ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od Standa F. »

(Oproti první verzi ze starého DF je zde přidáno 17 nových obrázků modelů.)

Dnes o skupince autorů, jejichž tvorbu důvěrně známe z ABC i z jiných modelářských aktivit: Václav Šorel, František Kobík, Jaroslav Velc, Ladislav Badalec, Pavel Blecha a Richard Vyškovský. Co jméno, to kus české papírové historie a mnoho hodin zábavy nad jejich dílem.


ŠOREL-KOBÍK-VELC

Začněme dílnou ŠOK - dvojice Šorel-Kobík nastartovala svou dráhu jednoduchých experimentálních letadel a kosmických objektů v ABC v září 1970 (15. ročník). Do Albatrosu se dostala o 9 let později s naditou složkou plnou vystřihovánek - šlo po Pražském hradu o druhý nejtlustší výtisk vystřihovánek Albatros - 16 listů.
Pan Šorel (*1937) je dobře znám jako znalec a velký fanda letecké historie, papírového i plastikového leteckého modelářství a kosmických těles. Tomu také odpovídá obsah jejich prvního počinu pro Albatros...

Obrázek
Obrázek

Sbírka kosmických objektů je dobře známa ze stránek ABC (až na experimentální raketoplán z 1. vydání). Všechny modely byly přepracovány na větší formát B4 a obohaceny o vskutku pompézní měsíční krajinu...

Obrázek

Tento výtisk vyšel v Albatrosu 2×, ale nenechme se zmýlit označením 1. vydání (1979) a 2. vydání (1986). Oba výtisky se liší nejen obálkou, ale i obsahem - tedy skladbou modelů. Částečně jsou modely tytéž (Vostok, Sojuz a Apollo, modul Apollo 11 a Saljut) a z části odlišné (1. vyd.: experimentální raketoplán; 2. vyd.: Interkosmos 18, Pioneer 10 a Magion).
Výtisky to byly, jak jsme si řekli, naducané a stály tolik, co tehdy velmi bohatý oběd v knajpě, tedy 16 korun 8-).

Další prací dvojice ŠOK pro Albatros byla Loď vydaná v r. 1981. Vyšla párkrát i v zahraniční mutaci, už pod mezinárodně přitažlivějším názvem Cutty Sark. Konstrukce není složitá, prostě typicky "ŠOKovská" 8-):

Obrázek
Obrázek

Václav Šorel spolupracoval jak v ABC, tak v Albatrosu s naším špičkovým ilustrátorem Jaroslavem Velcem. Jeho malby na krabicích plastikových modelů jsou nezapomenutelné. Pro papírový modelářský dorost připravovali jednoduchá házedla a letadla - stejně jako v ABC:

Obrázek

To je z dílny ŠOK/VE vše, smrtí pana Kobíka v r. 2006 se tato kapitola uzavřela, ale zbyla nám velká sbírka modýlků (i z ABC) stále vhodných pro (především) malé caparty, které přitahují lítadla, raketky a kosmolety.


LADISLAV BADALEC

Láďa Badalec (*1947) vstoupil na papíráckou scénu vskutku neotřele a s žádnou prvotinkovou "drobničkou" - jeho Sojuz 28 na 16 stranách z r. 1980 je dodnes velmi ceněný a byl třetím největším výtiskem vystřihovánek Albatros. Obsahuje originální řešení - nejde jen o samotnou raketu, ale o celou odpalovací rampu s pohyblivými rameny včetně vyjukávajících spřátelených dobyvatelů kosmu Gubareva a Remka... 8-)

Obrázek

Při nákupu Sojuza naslepo bacha, Albatrosu se podařilo část výtisků těžce zmršit hrůzostrašným soutiskem barev, takže při pohledu na díly dostáváte závrať.
Tohoto sajúza jsem fotil ještě kinofilmo-analogovým bakeliťákem na polské akci Skawina v r. 1998 - i kolegové Poláci tento model kdysi sháněli, lepili a uznávali:

Obrázek

Bylo jasné, že se vynořil zajímavý autor. V prozřetelném ABC ho nejprve odmítli - našel si ale cestu do Albatrosu a do slovenských časopisů Zenit pionierov a Elektrón-Zenit.

Ladislav je známý Verneofil, kosmofil a loďofil. Jeho druhý počin pro Albatros rovněž není žádná hračka na dva večery při fotbale v televizi - mnoharotorová vzdušná loď Robura Dobyvatele "Albatros" je prostě šílenost v krásném slova smyslu:

Obrázek

Všimněte si tradičního stylu grafiky dle původních ilustrací (rytin) z verneovek ...

