Papírová archeologie - historie vystřihovánek v časopise ABC

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Majo71 »

Ešte by som mal na RoBertina (+ Standu F. a JoK-a) jednu otázku - nechystáte za 2 roky re-edíciu Papírového světa R. Vyškovského k jeho (v tej dobe) 85? Ja len, že od vydania knižky vydal kopec ďalších modelov a že by možno publikácia stála za aktualizáciu. Ja osobne si všetky ďalšie majstrove modely do publikácie dopisujem a tak si ju sám aktualizujem. Ja viem, je ešte asi moc brzo sa o tom baviť, ale len som to tak nadhodil...:-)
Uživatelský avatar
Rallyman
Příspěvky: 38
Registrován: sob 21.1.2012 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Rallyman »

Je to super. Hodně štěstí,tak aby se to zdárně vydařilo až do konce.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od mahdy »

A bylo nutné to vnucovat knižnímu vydavatelství? Nestačilo by to zadat tiskárně a vydat archeologii formou časopisu - popř. časopisů?
Uživatelský avatar
RoBertino
Příspěvky: 25
Registrován: pon 13.2.2012 10:54
Bydliště: Praha

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od RoBertino »

To by pochopitelně stačilo, ale kdo by ten tisk a další věci s tím spojené zaplatil? Vydavatelství byla oslovena proto, že by hlavně finančně zajistila právě tisk, protože to opravdu není levná legrace, pohybující se v desítkách tisíc, má-li to mít nějakou kvalitu. A pořád narážíme na to, že vydat sešit o 80 stranách v počtu cca 500 kusů neúměrně zvyšuje jeho konečnou cenu - Papírový svět Richarda Vyškovského měl náklad 1500 ks, aby se ho podařilo udržet na úrovni, kterou všichni známe.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

Přátelé, těší nás velmi váš zájem o historické vzpomínání a pohledy ke kořenům (viz také SZ, co mi chodí). Spojení "románu na pokračování" s novým modelem MG nám připadá velmi atraktivní - je to něco nového.

Pokud bychom měli někdy uvažovat o rozdělení, musela by Archeologie nějak mimořádně zastínit ono spojené vydání - např. tak, že by se výtisk MG vyprodal mnohem rychleji než obvykle s tím, že by zjevným důvodem byla právě Archeologie (dotazy na ni, ohlasy, poptávka apod.).

Ano, případné oddělení by znamenalo určitě zvýšení koncové ceny => zdražení výsledné KNIHY. Takže ještě jednou - je to start něčeho (staro)nového, nový projekt - a zda se časem tento projekt změní, uvidíme.

Díky všem za zájem - sám jsem na to hernajs zvědav! 8-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Aki »

týjo, tak já si na starý kolena budu muset začít kupovat autíčka... no nazdar... a třeba je nakonec začnu i lepit :D
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Pavel Skokan »

No ale zase až to či ono autíčko již nebude na trhu k mání bude to aukrotrhák a nebude problém se ho zbavit za slušnou cenu.
A kdo bude mít první díl Archeologie v původním balení s modelem, jak to tenkrát vyšlo, tak třeba za 5 let po vydání ani nechci domýšlet co se stane.Majitel by si měl rychle pořídit zbrojní pas.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od JanO »

Tak jsem to tu poctivě přečetl a autorům držím palce 8-) . Vydat to jako knihu by se mi samozřejmě líbilo, ale peníze jsou jako vždy až na prvním místě a tak začnu soustředěně kupovat MG modely :) .
Ještě mám otázku - neuvažovalo se papírovou archeologii rozdělit mezi více vydavatelů a tím trochu rozšířit okruh zájemců? Jak bylo psáno výše, je tohle řešení zárukou jisté úrovně, ale co třeba další díl přidat k nějakému modelu Ondry Hejla nebo Rippera?

