ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Standa F. »

(Přestěhováno ze starého DF, doplněno několik fotek. První a druhá část tohoto seriálku je zatím na starém DF.)
*******
Pokud jste prožili dětství v 70. letech, byli jste malým ogarem a nějakým omylem vám nechali v pazurách nůžky a lepidlo (nejlépe Drago, Kanagom nebo Supercement 8-)), patrně jste narazili na jméno Leoš Špachta a zřejmě jste si tohoto pána velmi oblíbili.
Je autorem tří sad modýlků autíček, která měla tu společnou vlastnost, že jejich předlohy pocházely z dávných dob kopřivnické automobilky. Což bylo automatickou zárukou obliby u malých i velkých synečků.

Obrázek

Už v 1. díle našeho povídání jsme si řekli, že úplně první sada tatrušek vyšla na arších v r. 1970 (viz obr. výše), které jsou dnes suprvzácné. Častěji dnes narazíte na 2. souborné vydání, které vyšlo již formou klasického sešitu B4 v r. 1987:

Obrázek

Špachtovy tatrovky byly jednoduché, bez přespříliš složitých tvarových prvků a ve spojení s papírem typu plech byly pro malé matlaly ideální. V případě neúspěchu se model prostě rozdupal, eventuálně zapálil (Kanagom i Supercement bezvadně hoří) a pokud to maly modelarz přežil, šel si do nejbližšího papírnictví koupit za pár korun sešit nový, jelikož jich bylo všude plno.
Druhá sada tater vyšla v r. 1972 a dočkala se několika vydání...

Obrázek

... a poslední čtveřice se poprvé (a ne naposledy) objevila v r. 1973:

Obrázek
Obrázek

Tyto dva kósky z uvedeného sešitu sklejnul kolega Mirek "B@F":
ObrázekObrázek

Dalším symbolem albatrosácké produkce byly balóny. Jejich autorem a specialistou byl Jan Žbánek. Obdobně jako dětské stříhánky jsem dlouhá léta tyto výtvory při sbírání albatrosek ignoroval, nějak jsem je podceňoval a prostě mne tyto sešity "nebraly". Sbírku jsem jimi doplnil až mnohem později, kdy jsem si řekl, že mi jaksi chybí :).
První Žbánkovou prací byly Dva balóny, 1. vyd. se objevilo v r. 1973:

Obrázek

A brzy následovaly další koule - asi se mohlo do nich dobře kopat 8-)...(omlouvám se za vrozenou zvrhlost)...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Všimněte si opět důsledné politiky Albatrosu, pokud jde o zahraniční verze. Byla to v tomto ohledu zlatá doba - nakreslili jste vystřihovánku a státní vydavatel vám ji hned šoupnul do cizí řeči a prodal na Východě i na Západě. Představte si to tak dnes ... 8-)
Posledními ze Žbánkových plavidel byly Staré balóny, které vyšly z balónů nejvícekrát (včetně zahraničních mutací) a zároveň jde o vůbec poslední vystřihovánku, kterou likvidované vystřihovánkové oddělení Albatros vydalo - psal se rok 1998 - viz známá obálka dole vpravo:

Obrázek
Obrázek

A pro úplnost ještě propagační raritka, kterou jste už zahlédli předposledně:

Obrázek

Dostáváme se k nosnému tématu plastických vystřihovánek Albatros, k architektuře.
Ještě před tím, než se králem českých papírových hradů stal Richard Vyškovský, se chopili této tvorby pánové Vladimír Rocman, Vladimír Kovářík a Pavel Sivko.
Jejich grafický styl je do značné míry podobný a na první pohled zaměnitelný - stavby jsou to velké, s obřími díly, s nevelkým množstvím plastických detailů a postrádají elegantní přesnou kresbu, na jakou jsme si rádi zvykli u Mistra RV.
Ovšem ještě před vznikem prvního velkého hradu vyšly v Albatrosu tyto stavbičky:
- Prašná brána a Týnská škola; Jihočeský dvorec (viz 1. díl tohoto povídání);
- Staré Bělidlo z r. 1971, autorem byla Jolanta Lysková:

Obrázek Obrázek

Model se skládá z převelikých dílů s maxichlopněmi, výsledné dílo z Babičky Boženy Němcové vypadá takto:

Obrázek

Obrázek

Babička se s Barunkou a spol. krčí pod stromem, jako by očekávali v chalupě explozi granátu po dědovi, ale možná je tam umístil jen modelář o své vůli.

