Galerie - Jave

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Galerie - Jave

Příspěvek od Jave »

Po uvážení abych tady nenadělal hromady chlívků ke každému stavení, rozhodnutí padlo udělat jeden univerzální chlívek pro mojí "lidušku" nebo jak sám pracovně říkám skanzenovky. Jedná se o modely venkovské architektury jak má znít správný a přesný název pro jinak rozšířeně uváděné nesprávné označení lidová/é architektura, stavby atd. které jsem slepil od roku 2017 do těchto dnů (založení tohoto téma). Snad to takto bude přijatelné. Modely které do budoucna spáchám už budu asi ukládal do vlastních témat.

Jinak k papírové modelařině jsem se vrátil v létě 2017 po 21 letech.

Model který to vše po těch letech znovu odstartoval bude prezontován hned na samém začátku tohoto vlákna.


Chalupnická usedlost z Českomoravské vrchoviny / autor Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Stavba probíhala v červenci 2017.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Usedlost a špýchar z jihozápadního Slovenska / autor Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Stavěno během srpna 2017 v pořadí usedlost následně špýchar

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Jave dne úte 27.7.2021 4:21, celkem upraveno 8 x.
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Valašské stavení / Richard Vyškovský / 1:150

Původní model vyšel u Albatrosu v tomto případě se jedná o mnou upravený - zmenšený na měřítko cca 1:150, a pohrání si s barvami a díky mé nešikovnosti jsem musel navíc improvizovat a neplánovaně tunit střechu - vikýřové okno. K tomuto absolutně neplánovanému kroku došlo když již byla stavba prakticky celá v cajku a já se již kochal tou krásou, tak se mi povedlo to po čem žádný papírový modelář netouží. Nejdříve mě málem kleplo pak se začaly dostavovat a polévat doslova mrákoty a viděl jsem se v pr.... Po vykouření 3 cigaret za usilovného dumání jak z toho vybruslit se jako nejlepší řešení jevilo obohatit to o vikýřové okno. Přes ty perepetie nakonec to s ním nevypadá vůbec špatně (možná lépe než původně bez něj).

stavěno srpen 2017

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Roubený dům z Jičínska / Richard Vyškovský / ABC - ČRo / 1:150

Model postaven na podzim 2017

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Jave dne čtv 15.7.2021 14:08, celkem upraveno 5 x.
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Sobotecké stavení / Richard Vyškovský / MigMed / 1:140

Velice pohodová stavbička září 2020 kterou jsem si opravdu užil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Na podzim loňského roku (tj.2020) aniž bych to původně tak zamýšlel jsem si udělal takový malý slovenský čtyřboj který odstartovala chalupa z Banskobystricka, následoval Liptovský region, odskočení do Slovenských Beskyd a ukončila ho usedlost z Oravy.

Chalupa ze Španej Doliny / Marián Hlaváč / Migas / 1:150

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Chalupa z Važca / Marián Hlaváč / Zenit / 1:150

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Goralské stavení - Slovenské Beskydy / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Usedlost z Oravy / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Patrový dům z Děčínska / Richard Vyškovský / ABC - ČRo / 1:150

Model který vyšel v hodně vousatých letech v ABC před pár lety byl též k dispozici ke stažení na stránkách ČRo (mám dojem, že dnes již není) kde oproti původní vystřihovánce dostal doslova nový kabát (barevné provedení). U modelu sem se rozhodl udělat zásadní předělávku v krytině střechy, kdy původní červenou jsem nahradil šindelovou. Přeci jen k roubenkám mě ty šindelové střechy sedí jako pr..l na hrnec, než červené asi mající představovat tašky. Byť nejen v tomto případě to na mě spíše působí, že Mistr Vyškovský to pojímal jako plechovou nebo zvlněný eternit.

stavěno na přelomu října a listopadu 2020

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Roubené stavení z Kokořínska / Richard vyškovský / ABC / 1:150

Již letošní přírustek - duben 2021

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Dolnooravský srubový dům / Marián Hlaváč / ABC / 1:150

