Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

peetee píše:Tohle se přece už řešilo na začátku tohohle vlákna.
To ano, ale nakonec mi bylo napsáno, že se má postupovat tak, jak jsem to popsal já (ohýbám na rubovou stranu, narýhuji z rubové strany a obráceně). V návodu a ne jednom, je to popsáno ale obráceně, tak mě to zaskočilo. Proto se ptám ještě jednou pro ujištění.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Takže:

V návodních textech bývá psáno: Ohyby označené černým trojúhelníkem rýhujte(nařezávejte) z lícu vystřihovánky. Ohyby značené černým kolečkem rýhujte (nařezávejte) z rubu vystřihovánky.

Zde je vždy na modeláři, jaký způsob přípravy dílu zvolí - a jakou má vlastní zkušenost, co se mu osvědčilo s předešlých staveb a co se mu dělá líp - ať už to je nařezání dané hrany či narýhování. Někomu se osvědčilo rýhování (nařezání) udělat obráceně, než je popsáno v návodu, což může být proti zákonitostem zpracování a papírovému modelářství jako takovému, ale to už je rukopis každého modeláře osobně.

Nařezání z lícu vypadá takto:

Obrázek Obrázek

Ohnutá hrana ve výsledku potom vypadá takhle:

Obrázek

Kresba nařezáním se naruší a je zde vidět nežádoucí bílá barva papíru. Takže nadchází retuš přibližným odstínem barvy dílu, který lepíme. Retuš udělám ještě před slepením, nebo nalepením dílů na své patřičné místo. Dobrým rýhováním lze zamezit narušení papíru, kdy pak následně nebývá potřeba toliko retuše. K zamezení narušení papíru a barevnosti hrany dílu kladného ohybu, lze rýhovat z rubu dílu, dělám to nejčastěji u štítu kokpitu modelů F1, kde by na lícu dílu nařezání fakt působilo rušivě.

Obrázek

Barevnost retuše neodpovídá barevnosti dílu, protože jsem to udělal narychlo a daný díl už potřebovat nebudu - byl jen alternativní nápravy modelu autobusu.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, děkuji za objasnění a názornou ukázku. Snad jsem to tedy pochopil správně, že obvyklý způsob rýhování(nařezávání) je z protilehlé strany tak, jak je uvedeno v návodech. Záleží ale na každém modeláři, co mu vyhovuje víc, s čím má lepší zkušenost, výsledky. Není to tedy nějaká nutnost, kterou když nedodržím, tak model nelze sestavit pěkně, přesně. Princip mezi naříznutím a rýhováním je mi tedy jasný. Když to vezmu z hlediska rozdílu mezi těmito způsoby, tak: výhodou naříznutí je snadnější ohyb dílu a vznik lepší hrany. Nevýhodou ale je riziko přeříznutí dané části nebo její utržení a po řezu je nutno retušovat. Výhodou rýhování je snažší provedení, není zde tak vysoké riziko přeříznutí dílu, případně jeho utržení a obvykle není potřeba ani retušovat. Nevýhodou ale je, že nezvnikne tak ostrá hrana a případný ohyb může jít hůř, než u naříznutí. Snad jsem to pochopil a popsal správně.
Mohu-li se ještě zeptat, mohl by mi někdo poradit postup/návod/finty, jak co nejsnáze postavit Miniboxové stromy/háje? Návod k vystřihovánce samozřejmě mám, takže teorii znám. Myslím to ale spíš z hlediska praxe. Nikdy dříve jsem nic takového nestavěl. Děkuji.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od yvan »

Tak těch sem se celkem naexperimentoval.

Rozhodně není dobré zkoušet to nejdřív slepit a pak to umisťovat. Slepá ulička, tudy ne, přátelé.

Nakonec jsem to udělal tak, že prvním krokem je plácnout ty papírové kužely (jakoby kmeny) na podložku (pevnou). Pak je čas na vyřezání jednotlivých pater a slepení prostřihů kolem kmenů. Tvarování je v podstatě jak to vyjde, příroda to taky nemá všechno stejně. Takže okraje dolů, mezi kmeny nějak rozumně zprohýbat (kromě horní vrstvy to beztak nebude vidět). Po vytvarování pak kapku lepidla do středu toho sluníčka pro kmen (neohýbat předem) a natáhnout na kmeny na patřičnou čáru. To je v podstatě celé.