EDIT: Příště si musím dělat poznámky, abych se neptal dvakrát :oops: .
Naposledy upravil(a) JanO dne pát 17.2.2012 10:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

Standa F., jak sis všiml, v úplně prvním příspěvku tohoto vlákna píše:... Možná vás napadne dotaz, proč to nezkusit vydávat u více vydavatelů najednou, ať kniha rychleji přibývá. K tomu určitě přistoupíme, až MG krachne 8-). Vážně: Vydávání u téhož vydavatele a v téže tiskárně zajistí jakousi kontinuitu, stálost kvality a přibližně stejný počet tištěných kusů. Necháme to rozběhnout a uvidíme, jak to celé bude fungovat.
Dodám, že Honza "Ripper" jede ve formátu B4, což je jiná liga.
Shrnuto - rozjedeme to s MG a uvidí se časem. Nechceme se utopit v koordinačních problémech, které by s vícero vydavateli nutně vyvstaly.

Každopádně díky za zájem!

:arrow: JOK: "superspeciál MG s poslední částí 1. dílu PA s novými historickými modely" - zatím nebyl na programu dne. Poslední část 1. dílu PA je ještě dosti vzdálená. Spustíme to, probereme, popijeme, podumáme ;). Budeš samozřejmě u toho!
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od stop_r »

Takže ako písal Aki, začínam kupovať autiaky :)
Držím palce páni.. osobne kupujem od teraz každý model od MG.. vymysleli ste to skvelo. Tá cena je minimálna, jediné čo ma na tom škre je, že budem musieť na celú už len prvú časť čakať véééľmi dlho :) A to ešte kde sú ostatné ??
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Pavel Skokan »

Vše klaplo, autobusy jsou v Praze a začnou se distribuovat k prodejcům.
Zítra v Brně začínáme.
A první díl archeologie se také moc povedl.Hned, jak se vrátím z města si začnu číst, jak to tenkrát v pětačtyřicátém bylo.Čeká Vás úvod s bezva fotkama a osmá strana se již začíná věnovat 1 ročníku ABC.
V budoucnu Vás čekají pohledy na rozsáhlé archívy sběratelů a papírových modelářů, vzpomínky lidí, kteří přímo v ABC pracovali, a vyzpovídáme i řadu předních autorů vystřihovánek, které znáte ze stránek ABC.
Víc již prozrazovat nebudu.Prostě první díl je vždy NEJ.Obzvláště časem. :ugeek:
Další pokračování v Dubnu v Praze na Chodově.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od peetee »

Tak mám 1. díl Archeologie - a je to super :!: Další díly určitě koupím :)
Jen mi moc nesedí to stínované písmo na poslední straně - na čtení mi to není moc příjemné (jak kdybych měl po par pivech).
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Vítek »

Protože je na světě první díl, mohu se přes chvalozpěvy vrátit k původní myšlence, že to šlo jinak.
Jen chci předeslat, že dále napsané není výhrada k propojení Archeologie a Mega Graphic. Nelíbilo by se mi to při spojení s kýmkoliv. Osobně mi vadí, že jsem tlačen ke kupování něčeho co nechci nebo k premonetární směně. A úvodní stránku k vazbě abych si stáhl jako pdf k vlastnímu tisku - toto je až absurdní.

Ale k věci. Byly tu napsány nějaké částky vyjdu z nich.
Možná stačilo udělat závaznou před objednávku s platbou předem. A s jednoduchým vysvětlením. Autor nedisponuje kompletní částkou na vydání Archeologie. Rozsah tisku bude XXX stran a součástí bude toto a toto. Pokud se najde XXX zájemců a zaplatí předem, dílko bude vydáno jako celek. Vše samozřejmě podpořeno autoritou autora atd.
Při 90 000,- nákladech za vydání a 500,- za kus mi to vychází na 180 předplatitelů. No a pokud by se daných 180 lidí nesešlo - nezaplatilo do řekněme dvou měsíců, mohlo se přistoupit ke stávajícímu řešení. Jen podotýkám, že existují příklady i z komerční sféry pro taková řešení.

