Pohledy do archivu - JUNGE WELT / KRANICH - 2 (letadla)

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pohledy do archivu - JUNGE WELT / KRANICH - 2 (letadla)

Příspěvek od Standa F. »

Dokončme probírku produkce pozoruhodné edice z bývalého východního Německa, KRANICH vydavatelství Junge Welt se zaměřením na letadla.

Ze všech rozličných typů modelů vydávali v této řadě nejvíce právě letadel - vyšla jich v letech 1954-71 necelá stovka, nepočítaje občasné reedice.
Letadla byla, jsou a budou všeobecně velmi oblíbená mezi malými i většími ogary - kdo by nechtěl být v dětství pilotem (i když ocelouhlobaron je taky fajn džob). Za dob ledové vojny měla letadla významnou úlohu pro udržení rovnováhy sil, a tak jich vznikalo na Západě i na Východě neurékom. Vojenství vždy bylo, je a bude motorem technického vývoje.

Produkce KRANICHů byla ohromná. Na Západě sice také vznikaly vystřihovánky soudobých letadel, ale soudím, že zdaleka ne v takovém množství - spíše nastupující plastikové modely dovolovaly tvořit rozličné letky mnoha kamufláží.
V době, kdy v našem ABC vycházely první nesmělé vystřihovánky rozvrhů hodin a krabiček pro maminky k MDŽ, měli kámoši v NDR každý měsíc na stole pompézní model letadla, často na formátu A3 ...

Obrázek Obrázek

Jak si děti poradily s komplikovanou technologií lepení papíru plátovaného hliníkovou fólií, bůchsuť. Aby model neurážel oko, musela zůstat fólie neprolámaná, neupatlaná, citlivě ohýbaná a slepená něčím, co lepí kov... no, řekl bych, že tohle zvládly spíše děti o chlupek větší. Nehledě na to, že letadla se přímo hemží jednoduchými tvary, rovinkami a krychličkami, že ano 8-).
Kovová fólie se poprvé v KRANICHu objevila na modelu sportovního a cestovního stroje Super Aero-45 S v r. 1956. Od té chvíle většina výtisků z nabídky letadel KRANICH obsahuje "kovový" papír.

Obrázek Obrázek

Pokud byste si dnes pořizovali tyto 50 let staré výtisky, dejte si pozor na kvalitu kovové fólie. Jestliže sešit neměl to štěstí přebývat po ta dlouhá léta někde za bukem v suchém doupátku, bude fólie poškozená, odřená a napadená všelikým morem.

Další mikromodýlek od soudruhů z NDR - velký dopravák DC-8 v barvách KLM z r. 1965. Měřítko rovněž 1:50, sešit A3, obří plochy papíru plátovaného kovovou fólií, papírové "obtisky" ocasních ploch. Dále uvidíme, že papíroví a plastikoví vydavatelé v NDR spolu-pracovali - vícero modelů nalezneme jak v papírové podobě (KRANICH), tak ve stejném zbarvení v plastu (VEB-PLASTICART):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek
(... ta přistávající andula vypadá dost podezřele ... tak trošku jako kamikaze - a ty klidně si jedoucí raketonosiče ... malíř už nezachytil, co se dělo 30 sekund poté - asi zoufale zdrhal z letiště pryč, plátno s malbou za ním vlajíce, naštěstí nedoutnajíce ... 8-)).

Výše uvedené obrázky jsou velké sešity formátu A3, včetně následujícího iljušina IL-62, kterého osobně považuji spolu s TU-154 za vůbec nejelegantnější dopravní letadlo, co kdy vzniklo. Na tento sešit narazíte i dnes - vyšel v Německu v 90. letech v reedici, ale s pozměněnou obálkou a překreslen v počítači ...

Obrázek Obrázek

Měřítka modelů letadel byl rozličná. Zatímco výše zobrazené TU-134 vyšlo na formátu A3 v M1:50, větší stroj TU-154 vyšel v M1:100 a vešel se do sešitu A4 ...

