Pohledy do archivu - JUNGE WELT / KRANICH - 1 (1954-1972)

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pohledy do archivu - JUNGE WELT / KRANICH - 1 (1954-1972)

Příspěvek od Standa F. »

Východoněmecké vydavatelství Junge Welt, Mladý svět, bylo ve své době v socialistickém táboře zjevem, o jakém se nám tady ani nesnilo. V dobách, kdy v ABC vyšel první trošku propracovaný model autoveteránu Jaromíra Svobody (říjen 1967), kdy Albatros ještě dávno neexistoval, vycházely ve východním Německu sady papírových modelů o pár generací pokročilejší - rozsáhlé, veliké, propracované. Např. jejich více než 50 let staré lodě by po došlechtění současným modelářem skvěle obstály i dnes.

Vycházely tehdy modely, jaké u nás, bohužel, nikdy - rozměrné, mnohdy na formátech A3, dokonce na papíru potaženém hliníkovou fólií, se kterým přišli už v polovině 50. let. Imitace kovových strojů tak byla dokonalá, i když, pravda, práce s "alobalem" není nikterak jednoduchá.

Junge Welt vydával dvě edice papírových modelů: pro zdatné patlaly KRANICH (Jeřáb, tedy ten pták) a PINGUIN (Tučňák) pro menší děti či dívky - edičně geniální.

Zájemcům o hlubší studium doporučuji fantastickou publikaci - DDR in Karton vydanou současným "papíráckým" vydavatelstvím Mitteldeutscher Kartonmodell-Verlag v r. 2002. Jde o úžasný přehled východoněmeckých vydavatelů, vystřihovánek a jejich autorů od r. 1949 do konce socialismu ve východním Německu:

Obrázek

Značná část publikace je věnována právě Kranichu, jehož katalog byl ohromný:
:arrow: téměř 100 letadel
:arrow: 45 modelů civilních vozů
:arrow: cca 40 lodí
:arrow: 30 modelů bojové techniky
... a další desítky modelů staveb a kosmické techniky.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Měřítko modelů: Na nejstarších modelech není uvedeno, ale později VĚTŠINOU ano. Rozptyl je ovšem značný a nedá se hovořit o tak vyhraněných standardech, jako jsou dnes třeba v Polsku:

:arrow: Letadla z Kranichu mají většinou měřítko 1:50, někdy 1:40 a 1:100 - záleží na velikosti předlohy
:arrow: Bojovka i civilní vozy jsou v 1:20 až 35
:arrow: Lodě v 1:100, 200 či 250

Dovolte tedy malý průřez tvorbou z Junge Weltu. Začněme od prvního výstřelu ze známé to kocábky 8-) - toto je druhá verze křižníku Aurora vydaná v r. 1966 (první vyšla 10 let před tím):

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

"Kranichy" lze dnes získat a sbírat prakticky jen na německých modelářských akcích a na internetu - eBay, sem-tam Aukro. Cena bývá výživná 8-).

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Některé staré modely přímo svádějí ke slepení a k nějakému pořádnému vytunění (tohle slovo je opravdu fujtajblové 8-)), viz např. tato policejní Volha s interiérem v měřítku 1:25 z r. 1970...

Obrázek Obrázek

Za zmínku stojí úúúžasné předlohy z našich cest a vrakovišť, mnohdy s obtížnými oblými tvary, např. Wartburg 311, Tatra 603, Trabant 601, Škoda 1000 MB, Moskvič 408, Zaporožec (vesměs unikáty) ... anebo tenhle enderácký super-sporťák:

Obrázek Obrázek

Tatra 603, dnes symbol zašlé české automobilové elegance a majestátnosti, vydali soudruzi v Endéer již v r. 1964. Velký model v M 1:25 byl zajímavý tím, že dovoloval i pohon elektromotorkem (gumičkovým "řemínkem"). Ne moc světově slepený kousek byl ke spatření na Beskyd Model Kit Show v Kopřivnici v květnu 2007:

Obrázek

Jelikož tehdejší redakce dětských a mládežnických vydavatelství východního bloku čile spolupracovaly, stejný model, jehož autorem byl Gerhard Stieff, byl prodán i do sousedního Polska, kde vyšel ve stejném roce v edici Mały Modelarz. Barva se mírně odlišuje, ale jinak jde o nemlich-ten-samy model:
Obrázek
Obrázek

V řadě civilních vozidel KRANICH vyšla i série veteránů, a to celkem ve čtyřech pokračováních. Zde je ukázka prvního sešitu z r. 1965. Nalezneme v něm dva stařičké vozy, Hanomag a NSU-Phaeton v měřítku 1:25 ...

