Galerie - Fattal

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Odpovědět
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Galerie - Fattal

Příspěvek od Fattal »

Zdarec,
hodně roků sem si lepil enom tak sám pro sebja, prezentoval sem nanejvýš jednů za čas na výstavě v Brně a tady na fóru sem byl enom jako divák. Na žádný report sem si nikdá netrůfl, treba to znáte... Moc dobrá konkurence, každý tu lepí lepší než já, kam sa na to hrabu,... Navíc mám enom mizerný foťák, žádný fotokoutek, a na pracovním stoli většinů tak veliký bordel, že se to nedá prezentovat. Nakonec sem si ale rekl, že ked už tu nejsů reporty, tak to aspoň nafotím, dám sem pár obrázků, něco málo sepíšu a treba tym někoho inspiruju.


RŮZNÉ

Stug III Ausf.A [1:25; GPM]
Esli dobre počítám, tak můj tretí dokončený model (predcházel ho Hetzer a Sdkfz.252, ale tam sem sa učil a výsledky nejsů prezentovatelné). Konstrukca je obdobná jako u všeckých tanků na podvozku PzIII od GPM. Model má kompletní interiér, funkční otevírací poklopy,... Model sa stavijal dobre, žádné velké zádrhely tam nebyly (akorat si dat pozor na umístění převodovky; eště mám nejasný pocit, že sem něco upravoval na konstrukci nástavby a strechy, ale asi to bylo rukama). Je to taková malá, roztomilá obludka.

Obrázek
Obrázek Obrázek

Pak43/41 [1:25; GPM]
Protitankový kanón ráže 88mm, jeden z najlepších druhoválečných. Nezdá se to, ale není to žádný prcek. Model má luxusně udělané návodovky, díle pasujů hezky a néni problém to poskládat. U poláků je to veliký nezvyk, ale má dokonce podrobný psaný návod! (Je tam jedna poznámka, kerů je dobré (ve vlastním zájmu) dodržat, jináč je zbytečný :-D ) Problémky - semtam byl díl ve špatné barvě (někeré malé dílky byly v základové okrové místo v kamufláži). Podlepování dílů - néni značené čím to podlepit, ale na jaků tloušťku -> takže hodně měrání a spasovávání; podlepovaných dílů tam bylo fakt hodně a často se jich mosí lepit věc na sebja. U někerých válcových vyrezaných dílů bych ocenil pásky na oblepení, tady sa musí všecko poctivě zaretušovat. Hlaveň je dlůhá a (relativně tenká, ale ked ju zvládnete umotat, tak z teho vyleze zajímavý, členitý a docela velký (dlůuhý) model

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek


Flak38 [1:25; Halinski]
Chcel sem odzkůšat, jak je Hal presný a esli ho zvládnu, tak sem si k temuto účelu vybral tento 20mm protiletecký kanón. Zpracování mňa nezklamalo, detailnost modelu dobrá, návodovky prehledné. Jednu krpu sem tam udělal já - bočnice základního rámu sem nenalepil úplně do roviny a lehce sem zprasil štít obsluhy, takže to tam nepasovalo... Tak sem ho vynechal (na netu sem našel fotky bez štítu, takže asi OK :-) ). U vozíku je nutné upravit délku rámu, protože je moc dlůhý a kanón tam potom nepasuje. Ve zkušenosťách predchůdců sem za to žádnů zmínku nenašel, tak následovalo kuchání a lehké amputování. Ale celkové hodnocení - spokojenost, není se čeho bát.

Obrázek
Obrázek Obrázek

Delta IV Medium+ 4.2 [1:150; Extra Model]
Co k temu réct... Jednohubka na dvě krátké odpoledne (jo, su pomalolepič). Celé to stojí 10zl a vejde sa to na slabé 2x A4. Nebyt spodního dílu rakety (kónický díl nad trysků - absolutně nepasoval...), tak by to byl veget (tuším je tam aj jednodušší verza dílu, tá snad pasuje lepší)

Obrázek
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od Fattal »

LODĚ
Moja oblíbená kategorie. Postupem času jsem prešel prakticky výhradně k ní. Ve výčtu chybí dva kůsky, k nim aspoň krátce textově:

PC-553 [Answer] - pokud chcete na začátek zkusit malů lodičku, tak doporučuju. Výsledek má nějakých 25cm na délku, rozsahově se to vejde na 1,5 stránky a co sa týče složitosti... Fůra prťavých dílečků a dráteničiny, takže potrénujete všeckny potrebné dovednosti k větším modelom. A pokud to nevyjde... tak vás to vyšlo na pouhých 20zl. Nevyfoceno, protože sem zábradlí barvil moc hustů barvů a nevypadá to dobre...