Obrázek

Toto dílo připomínající chmelnici z Lounska po sezóně, nevhodně zbudovanou na lodi, zplodil dobrý matlalík český, pražský a letenský, Michal K.:

Obrázek

A nyní kocábky vodní.
Ladislav pro Albatros připravil celkem tři krásné sešity, vždy s mezerou dvou let (1985, 1987 a 1989), ze kterých lze vydupat působivé modely lodí:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tento Mark Twain vzešel rovněž z pracovního stolíku Michala K. a ve své době s ním hustě bodoval na papíráckých soutěžích a výstavách po celé ČR...

Obrázek

Tím jsme u konce - díky, Ladislave, výborné dílo!


PAVEL BLECHA a RICHARD VYŠKOVSKÝ

Na závěr jsem si ponechal klasiky, kteří uzavřeli v roce 1968 řadu původních výtlačků SNDK a nakonec, o 23 let později, dílo R. Vyškovského (Stavovské divadlo) ukončilo i řadu původních modelů Albatros.

Prvním počinem obou spolupracovníků ze SÚRPMO již pro vydavatelství Albatros nebyla architektura, ale technika. Stejně jako v ABC se i v Albatrosu objevily nejprve jejich zamilované autoveterány - psal se rok 1971...

Obrázek

Zcela vpravo poznáváte 2. vydání z r. 1997, kterého napráskali vskutku dosti (dodnes vzpomínám na ty metry výtisků od země v Tescu). Na obálce je navíc ehm-skvělá informace o měřítku - 1:290. Vééélmi raritní je americká mutace z r. 1976 (uprostřed).

Obrázek Obrázek

Za pozornost stojí, že na obálce není vyfocen přesně ten model žlutého mercedesu, který najdeme uvnitř ve vystřihovánce. Nacházíme jemné nuance ve vykreslení klik dveří, madel apod. Autoři se rovněž vůbec nepárali s retuší modelů focených na obálku - asi fest kvaltovali 8-).
Vysvětlení rozdílů je prosté. V té době vznikaly pro Albatros vždy dva originály - jeden se slepil pro nafocení modelu na obálku a druhý vyšel jako samotná vystřihovánka. Ta druhá, paralelní kresba se v detailech lišila od té první.

Mezi albatrosácké perly patří Sovětská letadla z r. 1974. A perlu perel pak tvoří jejich kubánská verze z téhož roku (fakt bude dobré na dovolenou vyrazit místo na Slapy do Havany...) 8-)

Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek

Nemenší vzácností jsou i další létací stroje Blechy a Vyškovského, tentokrát z r. 1975. Model spojovacího a pozorovacího letounu K-60 znáte i z ABC.
Jako hlupy syneček jsem jeden tento výtisk rozpáral a dodnes jeho torzo vlastním coby memento: Nůžky nepatří do rukou dětem! 8-)

Obrázek

Obrázek

Vpravo je už dosti známý a poslední letecký počin R. Vyškovského, spitfiry z r. 1990, který se ale netěší přílišné modelářské oblibě z důvodu tvarové neperfektnosti - neumím sám posoudit, neb nejsem na spity mrch-machr, ale je fakt, že tato letadla nejsou příliš vidět slepená, i když výtisk je hodně rozšířený. Rovněž absence zpracovaného kokpitu odsunuje tento sešit na okraj zájmu leteckých modelářů, i polská produkce jej těžce válcuje, či poslední počin Mega Graphic (2012).

Obrázek

Zůstaňme ještě u techniky - R. Vyškovský je autorem velmi oblíbených modelů, které prošly vlnami proměnného zájmu, ale dodnes se povětšinou dosti cení, i když modely techniky už jsou dnes dál díky dokonalejšímu počítačovému zpracování moderními autory. Jsou to tato známá díla:

Obrázek

Univerzální stavební stroj JCB z prvního sešitu známe i z 1. vydání v ABC (č. 16/25), ovšem pro Albatros byl konstrukčně a barevně mírně upraven pro formát B4.
LIAZ 111.154 z Dakaru'88 vyšel tehdy souběžně v Déčkách ABC č. 7 a v zápětí v samotném ABC, takže liazky bylo a je dost. Vzácnější je ta tatra-čtyřkolka - ta vyšla pouze v Albatrosu:

Obrázek Obrázek

Tatry kolem světa se v r. 1990 vytisklo tolik, že ještě několik let se s nimi dalo tapetovat. Sám jsem z kopřivnického tatrováckého muzea "pašoval" ještě v r. 1999 plné igelitky tater po desetikačce pro kolegy v Čechách. Pak najednou finito - a nyní si ji sežeňte na aukcích za několik set ...

Obrázek

Ve své době šlo o výborné modely, které neměly mezi českými autory konkurenci. Ta přišla až s novou generací a s počítači.

Když se řekne Richard Vyškovský, asi většině modelářů vytane na mysli synonymum pro jeho jméno - architektura, hrady, skanzen, chalupky.