Obrázek Obrázek

... a závěrečný, 4. díl z r. 1971:

Obrázek Obrázek Obrázek

Roztomilý malý sovětský náklaďáček BelAZ 540, výtisk z r. 1967:

Obrázek Obrázek Obrázek

Sada transportních modelů z r. 1970 ...
Obrázek Obrázek

Díky spřáteleným německým soudruhům se několik modelů z Junge Weltu dočkalo edice i u nás - vydala SMENA, Bratislava, vytlačila PRAVDA, Košice, cena 3,- Kčs. Ovšem něméckíje druzjá měli mlátit ty československé více po hlavě, naši se vůbec nepárali s metalfólií a "kovovou" vystrihovačku družice pre šikovné pršteky mlaskli jen na šedý papír :?. I logo Kranichu na obálce si lehce vypůjčili, jen nůžky sevřeli ... 8-) Najděte 315 rozdílů...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

I funkční bagr vyšel u nás, či spíše na Slovači...

Obrázek
Obrázek Obrázek

Přímo sběratelským dortíčkem je model české záležitosti stvořený v Německu - Staroměstský orloj, mohutný model hodin, které se nám do auta nevejdou v přibližné mjarce 1:50, který vyšel česky u nás v r. 1970 ...

Obrázek Obrázek

Kosmické techniky nevyšlo v Kranichu mnoho (zhruba 10 modelů), o to je dnes vzácnější... opět nádherný plátovaný "kovový" papír...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Bojová technika je nesmrtelná - díky modelářům. Kdyby byly na světě jen modelářky, asi by tyto příšery v modelech nikdy nevznikly 8-). Výtisky z let 1964-1970...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tato samochodka SFL 100 je z r. 1959. Už tehdy se dalo na výrobě pásů nechat zdraví (hlavně to psychické 8-)) - články pásů se mají dle návodu sešít nití:

Obrázek
Obrázek Obrázek

Samochodka Fla, výtisk z r. 1960 ...

Obrázek Obrázek

Obojživelný tank PT 76 z r. 1963:

Obrázek Obrázek

A další, tentokrát kolová technika:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

V seznamech KRANICH nalezneme celkem tři pokračování volné série Armeefahrzeuge, tedy modelů armádních vozidel. Toto je 3. díl z r. 1970 - sada modýlků je vyobrazena na obálce a obsahuje dokonce tahač kosmických raket - i se sovětskou raketou:

Obrázek Obrázek

Tenhle pojízdný střílející kontejner zvaný Austin-Putilov (M1:25) je vám určitě povědomý, známe jej i z ABC. Lenin s ním bohužel nejel přímo do Sběrných surovin 8-)...

Obrázek Obrázek

Za nejvzácnější výtisky z Kranichu považuji stavby - vůbec se neobjevují, asi je tehdejší patlalové zpatlali a matlalové zmatlali. V mé sbírečce se nachází jen hrad Wartburg u Eisenachu - formát sešitu je A4, 12 stran vystřihovánky + mohutný, 4-stránkový plán základny. Vyšlo v r. 1967:

Obrázek Obrázek Obrázek

... a bizarní výtisk moderních staveb. Pokud jste sadomasochisté vysazení na funkční pásy tanků nebo nekonečná množství okének, toto je model pro vás - takových veselých stran tam je 9 ... :)

Obrázek Obrázek

Příště se mrkneme na letadla, těch vyšlo v Kranichu nejvíce.

SBĚRNÝM SUROVOSTEM ZDAR!!! ;) SF

*******

Dodatek Pepy JoKa:


Nejpilnější autor německých modelů byl Werner Zorn. Tutok je MiG-15:

Obrázek Obrázek

a nějaká ta autíčka:

Obrázek Obrázek Obrázek

*******

Dodatek Honzy K.:


Byl jsem požádán, abych také přispěl svojí troškou do mlýna - tedy představil nějaké modely ze své sbírky.
Tak tedy nejprve lodě, kromě BARKu mám i model parní plachetnice James Watt:

Obrázek Obrázek

Další modely od vydavatelství Junge Welt jsou stavby - Radnice Wernigerode:

Obrázek Obrázek

Drážďanský Kronentor:

Obrázek Obrázek

Lipská radnice:

Obrázek
Obrázek Obrázek

A nakonec něco pro vláčkaře - soubor městských domů v M 1:120. Docela by mne zajímalo, kolik jich bylo - mám těchto pět archů a nejsou ani číselně po sobě...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Pohledy do archívu - JUNGE WELT / KRANICH - 1 (1954-1972

Příspěvek od Jirka »

Na Zwinger si pamatuji, ten mi sestra přivezla v roce 1975 z Drážďan. Po vystřihnutí pár dílů jsem ho někam založil (i s těmi díly) a už jsem ho nikdy nenašel. Asi ho někdo (máma) hodil do sběru. Škoda ...
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Pohledy do archívu - JUNGE WELT / KRANICH - 1 (1954-1972

Příspěvek od Pavlik99 »

Ano, taky ho pamatuju - měl ho spolužák - silně jsem mu to tenkrát záviděl :roll:
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“