Pravou perličkou z rané albatrosácké architektury je ojedinělý počin Jiřího Boudy - Nádraží z r. 1972:

Obrázek Obrázek

Zajímavostí je, že na obálce tohoto výtisku nejsou modely vzešlé z vystřihovánky, ale zřejmě předlohy - obrázky (pravděpodobně) německých stavebnic k železničním modelům.

Prvním opravdickým hradem vydaným v Albatrosu byl Křivoklát V. Rocmana. Lidé v Albatrosu si asi mysleli, že to bude na patlala českého příliš náročná záležitost, a vyšli mu proto vstříc - model vyšel v krabici a s předsekanými díly. Tuto chytrost zopakovali ještě jednou, u vzápětí vydaného Karlštejna V. Kováříka. Psal se rok 1972:

Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek

Jde o velevzácné počiny - na tyto krabice už dnes narazíte ztěží. Je zřejmé, že je vzal čas a ďas do pekel horoucích, jelikož byly vyrobeny z velmi málo tuhého papíru a navíc jsou prakticky prázdné - na to, že je v nich pár listů papíru, jsou příliš vysoké a málo tuhé.

Další vydání obou těchto prvních hradů už byla v klasickém sešitu:

Obrázek

Karlštejn je vůbec nejvydávanější vystřihovánkou Albatros. Včetně zahraničních mutací vyšla nejméně 10× - poprvé v r. 1972 a naposled přesně o 20 let později. Vladimír Kovářík si tímto dílem vpravdě vydobyl pomník - papírový Karlštejn byl vždy atraktivním turistickým artiklem pro návštěvníky české kotliny. Albatros tento model tolika reprinty ale dosti "provařil", a tím pádem se zřejmě už nikdy nedočkáme standardnějšího zpracování - třeba z dílny R. Vyškovského :cry:.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

V mém archivu se, žel, nenachází veleraritní zahraniční vydání Křivoklátu i Karlštejna z r. 1974 - a sice v japonském (!!!) hantecu - za obrázky děkuji Pepovi JoKovi:

ObrázekObrázek

Návod byste jistě rozlouskli raz-dva... 8-)

Obrázek

Křivoklát je ojedinělou architekturou V. Rocmana - do dalších staveb se už nepouštěl a jeho doménou poté byly vystřihovánky pro nejmenší patlalátka a matlalečky.
Ovšem ne tak V. Kovářík - ten jel ve stavbách ve velkém. Po evergreenu zvaném Karlštejn následoval druhý megahit - Staroměstská radnice, opět splendidní suvenýr pro uštvané návštěvníky Prahy (...Vlevo vidíte Radnici! Vpravo vidíte Týnský chrám! Vpředu vidíte-... Prosimvás, kde bych mohl vidět WC?!?)

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Radnice jen málo zaostává za Karlštejnem v počtu vydání a její život byl stejně tak ohraničen léty 1972-92. V r. 1974 vyšla rovněž v japonské mutaci - obrázek, bohužel, nemám k dispozici, ale jsou mezi námi tací, co tuto raritu mají. Že se nestyděj! 8-)
(Dovolte malou osobní vzpomínku: To první vydání Radnice jsem jako malý cypís slepil a dal babičce k Vánocům. Dlooouhááá léta ji pak měla v kuchyni na rádiu, než čas semlel babičku i s Radnicí. Nezapomenu. Právě tento model spolu s ABC a Světy motorů mne přivedl k papírařině.)

Lovecký zámeček Humprecht je už o chlupek vzácnější, stejně jako pražský letohrádek Hvězda:

Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek

Dalším hradem V. Kováříka byl Kost (1. vyd. 1978) a jeho posledním hradem pak Kokořín z r. 1979:

Obrázek
Obrázek

Nakonec se s námi Vladimír Kovářík rozloučil dvěma modely pražské architektury, Belvederem (1. vyd. 1978) a Národním divadlem (poprvé 1983):

Obrázek
Obrázek

Stejně jako V. Rocman je i Pavel Sivko autorem jediného hradu v Albatrosu - Zvíkova, 1. vyd. je z r. 1973. I on se sem-tam věnoval dětským vystřihovacím drobničkám.