Při jiné variantě by se dalo uvažovat i o nějaké investici do vydání. Příklad - vložím 5000,- - vkladatelů bude víc, dílko se vydá a po určitém prodeji dojde k návratu vloženého. Neúročeno, neziskově - bohulibý skutek. "Donátoři" uvedeni v dílku - vtisknuti do papíru. ;)

Obojí výše uvedené by šlo i kombinovat.

Autorům přiložených modelů nechci upírat jejich autorské honoráře. Jen si říkám, že odložení jejich platby a v souvislosti s výše zmíněným, by napomohlo ke kompletnímu vydání.

Někdo rozumí tisku, někdo grafice a někdo se věnuje problematice komunit, fundraisingu etc. ;) Teď abych se věnoval směnnému obchodu. :(
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

O předplatném jsme samozřejmě uvažovali - myslím, že nenajdete myslitelnou variantu, kterou bychom za tu dobu neprobrali, včetně všech možných elektronických distribucí.

Pavel Skokan jako zkušený vydavatel možná tady připojí přesnější reálnou kalkulaci, s náklady na výrobu, distribuci, grafickou práci, odměny autorům a samozřejmě DPH.

Když jsem za pomoci kolegů Archeologii (1. část, do r. 1970) dopsal v srpnu 2010 a ohlédl se, překvapeně jsem se zarazil, jak velké je to (pro nás, fandovské-amatérské tvůrce) sousto: na nastavení grafiky, fotek, celkový zlom, paralelní textíky, odladění chyb a šotků ... je to neskutečná "diplomka".
Vytištěna na kvalitním papíru s uvažovanými vystřihovánkami a vydána "samo-domo", bez účasti velkého nakladatele (investora), by stála koncového čtenáře možná 1000 Kč. A to už je dost i pro hodně zaryté fandy "fajkusovských" kváků 8-).

Poměrně atraktivní počin "Papírový svět RV" s mohutným novým modelem ukázal, že těch fandů, potenciálních kupců opravdu není (bohužel!) tolik. A to stál RV jen 249 Kč.

Velká kniha je bez nakladatele příliš velký kus krajíce - a ten (nakl. XYZ) se toho lekl. ABC (Ringier) jakbysmet.

Závazky vůči cca padesátce předplatitelů, kteří by kupovali zajíce v pytli, se mi nezdály vhodné - oni mohou být v pohodě a v klidu čekat na výsledek, ovšem ne tak já.

Postupné vydávání berte jako novou dobrodružnou hru 8-) - pro autory bude neskonale snazší připravit solidně jednotlivé části a profinancovat je. A samozřejmě díky všem, kdo o tyto povídánky máte zájem. Věřím, že nebudete zklamáni. Hned další díl bude MOŽNÁ dvakrát tlustší - 8 listů 8-).
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Vítek »

To Tomys Bohužel už je pozdě. Já jen, že když jsem napsal, že to možná šlo i jinak, tak jsem taky dopsal jak. Netvrdím, že by se to podařilo, ale za pokus to stálo. Neřekl bych, že je něco špatně, pokud bych neměl alternativu.

To bedatruhlar :oops: Jen nevím co máš na mysli a jak to myslíš. ;) :) Ale třeba mapu jsem už připravil. ;)

Ale zpět k tématu. Vím, jak je autorovi, který odvede kus práce a jen těžko řeší jak zhmotnit svou představu pro širší veřejnost. Sám mám něco v šuplíku (s modely to naprosto nesouvisí) a skoro jistotu, že ani komunitní podpora vydání nepomůže. Takže v tomto smyslu mám pro zvolenou variantu pochopení.
A za zmínku taky stojí, že se jedná o dílo veskrze původní, které, pokud mám dobré informace, nemá obdoby v rámci všech modelářských disciplín. A to zejména svým rozsahem. Dílčí, několikastránkové elaboráty typu "jak to bylo" jsou běžné, ale takovéto podrobné zmapování nikoliv.
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“