Obrázek Obrázek

KRANICH vydával především vojenská a dopravní letadla. Občas se pro zpestření dostalo i na letadla historická anebo naopak, na polorealistické projekty budoucnosti. Kdyby žil Jules Verne v Savjétskom sajůze, tato nákladní vzdušná loď by jistě létala dodnes ... tak nějak si představuji bezpečný převoz lodí na větší vzdálenosti ... 8-)

Obrázek Obrázek

Sympatický dopraváček JAK-40 létával i z Prahy do Mošnova, kde jsem se jako děcko občas motal, a znal jsem jej díky plastikovému modelu kultovního výrobce VEB Plasticart, rovněž z NDR. V r. 1970 vyšel i v papírové verzi, M1:50, formát A4, ovšem nikoli u nás ...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Klasický vrtulák IL-18, který vozil pracovníky z Endéer na zaslouženou dovolenou do Vysokých Tater na letiště Poprad-Tatry, vyšel v KRANICHu v r. 1965 - je samozřejmě také z "kovu":

Obrázek Obrázek

Dovolte malý odskok k plastu 8-) - podobný obrázek možná znáte z krabic pozdějších plastikových modelů východoněmeckého výrobce VEB-PLASTICART, který v 70.-80. letech zaplavoval naše modelářské prodejny a hračkárny - a dnes jde o vééélmi obtížně a draze sehnatelný iljušin ...

Obrázek

Sovětské stroje pochopitelně kralovaly produkci KRANICHu, ale semo-tamo se dostalo i na "západní" techniku (viz též výše DC-8) - i tato "Karavela" v barvách Air France z r. 1965 má svou sestru v plastu VEB-PLASTICART ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Svět dopravních letadel opustíme s tímto strojem, rovněž na formátu A4, M1:50 ...

Obrázek Obrázek

Jelikož NDR byla spřátelená země, vyráběli i spřátelené modely spřátelených varšavských sousedů. Všichni se tehdy přátelili jako Vinnetou s Oldou a kmenem Utahů. Úkolem NDR v rámci RVHP a Varšavské smlouvy rozhodně nebylo vyrábět letadla, a tak jejich zoufalý pokus přivést na svět tryskový super-dopravák skončil neblaze. Model dotyčného stroje Baade 152-2 vyšel i v KRANICHu a jde o velevzácnost (slepený jej lze spatřit např. na modelářské akci v nedaleké Hoyerswerdě, kam jej přináší náš dobrý tamní kolega Reinhard).
A tak v seznamu Kranichů najdeme několik našich aer či zlínů ...

Obrázek Obrázek

... nebo delfína v našich barvách ...

Obrázek Obrázek

... či polský cvičný tryskáč ...

Obrázek Obrázek

V menší míře jsou zastoupeny starší zajímavé letouny ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

... nebo cvičné, sportovní a víceúčelové stroje ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Velký sovětský vjertaljot MI-6 s kouzelným priezviskom Myschka. Mega-model v sešitu A3 v M1:50, výtisk z r. 1961...

Obrázek Obrázek Obrázek

Víceúčelový vrtulník Kamov Ka 26, zástupce pozdní, prakticky závěrečné produkce vydavatele z r. 1970:

Obrázek Obrázek

Občas mi připadne, že si vydavatelé modelů tehdy nemohli dovolit říkat vše o soudobé vojenské technice střežící hranice Východu a heavy metalové opony. Aby se snad něco nedoneslo někam, kam to tehdy rozhodně nepatřilo 8-). Tento jev najdeme u vojenských modelů jak v ABC, tak i v KRANICHu. Třeba sešit, ve kterém poznáváme model stíhačky TU-128, je nazván Těžká sovětská stíhačka do každého počasí 8-) ...

Obrázek Obrázek

Nebo strategický bombardér TU-22 Blinder -opravdu děsivé dílo studené války- objevíme v sešitu s názvem Sovětský nosič raket či raketonosič ...

