Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od snekousek »

Mě se na podlepování osvědčil tvrdší papír téměř od všeho co je doma (od léků,od čaje,) a občas si vezmu v marketu slabší krabici třeba od bonbónů nebo sušenek.Co se týče retuše,tak té jsem na chuť nepřišel a proto se snažím lepit tak abych nemusel retuš dělat ;-) Nějak se mi nedaří trefit ten good odstín tak raději nic.
Uživatelský avatar
vody
Příspěvky: 128
Registrován: pon 23.1.2012 17:57

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vody »

Vojtik píše:Když podlepuji větší plochu (stěnu domu, střechu), co je lepší - natřít lepidlem celou plochu lepeného dílu, nebo jen okraje? K podlepování používám (po negativních zkušenostech s Koresem) klasický Herkules. Samozřejmostí je následné rovnoměrné zatížení dílu po dobu několika dní (používám skleněnou desku na poličce v knihovně, na které je 7,5kg papíru ve formě skript na VŠ a mezi poličkou a dílem je vložený papír na vsáknutí vlhkosti z lepidla).

Já vím, že se pořád ptám i na základy, ale lepší se jednou zeptat a vědět (třeba rada od Tea i s luxusním obrázkem, jak retušovat už několik modelů zachránila před cestou do odpadkového koše), než nevědět a zbytečně výtvor kazit.

Nejlepší na podlepování je použít bezbarvý chemoprén, nebo UHU power. Neobsahuje vodu a jeto suchý během pár minut. Odpadá zatěžování a zdlouhavé čekání na proschnutí :D
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JanO »

snekousek píše:Co se týče retuše,tak té jsem na chuť nepřišel a proto se snažím lepit tak abych nemusel retuš dělat ;-) Nějak se mi nedaří trefit ten good odstín tak raději nic.
Já jsem opatrně začal s temeprama, snažil jsem se pečlivě trefit odstín a ve výsledku zjistil, že je to téměř jedno :lol: . Prostě když na hranu střechy nepoužiji rovnou žlutou, tak tu +/- červeno-hnědou nemusím příliš hrotit.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Pánové (a případně dámy), jakým způsobem děláte kulaté díry (např. pro osy kol) do kartonu? U papíru tak do 160g/m2 mám vyzkoušené postupné děrování v pořadí špendlík/párátko/špejle (a vždy vytlačený materiál odřezat skalpelem), ale tahle metoda ztrácí na účinku u kartonu od 0,5mm výše, protože dochází k trhání a rozvrstvení materiálu.

Jak to řešíte vy? Předem děkuji za nějaký šikovný nápad.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Ričmond »

Já si ji vždycky vysekám špičkou skalpelu a pak jenom protáhnu tím párátkem, ořežu okraj a v pohodě :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojta Č. »

Jak kdy - růžová injekční jehla, sada mikrovrtáčků, občas i to prorvaný párátko, teď jsem u nějakejch Vietnamců pořídil dost dobrý bambusový špejle - pevný, kulatý a ostrý :)
martinslovak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 26.1.2012 16:54
Bydliště: Antala Staška 393/25, Praha 4, 140 00

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od martinslovak »

Kdysi jsem na všechno používal skalpel a "vytlačoval" (při délce řezu 0,000nic se tomu nedá říkat řez).
Pak jsem přešel ke kornajsnám / děrovacím kleštím. Kleště fungují na největší díry (2mm mi vychází na špejle z billy přesně), na menší díry na bambusový párátka (a jejich odřezky) používám ty kornajsny - ty mají různý rozměry a dá se to pak použít třeba i na vytlačení nýtů ze čtvrtky.
netlem
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.12.2013 13:48
Bydliště: Třebíč

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od netlem »

ja to tedy taky postupne vypichuji ci vyrezavam spickou skalpelu a pak to dohladim jehlovym kulatym pilnikem a otrep z druhy strany oriznu.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JoskaM »

Podle velikosti díry a počtu děr a třeba i potřebné přesnosti otvoru - injekční jehly, děrovací kleště, nebo prostě vypíchat špičkou skalpelu...dokud to samo nevypadne, jakékoli násilné vypichování porušuje papír, vymačkáváš okolní materiál, ničíš okolní strukturu. - ale někdy je to zase chtěné, aby byl papír vytlačen, záleží na tom, co od díry očekáváš. Ony pak ty kroužky jsou použít na jiné věci - jako nýty, podložky šroubů atd - takže někdy je dobré si to i schovávat. Pak je prostě jen nalezeno.
Juris
Příspěvky: 4
Registrován: úte 18.11.2014 18:36
Bydliště: Velká Polom

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Juris »

Ahoj všem.

Pol hodně letech se chci vrátit zase k modelařině a po přečtení rubrik na tomto fóru jsem se rozhodl, že bych se chtěl dovybavit skalpelem od OLFY. Nmáte někdo tušení jestli se dá koupit přímo někde v kamenné prodejně v Ostravě. Nechce se mi jej zbytečně obejdnávat přes internet a platit poštovné. Taky budu vděčný za nějaký tip na obchod s papírovými modely v Ostravě.

Všem děkuji za odpovědi a lepení zdar :D
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od freeper »

Ahoj,
v Ostravě vím o tomhle obchodě = http://www.boneka.cz" onclick="window.open(this.href);return false;. Kupoval jsem u nich Olfa kružítko a mají i skalpely, je to už sice dávno ale sortiment je stejný.
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od sultanbobo »

Ahojky já jsem objevil toto.Poštovné je při platbě kartou či bankou zdarma
http://www.rcking.eu/cs/ostatni-zehlick ... 29492.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Radek.S
Příspěvky: 8
Registrován: sob 27.12.2014 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Radek.S »

Taky bych měl prosbu o radu. Jak se dělají zaoblení na ?? pokouším se to dělat přes nějakej válcovej tvar a není to nějak ono. Povede se mi akulatit ale ne čistě.. Bývají znát místa, kde jsem víc přitlačil, nebo se naznačují plošky.. Jedna z množství věcí co mi nejde ;-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JanO »

Pomalu tahat přes hranu stolu / podložky. Nejde to hned naráz obloučit.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od muf10 »

Docela rád používám prolisování kulatinou do různě tuhé pěny (dlaně nohy:) )položit na podložku a kulatinou zrubu válet případně promáčknout až vznikne potřebný ohyb.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“