Obrázek

(To belgické vydání v holandštině z roku 1973 -úplně vpravo- si celkem považuji. Nápis na obálce "Uren fijne ontspanning" znamená "Hodiny jemné relaxační" 8-)).

S Albatrosem se rozloučíme ve 4. díle tohoto seriálku - zbývají nám klasici známí i z ABC - ŠOK, L. Badalec a Mistr RV.

*******

Dodatek Michala "Medium":


Jen malé doplnění pro sběratele. Jak Standa píše výše, hrad Karlštejn od Vladimíra Kováříka byl nejvydávanější Albatroskou. Od čistě českých vydání, zahraničních mutací, přes vydání pro americký trh až po ono exotické japonské vydání. A jelikož se asi díky tomu tato vystřihovánka dostala do podvědomí i v zahraničí, tak Karlštejn vydalo i rakouské vydavatelsví náboženského časopisu pro děti - Regenbogen.

Toto vydavatelství má na svém kontě celkem obstojné množství vystřihovánek. Od opravdu jednoduchých vystřihovánek pro nejmenší, až po trochu rozsáhlejší modely - ten největší je chrám sv. Petra a Pavla ve Vatikáně. Ovšem stále je to slepitelné dětmi. Ale velkým problémem je nepřesnost vystřihovánek (aspoň z toho, co jsem se pokoušel stavět, nic nesedělo.)

Tento rakouský časopis vychází i v téměř totožné podobě obsahu v české mutaci, vydává ho českobudějovické biskupství.

Obrázek Obrázek

Samotná vystřihovánka je zmenšená z albatrosáckého formátu na formát A4. Tisk je kvalitní, ale na lesklém papíru.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Mikuláš »

Stando, těmi balóny jsi mne potěšil - jako malé děcko jsem je měl pověšené u stropu ve svém pokojíku (samozřejmě, že jsem je nelepil já). Možná jsou ještě někde ve sklepě, sám nevím.
O Starém Bělidle od albatrosu jsem neměl ani tušení, stejně tak ani o předsekávaném Křivoklátu.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Gerry »

A to já jsem zase před mnoha desetiletími ten předsekávaný Křivoklát lepil (a slepil) :D
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od JOK »

Když jsme u toho Křivoklátu. Aboslutní záhadou je, kde se vzaly na fotografii slepeného Křivoklátu komíny. Viděl jsem originál modelu slepený panem Rocmanem a tam žádné komíny nejsou. Momentáně komíny existují jen na všech obálkách albatrosáckých Křivoklátů a na modeůlu vystaveném v muzeu v Polici nad Metují.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Mikuláš »

Kdo ten polický model muzeu zapůjčil?
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Medium »

JoK píše:Aboslutní záhadou je, kde se vzaly na fotografii slepeného Křivoklátu komíny. Viděl jsem originál modelu slepený panem Rocmanem a tam žádné komíny nejsou.
No tu záhadu by mohl rozlousknout očař :ugeek: Křivoklát s komíny je na obálce vyfocený proto, že s nima pan Rocman ten hrad slepil. Dodneška na jeho modelu ty komíny jsou, tedy ne všechny, některé již čas odvál, ale zbyly po nich bílá místa na střechách.
Obrázek

Standa F. píše:Ještě před tím, než se králem českých papírových hradů stal Richard Vyškovský, se chopili této tvorby pánové Vladimír Rocman, Vladimír Kovářík a Pavel Sivko.
Jejich grafický styl je do značné míry podobný a na první pohled zaměnitelný - stavby jsou to velké, s obřími díly, s nevelkým množstvím plastických detailů a postrádají elegantní přesnou kresbu, na jakou jsme si rádi zvykli u Mistra RV.
Dovolím si s ne až tak uplně přesným zhodnocením nesouhlasit. Všichni zmínění pánové, pan Vyškovský, ale stejně i tak Vladimír Kovařík či Vladimír Rocman i Pavel Sivko mají každý svůj vlastní styl, typický jen a pro svou ruku. Vyškovánky známe asi nejlíp a proto je tak snáze oddělíme, ale pokud se zadíváte na práce ostatních, časem lze zjistit jedinečné rysy pro každého z autorů.
Naposledy upravil(a) Medium dne sob 11.12.2021 22:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Standa F. »

Tak určitě ( 8-) ). Styly se jistě liší, pokud si modely oněch tří pánů vezmeme pořádně do ruky. A do oka. Píšu o "prvním pohledu". Od líbivého stylu RV se prostě skupinově všichni tři odlišují.

