Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Výsledkové listiny, fotografie a postřehy ze soutěží a výstav papírových modelů
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj,
dneska jsem navštívil akci v Neratovicích a rád bych se s vámi podělil o své dojmy. Chtěl bych napsat něco jak k akci tak k mnou zakoupeným modelům.

Akce myslím vydařená, bohužel jsem tam mohl být asi jenom 3 hodiny dopoledne a pak jsem musel odjet, jinak bych ještě chodil a čuměl. Organizace super, překvapil mne počet návštěvníků.
Ke koupi tam toho bylo myslím víc než dost, důkazem bude následující foto - na Vánoce už si letos asi nic nepořídím :D

Modelů bylo k vidění hodně, ale celkově mi přišlo chudší na VDT a Pásovku... :( a přiznám se, že já jsem letos neměl čím přispět...

Divácky za mě byl top Markulinův Panzer (taky jsem hlasoval), Brzdova tatra a Jakubův důlní nakladač - nikdy by mne nenapadlo, že z takového dědečka z ABC půjde vytesat něco ve spojení s tou podložkou tak dokonalého, klobou dolů.

Obrázek

WAK
-využil jsem promoakci, při objednání předem a zaplacení v Nera byla sleva 25% na WAK a 10% na ostatní, což je myslím dost.
-naprosto mne uchvátila řada ruských stíhačů SU (hlavně 85 a 100) a to tak, že jeden z nich bude pravděpodobně další model do kterého se pustím. Parádní zpracování, parádní návodovky, díly obtížné na tvarování rovnou 2x - pokud se bude lepit tak jak to vypadá tak to bude parádička. Navíc konečně návod i v angličtině :)

YG model
-neodolal jsem a koupil IS7 - byla zabalené, nechtělo se mi to vybalovat tak jsem to pořídil. Pokud to bude sedět tak budiž, ale zpracování nic moc především co se návodovek týká, rozsah bych řekl spíš menší, bude to taková jedna velká zelená plocha. Všechno stejně silný (vlastně stejně slabý) papír.. Jediné pozitivum, které jsem zatím vypátral je oboustranný tisk u některých dílů. Když to ale srovnám např. s IS3 od WMC (cenově nastejno) tak WMC je o hodně popředu. Byl jsem rád, že jsem nekoupil nic jiného od YG, pár atraktivních předloh tam měli - ale nevím, jestli jsou na tom stejně.

Dakarky
-normálně nelepím, nikdy mne nelákaly ani na výstavách, ani v e-shopech ale dnes jsem si nějak řekl, že musím mít Twina II od Spidy a černý Big shock od Vimosu :D jako zástupce závoďáků.

WMC
-za mě parádně zpracované modely, dnes jsem pořídil MAN - trochu mám pochybnosti o malých dílech, papír je strašně tvrdý a takový nepoddajný... Navíc ten jejich jazyk... :D zlatá polština. Ale mají pro mne atraktivní předlohy.

Spida - masakrotatra
-naprosto brutální rozsahem, parádně zpracované, parádní návodovky a rozhodně je to model, který mám vysoko v pořadníku na lepení. Nevím jestli i návěs, ale Tatru zcela určitě. K modelu mám i lasery, mřížky a pochozí plechy vypadají parádně. Každý celek toho modelu je vlastně takový samostatný modýlek :D Z toho co jsem viděl byl o model obrovský zájem a osobně jsem zvědavý, kolik z nás to dá a kolik lidí to bude prezentovat. Ale když jsem viděl jak se to ztrácí (alespon mi to tak přišlo), tak myslím, že toto je od autora krok správným směrem :)
Jenom si neodpustím takovou malinkou výtku (nebrat nijak vážně, celkový dojem z modelu je TOP (i betastavba) a zpracování parádní, spíš jako takový námět třeba na příště :) ) - model nemá očíslované strany (takže nezbývá než doufat, že jsou všechny) a chybí mi taková ta úvodní legenda, kde se by bylo napsáno, že tatra má žlutě značené díly, návěs zeleně,info o podlepování (nevím, jestli je myšlena výsledná tloušťka dílu nebo tloušťka podlepování..) Ale jak říkám, na výsledný dojem a lepitelnost to nemá vliv, dá se to dopátrat,ale je to to jediné co mi schází k dokonalosti :D


Za mě díky pořadatelům, díky prodejcům a díky vydavatelům, že je to pořád baví pro nás kreslit :)

Tak zase za rok :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Dojmy z Neratovic (akce, koupené modely)

Příspěvek od Shagrath »

