PROPAGTEAM

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Svého času vypadal Propagteam Vsetín jako docela nadějný vydavatel papírových modelů letecké a bojové techniky. Pokud si dobře pamatuji, tak autoři modelů nebyli uváděni. Je tu někdo s tímto tajemstvím obeznámen?
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od JOK »

Pokud něco vím, tak jen, ten MIG 17 byl obšlehnutý od poláků.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Modely z Propagteamu byly zajímavé přiloženými obtisky - a taky použitým sítotiskem. Věřím ale, že nebýt zániku Propagteamu (nevím, kolik s ním mám společného Aeroteam), dočkali bychom se časem modelů tištěných na ofsetu.
Pamatuji si, že připravovali modely Avie B-534 a taky Panthera. Nevyšly tyto modely nakonec někde jinde?
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od bernie »

Pokud má někdo o tyto vykopávky zájem - mám v archivu nějakou německou bojovku.
SZ v případě zájmu prosím
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Standa F. »

Propagteam/Aeroteam ze Vsetína je dítě bouřlivých 90. let - a ukázka kroku nesprávným směrem, především pokud jde o technologii tisku. Jejich sítotiskové výtvory se nedají elegantně slepit (loupe se to) a mají sterilně jednolité zbarvení - modelář se s tím porve a jistě z toho dokáže vykouzlit třeba kovově lesklý MiG, ale z pohledu modelářského potěru a dětí - sebevražda. Ten loupající se tisk musel zabít chuť do papírařiny u mnoha capartů ... :cry:

Vždy jsem jejich dílka bral jako podklad pro vlastní překreslení a přebarvení samo-domo. Ani ta samotná konstrukční práce nevypadala nijak "bohovsky", spíše jako retro z počátku 70. let.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Ano, práce se sítotiskem byla zajímavá - ohýbání se podobalo spíš lámání papíru. Já měl asi to štěstí, že jsem lepil hranaté modely (Hakl a Cromwell), takže se to dalo zvládnout. Samozřejmě že dnes už je tehdejší provedení modelů překonané, ale před nějakými patnácti lety se mi to docela líbilo.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Vojta Č. »

Já jsem stavěl kamarádovi tramvaj z pohlednice, ale asi to nemam vyfocený... (teda neslepenou jo, ale výsledek ne...) A byl to teda dost očistec, o tom žádná... Tlustej pohled, strašnej tisk, podivný barvy...
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od JoseFxx »

Propagteam bylo modelářské zklamání. Velká reklama, skvělé předlohy, ale zbytek nic moc. ABC v té době bylo o dost levelů výše.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Je pravda, že obaly někdy dost lhaly. Vzpomněl jsem si, že právě Cromwell na obálce byl něco úplně jiného, než co se dalo postavit z obsahu. Na přebalu byl Cromwell se všemi možnými detaily a zejména s jednotlivě zpracovanými koly (tedy nic překvapivého v měřítku 1:35). Model samotný měl ale kola zpracována jen jako jeden díl, něco jako dnes nabízejí Bestr a Navrátil u tanků v H0. Myslím, že tam ani nebyla volba jednodušší-složitější stavba, kde by se to dalo pochopit.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od BalvieM »

Tady si dovolím jen malou ukázku Cromwela:

Obrázek Obrázek Obrázek

Toho jsem kdysi přebarvil a z Haklíka ( sdkfz 251 A ) mi vyšel ještě zajímavější kousek :lol: :

Obrázek Obrázek

Bylo to sice něco nového než jen ABC, ale od stavění papíráků mě to rozhodně neodradilo.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Tak jak se koukám na Cromwella, nejspíš tam byla možnost zvolit mezi jednotlivě zpracovanými koly nebo jednolitou plochou.

Kdo vlastně modely pro Propagteam vytvářel?
Uživatelský avatar
laco2009
Příspěvky: 14
Registrován: sob 21.1.2012 19:40
Bydliště: Litovel

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od laco2009 »

Zdravím
Taky si dovolím přidat fotky modelů které vydal Propagteam

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Venca 21 »

Také bych přispěl jedním kouskem, který jsem dostal jako dárek z kopřivnického muzea Tatra. Jedná se o model Tatry 805 v měřítku 1:50, je to víceméně minibox.

Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od rybak »

Ten sturmtiger nebyl v měřítku 1/35 jak uváděla obálka, co?
Nicméně jejich modely jsem rád lepil.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: PROPAGTEAM

Příspěvek od Mikuláš »

Já myslím, že měřítko u Sturmtigera souhlasí, dle rozměru papíru velikost kol odpovídá.
Samotný model mne překvapil, netušil jsem, že Sturmtigera v Propagteamu vydali.
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“