Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Tonny1 »

Pokud potřebuji díru jen v papíře rak ho proříznu ve stylu křížku co bývá v díře jako znázornění středu ale pak 4 vzniklé trojúhelníky ještě znovu a je jich tedy celkem 8,pak protlačím krouživým pohybem párátko , ale ne silou .
Párátko zanechám v otvoru a výměnou čepelí z odlamováku odříznu takto vzniklé zoubky :mrgreen:
Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek

Na otvory v lepence do 0,8mm to dělám takto , na 1mm a výš používám gravírku Extol zubní frezky a malé vrtáčky, lepenku v místě otvoru obvykle proliji řídkým sekundovým a pak udělám otvor

(ale pouze v lepence otvor na díle s tiskem dělám před podlepením samozřejmě pokud to jde) .
Radek.S
Příspěvky: 8
Registrován: sob 27.12.2014 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Radek.S »

muf10 píše:Docela rád používám prolisování kulatinou do různě tuhé pěny (dlaně nohy:) )položit na podložku a kulatinou zrubu válet případně promáčknout až vznikne potřebný ohyb.
Dík moc, zkusil jsem a vypadá to lepší..
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od muf10 »

Není zač.Dobré je to na laser dezény přestaly se loupat drobné kostičky.
Ross
Příspěvky: 65
Registrován: úte 26.11.2013 16:36

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Ross »

Ahoj,

možná to tady ještě nikdo nepsal, ale já už hodně let používám tzv. výsečníky - průbojníky ( používají se v zámečnictví nebo na kůže atd.) a sada je od 1 - 10 mm. dají se vysekávat bez problémů kartony i síly 2 mm.
U nejpoužívanějšího průměru 1 a 2 mm jsem venkovní stranu zbrousil, aby stěna výsečníku byla co nejslabší, takže se dají dělat dirky přesně na párátka nebo na špejle dle libosti.
Ideální je kousek hliníku jako podložka a netupí se.


odkazy :
http://kutil-florenc.cz/p/vysecnik-kula ... a-derovace" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kutil-florenc.cz/p/sada-derovacu ... a-derovace" onclick="window.open(this.href);return false;
Atewa
Příspěvky: 1
Registrován: pon 29.9.2014 17:32

Rady a odpovědi začátečníkovi

Příspěvek od Atewa »

Ahoj všem,

tohle fórum sleduji už nějakou dobu. Od mládí jsem přerušovaně lepil ABC modely, ovšem vždy velice laicky a neprofesionálně, teď mě to přestalo takto bavit a chtěl bych začít trošku jinak, lépe. Proto vás, více zkušenější prosím o několik rad:

1) Skalpel: používám odlamovací nůž nevalné kvality, chci si pořídit skapel, všude vidím značku olfa a proto jsem se rozhodl pro tuto značku ale nevím typ skalpelu a nechám si poradit od zkušenějších. Mám velkou ruku a jsem levák (je li to relevantní) dále jestli ke skalpelu mám rovnou kupovat i náhradní čepele?

2)Ostatní pomůcky: jsem zvyklý si hodně pomáhat manikůrními nůžkami při stříhání dílů. Zajímá mě jestli je nějaká lepší varianta pro stříhání dílu než jsou obyčejné manikůrní nůžky, nebo například s právě nově pořízeným skalpelem toto odpadá a vše budu již vykrajovat? Jo a podložku olfa už vlastním, takže řezání bude ok.

3) nanášení Herkulese: vždy lepím herkulem ale mám problémy, resp dilema jak ho nanášet: někdy jsem používal špejle, někdy párátko. Proto bych se vás, zkušenějších, rád zeptal jak vy nanášíte lepidlo na model a jak je to asi nejlepší (chci subjektivní názory, nehledám věčnou pravdu)


Tak to je asi vše, co mě napadlo na začátek, předem děkuji za přečtení a za odpovědi,
Atewa
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od djpavel »

Ahoj

Za mě stručně:
1)Skalpel Olfa AK 4 http://www.mpg-modely.cz/www-webareal-c ... 5/219-AK-4 plus čepele,najběžnější jsou KB http://www.somaty.cz/nabidka.php?sekce= ... L#z_R107OL