No krásná sbírka modelů. To jsou panečku vánoce :D . Já bohužel celý víkend v práci, takže jsem si letos Neratovice musel nechat ujít... :( ale těším se alespoň na fotky. Doufám, že Tatru také najdu pod stromečkem
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od Kuba78 »

zde je neco malo fotodokumentace.
https://photos.app.goo.gl/idyRbbiupru4tU769" onclick="window.open(this.href);return false;
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od dravec »

Určitě povedená akce. Ale jako formuláře mě docela zarazilo, že jsem nevyděl žádný model vozu F1. Situace v této kategorii modelů je na akcích poslední dobou zoufalá a přitom si hodně lidí žádá stále nové modely.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od yvan »

Tak Ondra to má zmáklé, takže soutěž jako vždycky na vysoké úrovni. Během soboty už byly stoly slušně obsazené a známých tváří taky spousta. Tak narvanou tašku sem dlouho neměl a počasí taky v podstatě vyšlo.

Tak ještě aspoň dalších 20 let doufejme ;)

Jinak Pavle lidi si žádají nové modely ve všech kategoriích, čím dál víc jich vychází a že bych jich čím dál víc vídal, to se říct nedá. Proč to lidi nevozí je asi potřeba hledat po jednotlivcích. Důvod se asi vždycky najde. Naproti se tomu dá jít leda tím, že bude třeba startovné za jednu cenu pro libovolný počet modelů, nebo cena pro modeláře, který zaregistruje nejvíc modelů. A ani to nemusí fungovat. Příkladně já jako dřívější formulkář sem dokončil poslední efjedničku před osmi lety a je to jednodušší špinlerovka. Fakt nic moc skvost a ty před tím jsou řekněme velmi poplatné době provedení, takže já nemám které vozit. Ty jako formulkář s jich vzal kolik? ;)
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od dravec »

V Neratovicích jsem nebyl, ale pokaždé je vozím. Příkladem je cena za model F1 v Brně na Modelářský svět a v Šumperku ocenění za kolekci F1. Zrovna mám vystavené modely v muzeu Nymburce a další na výstavě v Lutíně.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od yvan »

Tak to máme hned další dvě příčiny. Buď tam nebyli modeláři, nebo ti co tam byli, mají modely jinde. Lidí bylo hodně a modelářů bych řekl že většina z nich. Očividně budeme potřebovat větší počet respondentů :)
stockholmik
Příspěvky: 305
Registrován: úte 31.1.2012 10:10
Bydliště: Náchod

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od stockholmik »

V Neratovicích bylo fajn, pochvala Ondrovi Hejlovi a všem ostatním..
Co musím napsat, nesouhlasím s hodnocením Dioramat, systém líbí/nelíbí.. né jen mě se líbilo hodnocení, ale pár zpráv jsem dostal, jak to bylo hodnoceno?
První- Žirafa se zebrou, Druhé- Dio cvičení, Třetí- Koně s vozem (Tačanka), Čtvrté- Tatra 815 Cas ,,80,,
Zajímá mě jestly to v pořádku, objektivní, a jestly, když je připomínka, hodnotící obhájí svůj ,,posudek,,
Děkuji za odpověď, pěknou modelářskou neděli Honza Stolín.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od JakubSDK »

Opravdu povedená akce, moc jsem si jí užil a má peněženka také :lol: jen mě to přišlo celkově modelově slabší.. Jinak velká paráda i osobní úspěch v soutěžích ;)

Příští rok se těším Jakub.
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od Pavlik99 »

Až na tu architekturu bych s tím souhlasil. Nicméně je to věcí pořadatele, kam co zatřídí...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od kaktusak »

Za mě povedená akce a všechno klapalo tak jak mělo .

Dovolím si odpovědět na dotaz Honzy Stolína .
První a zásadní chyba je proč to řešíš až ted ????? Proč si nešel za Ondrou nezeptal ses kdo je hlavní rozhodčí a ten by ti to určitě vysvětlil kde jsou důvody . Ted je to opravdu s křížkem po funuse , protože s fotek nikdo nedokáže posoudit , který model je lepší a který horší . Pokud jsou nějaké pochybnosti tak se mají řešit tehdy, kdy je to možné vyřešit . Ted už to nikdo neposoudí .

