III Konkurs modeli kartonowych- Nowy Tomysl 18.-19. 3. 2017

Výsledkové listiny, fotografie a postřehy ze soutěží a výstav papírových modelů
Odpovědět
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

III Konkurs modeli kartonowych- Nowy Tomysl 18.-19. 3. 2017

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Bylo to pro nás velké dilema, soutěž papíráků v Ostravě nebo jet do Nowego Tomysla v Polsku. Nakonec zvítězilo rozhodnutí jet do Polska vzhledem k blížícímu se termínu naší soutěže v Liberci a potřebě si zajistit účast modelářů z polských klubů. Nebyli jsme zklamáni velkou účastí a dokonce účastí modelářů z Litvy a Lotyšska. Mne osobně to donutilo provětrat mluvenou ruštinu a mělo to přínos v tom, že jsem se seznámil s vydavatelem modelů W.M.C. models a provozovatelem diskusního fóra http://www.kvaksiuk.com" onclick="window.open(this.href);return false; panem Denisem Sinelnikovem a dalšími modeláři soustředěnými kolem výše uvedeného fóra. Modelářů se sjelo opravdu hodně - celkem bylo hodnoceno 462 soutěžních modelů a rozdáno spoustu ohodnocení i od klubů a vydavatelství. Z prodejců bylo zastoupeno vydavatelství W.M.C. models, JSC, Model-Kom a v neděli přijeli prodejci s nabídkou GPM, kteří dorazili ze soutěže v Ostravě a tak jsem měl možnost shlédnou hodně fotografií přímo ze soutěže, která probíhala souběžně v ČR. Protože jsme byli účastni všech třech ročníků soutěže, můžeme posoudit, že tato soutěž začíná být jednou z největších v Polsku (bylo nutno rozšířit vystavovací prostory) a dokonce v účasti předčila i loňskou soutěž Mistrovství Polska v Olešnici. Mne osobně potěšila opět obrovská konkurence v pásové technice a letadlech a také to, že mezi juniory v těchto kategoriích zvítězili naši junioři. Také v ostatních kategoriích jsme se nenechali zahanbit a něco si přivezli. Stojí za zmínku také to, že Vojta Volný se svou mašinou vyhrál cenu za nejlepší polskou techniku pohybující se po pevné zemi. Velmi se mi líbila možnost registrace modelů přes e-mail a lístky byly připraveny včetně zavěšovacích cedulek při našem příjezdu. Další věcí, která nás oslovila, bylo barevné rozlišení věkových kategorií a tím také to bylo přehlednější pro rozhodčí bez nutného přemisťování modelů před hodnocením.
Opět si neodpustím postřehy, které jsou na zamyšlení jak pro polské kolegy, tak i nás třeba v budoucnu. Za zcela nevhodné považuji polské rozdělení do věkových kategorií. V tomto směru by se mohli inspirovat u nás, jejich rozdělení je v současnosti: do 14 let včetně je žák (mlodzik), od 15 do 17 včetně je to junior a od 18. roku senior. Vím, že i v Polsku je devítiletá docházka a tak proč dítě v 15. roku není žák, tomu nerozumí z logické stránky problému. Chápu, že v 18. roku je i dítě v Polsku dospělé, ale fotbalová juniorka je do 21 let stejně jako u nás. Na manuální dovednost je pravděpodobně v 18 dítě zcela zralé a kopat do meruny vlastně dospělé není. Nějak tomu nerozumím. O tom by měli kolegové v Polsku pomudrovat. S tímto souvisí i druhé zamyšlení nad kvalitou modelů dětí a juniorů. Například v pozemní technice (pojazdy kolowe) rozdíl kvality skoro nebyl mezi žákovskými modely a juniorskými modely. Důvod vidím v tom, že pravděpodobně v kategorii juniorů bylo mnoho dětí starých 15 let, které navštěvují devítiletku a tudíž u nás zapadají mezi žáky. U nás je přece jen znatelnější rozdíl kvality ve věkových kategoriích a to považuji za zcela logické. My jsme na to doplatili třeba zařazením našeho juniora mezi seniory v pásové technice. Snad mé výjezdy do sousedního Polska budou natolik časté, že si o tom s polskými kolegy budu moci pohovořit a třeba věk posunou na rozumnější hranici.
A pozitivum na závěr - všimli jste si velkého množství českých modelů architektury, které lepí polští modeláři ?
Galerii modelů najdete http://www.licard-liberec.cz//id:4791/i ... -19-3-2017
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: III Konkurs modeli kartonowych- Nowy Tomysl 18.-19. 3.

Příspěvek od Kuba78 »

prekvapuji me bile svitici hrany u dost modelu - je to jen klam kvuli tvrdemu blesku, nebo opravdu dost modelu nema retusovane hrany?
a koukam ze drezin Tatra T18 tam bylo vystaveno pomalu vic nez jich bylo ve skutecnosti vyrobeno :-)
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: III Konkurs modeli kartonowych- Nowy Tomysl 18.-19. 3.

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Přesně bílé hrany jsem měl na mysli a stejně tak se může stát, že nějaký model se cestou poškodí. I kvůli tomu sebou vozím lepení a všechno co upadne přilepím na místě, tolik ulomených kanónů u tanků jsem neviděl ani ve válečných dokumentech. Trochu tomu nerozumím. ;)
Odpovědět

Zpět na „Ohlédnutí za akcemi / Photos from paper shows“