Důležitá věc. Podložka musí být pevná a kmeny před natahováním pater musí na podložce dobře držet a spoj už musí být zaschlý. Když lepidlo vyteče, tak to moc nevadí, vidět to tam nebude. V případě pochybností je dobré si ty patra vyzkoušet natáhnout nanečisto a vyzkoušet si rozteče. Souvisí to s předchozí radou neohýbat ty výřezy pro kmeny. Pokud si dobře pamatuju, několikrát se mi stalo, že prořezy byly větší, než momentální průměr kužele a někdy ještě hůř, byl kužel krátký, čímž se tam nevešly, při dodržení těch roztečí, všechny patra. Něco mi říká, že jednotlivé háje jsou na patra odlišné, ale ty kužely jsou všechny stejné.

Držím palce.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ahoj, děkuji za radu. Jestli jsem se v tom zorientoval správně, tak základem je vystřihnou ty kužely (kmeny), stočit je a slepit. Následně pak do nich vlepit špejli jako kmen a celek přilepit na podložku (místo kde má být strom umístěn). Pak vystřihnout jednotlivá patra (větve), přičemž tvar si můžu zvolit jaký chci, není úplně přesně daný. Následně slepím vyznačená místa. Nakonec hotové patro nasunu na kužel a malou kapakou lepidla přilepím. Snad jsem to pochopil správně.
Měl bych ještě pár dotazů k těm stromům a jeden z jiného soudku:
- existuje nějaký postup/finta, jak snadno stočit ty "kmeny" do kužele? Jeden jsem si stočit zkoušel, ale je to docela boj. Díl je malý a díky tomu, že je vytištěn na tvrdším papíru, je to složité. Jde mi především o to, jak dosáhnout zakulaceného tvaru.
- chlopně, na kterých pak "větve" budou držet na tom kuželu, se nerýhují ani předem neohýbají, pouze se vystříhnou mezery?
- větve se nijak neupravují/netvarují? Pouze se slepí určená místa, aby dostaly nějaký tvar a nebyly placaté? Všiml jsem si totiž, že u těch hájů byly občas ohnuté kraje, i když to na modelu vyznačeno není.
- poslední dotaz se už netýká stromů, ale modelařských potřeb: Poradil by mi někdo obchod s modelářskými potřebami, kde by měly vyřezávací kružítka (ale i ostatní potřeby, nejlépe zn. Olfa) v Praze? Hledal jsem na internetu, ale nic moc jsem nenalezl. Děkuji.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od yvan »

Ptal ses na háje, takže ty jehlany napevno platí pro háje. Pro jednotlivé stromy je to trochu jiné, je tam jenom jeden jehlan, takže není problém držet tvar pater mezi jehlany. V případě alejí je dobré přilepit na jehlany spodní patro, nechat proschnout a dál pokračovat jako u hájů. Stromy pak stačí nasunout na kmeny ze špejle připravené na podložce.