Dotaz Tomáše " groub b " .
Tome kdyby měly být rozděleny kategorie tak jak si představuješ tak při současném počtu modelů dostane diplom každý . VDT by se v pohodě dala rozdělit na Autobusy , Dakarky , stavební stroje , Hasičské auta , vojenská technika , zemědělská technika , silniční stroje , železniční technika . To je 8 kategorií . Tolik nebylo modelů v žákovské kategorii a juniorech ani nemluvě . A v ostatních kategoriích je to obdobné
Na těch fotkách chyběl ještě můj model . Byl zapsaný v malé technice , ale spousty lidí mě řeklo že patří do diorámat a proč jsem ho tam nepřihlásil . Protože na to diorámko nejsem moc pyšný a vím že neodpovídá realitě a slouží jen jako dekorace k modelům . viz foto:

Obrázek

Jinak když je model zapsaný jako VDT a je to traktor na někakém pozadí (6 a 7 fotka ) rozhodčí hodnotí POUZE !!! model a né to co je kolem . Každý má možnost se rozhodnout . A v Pravidlech je výslovně napsáno , aby model splnoval podmínky diorámatu tak musí být pevně připevněný k podložce .
Jinak tady máš ještě jednu chybu protože modely na fotkách č.2, 5 a 6 nejsou soutěžní , ale pouze výstavní takže je jedno kam je postavily . Je to vidět podle výstavních lístků .

Snad jsem to vysvětlil dostatečně .
stockholmik
Příspěvky: 305
Registrován: úte 31.1.2012 10:10
Bydliště: Náchod

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od stockholmik »

kaktusak píše:Za mě povedená akce a všechno klapalo tak jak mělo .

Dovolím si odpovědět na dotaz Honzy Stolína .
První a zásadní chyba je proč to řešíš až ted ????? Proč si nešel za Ondrou nezeptal ses kdo je hlavní rozhodčí a ten by ti to určitě vysvětlil kde jsou důvody . Ted je to opravdu s křížkem po funuse , protože s fotek nikdo nedokáže posoudit , který model je lepší a který horší . Pokud jsou nějaké pochybnosti tak se mají řešit tehdy, kdy je to možné vyřešit . Ted už to nikdo neposoudí .


Ahoj Zbyňku, díky za odpověď..
Nešel, protože jsem se o to až tak moc nezajímal. Je to jen můj osobní dotaz..
Zajímal mě názor ostatních, a zeptal bych se, i kdybych nebyl v té kategorii.
Traktory měl výstavní.. Kolega soutěžil v Dio s Tatrou 815 cas ,,80,, na podložce, s postavičkou.
Teď už to neřeší..
Pěkný den
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od yvan »

Zbyněk má pravdu, pouze doplním, že je velký rozdíl mezi dioramatem a modelem s podložkou. Diorama zachycuje děj a všechny prvky na něm jsou pevné. Hrad na skále není diorama a hodnotí se pouze provedení papírové stavby. Stejně tak u auta položeného na kousku asfaltu například. Stále je ovšem na modeláři, kam svůj výtvor zařadí. Pokud zjevné diorama napíše do VDT, hodnotí se provedení toho, co je na dioramatu VDT a zbytek se ignoruje. Je to jako s malou technikou, kdy modely v malých měřítkách můžou být klidně v PT, VDT nebo MDT nebo ve všem dalším, pokud si to takto autor zvolí. Není věcí pořadatele ani rozhodčích tyto modely přeřazovat. Ke změně kategorie dochází téměř výhradně mezi kategoriemi MA-VA nebo MDT-VDT, kde specifikace může občas někoho zmást, případně ve věkových kategoriích, pokud jsou špatně zařazeny (netýká se kategorie MINI, tam je opět na soutěžícím, jestli zařadí do MINI nebo do MŽ, pokud splňuje věkové hranice)

Pokud je některý soutěžící s hodnocením nespokojen, pak může využít termínu pro podání protestů, který, pokud se nemýlím, je do soboty do deseti hodin (kdyžtak mě opravte). Na fóru se to dva dny po tom opravdu vyřešit nedá.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od Medium »

Neratovice jsou již tradičním zakončením modelářské sezóny - celkově tomu tak bylo již po 20., pod Ondrovou taktovkou po 10.. A jak bylo výše zmíněno, nevyskytl se v organizaci nějaký zádrhel. Soutěžních modelů bylo řekněme přiměřeně, ale díky těm, kteří přivezli modely jen na výstavu ještě v sobotu dopoledne, stoly byly pěkně zaplněné a bylo určitě na co koukat. A to i na nějaké neokoukané novinky. Večer před hodnocením jsme se ještě zašli posilnit do místní restaurace, a ti vyvolení byli poctěni legendárními Skokešovými koulemi a pohádkou. Samotné hodnocení modelů proběhlo řekněme celkem svižně, jelikož nebylo nutné přebodovávat některé kategorie. Škoda, že se námitky objevily až s odstupem času. Nejde o to, že by chtěl někdo někomu ukřivdit, ale co rozhodčí - to jiný pohled na věc. A případné řešení "protestů" by mohlo způsob hodnocení třeba nějak vylepšit pro příště. Škoda, stačilo jen říct.