Obrázek Obrázek

Dobrý kolega německý, Bernd K., mi poslal snímky svého TU-22 z Kranichu, který matlal coby týnejdžr v letech 1980-82. Věk se již na modelu značně podepsal - vypadá, jako by se jej zmocnily děti amerických vojáků. Pracovat s tím plátovaným "kovovým" papírem musela být opravdu brnkačka - člověk přímo vidí ty údery kladivem do kovadliny, jiskry létají ... 8-)

Obrázek

Obrázek

Modeláři se skrz modely dostali i k tehdejším skutečným experimentálním a vývojovým letounům ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

... nebo k neuskutečněným projektům, jako např. k této stíhačce s kolmým startem XL-1 - stříhánka z r. 1963:

Obrázek Obrázek

Sovětských strojů vyšla v KRANICHu celá plejáda - alespoň malý vzoreček (ten bezejmenný Suchoj je Su-9) ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Několik enderáckých krouhánek KRANICH (Sputnik III, bagr, MIG 19) vyšlo v téže době i na Slovensku. Bratislavské vydavatelství SMENA se už ale nemazalo s "kovovým" papírem a ten je nahražen papírem obyčejnským. Tak trochu si i vypůjčili kulaté logo KRANICH na obálku - rozevřené nůžky sevřeli ... 8-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Roztodivné letecké kreace s nádechem utajení vedly k tomuto trialogu ze starého DF v podání wedgeho, KoJaKa a georgeho:

- ... ale nabízí se otázka, proč letadlo na obálce výše nese název MIG 23 ? :shock: :D
- Protože západem byl v době objevení toho stroje špionážemi za MiG-23 považován a dokonce i ruská strana jej tak označovala. Až pak byl přejmenován na MiG-25 :wink: ... tak možná aby "drželi basu" a udrželi tak domněnku/utajení, tak jej i tak vydali :D.
- Zrovna tak se nabízí otázka, proč je na přebalu s názvem MIG-21 zobrazen podivný hybrid vypadající jako mutace MIGu 19 a SU-7 :lol:.
- No tak tady, pakliže mě zrak neklame, vidím motory dva ... což by odpovídalo i tvarem MiGu-19 ...

********

Všechny tyto desítky let staré výtisky se dožily dnešních dob, jelikož nesplnily svůj účel - nebyly slepeny - a tím pádem splnily svůj účel - můžeme se na ně dodnes koukat 8-). Tato myšlenka není má, alébrž kolegy mega-collectora Pepy JoKa. Je to tak. A pravdu díc, slepit model z kovového papíru si zřejmě troufne jen odvážlivec.

Děkuji všem, komu se tento exkurz do dob našich tátů a východoněmeckých soudruhů líbil, a někdy zase na shledanou nad otevřenou skříní s myšmi, pavouky a ... starými vyfrézovánkami 8-). SF


*******

Dodatek Pepy JoKa:


Při návštěvě veletrhu v Lipsku jsem utržil pár fotek a mezi nimi je i pár produktů Jungeweltu:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A toto jsou fotky jen pro znalé :wink:. Identifikovat modely Jungeweltu mezi hromadou jiných z vydavatelství Mitteldeutscher Kartonmodell Werlag bylo těžké už z toho důvodu, že ten kombajn, IFA, řezačka, balíkovač a sběrný vůz jsou zvětšené z měřítka 1:87 na 1:32(?):

Obrázek Obrázek

Krom jiného jste mohli vídavat pár neslípnutých "Jungeweltů" na našich výstavách:

Obrázek

V levém horním rohu je první model vydaný na alu papíru - psal se rok 1956. V tomtéž levém horním rohu je další perlička z endéráckých vod. O tom zas třeba jindy.
Uživatelský avatar
Supermuf
Příspěvky: 35
Registrován: sob 21.1.2012 17:22
Bydliště: Dobrovice

Re: Pohledy do archívu - JUNGE WELT / KRANICH - 2 (letadla)

Příspěvek od Supermuf »

Jedním dechem. Díky za opravdu poutavé a zajímavé čtení.
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“