Druhá Orava přibyla do domácího skanzenu v květnu 2021

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Stavení se špýcharem z Rokycanska / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Tento model se moc často postavený nevidí. Patrně to bude asi tím, že se, a to očividně nejen pro mě, tváří jako taková zapeklitá chuťovka. Vlastnil jsem ho od dob školou povinných a již tehdy mě ta mansardová střecha s těmi početnými vikýřovými okny pěkně odrazovala. Když ještě započítám to tvarované schodiště, tak to v součtu dávalo předem jistý výsledek – zůstaň pěkně i nadále schovaný v šuplíku. Vždyť ani kluk ze sousedství co je ve škole o dva ročníky výš to nedal. A to je oproti mně nějaký lepič! Natož pak já.
Je zvláštní, jak tento respekt u mé maličkosti přetrval i těch více než 20 let od těch dob. I nyní za ty necelé 4 roky nazpět od mého návratu k modelařině jsem měl model několikrát v ruce, ale vždy putoval hezky zpátky do šanonu. Teprve až letos na začátku června jsem sebral konečně odvahu a již ho zpět neuklízel a s odhodláním se pustil tedy konečně do jeho stavby. Netvrdím, že model pár špeků přeci jen neskrývá. Avšak vyložené záludnosti tam určitě nejsou. Při stavbě tohoto modelu se to má jako v šachách. I zde při stavbě určitých partií to chce přemýšlet a promýšlet několik tahů do předu.

Nechci tady psát nějakou sále dlouhou stavební recenzi, jen trošku nastíním pár věcí.

Na lepení – kompletaci stavení (myšleno obvodu bez střechy) je asi nejzapeklitější vyvýšená veranda se schodištěm. Už v hodně raném mládí jsem nebyl milovník tvarování a následného lepení schodů. Snad pokaždé se to neobešlo bez potíží. Vždy to dopadlo všelijak, hlavně ne tak jak to mělo vypadat. Tak i zde trošičku obava byla. Zbytečná. Schody natvaroval a celé schodiště patrně i díky tomu, jak je již p. Vyškovským navržené včetně postupu lepení krásně sedlo tam kam a jak mělo. Nebylo potřeba ani nějaké výztuhy ze zadní (spodní) strany schodů. Drží tvar parádně.
No pak tady máme již výše zmíněnou mansardovou střechu, která přeci jen asi budí respekt. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit to, proč toto jinak krásné stavení není vůbec nikde vidět hotové. Bez zbytečných průtahů musím napsat, že zkompletování střechy šlo nádherně a rychle. Až mě to překvapilo. Jediný takový špek nastal s přilepením vikýřů u přesahu (převisu) střechy (ve středu) a přesahu stříšek na vikýřích v bodě styku – vytváří to vnitřní rohy. Přístup k těmto partiím není zrovinka ideální. Navíc to ještě skloubit s celým umístěním vikýře, aby to lícovalo jak dole, tak po stranách tak i nahoře u stříšek. V tomto bodě to chce promyslet co a kde začít uchycovat jako první. Hlavně ještě více trpělivosti a nespěchat na to tolik. Vyhrát si s tím, aby vše +/- sedělo, jak má. To uvedené +/- berte tak, že to platí hlavně pro mě (uvědomuji si své limity co se kvality lepení týče). Popisovat jak a čím jsem začal já nebudu, neboť každému sedí jiný postup. Usazení zhotovené střechy na stěny stavení je již doslovná pohoda. Všude to krásně sedlo, jak má.

Kdybych měl udělat takové resumé budu vlastně tlumočit to co i sám autor p.Vyškovský uvádí u popisu stavby modelu. Určitě to není model pro úplné začátečníky neboli doslova nováčky. Rozhodně bych toto nevolil jako první, druhou, …….. stavbu kterou by chtěl někdo začít s modelařením. To ne. Když hypoteticky zůstanu u lidové architektury - na to se hodí hromada jiných modelů.

Řekl bych to takto – je to přeci jen pro již zkušenější modeláře, ale i mírně pokročilí modelář při pečlivosti, se s tím určitě zdárně dokáže popasovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Aki »

Krásný chaloupky :) Jen si příště zkus trošku víc pohrát s logikou - v obydleným stavení určitě nebude přede dveřma půlmetrová neposekaná tráva. Tam bude naopak hodně krátká, nebo spíš i vyšlapaný cestičky až do hlíny. :)
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Díky za odezvu. Od takové lepičské kapacity architektury to vždy potěší :) .

