Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, tak pokus číslo dva. Původně jsem dotaz založil na starém fóru, tak mi bylo doporučeno přesměrovat se sem. Jsem zde nový a vlastně jsem i nováček, co se týká papírových modelů. Kdysi dávno (cca před osmi lety) jsem modely lepíval, pak jsem toho zanechal. Tenkrát ty výsledky nebyly žádná sláva. Teď bych se rád k lepení vrátil (vlastně ani nevím, proč jsem toho zanechal). Když už ale, tak bych rád, aby modely vypadaly k světu. Měl bych na Vás několik otázek do začátku.
1) Budu se ptát opravdu hloupě, ale k čemu přesně slouží tolik doporučovaná podložka OLFA? Myslím tím, jestli se jedná o nezbytnou věc, bez níž lze modely skládat s obtížemi, nekvalitně, složitě. Nebo se jedná o doplňkouvou věc, která slouží pro usnandnění a zpříjemnění práce (stříhání, vyřezávání, lepení, atd.). Jedná se tedy o pracovní podložku, která zároveň chrání stůl před rýpanci a zašpinením od lepidla, retušovaní atd.? Omlouvám se, že se ptám až taktou polopaticky, ale rád bych si udělal přesnou představu.
2) Dále bych se chtěl zeptat, zdali je potřeba/bude mi k nečemu dobrý nůž s odlamovací čepelí? Pořídit jsem si skalpel/řezač s výměnitelnými čepelemi Olfa AK-4, tak bych rád věděl, zdali mi pak bude k nečemu ten nůž.
3) Dále bych měl dotaz k lepidlům. Zde doporučovaného Herkula již mám, ale je také možno použít lepidlo "pravá klovatina"? Mám totiž novou, neotevřenou tubu tohoto lepidla, tak by mne zajímalo, zdali je použitelné pro lepení papírových modelů nebo raději ne?
4) Poslední dotaz je ohledně rýhování a pojmů rub/líc.
Rýhování je úkon, kdy pomocí špičatého, ale neostrého nástroje udělám žlábek/promáčklinu v místě, kde se bude model ohýbat, avšak místo nenaříznu? Nařezávání je pak ůkol, kdy místo ohybu naříznu ostrým nástrojem?
A k tomu rub/líc, lícová strana je strana, na níž je model vytištěn (venkovní část modelu)? Rubová strana je druhá strana (vnitřek modelu)?
Omlouvám se za záplavu dotazů, ale raději se zeptám těch kdo ví, než abych si něco myslel/dělal špatně.
Děkuji mnohokrát za odpovědi a zdravím.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od ofeckin »

ad 1) Podložka nutná není, určitě ne ze začátku. Pokud ovšem většinu dílů vyřezáváš (téměř vůbec nevystřihuješ nůžkami), je na ní práce opravdu komfortní. Netupí se ti (skoro vůbec) nástroje a neničíš si stůl.

ad 2) Někdo pracuje se skalpelem, někdo s odlamovákem. Já hodně za mlada začínal s lámacím nožem na koberce a taky se to dalo. Ten odlamovák od Olfa běžně a s úspěchem používají na modely mnozí kolegové studující architekturu. Mě osobně se zase lépe krájí skalpelem.

ad 3) Podle mě je škoda klovatinu na modely vůbec otevírat. To lepidlo je ředitelné vodou, což bude určitě sranda při retuši vodovými barvami :). Používej disperzi (Herkules). Je po zaschnutí bezbarvé a neředitelné.

ad 4) V podstatě jsi popsal dva používané způsoby. Vyzkoušej oba a uvidíš, který z nich (nebo kombinace) ti bude vyhovovat. Rubová strana modelu je ta bílá, na které není vystřihovánka vytištěná.

Přeji hodně trpělivosti :)

PS: Pokud zapátráš po tomto a starém fóru, najdeš mnoho skutečně plodných diskuzí k výše uvedeným dotazům. Určitě nečekej, že za tebe (vyjma té klovatiny) někdo rozhodne. Ale dozvíš se klady a zápory jednotlivých řešení.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Luisa »

Ahojky, takže taky dám svoje postřehy neb jsem taky trochu začátečník a tak jsem si tímto postupem prošla:

1) Podložka - pro mě momentálně nepředstavitelný pomocník, řezání, vyřezávání, dobře se na tom i lepí, nemám to poházené po stole - doporučuju! Bez toho si to teď nedovedu představit

2) Začala jsem odlamovákem ale pořád se mi to hýbalo, neřezalo to jak jsem chtěla. Pak jsem si koupila normální chirurgický skalpel a vyměnitelné čepelky a to je hned jiná práce, ostré, přesné, krásně se s tím řeže, dobře se mi to drží, mám malé ruce. Doporučuju skalpel číslo 3 a čepelku č. 11.

