Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Co se chystá, vaše nové přírůstky

Moderátor: Vojta Č.

Odpovědět
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Příspěvek od JOK »

Vážení kolegové, dovoluji si vám představit publikaci Kouzelná historie papírových vystřhovánek, která se 3. listopadu objeví na knižních pultech. (A na aukru už je také v nabídce :o )
Obecně o titulu se dozvíte na http://www.papirovaarcheologie.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;. Vše potřebné je tam zmíněno. Počet stran, počet barev, počet použitých slov .....

Přímý odkaz na článek: http://www.papirovaarcheologie.cz/z-his ... -historie/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jako se dělí historie Ameriky na dobu předkolumbovskou a kolumbovskou, tak lze rozdělit historii vystřihovánek v Čechách na dobu před ABC a dobu ABC. Ábíčko jako takové zpracovává geniálně kolega Standa Fajkus (s kolegou Pavelkou mu jen drobně sekundujeme). Ostatně výsledek jeho sepisování je již více než rok na světě v podobě 1. dílu knihy Papírová archeologie.
Titul Kouzelná historie si vzal za úkol seznámit modeláře ale i nemodeláře s bohatou historií vystřihovánek dostupných v Čechách do roku 1948. Prostřednictvím "pracovních listů" - stránek určených k rozstříhání - se můžete přenést do doby našich pradědečků i prababiček a vyzkoušet si jak se takový "stoletý" model lepil. V publikaci je zpracováno celkem 46 hesel informujících o tehdejších vydavatelích, autorech či konkrétních vystřihovánkách včetně náhledů jejich produkce.

Ano, pochopili jste to tak, že si nejspíš budete muset koupit "Historie" dvě. Jednu na stříhání a jednu na čtení. Tedy pokud si budete chtít slepit např. Baziliku sv.Jíří z roku 1921, první betlém od Franck-Perola z roku 1932, vojáčky rak.uh.armády z roku 1905, Schichtovo divadélko z 30.let nebo si vyberete jinou z 22 vystřihovánek. Dozvíte se něco více o časopisech, ve kterých se to hemžilo vystřihovánkami, případně, kterými se vystřihovánky jen mihly. Nebo víte např., kdo je v současné době nejstarším žíjícím autorem publikované vystřihovánky? Vystřihovánky vzniklé v roce 1945?

Žádná kniha není nafukovací a tak se ani z této pubikace nedozvíte všechno. Plánovaných 300 hesel se scvrklo na ani ne padesát. Takže, pokud mi to umožní váš čtenářsko modelářský zájem, mám na nejblížších 5 let o práci postaráno ;)

Kouzelnou historii papírových vystřihovánek jsem věnoval panu arch.Richardu Vyškovskému a panu Vlastislavu Tomanovi jako poděkování a blahopřání k letošním pětaosmdesátinám. Nebýt těchto dvou pánů, asi bychom se nikdy mi všichni nepotkali a nepoznali. Pánové srdečný dík.

Křest knihy proběhne v Neratovicích v sobotu 22.11. ve 13:00 hod. Prodej možný tamtéž za zvýhodněnou cenu přímo ode mne - autora. Bude-li zájem, může proběhnout i skromná autogramiáda. Prezentaci knihy doplní expozice dochovaných originálních modelů slepených před více než 90 lety.

Za spolupráci na tomto díle děkuji i svým dvěma nerozlučným kolegům Robertu Pavelkovi, který může za grafiku a Standovi Fajkusovi, který z mé neadrtálštiny udělal čitelnější pražskou ogarštinu.

Nezbývá než si přát, aby se vám pěkně četlo a stříhalo.
JoK - Josef Kropáček
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Příspěvek od jiri.k »

tu knížku fakt musím koupit 2x když si chci vystříhat všechny modely
Uživatelský avatar
MIO
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 15.3.2012 19:51
Bydliště: Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Příspěvek od MIO »

Knižku už vlastním v dvoch kusoch / oficiálne od vydavateľa / , myslím že sa veľmi podarila 8-)

Ešte zostáva nechať si ju podpísať od autora ale do Českého kráľovstva sa tak skoro nedostanem :D /modrý vedia ,že Stando ;) /
Odpovědět

Zpět na „Novinky na trhu / New models in the market“