Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Matys »

Ahoj,
nejsem sice tak zkušený lepič jak mnozí mistři na tomto foru, ale zkusím přihodit nějaké to malé moudro.
Ten ohyb je určitě správně a jako začátek je to jistě správný krok. To že si takto člověk zdvojnásobí řeznou sílu je prostě daň za barvu z obou stran a 2x 180g není nic hrozného. (jen tak mimochodem, to je z kupované šmikajdy nebo z tištěné? .... možná by šlo k ulehčení práce tisknout na něco slabšího...třeba 120g....nebo i míň)

Osobně bych to žbrdlení řezal tak, že bych si nejdříve vypíchl rohy...jednoduše píchnout z obou stran toho rohu, tak aby tam vznikly malé plošky, takže při samotném vyřezávání nebudu řez začínat a končit přímo v rohu, ale v tom vypíchnutém.
No a potom hezky pomalu a v klidu vyřezat ty rovné části. Určitě se nesnaž proříznout celou sílu papíru najednou. Je k tomu potřeba zbytečně moc síly, papír ti bude uhýbat, snadno pak přetáhneš a ujedeš a ve finále tam budou ty chlupy. Řez proveď lehkým tlakem a na několikrát. Zkrátka hezky v klídku. Ono to půjde a bude to vypadat dobře ;)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Kamil »

Díky. Je to kupované, ale přivedl jsi mě na zajímavou myšlenku - nascanuji to, vytisknu na 200g a pak na druhou stranu toho papíru vytisknu jen velkou červenou plochu.

edit: tak jsem to tak udělal a je to perfektní :-)
Budulman
Příspěvky: 8
Registrován: sob 18.2.2012 13:48

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Budulman »

Pak je ještě možnost papír "rozloupat".
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Kamil »

Tak jsem zjistil, že s kombinací OLFA SAC-1 + ABB-50 (důležitých je i těch 60st) + vypíchnutím rohů (super rada, ještě jednou díky @Matys), to celkem problémů vyřežu i přímo v tom slepeném originálu, i na jeden tah.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, opět začátečnický dotaz, jaký je nejlepší postup na díl 39? Je to opravdu prťavé (pravítko je milimetrové). Už jsem se smířil s tím, že prťavé části (viz červená šipka) to nepřežijí, ale i s ostatním mám celkem problém. Navíc se to má v 1/2 přehnout a slepit :-(

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ohni - slep - a potom špičkou skalpelu ty tvary vypíchej. To samé udělej i u dílů 38.
vrkal
Příspěvky: 10
Registrován: sob 25.2.2012 21:24

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vrkal »

Na podlepovaní bude stačit strojní lepenka 1mm, nebo pořídit i silnější jako 2mm a více. Jde mi hlavně o podlepovaní staveb.
vrkal
Příspěvky: 10
Registrován: sob 25.2.2012 21:24

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vrkal »

Potřebuji prosím radu jak na práci s těmito lasery http://www.modely-vystrihovanky.cz/mode ... -Podolinec. Poprvé budu s laserem pracovat a nevím, zda laser pred lepením nejprve zpevnit např. lakem, poté nabarvit a nakonec lepit či zvolit jiný postup. A lepit herkulesem, nebo lepší vteřiňák?
vrkal
Příspěvky: 10
Registrován: sob 25.2.2012 21:24

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vrkal »

Nechci zbytečně zakládat nové vlákno, proto můj dotaz dám sem. Po pár domečcích, mne láká konečně říznout do nějakého Rippera, jaký byste mi doporučili na začátek? Uvažuji nad Tatra 813 NTH (RW-61). Vím, že všechny jsou na začátek obtížné, ale někde se začít musí, že?
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Pokud nepočítám několik málo prvotin, tak v produkci není nic zvlášť vybočující ať už jako extra jednoduché, nebo mimořádně složité. Spíše jde o rozsah a také jaká předloha ti bude bližší (pak se přece jenom nějaké zádrhele lépe překonávají). Podle mne je kabina T815 jednodušší než u T813. A pokud hledáš hodně muziky z malého rozsahu, jednoznačně doporučuji :arrow: válec.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od muf10 »

Stavba modelů od Ripperu není složitá jako taková, díly sedí, návodové kresby pomáhají, textový návod vede ve správném pořadí.
No ale je tam spousta drobných dílečků.Ani 815GTC nebyla nějak složitá, zásadní moje chyba byla sčítání desetinek milimetrů při osazování interiéru.
Jen začínám vždy od konce a u každého modelu patlám první kola,ty dělají model a nemám tendenci je ošidit.

Ještě se zeptám já jaho začátečník v polácích,dostal sem MCV-80 Warrior od Modeliku, několikrát jej prolistoval a ty tři stránky obrázků to má být celý návod a zbytek si domyslet?!
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od míša kulička »

To muf10: Návod je sparťanský, ale já si myslím že dostačující. Kostru oblepíš pláštěm a většinou je všude napsáno co tam patří přímo na plášti.
Máš model z roku 98 nebo 2011?
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od muf10 »

Na obálce je Nr 3/11
Má to být náklad na Tatrovku od Spidy pokud zvládvu ji, tohle bude brnkačka.
kocúr
Příspěvky: 1
Registrován: ned 7.3.2021 11:59

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od kocúr »

Pozdravujem modelárov :-) Mám 39 rokov a toto forum som objavil minulý týždeň a stále nemôžem uveriť tomu, že ešte sa nájdu "blázni", ktorí vystrihujú z papiera :-D Ja som s papierovačkami skončil koncom 90. rokov, keď u nás na Slovensku prestal vychádzať časopis Elektron-Zenit. Mám však nejaké nezlepené 20ročné odložené modely ako napr. špeciál formulí F1 z ABC, Badalcove mikromodely lodí v lahvi od kečupu atď, ktoré by som rád konečne začal a dokončil, teraz keď je čas, ale aj Veľkú knihu vystrihovanek MPR, ktorú však nikdy nezlepím lebo nemám čas ani miesto...
Moja otázka sa týka autora/vydavateľstva Pavla Bestr-a. Ponúka modely vojenskej techniky (najmä tanky) v mierka 1:35 a jeho ceny sú zhruba o 1/3-1/2 nižšie ako modely tých istých strojov (tankov), ktoré vyšli napr. v ABC napr. od Vyškovského. proste by som chcel vedieť, či sú to "prepracované" modely alebo len "krabičky".....
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Propracovanosti tanků od pana architekta Vyškovského ani zdaleka nedosahují; z nadhozených charakteristik jsou to spíše ty krabičky. Pro tebe by to byly takové modýlky na rozjezd, a takové by se podle popisu i v tvém současném archivu našly. Kdybys sháněl z ABC něco konkrétního, třeba bych to pohledal u sebe, stejně nejsem schopen všechno slepit.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“