3) Určitě nechej tubu zavřenou a kup si siláka Herkula - lepí se s ním parádně

4) Rýhování na začátek zkus tupou stranou odlamováku, nebo třebě vypsanou starou prupiskou. No rýhuj vždy s opačné strany než kam ohýbáš. Ohýbáš donitř rýhuj ze strany lícové, ohýbej ven, rýhuj z rubu. Najdeš si způsob určitě. Nařezávání je trošku složitější, aby jsi to náhodou nepřeřízl uplně :)

Tak a teď už jenom hodně štěstí a ať se ti model vydaří! ;)
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od V.E.N.A. »

I já přidám trošku do mlýna.

:arrow: 1) Podložku jedině doporučuji. Netupí se ti tolik skalpel, neničíš si stůl, drží ti řez a atd.
:arrow: 2) Začal sem nůžkami a přešel též na AK4. S odlamovákem nemám zkušenosti ale rozhodně si jej zakoupim abych vyzkoušel jaká s ním je práce.
:arrow: 3) Jedině Herkules (je ředitelnej vodou ale pouze za tekuta) a Gelové vteřinové lepidlo. Klovatiny je na tento účel řekl bych škoda.
:arrow: 4) Ano, přesně jak si napsal. Rýhování - ďůlek. Rub - to co je pak schované (bílej papír) Líc natištěný model.

Přeji mnoho zdárně slepených modelů 8-)
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vojta78 »

Též se přidám.
1- jako podložku používám, je to krapet podivné, kousek lina, velikosti 40x60 mm. Zatím mi to stačí, ale tu podložku Olfa si časem
pořídím.
2- používám modelářský skalpel EXCEL, který je k dostání v každé modelářské prodejně.
3- Jedině Herkules, ale na podlepování používej Kores.
4- u tohohle bodu je to tak, jak říkají ostatní modeláři.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od peetee »

Co se týče bodu č. 4 - rýhování z líce , tak já v poslední době zkouším rýhovat tyto ohyby z rubu (starým kružítkem a to hlavně na částech, které budou vidět) a pak to ohnu - hlavní důvod je, že mi to při rýhování z rubu většinou nepoškodí tisk a nemusím retušovat.
Tady jsem to dělal na hraně mezi těmi 2 otvory - ani kapka retuše nebyla třeba :)

Obrázek

Ale je to o tom, jaký pocit a hlavně výsledky z té které metody máš - vyzkoušej klidně vše co ti tu píšeme a vyber si dle svého gusta. Držím palce ;)
Uživatelský avatar
vody
Příspěvky: 128
Registrován: pon 23.1.2012 17:57

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vody »

1. Nemusí být zrovna Olfa dá se použít jakákoli jiná neznačková podložka za mnohem nižší cenu.
2. Já používám skalpel + nůžky.
3. Herkules na běžné lepení + UHU Power na velké plochy (neobsahuje vodu)
4. Doporučuji vše co bude vidět rýhovat z rubu. Neporuší se tisk = není nutno retušovat zlom = vypadá to mnohem líp.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Waclaf »

1) "Vědecká pojednání" o řezacích podložkách najdeš zde: viewtopic.php?f=25&t=440

2) Já řežu odlamovákem. Čepele používám Olfa SAB-10: http://www.naradionline.cz/zbozi/olfa-j ... ab-10.html. Má to úhel hrotu 30°, což je vynikající pro přesné řezání. Možná, že klasický skalpel je lepší. Nevím. Se skalpelem nemám zkušenosti.
Držák (to, do čeho ty čepele dávám), používám Stanley Interlock: http://www.stanleyworks.cz/product_deta ... ID=10-095#. Nedám na něj dopustit. Tím žlutým kolečkem na konci se držák utáhne tak, že čepelku nekompromisně sevře a ta se ani nehne. Držák je bytelný, kovový (litinový), dobře se drží.

3) Herkules forever! A to ve dvou verzích. Ten běžný, tekutý, na vlastní lepení modelu. Herkules Super (v tubě, konzistence asi jako zubní pasta) na podlepování, protože obsahuje méně vody, než klasický Herkules, takže podlepovaný papír se tak nekroutí.

4) Nařezávání a rýhování: to jsou úkony které je dobré si natrénovat na obyčejném kusu papíru o stejné gramáži, jako má vystřihovánka. Nebo nejlépe, na prázdném okraji papíru vystřihovánky. Zkus si, jak moc můžeš říznout, aby to ještě bylo "naříznutí" a ne "přeříznutí". Zkus si i rýhování - jak moc musíš zatlačit a jakým nástrojem, aby se to dobře ohýbalo.