Oyodo [GPM] - lehký křižník, hotový model má slabý metr na délku. Vystrihovánka néni žádná novinka, ale sedělo tam asi všechno. Nevyfoceno (možná časem doplním), protože sa mně nevejde do "fotokoutku" a lana by potrebovaly úplně nahradit... Dělal sem jich z tenkého drátku (!!!nedoporučuju!!!), protože sem tenkrát netušil, že existuje něco jako pružná gumová nitka, kerů prodávajů poláci na výstavách... :-( Je to slepitelné aj začátečníkama, dal sem to jako druhů loďku.

USS Choctaw [1:200, ProArte]
Plovoucí podivnost, kerá by sa neztratila v žádném obludáriu :-) Jde o říční obrněný parník, kerý slůžil za americké občanské války na straně Unie. U stavby se obtížnějc tvaroval poslední dílek spodní obšívky a něco málo (díly u koles) sem musel upravit aj na horní straně loďky (celé je to krabicoidní, takže to nebyl žádný náročný boj). Co je tu fakt výživné sů lana. Sů natahlé fakt všady a mezi všeckým. Ale nebyt teho, tak je to enom šedivá placka, krásně to celý model oživí.

Obrázek
Obrázek Obrázek

IJN Kiji [1:200, Answer]
Malý, lehký torpédoborec japonské armády. Jedna z mála lodí japonského námořnictva, kerá sa dožila konca války (no, popravdě sa ani neúčastnila žádnej bitvy, ale to je drobný, nepodstatný detail). K modelu - pokud hledáte něco ve stylu "Hodně muziky za málo peněz", tak ste na správnej adresi. Z konstrukčního hlediska néni co vytknůt, všecko parádně pasuje a výsledek vypadá k světu. Další z modelů na 2 stránky (ale fest naňahňané stránky), co vás vyjde na cenu jedného oběda. Toto možu doporučit komukoli, stavba byla fakt pohodová a krásně odsýpala. A chyby? Myslím sem nenarazil ani na jednu

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Faa di Bruno [1:200, GPM]
Pokud byl Choctaw podivnost, tak nevím, jak nazvat tady toto :-) Byla to nouzová konstrukca, Taliánom zbylo pár věží ze zrušené bitevní lodě, tak jich naházali na plovoucí pontony. O úspěšnosti tychto konstrukcí sa nedá pochybovat :-D Model sem si vybral proto, že to vypadalo divně a netradičně a prodávalo sa to dohromady s laserovým setem (kostra, zábradlí, detaily) a chcel sem si zkusit, jak sa s laserama pracuje. Výsledek je rozhodně zajímavý, ale tento model moc nedoporučuju. Protože pan autor tam pár věcí nevyrešil zrovna šťastně... Vzhledem k tvaru sa prímo nabízá konstrukca trupu jako u tanků a ne jak u lodí... Potom je krásné, že loďka má kamufláž, ale eště krásnější by bylo, kedby nebyla nakreslená v Malování a fleky by na sebja navazovaly. A spoje by mohly byt umisťované do míst, kde budů vidět co najméň. Tady je to presně obráceně. Takže můj osobní názor - tůto krásku klidně vynechte a slepte si něco jinačího ;-)

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

I-176 [1:200, Model Hobby]
Né enom hladinovýma plavidlama živ je člověk, takže došla rada aj na ponorku. Patrila do třídy ponorek Kaidai VII, nebyla nijak zvlášť úspěšná (aj ked na poměre japonských ponorek byla nad průměrem), ale byla hezká :-) Šlo o první zkušenost s tymto vydavatelem, zpracování a detailnost je na hodně vysokej úrovni. Spodní obšívka padla nádherně, horní chcela hodně preměrování, tvarování a spasovávání (kvůli tvarom sem si nebyl jistý, odkát to lepit,...) ale utrefil sem to správně a sedlo si to bez problémů a bez jakýhkoli úprav. Na můstku fest neseděl jeden díl - přechod můstku k palubě, ten byl asi nakreslený pro něco úplně jinačího. Ale šlo to srezat do správného tvaru. Chybělo pár pididílků do vnitřku můstku; dá sa to nahradit nebo vynechat, stejně tam néni vidět. Výsledek je krásný model, kerý by určitě ozdobil každů sbírku. Ale kvůli tvarom bych ho doporučil spěš někomu zkušenějšímu.

