den všem.
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Re: Co s MPMPM

Příspěvek od JOK »

Přátelé, minulý týden, v úterý 10.7.2012, jsme se sešli: Standa Fajkus, Vojta Čaban, Joska Mašek a já s paní starostkou, jejím zástupcem, ředitelkou CKV a vedoucím MPMPM z Police nad Metují.

Dojednalo se vše akutní, nutné a podstatné
1. modely v Polici zůstanou ale za podmínky, že bude o ně postaráno - stabilní prostředí - teplota, vlhkost, světlo, snížení prašnosti - příslibeno
2. uzavření zápůjčních a darovacích smluv - zajistí přímo CKV - bez prostředníka - podklady (kontakty) dodám já
3. dokončení expozice - doinstalování nových vitrín, dodělání popisek - já a můj tým
4. vytvoření seznamu - soupis inventáře, podklady pro pojišťovnu - já a můj tým
5. zajištění údržby prostřednictvím pověřených modelářů - tým a možná někdy i já

Zřizovatelem MPMPM zůstává město Police nad Metují a provozovatelem CKV (Centrum kultury a výchovy).
Statut muzea zůstává a o náplni činnosti je nutné se ještě domluvit. Zatím MPMPM provozuje jen výstavní aktivitu s doprovodným programem pro návštěvníky bez odborného modelářského dozoru.
Tolik stručné shrnutí téměř 4 hodinového jednání
já jok I.
Odpovědět

Zpět na „CPM z.s. + Muzeum papírových modelů“