Následný program "nočního proudu" se vedl již v klasické podobě debatujících skupinek (tedy těch co nespali). A myslím, že ač diskuze třeba nebyla úplně s nějakým závěrem, tak ale ukázala, že zapálení pro věc se mezi modeláři nevytrácí. Co do péče o sytost účastníků to bylo naprosto dokonalé, možná až moc :twisted: . Celou noc sejedlo, jedlo a jedlo a ono to nějak moc neubývalo. Sem tam se to zapilo nějakou dobrotou z jižní Moravy (a to zase celkem ubývalo). Pak přes den jste si řekli, že tam ten jablečný závin už přece být nemůže, a on tam v té krabici ještě furt byl. A to prostě nešlo odolat...

V sobotu se ráno, jak jsem již psal, stoly doplnily výstavními modely, jejich okolí se zaplnilo modeláři hltající a třeba i fotící každá detail. A ani prodejci určitě neseděli jen tak znuděně a bez zájmu nakupujících. Pravda, novinek naštěstí nebylo takové množství, ale určitě máme stále čím zásobit naše skříně.
Členové CPM se pak během dopoledne odebrali na klasické zasedání, aby probrali a schválili kalendář akcí na příští rok a další oficiality. A již to šlo ráz na ráz. Vyhlásit, ocenit, ověsit kovy a sbalit, rozloučit a vydat se směr domovy. Výstava se líbila i našim mladým modelářům z Liberce, zvláště podlehli kouzlu nákupům papírových modelů.
Nevím jak ostatním, ale mě to uteklo až moc rychle. Takže zase někdy příště ahoj.

:arrow: Jen pro doplnění:
Kaktusákovo "dioráma" jsme hodnotili v Malé technice s Vojtou. Nevím jak Vojta, ale já osobně jsem vybral některý z modelů a hodnotil jsem ten. Pravda je, že při pevném spojení s podložkou je pak problematičtější hodnocení spodních partií modelů.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Neratovický papír – 16.–17.11.2018

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak jsem konečně zpracoval fotky i já...bohužel to bylo nejspíše naposledy, co jsem fotil na výstavě papírových modelů... (ale to zmíním až níže)

Obrázek

Nicméně za sebe musím říct, že na Neratovice jsem se opravdu těšil a bylo dle mého názoru proč. Akce opět prokázala své kvality, modelů podle mě bylo dost - a to i takových, které jsem viděl na živo poprvé. Já osobně jsem tam našel spustu originálních, neokoukaných a inspirativních kousků. Už jen za ty bílé ubrusy si pořadatel určitě zaslouží pochvalu! Konečně jsem se dočkal! 8-) :lol: A nejen za ně - opravdu myslel na vše a bylo objednáno i krásné slunečné počasí.

Zaznamenal jsem, že hodně z vás zakoupilo velké množství modelů - já si nekoupil po hoooodně dlouhé době vůbec nic - ne, že bych snad nechtěl, ale prostě jakmile jsem do sálu vstoupil, už jsem se do konce soutěže ven nedostal :) - našla se řada známých a zůstal jsem i na část vyhlášení... Takže jediné kousky jsem zakoupil kamarádovi, hned po vstupu na výstavu - abych nezapomněl - a z mého bohatého seznamu čítajícího cca 35 položek, které jsem chtěl "aspoň prolistovat" 8-) , jsem nestihnul vůbec nic... Zde si musím trošku postesknout, že to někteří modeláři i prodejci zabalili dost brzo - některé modely jsem vůbec nestihl nafotit a nakoupit... Chápu sice, že někdo to má domů daleko, ale zase na druhou stranu je podle mě fajn, když lidi zůstanou aspoň do vyhlášení...

No a co se týče toho focení - noví majitelé Flickru, se rozhodli, že od nového roku budou muset uživatelé s více než tisícem fotek platit roční poplatek. Pokud nezplatím, tak mi fotky smažou. A jelikož mojí hlavní motivací k focení akcí bylo fotit pro samotnou modelářskou veřejnost, rozhodl jsem se, že pokud vy modeláři chcete moje fotky - zkuste se složit na zaplacení Flickru (to je nápad jednoho z vás). Aspoň se rozhodne, jestli je o moje fotky skutečně zájem nebo nikoliv - při nejhorším ušetřím několik hodin strávených editováním fotek po každé akci. Pokud si tedy myslíte, že moje focení má smysl, napište třeba SZ pro více podrobností ;) .
Odpovědět

Zpět na „Ohlédnutí za akcemi / Photos from paper shows“