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

IJA Akitsu Maru [1:200, Model Hobby]
V seznamu slepených modelů mně chyběla letadlovka. Táto to vyhrála kvůli svojim menším rozměrom a netradiční konstrukci. Japonská armáda (pozor, nešlo o námořnictvo) zrekvírovala civilní parník a rozhodla sa, že si ho trošku prebuduje. Výsledkem byla jedna z prvních výsadkových lodí. Podpalubí bylo plné malých výsadkových člunů a nad horní palubu pribyla letová paluba; byla krátká, takže umožňovala provoz pouze lehkým pozorovacím letadlom. Ale zpátky k modelu - výsledek je efektní, ale neobešlo sa to bez určitých chybiček. Je možné, že mně ujela ruka (lepil to eště někdo na Konradusu a tam to vypadalo OK), ale horní obšívka nedosahla až k letové palubě, na oběch stranách chyběl asi 1mm (nosná část s nosníkama výškově seděla). Prostrední část paluby neseděla délkově, bylo nutné kuchat. Vývody lodních šroubů sů oba stejné, jeden má být zrcadlový. Naštěstí byl autor, co do "Zapasu koloru", hodně štědrý, takže néni problém vyrobit. A opět chybělo pár věcí na můstku, také to šlo dovyrobit. Letadla sů, fakt netuším proč, vytisklé laserem na křídovém papíru... Takže sa to lepí horší a vypadá to jináč než zbytek modelu. Za mňa je to škoda. A eště poslední věc - experimentoval sem se zábradlím prodávaným prímo k tejto lodi. Nekupujte to, je ničemu. Na půlku věcí jaksi úplně zapoměli a vůbec tam néni. Takže radši ušetrite a poriďte si něco užitečnějšího ;-) Z textu to vypadá na problematicků stavbu, ale užil sem si ju. Znova platí tak jak minule - začátečníci by si měli, ve vlastním zájmu, vybrat něco jednoduššího.

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od JoskaM »

No paráda, tak já se budu těšit, že budeš přeci jen prezentovat!
Prohlídl jsem si pořádně ty tvé modely a nic za co by jsi se měl stydět, vč. textu. Koukám jsi zatížený na japonské kocábky, těch je požehnaně. Když budeš moci a jeslti něco stavíš hoď fotky rádi se budeme motivovat. Uvidíme jak to půjde, ale mám v archivu taky 3 japonské ponorky. Nebude dlouho trvat a taky do nich říznu, ale teď jsem se zařekl, že zlikviduju pár kostlivců...
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od Markulin »

No tak jako modely parádní. To klobouk dolů
......"ach ta jadrná moravský mluva"....... Tá sa dý slyšet enom mezi Ledniců a Valčicama....... No ale občas aj v Charvě a nebo v Poštorni ;)
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od Fattal »

Joska: Jo, japonské kocábky sů mojému srdci najbližší, ale v temto umím byt aj trochu nevěrný :-D Momentálně eště dodělávám sourozenců tym dvěm letadélkám, takto by jim tam bylo smutno a na letadlovce by jich mělo byt predsa enom trochu věc... Další model je vybraný, v plánu mám jednu "menší" ponorku a prezentování...? Esli sa dostanu za kriticků fázu modelu (= slepení trupu, premýšlám nad vyrezáním všeckých otvorů, tak to budu mět o to napínavější), tak to sem nahodím ;-)

Markulin: Trefil sas prímo do černého ;-) Holt mluvím tak, jak sem sa naučil; vzdělávací systém aj velkoměsto na mňa byly krátké 8-)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od JoskaM »

No otvorů se neboj - já to dělám a straně to pomáhá. Napiš klidně SZ, třeba hodíme paralelku...
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Galerie - Fattal

Příspěvek od Saskardin »

Krásne kúsky, kiež by som sa na takúto úroveň dostal niekedy ja :oops: Inak tie gumove nitky ma zaujali; predáva sa to niekde oficiálne, neviete?
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“