Hlavně začni něco dělat. Je to jako sport - jestli chceš podávat dobré výkony, tak musíš "trénovat".
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, děkuji mnhokrát za rady a tipy. Vezmu-li to popořadě.
1) Podložka nutná není, prozatím stačí kus lina nebo tvrdý karton. Dočetl jsem se, že klasický vlnkovaný (krabicový) není dobrý, protože rychle tupí nástroje. Podložka je tedy pracovní podklad a je tedy dobré si ji pořídit (zřejmě asi mnohokrát ověřenou-OLFA). Práce je pak snadnější, komfortnější, zkrátka jedna radost. Při té příležitosti bych se už zeptal, pokud bych se rozhold si ji pořídit (zřejmě ano), kterou byste mi doporučili, na základě vašich zkušeností - myslím tím rozměr a tloušťku?
2) Nůž s odlamovací čepelí potřeba není, je to jen jedna z variant řezacích nástrojů - buď sklapel nebo řezač nebo nůž. Já si pořídil řezač OLFA AK4. Snad se mi s ním bude pracovat dobře.
3) Klovatinu tedy ne. Jestli jsem pochopil správně, je na vodové bázi a hrozí případné komplikace při retušování a také by se mohl model promáčet a zkroutit. Jednoznačně tedy používat ověřeného Herkula.
4) Rubová strana je tedy ta vnitřní, která po slepení není vidět. Lícová, je strana venkovní s tiskem modelu.
Ještě bych se potřeboval zeptat k tomu rýhování. Pokud autor vystřihovánky uvede, jak se kde má rýhovat, je to jasné. Pokud ale nic uvedeno není, tak nevím. Celou dobu, co o rýhování vím (není to zase tak dlouho-dříve jsem papír jen ohýbal), jsem měl za to, že se rýhuje vždy na straně, kam se ohýbá - ohýbám např. chlopeň dovnitř (na rub), rýhuji z vnitřní strany. A obráceně. Ohýbám ven (na líc), rýhuji z venkovní strany. Myslel jsem si, že se tím zabraňuje vzniku "buřtíku" po ohybu. Jak jsem se ale dočetl v příspěvku od slečny nahoře, je tomu obráceně - rýhuje se na protilehlé straně. O pár příspěvků níže je pak uvedeno, že lze také tak, jak píši já, tj. na straně, kam se ohýbá. Těd tedy tápu, co je správně/lepší...
Děkuji.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Luisa »

Promiň asi jsem to špatně napsala. Myslela jsem to tak jak to píšeš.
Chlopeň dovnitř - ze vnitř.

K podložce, taky jsem tady takový dotaz před rokem vznesla.
Odpověď je jednoduchá. Prostě velikost takovou jaká ti sedne.
Já jsem uvažovala nad A4 nebo A3 ale vzhledem k malé pracovní ploše jsem zvala A4 a sedí mi v pohodě.
Taky jde o to co budeš lepit. Na moje kostelíčky mi to bohatě stačí.
Pokud máš hodně prostoru a penízky nazbyt, pořiď si klidně A3. Vydrží ti to dlouho takže klidně zainvestuj.
Budeš určitě spokojený.
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od kiwiisek »

A pokud máš úplně miniprostor , pořiď si jako vojta78 kousíček lina 40x60mm :lol: :lol:
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Luisa píše:Promiň asi jsem to špatně napsala. Myslela jsem to tak jak to píšeš.
Chlopeň dovnitř - ze vnitř.
Ahoj, díky za odpověď. Mě to přišlo zvláštní, tak jsem se raději zeptal. Teď ještě, abych se to pořádně naučil...

K té podložce. Jak tedy čtu, tak každému vyhovuje něco jiného. Chce to zřejmě zajít do obchodu, prohlédnout je a vyzkoušet, která bude nejvhodnější... Každopádně bude dobré, dle reakcí ostatních, ji zakoupit. Pokusím se najít nějaký obchod, kde by je měli a mohl bych si je prohlédnout naživo.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zrzek »

Lépe by se Ti radilo, kdyby jsi si v profilu vyplnil město, nebo obec, kde bydlíš. Takhle můžeme akorát hádat.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vojta78 »

Šmarja, až teď jsem si, blbec, všiml té stupidní chyby. A to jsem strojař. Fakt se omlouvám. Zajímavý je, že si toho všiml zatím jen "kiwiisek". Ten kousek lina má být 40x60 cm. Na mini prostoru 40x60mm bys neslípnul ani minibox. Aspoň trocha zábavy.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Zrzek píše:Lépe by se Ti radilo, kdyby jsi si v profilu vyplnil město, nebo obec, kde bydlíš. Takhle můžeme akorát hádat.
Doplněno, pardon.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“