Pro Albatros nakreslil tři sešity lidové architektury. Nejprve to byly Lidové stavby (1. vyd. 1978):

Obrázek

Valašské stavení z tohoto sešitu jsem lepil v r. 1993 a daroval tchýni k svátku - TO BYLO RADOSTI ! :D Model trpěl léta na nekryté polici a po letech byl lehce zrevitalizován:

Obrázek Obrázek

Statek z Pšeničných Blat z téhož výtisku jsem zmenšil na měřítko cca 1:100, neboť originál je příliš velký. Vyzkoušel jsem si tady menší martýrium - skutečně navázané došky na střeše stodoly - je jich tam 354 ks. Lepeno v r. 2012:

Obrázek
Obrázek

Následovaly dnes celkem vzácné sešity Lidových usedlostí (1979) a Lidových roubených staveb (1981) s nevhodným lesklým papírem:

Obrázek

Ten větrný mlýn ze Slezska z Lidových roubenek znáte v menším měřítku i z ABC (č. 4+5/46).

A nakonec tedy hrady a zámky. Heslo "Vyškovský na Hrad!" jsem už kdesi použil, tak se nebudu opakovat. Platí stále 8-).

Posledním modelem dvojice P. Blecha (*1930) - R. Vyškovský (*1929) pro Albatros byl jejich první hrad a zároveň vůbec největší vystřihovánka vydaná v Albatrosu - Pražský hrad.
Je možné, že v době svého prvního vydání šlo o největší komerčně vydaný papírový model na světě.

Obrázek

Na svou dobu kolosální projekt zpracovaný na 21 stranách B4, doprovázený únavou a potížemi (autoři se při sběru podkladů nedostali do všech koutů Hradu - hrabat se v prostorách STB tehdy opravdu nemohli), se stal zaslouženě perlou, která je dnes sice překonaná (a R. Vyškovskému se moc nelíbí barevné pojetí P. Blechy), ale zůstává stále tím prvním velkým počinem.

Hrad vyšel v Albatrosu celkem 3×, poprvé v r. 1975, pak 1983 a nakonec 1988. První dvě vydání známe jako brožovaný sešit s lepeným hřebetem, 3. vydání jsou volné listy v obálkové složce.

Obrázek

I tento hrad byl (a možná dosud je) stavěn a sháněn polskými kolegy - foto jsem pořídil na akci v Bielsku-Białe v r. 1998 (omluvte kvalitu - bakelit):

Obrázek

Jeden výtisk v mém archivu má oddělenu jednu stranu - někdy v r. 1993 jsem se rozhodl, že tento šílený model postavím, a směle jsem urval první list - pak jsem se však zalekl při pohledu na můj tehdejší padesátimetrový byt a list jsem se sklopenýma ušima zase vložil zpátky do výtisku. Inu, návod jasně nabádá, že model je určen pro PIONÝRSKÉ KOLEKTIVY! 8-)

Následoval působivý Orlík (1982), již pouze z pera a štětce R. Vyškovského (to německo-anglické vydání z téhož roku je velmi unikátní) ...

Obrázek

Orlík vyšel rovněž ve speciálu ABC Století vystřihovánek 3.

Hrad Pernštejn z r. 1984 se může pochlubit tím, že ho RV dle svých vlastních slov kreslil nejraději a s největším entuziasmem - byl to jeho "srdcový" model...

Obrázek

Obrázek

Oblíbený filmově-pohádkový zámek Červená Lhota (1985) se dočkal reedice i v ABC a dle slov R. Vyškovského je zmenšené vydání v časopise lepší, jelikož obří díly v Albatrosu jsou příliš krabicoidní.

Obrázek

Stejně tak po zámku Blatná hmátlo ABC a vydalo jej ve Století vystřihovánek 4. Zde nezablácená Blatná nakrucovavše se před objektivem...

Obrázek
Obrázek

Obrázek

Posledními dvěma pracemi z oblasti architektury pro Albatros byly Stavby do kolejiště v univerzálním měřítku 1:140 z r. 1990 a krásný model Stavovského divadla z r. 1991...

Obrázek

Stavovské divadlo je vůbec poslední původní vystřihovánkou vydanou v Albatrosu. Následovalo už jen několik reedic se stále větším časovým rozestupem. Započala 90. léta a co dosud fungovalo, fungovat zvolna přestávalo.
Měl vyjít ještě jeden skvělý model Mistra RV, Staronová synagoga v ohromném měřítku 1:87, a dobový reklamní leták Albatrosu jej dokonce uváděl...

Obrázek

... ale z vydání nakonec sešlo a autor model po peripetiích vydal v Německu u velkého vydavatelství Schreiber-Bogen. Německý výtisk je velmi kvalitní a dá se dosud celkem snadno pořídit.