Na ukázku vlevo výřez z jednoho hradu a vedle výřez z druhého hradu ...

Obrázek Obrázek

Jeden z těchto obrázků je od V. Rocmana a druhý od V. Kováříka ... prostě, rámcová podobnost.

(Medium má za úkol rozpoznat, který obrázek je kterého autora 8-) - to označení dílů D5 a 12k/12h jsem tam ponechal, i když tyto detaily napoví vše.)
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Fingon »

Tedy, tohle vlákno už je tu z minulého roku, ale snad nevadí, když se tu rozepíšu (ke všem čtyřem dílům o Albatrosu dohromady).

Když se tak nad tím zamyslím, tak mě k modelaření přivedla škola, totiž první stupeň základky. Moje třídní učitelka (od druhé do páté třídy) měla třídu vyzdobenou modely Pražského hradu, Staroměstské radnice a Národního divadla. Kdo je slepil, netuším, možná její manžel.

Z jednoho školního sběru jsem ukradl ábíčko s modelem MPR - Dům čp. 4, kde mně nejvíc fascinoval přiložený terén počítající s dalšími domy. Ve školní družině jsem pak stavěl Zvíkov, i když už tehdy mi vzhledově nepřišel nijak hezký (nemluvě o tom, jak se na něm podepsalo mé neumětelství). V pracovní výchově jsme pak všichni lepili černobílé skeny jakési Eifelovky.

V pozdějších letech jsem si pak radnici i divadlo postavil sám (z toho posledního reprintu), odkudsi získal Slavné kopřivnické automobily (a postavil je všechny čtyři), Pražský hrad jsem pak dostal nekompletní od známého, který s modely přestal (stejně tak jako částečně rozstříhané Badalcovy Starověké lodi, po kterých se ale zem slehla a které bych si opravdu postavil rád - a ještě rozstříhaný výtisk nějakých lidových staveb, přesně nevím, co to bylo). Taky mám pocit, že jsem stavěl Kokořín, ale zde si nejsem jistý - možná si to pletu s Betexáckou verzí.

Mno, další důvod, proč si začít kupovat Papírovou archeologii, vážně:)
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od Mikuláš »

Po dlouhé době jsem dneska kupoval poštovní známku do zahraničí, tak jsem si chvilku vybíral a volba padla na známku, jejímž autorem je Pavel Sivko, autor Zvíkova. Podobně jako u jiných ilustrátorů (Jiří Bouda, Jan Čáka) byla vystřihovánka jeho ojedinělým počinem. Se Sivkovou tvorbou se setkáte spíš v knižních ilustracích, volné tvorbě nebo právě na známkách. Překvapilo mne, kolik jich vytvořil, pro zajímavost posuďte sami: http://cartesmaximum.blogspot.cz/2012/0 ... vko-v.html" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.kf0015.cz/?p=8725" onclick="window.open(this.href);return false;
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od VESKO »

Ahoj všichni,náhodou jsem narazil na tohle vydání,ale tady jsem se s ním nesetkal,dá se považovat za raritu?


Obrázek
papily0179@gmail.com
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15.7.2021 18:23

Re: ALBATROS - 3 - auta, balóny, stavby

Příspěvek od papily0179@gmail.com »

Zdravím všechny papíráky, píšu s křížkem po funuse(2021 ), ale nešlo to !
Toho žluťáska jsem lepicí jako kluk v 70 létech spolu s dalšími z toho sešitu! Stál mi na poličce ještě po převratu. Byl už sice koule prachu ,ale v té době byl lak jen v přišli a to na mě bylo moc náročné. Uvažuje někdo v té době o novém vydání? Pokud něco víte , dejte prosím vědět ! Tak ahoj , zas někdy !papily0179@gmail.com
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“