oslava 5. narozenin MPM

Výsledkové listiny, fotografie a postřehy ze soutěží a výstav papírových modelů
Odpovědět
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

oslava 5. narozenin MPM

Příspěvek od Konopka »

Druhý májový víkend byl v Polici nad Metují zasvěcen oslavám pátých narozenin MPM. Program začal již v pátek zájezdem do družebního města Svídnice, kde se nám polští přátelé obdivuhodně věnovali. Po příjezdu jsme dostali v radniční sklepní restauraci nejprve oběd, abychom měli dost sil na prohlídku centra města a výšlap kombinovaný výtahem na radniční věž, odkud byl krásný výhled do vzdálenosti nějakých 25-30 km. Pak jsme se stali přímými účastníky oslav 50. výročí vzniku Muzea dávného kupectví ve Svídnici. Po prohlídce vlastní expozice se všichni účastníci přesunuli do vedlejšího divadla, kde oslavy vrcholily oceněním pracovníků muzea, děkovnými projevy a nakonec komponovaným kulturním programem, který představil některé historické události z dějin města. Stihli jsme i něco sezobnout ze závěrečného rautu a tak jsme se vrátili do Police až skoro ve 22 hodin. Sobotní program byl již zcela koncentrován do Police a Muzea papírových modelů. Jeho vyvrcholením byla večerní vernisáž výstavy k životnímu jubileu pana Ladislava Badalce a poté se mnozí účastníci a návštěvníci přesunuli do horního patra, kde byl slavnostně uveden do provozu nový sál. Tento nový výstavní prostor se začal rodit v srpnu 2016, kdy jsem měl úvodní rozhovor s paní starostkou v Polici. Za těch devět měsíců vznikl nejprve sál o ploše 51 čtverečných metrů a tato plocha pak byla v letošním roce vybavena sedmi novými výstavními prachotěsnými vitrínami, které mají celkem 34 metrů čtverečných výstavní plochy, na kterou jsem nainstaloval celkem 281 papírových modelů. Tato nová expozice bude po jistý čas rozdělena na dvě části: v prvé bude vystavována ZOO paní Žuravnyjové, která ve formě autorské krátkodobé výstavy byla vystavena během letošní zimy v původních prostorách. Nyní je z této ZOO vystaveno 182 modelů paní Žuravnyjové včetně jedinečného souboru zahrad, které jsou jejími autorskými modely. Druhá část nové expozice se bude postupně vyvíjet tak, aby zde vznikla výstava představující vývoj evropské architektury. Zatím je zde 67 mých modelů a 32 modelů, které jsem vybral z darů a zápůjček, uložených v depozitáři. Zážitek z prohlídky nové expozice je velmi silně ovlivněn novým způsobem osvětlení vitrín, které se snad líbilo v sobotu všem návštěvníkům a já doufám, že se bude líbit i všem návštěvníkům, kteří přijdou do muzea v následujících týdnech a měsících. Celý sobotní program byl zakončen stylově, tedy ohňostrojem.
Toto malé ohlédnutí za oslavami 5. výročí vzniku MPM je zároveň mou pozvánkou papírových modelářů k návštěvě Police n.Met. a k prohlídce nové expozice, kterou jsem připravil nejen pro vás, ale pro všechny zájemce, kteří se rádi na papírové modely dívají.
Miroslav Konopka
Odpovědět

Zpět na „Ohlédnutí za akcemi / Photos from paper shows“