Pohledy do archivu - FIFÍK (1991- ...)

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pohledy do archivu - FIFÍK (1991- ...)

Příspěvek od Standa F. »

Patrně znáte slovenský časopis Fifík.
Je to měsíčník s pauzou v létě a je zacílen na děti zvolna se měnící v teenagery. Po léta v něm vycházejí vystrihovačky na pevném papíru, většinou dětské jednoduchosti, ale občas i práce blížící se opravdovému modelu. Naprosto skvělým nápadem posledních let je tisk vyškubávanek oboustranně, nu což 8-).

Fifíku ... kdy jsi vlastně začal vycházet? Jistěže mne napadlo prostě zavolat do redakce nebo tam napsat mejl, ale tyto prvoplánové možnosti si nechávám až na dobu, kdy zhasne sirka v tunelu :wink:.

Obrázek

Na obrázku vidíte (MOŽNÁ) úplně první čísla Fifíka. Získal jsem je náhodou, jako se získává třeba pásový opar. Jsou z augusta-decembra 1991.
Nyní dedukce ála dr. Watson: Pokud v septembrovém čísle roku 2000 čteme napsáno "ročník 10", musí nutně v roce 1991 začínat ročník 1. Okay?
No... nevím. To septembrové číslo by dle této úvahy mělo být zhola první (Fifík, podobně jako ABC, uctívával ročník coby školní rok), ale koukaje do textů v tomto časopise se mi to nezdá - příspěvky mi připadají "rozjeté" už nějakou dobu, žádné provolání redakce k národům typu Milí mladí desperáti, dostáváte do rukou zbrusu nového kamaráta - buďte s ním happy až do (jeho či vaší) smrti a vyplňte přiloženou přihlášku k odběru za neuvěřitelnou cenu... se nekoná.
Navíc jsem velmi opatrný, pokud jde o označení čísla ročníku v tiráži časopisu - např. číslem Jan/08 začíná 19. ročník - až do chvíle, kdy vyjde číslo Sep/08 - to má vepsáno 18. ročník, což trvá až do čísla Jan/09 včetně. A od čísla Feb/09 máme v rukách zase 19. ročník ... nu, asi mi nezbude, než udělat větřík-chaotík přímo v redakci, podobně jako jsem kdysi měl tu čest vidlema prohrábnout redakční archiv ABC (no, archiv ... knihovničku 8-)).

Pan Miroslav Regitko je bezva kreslíř a s jeho nepřehlédnutelnými kresbami nejen na obálce se setkáváme zřejmě od počátku časopisu:

Obrázek

Už v těch "úplně prvních" číslech Aug-Sep a Okt/91 nacházíme vystrihovačky. Kdo by to tušil ... a rovnou mestečko ako malované, autor neuveden ...

Obrázek
Obrázek

Radost převelká. Vystrouhávánky jsou na tenkém papíru coby stránky v časopise.

A od těch chvil se ve Fifíku potkáváme s vystrihovačkami furt.
Od léta 2005 funguje drastický nápad redakce tisknout modýlky oboustranně na témže listu - ano, chápu všechny důvody pro, naprosto s nimi souhlasím a naprosto se mi to nezamlouvá.

Jako má ABC svého Mistra RV, má Fifík svého Mistra MH. Oba jsou architekti a MH se netají inspirací a svým obdivem k práci Richarda Vyškovského.
Pan ing. arch. Marián Hlaváč tvoří spíše jednodušší vystrihovačky s citem pro výsledný efekt a pohodu při stavbě a být mně 10 let, baštím tyto modely k snídani, k obědu, pořád. Jsou výtečné pro modelářský dorost.

V listopadu 2008 dopadl na naše už tak přetížené police tlustospis nazvaný prostě Vystrihovačky...

Obrázek

... a nalezneme v něm průřez tvorbou M. Hlaváče pro Fifík. Kniha je to vskutku mrakotřasná. Na své si přijdou především kluci, kteří mají rádi autka, náklaďáčky a pracovní techniku. Ze známé řady žlutooranžových užitkových vozů M. Hlaváče najdeme v knize všechny, až na nákladní auto s pohyblivou (výklopnou) korbou, které ale vyšlo ve Fifíku 2×, naposled v čísle Nov/08.

Možná se mohlo o trochu více myslet na domečkáře - vždyť právě lidová architektura v podání M. Hlaváče patří k velmi sháněným. Vodní mlýn je sice výborný, ale v Knize vyšel už popáté: E+Z č. 3-94/95, Mega Graphic (1999), ABC č. 7/52 (2007) a Fifík Sep/08.
Barokové stavby vyšly potřetí. Ale znáte třeba čičmiansku drevenicu z Fifíka Dec/02? Nebo 4-stránkový kaštieľ Dolná Krupá (E+Z č. 8-92/93; Fifík Sep/01)?

Papír je kvalitní a pevný - otázkou je, proč na tak dobrém papíru vytiskli jednostranně i návody - není to škoda? Možná by ale kniha vyrobená z různě pevných papírů byla výrobně nákladnější - čort vie.

Kvalita tisku - na první pohled výborná, tisk čistý, ale ve srovnání s "originály" ve Fifíku či ABC je tisk v knize mdlejší (světlejší). Modely jsou rozměrově menší než v časopisech.

Obrázek

Tak či onak, po zaniklém Elektrón-Zenitu v r. 1998 je Fifík (téměř) jediným slovenským časopisem, který stále a pravidelně tlačí vystrihovačky - na papier, i mezi mládež.

SEZNAM VYŠKUBÁVANEK VE FIFÍKU

Kdo byste měli zájem o seznam vystruhovačiek pre šikovné pršteky z tohto fajneho zábavníku bratov Slovákov, najdete jej zde. Seznam je (ne)aktuální až po číslo Apríl 2009.

V seznamu nadále zůstávají velké díry v počátečních ročnících - díky všem za případné info, abychom mohli bílá místa na mapě přemalovat.

Jak už bylo uvedeno, Fifík má velmi pokročilé označování čísla - nejlepší je se orientovat dle údaje na obálce, tedy např. December 2007. V tiráži časopisu to redaktoři "vylepšují" ještě navíc číslem a ročníkem, čímž je výtisk přeurčen a poněkud nezvládají jeho evidenci - někdy jim ročník trvá do konce roku, jindy jen do půlky - tak např. septembrové číslo/2008 má v tiráži ročník 18, což je s podivem po předchozích číslech s označením 19. ročník.

Archivům zdar! :wink: SF
Special thanx to: miro_m13 a jozkin
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“