- stačí tvarovat kulatinkou. Tipů je tu kolem hodně.
- jenom vystřihnout zoubky, vytvarují se samy podle průměru jehlanu po natažení na něj.
- jak jsem psal, okraje dolů. Čili rozumně ohnout, aby nebylo vidět dovnitř, plus to přidá na plasticitě.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Clarkdale, pořád se neptej a už něco slípni; na spoustu věcí přitom přijdeš sám :idea:
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Však já stavím - začal jsem miniboxovým souborem Zákoutí a poslední věc, která mi chybí k dokončení je právě listnatý háj. K modelům jsem se vrátil po pěkně dlouhé době a vlastně je to i můj první ucelený soubor, který stavím. Tak se ptám. Lidé okolo mě mi vždy vtloukávali do hlavy, ať se raději třikrát zeptám, než abych něco zkazil. Snažím se toho jen držet, protože už z vlastní zkušenosti vím, že není dobré se do všeho bezhlavě pustit. Samozřejmě ale, teorie je teorie a praxe je to, čím se získávájí zkušenosti. To je jasné.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, přes víkend jsem (zdárně) dokončil svůj první soubor, a to zmiňované Zákoutí. Chystám se nyní na slepení dalšího modelu, ale trochu z jiného soudku. Protože vystřihovánka obsahuje kulaté prvky (kola) chtěl bych si před stavbou opatřit patřičné nářadí - vyřezávací kružítko. Vybráno již mám. Potřeboval bych poradit, jestli a kde v Praze je obchod (kamenný), kde by bylo možno zakoupit různé modelářské potřeby (vyřezávací kružítka, řezače, náhradní čepele, podložky, atd.). Hledal jsem různě na internetu, ale našel jsem pouze obchody s nabídkou modelové železnice, RC modelů a příslušentství k nim. Potřeby pro papírové modely jsem nenalezl. Děkuji.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Prodejnička "Grand Papir" nacházející se v průchodu z Národní třídy ke kostelíčku Sv.Martina, okolo prodejny T-Mobile. Zde seženeš jak řazcí sklapely, kružítka ale i podložky značky OLFA. V tomto krámku nakoupíš i strojní lepenky různých tlouštěk, které se hodí jak na podlepování, tak i na pomocná konstrukční žebra. Najdeš zde spoustu materiálu, který se papírovému modeláři hodí.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zrzek »

Tento obchůdek mohu jenom doporučit. Vždy když se tam zastavím, setkám se s milou a vstřícnou obsluhou, která ví, co prodává.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, děkuji za tip. Prima zpráva, že obchod je a k tomu ještě takhle v centru. Jakmile budu mít možnost, určitě se tam vydám.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý večer, přečetl jsem si několik dalších zajímavých a pro mě naučných článků zde na fóru. Vyplynul mi tak ale jeden dotaz:
- K čemu přesně slouží lakování modelů? Něco málo jsem si o tom přečetl, ale úplně jasno v tom nemám. Jedné se pouze o estetickou záležitost nebo má lakování i nějaký další přínos? Pomůže lakování, když je model starý, papír zežloutlý a změklý, případně trochu chlupatí. Zpevní se a bude pak stavba jednodušší? Jinak řečeno, jestli lakování dokáže lehce "omladit" model?
A ještě jedna nejasnost, na kterou jsem narazil:
- U některých modelů se občas vyskytují dvě značky: číslo v procentech a číslo s "odškrtávací" fajfkou. Co přesně tyto značky znamenají?
Děkuji za vysvětlení.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od yvan »

K lakování asi radši někdo jiný, ale před lepením je to spíš pro fixaci barev při nestálém tisku apod. Jinak asi esteticky a jako ochrana proti prachu a celkové zpevnění.

Procento většinou označuje lepení z rubu, je to jakoby logo procenta, ale má plná kolečka. Zátržítko sem asi nikdy neviděl, ale jestli myslíš tu šipku, co směřuje k hraně, tak to je jenom šipka na upřesnění, že tam na tu hranu se lepí ten a ten díl.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od bernie »

Lakování můžeme chápat jako povrchovou úpravu bez ohledu na to, zda se jedná o lesklý či matný vzhled.
U některých zvláště drobných dílů, které se lepí "natupo" navíc lak pomáhá jako lepidlo, kdy je spoj pevnější a nehrozí tak jednoduché uražení dílku nebo "pouze" jeho vychýlení s požadované polohy.

U modelů, které jsou v rámci patiny různě doprašované pigmenty slouží nástřik matným lakem nebo fixativem k zakonzervování a brání otěru umělecky vytvořeného kabátku 8-)

U archviních kousků se dá použít i předlakování lépe použít termín impregnace před říznutím do archu. zabrání se tak třepení. Lze s jistou dávkou úspěchu použít i u loupavějších laserových tisků.

Tak ať ti do dobře fouká.

PS Pozor na takto vysoké teploty, které máme zrovna tento týden. Při lakování trupu formule mi lak zasychal tak rychle, že se na povrchu usazovaly kapičky a lak se nerozléval po ploše. Obecně platí podobná pravidla jako v profesionálních autolakovnách, teplota, větrání, vzdálenost aplikace........
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“