Takže nakonec takto vyzerala poslední sada našich oblíbených plastických vystřihovánek Albatros:

Obrázek

Vypadalo to nadějně - nový, přitažlivý kabát obálek, kvalitní tisk, rozumná cena... ne, to nejde dohromady. Těchto 6 nových výtisků od sebe dělí 7 let! Staré balóny z roku 1998 a s katalogovým číslem 8638 jsou tím posledním, co nám Albatros dal k rozpatlání.

Nebudeme brečet, život jde dál a my máme na stole stovky nových modelů moderních autorů. Albatros ovšem spolu s ABC tvořil naprosto zásadní zdroj českého papírového modelářství a vychoval několik generací modelářů, kteří zhusta matlají dodnes, nebo tak činí jejich děti, a potkávají se třeba na tomto DF 8-).

Závěrem noticka pro sběratele - pokud propadnete té pošetilosti a začnete sbírat jednotlivá vydání téhož sešitu, vždy se orientujte podle katalogového čísla, které je uvedeno v tiráži všech českých vydání - to jediné je zárukou, že máte v ruce to které vydání. Zahraniční vydání toto číslo nemají uvedeno - jen rok.

*******

Special thanx to: arch. Richard Vyškovský, ing. Pavel Blecha, Ladislav Badalec, Václav Šorel, Pepa JOK, Michal Medium.
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Ahoj všichni nadšenci do vystřihovánek,na těchto SUPER webovkách jsem dnes poprvé a hned bych se Vám chtěl pochlubit svým úlovkem z minulého týdne.Je to vystřihovánka "Pražský hrad",2. vydání z roku 1983 v nálezovém stavu.Bohužel nevím jak sem vložit obrázek,který mám uložený v pčítači.Můžete mi prosím poradit?
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Tak ještě jednou a s fotkou.

Obrázek
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Ahoj ,náhodou jsem na netu narazil na toto vydání od R.Vyškovského,znáte ho?

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od Standa F. »

Jj, známe. Jelikož to vyšlo před nějakými 21 lety, tak už jsme si toho stačili všimnout. Má to ale mdlý tisk. V sekci Albatros nemá tohle ovšem co dělat ;) .

Koukám, že jsi vcelku okouzlen starými výtisky a albatroskami - inu, máš dobrý vkus, jen tak dál! 8-)

Zatím nevíme o nikom, kdo by měl všechny, ale úplně všechny vystřihovací albatrosky včetně zahraničních mutací a různých vydání - takže - je do smrti co dělat! 8-)
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Díky a máš pravdu,po 15 letech mě to zase chytlo,jen škoda že jsem tenkrát všechny pl.vystřihovánky roztříhal a některé i slepil,možná i proto,že jich v tu dobu byly plné regály v papírnictví.
Už mám nějaké kousky ve sbírce,ale jak píšeš,jde to pomalu,do důchodu je co dělat.
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

poslední úlovek...

Obrázek
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od RadekV »

Z této sestavy mi chybí jen ta Sovětská letadla a nemůžu je sehnat,kdybych se rozkrájel :-)
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

áááá další nadšenec,vítej v klubu já mám z letadel zatím Spitfiry....

Obrázek
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Ahoj Stando F. i všichni ostatní,tento týden se mi poštěstilo vydražit tento skvost.Nebyl zrovna nejlevnější,ale mám z něho velkou radost.

Tomáš

Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VaclavJirka »

Jo jo, většinu z toho jsem měl, a i postaveno. Pražský hrad jsem nesl na dějepis do školy a byl jsem pyšný, že na tom modelu umím pojmenovat všechny jednotlivé budovy. Ještě si pamatuju, jak jsem o prázdninách nedočkavostí vstával v půl šesté, abych do něj mohl střihnout, když mi jej rodiče po dlooouhatánském přemlouvání za 20 Kčs koupili. Kde jsou ty časy, kdy člověk doslova hltal každou novou vystřihovánku od "mistra". Dneska nevím, do čeho střihnout dřív :D
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od Standa F. »

Seznam vystřihovánek Albatros:

Pokud by vás zajímalo, jaké albatrosky kdy vyšly, nebo je dokonce sbíráte, zde publikuji jejich seznam k volnému stažení a použití:

http://www.papirovaarcheologie.cz/seznamy/albatros/" onclick="window.open(this.href);return false;

Přeji veselé sbírání! 8-)

Obrázek
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Moc děkujeme.
Vzhledem k tomu,že někteří z nás jsou se sbíráním téměř na začátku :lol: ,tak je to pro nás jen a jen další výzva a motivace.
VESKO
Příspěvky: 114
Registrován: ned 4.10.2015 9:54

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od VESKO »

Poslední kousek z minulé středy.

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ALBATROS - 4 - ŠOK, Badalec, Blecha-Vyškovský

Příspěvek od Standa F. »

Prima, jen tak dál! Aneb jak praví klasik: střádej, barde, střádej 8-) .
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“