Gramodesky jako příloha ABC

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Gramodesky jako příloha ABC

Příspěvek od JoseFxx »

Dostala se ke mě informace, že ve starých ABC, byli jako přiloha LP desky.
Je to pravda?

(Název vlákna jsem upravil - místo matoucích LP-desek "gramodesky". Standa F. / mod.)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LP desky jako příloha ABC

Příspěvek od Standa F. »

LP desky ne. Už jen velikost LP desky napovídá, že by se do časopisu A4 zmestila jen těžko.

V ABC ovšem vyšly malé gramodesky velikosti SP/EP, z měkkého ohebného plastu ve stylu sovětského Koloboku, kde vyšlo takových desek celá halda.

Pokud vím, tyto malé desky vyšly v ABC tři - v číslech 12/22, 18/23 a 15/27, vždy byl v ABC přítomen i vystřihovací obal na desku. V čísle 18/23 byl pak dokonce otištěn i praprimitivní gramofon, s rezonančním "raménkem" z papíru. Desku odsouzenou tímto procesem k brzkému zániku jste poháněli prstem a drásali papírovou chvějkou - no, své vzácné desky Queen a Deep Purple jsem na tom raději nefrézoval 8-) .
MECH641
Příspěvky: 94
Registrován: sob 21.4.2012 17:58

Re: LP desky jako příloha ABC

Příspěvek od MECH641 »

Standa má pravdu,já jsem je pouštěl na gramofonu a jako dítě mě strašně nadchly.Ještě je mám schované i když už mi nejsou na nic.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: LP desky jako příloha ABC

Příspěvek od Majo71 »

Odborne sa tomu hovorí "flexidisc" a áno spomínam si, ako v jednom ABC vyšiel jeden takýto flexidisk pod názvom "Kam se asi René žene", ktorú spieval p.Suchý a bolo to pod patronátom BESIP (dodnes ho mám doma!!). A ešte myslím vyšiel jeden, kde boli nahraté hlasy veľrýb, ak sa nemýlim....
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: LP desky jako příloha ABC

Příspěvek od JoseFxx »

Ja pátral po internetu. Našlo mi to na youtube dvě nahrávky: Zvuky země a Přítel René. Označeni flexible vinyl.
Jinak bych chtěl vidět tu vystřihovánku gramofonu.
V té době měli vystřihovánky opravdu nápad a funkčnost. Neměl jsi gramec postavil jsi ho z papíru :-D
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: LP desky jako příloha ABC

Příspěvek od Tomáš 10 »

Nejen gramec - neměl jsi chatu,kolo,auto,sekačku....
Časopis Udělej/Urob si sám.
:D :D
cockin
Příspěvky: 7
Registrován: pon 27.2.2012 23:48

Re: Gramodesky jako příloha ABC

Příspěvek od cockin »

Pamatuji si na to. Měl jsem dvě desky, byly vylisovány do modrého transparentního plastu a musely se vystřihnout aby byly kulaté. Je to tak 35 a asi více let zpět. Přehrával jsem si je u kamaráda, protože gramofon byl v té době docela luxus. Přibližně v té době jsem nalezl na půdě gramo desky (to byly ty rozbitné), a přehrával jsem si je pomocí jehly zapíchnuté v pohlednici na strojku sestaveném z Merkuru. Je jen škoda, že dnešní digitální data nelze uchovat navěky, Mozart na gramodesce, navzdory času, bude hrát navěky.
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“