K tomu, jak píšeš řekněme před zápraží. Ona tam ta hlína (cestičky) respektive nízká tráva je u všech. Neboj, zas takový Stoupa nejsem :D . Akorát na těch fotkách to není úplně vidět. To bych to musel nafotit vyloženě jako blízký detail. V reálu to je dobře viditelné. Používám travní foliáže od Model Scene sečenou a nesečenou a na ty prostory, kde ten pohyb byl tu sečenou vždy dávám. Ono i k té hlíně ta tam je prakticky taky. Akorát vždy když udělám šutry, pak to zasypu hlínou, zafixuju lepidlem a začnu dávat foliáž, tak se mi ta hlína, co je třeba kolem těch šutrů 1-2 cm vždy nějak záhadně ztratí :? . Vždycky jí vlastně nakonec tou foliáží překryju. Prostě mi tam velké plochy hlíny nějak nesedí. Ta zelená je přeci jen víc oku lahodící. Ale máš pravdu, předpokládám, že jsi to zejména směřoval k Děčínu a Rokycanům. Tam jsem se nechal hodně unést. U obou byla před těmi staveními čistě jen sečená foliáž, ale jak jsem doplňoval kolem drny, trsy, keříky tu a tam vyšší trávu tak ten předek (u Děčína zadek) byl najednou takový plochý, chudý. Tak dal i něco tam a nějak se to vymklo z rukou. Že i sám jsem začal zatahovat za ruční brzdu............... ale pozdě :oops: .

No budeme zejména ty dvě jmenované považovat za méně udržované víkendové chalupy ;)
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Trošku teď odbočím, přehrabal doma tak nějak věci, co mám na "lidovku" a podařilo se mi to nakonec najít. Já věděl, že jsem něco obdobného někde zahlédl. A nedá mi to, to sem nedat. Jedná se o špýchar, který stával v jedné vsi kousek od Spáleného Poříčí, které leží cca 20 km na jih od Rokycan.

Že by Mistrova inspirace a skutečná předloha špýcharu z vystřihovánky? Vím, že vařím z vody a pohybuju se po doslova neviditelném ledu, ale ......... kdo ví?

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od rybak »

Pěkná sbírka chaloupek, ale jak píše Aki, dej si pozor na tu trávu. Někdy je méně více.
A ta dlouhá výmluva, proč tam tu trávu dáváš, je zbytečná.
Pokračuj dál, na chaloupky se vždycky rád podívám.
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

pro rybak : díky za ohlas :) . jen musím dodat, že jsi mě krapet tedy překvapil, nečekal jsem, že to někdo bude brát jako výmluvu to mě ani nenapadlo. Pouze jsem rozepsal, co a jak. Já vím, že se musím naučit odhadnou kdy to bude tak akorát. Ani zarostlý jak někde na mezi, ale ani parková zeleň ala anglický trávník či golfové hřiště. I to je dosti k vidění a k těm "liduškám" to taky není zrovinka to pravé ořechové.

Pokračování dál určitě bude, neboj. Jak bude více času, hlavně chuť a nálada, zas něco vytáhnu a zkusím dát dohromady. Teď sem ještě dodám poslední, co mám hotové - Brdy.
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Dřevěnice z Brd / Richard Vyškovský / ABC / 1:150

Prozatím můj poslední přírustek domácího skanzenu.

Brdská vrchovina neoplývala oproti jiným oblastem takovým bohatstvím, navíc v ní panovali tvrdé životní podmínky, což se pochopitelně odrazilo i na obydlích místních usedlíků. Ti se hlavně živili zejména jako uhlíři, dřevorubci, dřevaři, pastevci ….. Toto vše se pochopitelně projevilo i na charakteristice obydlí pro tuto oblast. Byla nízká, přízemní, ne moc rozměrově rozsáhlá, prakticky nezdobená, skromná z venku tak i uvnitř. Nejčastěji stávaly roztroušené po krajině na okrajích lesů či přímo v nich na lesních pasekách, mýtinách.

Již před stavbou modelu jsem měl vizi udělat okolí kolem dřevěnice tak, aby imitovalo, pokud možno právě lesní mýtinu. Před dřevěnicí ztvárnit část té mýtiny s vyšší trávou před senosečí v které kolem zadního plůtku a následně od branky vede cestička. Naopak zadní prostor za dřevěnicí má znázorňovat zbytek vykáceného nejbližšího okolí lesa, když vznikala mýtina s dřevěnicí. Který začíná zvolna zarůstat novými listnatými stromky a keři.

stavěno v červnu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od Jave »

Stavení a špýchar z Rokycanska ještě jednou - předěláno

Tak chlapy, plivnul jsem do dlaní, pustil Nohavicu a věren výroku: Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal se vrhl na stavení z Rokycanska. Veškerý ten přerostlý bordel letěl do kša, následně upravil foliáž před kameny a kde bylo potřeba tak ještě malinko dosypal hlínu a zafixoval (na fotkách ještě ne uplně zaschlé). Plácnul sem tam pár drobných drníků, aby to rozbilo tu holou plochu a celistvost, přesunul krapet o něco keř a též žlutý drn.

Výsledek, pomalu úplně jiné stavení co :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Moje sbírka lidové architektury

Příspěvek od rybak »

To je nádhera. Super.
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“