2)Nůžky už téměř nepoužívám,všechno vyřezávám.Podložka Olfa je výborná,ale dost tvrdá takže při vyřezávání-vypichování malých dílů můžeš zalomit špičku čepele.Proto doporučuji k Olfě ještě koupit podložku,kterou čas od času mají v Thibu http://www.tchibo.cz/Podlozka-na-striha ... 28015.html

3)Lepidlo nanášim hrotem špendlíku zasazeným do plastové tyčky.Na větší plochy štetečky...
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Tapan »

Ahoj,
3) na nanášení lepidla se mi velmi osvědčil nejmenší šroubovák ze sady mikrošroubováků, něco takového:
Obrázek
Oproti párátku se z něj dá snadno očistit zatvrdlé lepidlo a je tedy pro tento účel nesmrtelný, oproti špendlíku má "hrot" přeci jen nějakou plochu a "unese" více lepidla.
Ostatní velmi podobně jako předřečník.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od numi »

Já používám na nanášení starou verzatilku do které vložím právě párátko nebo cokoliv jiného. Dobře se to drží v ruce.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Nechce se mi zakládat nové téma, tak to šoupnu sem.

Mám hotový model Tatry 815 (varianta návěsový tahač od PMHT) a jediné, co mi zbývá jsou stěrače. Pořídil jsem si laserovanou verzi stěračů (v aršíku jsou tři jednoduché a 4 složité, výroba snad Teo?) a už několik minut bádám nad tím, jakým způsobem se má složitější verze seskládat. Neměl by někdo nějakou malůvku? Ať se na to dívám zprava či zleva, tak tam mám prostě moc dílků :-)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,
co třeba takhle: Obrázek

nejdelší je guma stírání, kratší je přilepen na krajích a na středu a ten další ještě kratší je lípnut na vrcholky prostředního a zbytek je už jasný 8-), je to jen rychlomalůvka, tak snad pomůže :lol: ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ode mě, pokud si to dobře pamatuji, byly vždy jen jednoduché stěrače. Otázku jak poskládat do kupy ty složitější, zodpovědět neumím. A jak vlastně vypadají ty složitější...mohl by ji udělat foto?
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JakubSDK »

Zřejmě takto Teo: Obrázek

A k sehnání jsou u Darebáčka..

Jakub.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od peetee »

Taky jsem je dostal (pod stromeček) a přemýšlel jak se lepí ... nakonec jsem je nalepil na sebe (jako pyramidu) ... ale to jak to má JakubSDK je super
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Tak tohle opravdu moje práce není....ale je to zase určité vylepšení a přiblížení se reálné předloze.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, chtěl bych se vás, zkušenějších zeptat, jak nejlépe zpracovávat drobnosti, viz obrázek. Aktuálně mám vyrobit červené zábradlí (z obou stran), šablona je na obrázku vlevo. Zkoušel jsem to tak, že jsem jako první v místě žlutých šipek (1) a (2) papír přehnul a slepil, takže se červená plocha, co je nahoře, dostala na zadní část toho zábradlí. Jenže tím se tloušťka potřebná pro zpracování zdvojnásobila. Zkouším to vyřezávat skalpelem (mám ostrý D-1000G), ale jak je to 2x180g, tak když táhnu, tak to prostě neudržím a někde to proříznu. Takže to dělám spíše tak, že to "krájím", ale to je zase takové okousané, viz prostřední obrázek (3). Přemýšlel jsem, že bych to první vyřezal, pak až přehnul a slepil a pak znovu podle již vyřezaného obrysu znovu vyřezal (zadní stranu). Sice bych řezal pouze jednu tloušťku, ale zase se bojím, že to bude škaredé, protože to nebude stejné. Ten samý problém je na vzorku úplně vpravo (4). Ten je také ze dvou vrstev, ze zadní strany je to šedé. Jenže to "fousy" jsou opravdu titěrné.

Jak to řešíte? Dělám to správně a je to jen o tréninku, nebo použít ten druhý postup? Četl jsem něco ještě o vypichování, ale to si moc nedovedu představit, na to jsou to asi dlouhé hrany.

Kamil
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“