Papírové krabice

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
miple
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18.1.2021 17:12

Papírové krabice

Příspěvek od miple »

Ahoj. Zabrousil jsem sem od plastikových modelářů, snad mi poradíte. Prosím o radu jak na tiskárně vytisknout zmenšeninu krabice 1/35 i s potiskem. V čem si ji nakreslit, jak vložit potisk, např. ze staženého loga a pod? Děkuji
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak nakreslit rozloženou krabici zase není žádná složitá geometrie, to se zvládne i v ruce :)
Jinak libovolný kreslítko na PC od paint.net výš. Uměl bych si to představit třeba i ve Wordu, kdyby to mělo být jednorázově a nechtěl bys řešit kreslicí programy, tak obdélníky se tam dají kreslit dobře a můžeš jim přesně nastavit, jak mají být velké, a natáhout obrázek jak potřebuješ...
Co je vůbec cíl?
miple
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18.1.2021 17:12

Re: Papírové krabice

Příspěvek od miple »

Ještě jsem dostal typ na Corel. Jinak cílje diorama 1/35 a různé doplňky nápojových kartonů a pod.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Venca 21 »

Já v ničem jiném, než v Corelu nekreslím. A vlastně ani bych neuměl ;)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Vojta Č. »

Corel taky neni špatně. Nicméně jestli jsi ho předtím neviděl (nebo jestli jsi vůbec neviděl nějaký kreslicí program), úplně intuitivní mi nepřišel.
A postup jasnej:
- Vím, co dělám, vím, jak je to velký (délka / šířka / výška)
- Přepočtu si hlavní rozměry podle měřítka, který chci
- Dostanu obdélníky - předek, zadek, vršek, spodek, boky. Můžu si je dát dohromady, rozložená kostka vypadá jako kříž.
- Vynesu čárama v kreslicím programu (já mám třeba na vektory Inkscape a na malůvky Gimp (a ne že mě budete chytat za slovo s tou ne-intuitivností))
- Seženu si fotky, uložím z toho obrázky, natáhnu obrázky na obdélníky
- Vytisknu, vystřihnu, když se budu cejtit, lehce zaretušuju, slepím, odcházím :)

Na každej mezikrok je spousta možností, jak si s tím poradit ;)
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Bakendrid »

dobrý nástroj je i google stechup, v základní verzi je zdarma, nejde o nic složitého a existuje i plug-in, který dokáže objekt rozložit do roviny, takže není nutno řešit rozvin ;)
miple
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18.1.2021 17:12

Re: Papírové krabice

Příspěvek od miple »

S Corelem už jsem trochu dělal. Ale netisknul. Jde mi o to co jak nastavit pro tisk. Včera jsem zkoušel vytisknout logo staženo ve vektorech, velikost cca 12*7 mm. Vytisklo se to, ale je to takový rozplizly. Jen taková barevná skvrna. Barva místo jasně červené je tmavá.
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Vašek »

Tak to máš vadnou tiskárnu nebo špatný papír. S Corelem dělám 20 let a tisky ve velikosti, kterou uvádíš, byly vždy bez problémů. Pokud chceš kvalitní tisk, doporučuji použít papír 160 g, tisknu na něj i fotky.
topgun
Příspěvky: 84
Registrován: pon 23.1.2012 17:34

Re: Papírové krabice

Příspěvek od topgun »

Krabice se dají koupit v modelářských prodejnách.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Papírové krabice

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tak zrovna zpracování barev, od těch na monitoru po ty na papíru co leze z tiskárny, je celkem věda. Monitor pracuje se světlem kdežto tiskárna s fyzickými barvami. Hraje tu roli mnoho faktorů (různé barevné prostory, kalibrace monitoru, kalibrace tiskárny, médium na které tiskneš...), takže tady bych šel asi metodou pokus-omyl. Pokud mi při prvním tisku vyleze tmavá barva, tak jí v počítači zesvětlit.
Pokud jde o rozměry výtisku, tak tam záleží na kvalitě tiskárny a hlavně při zadávání tisku musíš mít nastavenou volbu "původní velikost" (nebo něco v tom smyslu podle tiskárny jakou vlastníš). Vím že některé tiskárny jsou schopné natáhnout nebo zkrátit výtisk na A4 i o několik milimetrů.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Papírové krabice

Příspěvek od Venca 21 »

Přesně jak píše old_Mr_Grim. Barvy na monitoru jsou v režimu RGB, kdežto v tisku CMYK. Zjednodušeně to lze popsat tak, že barvy na monitoru svítí (jsou vidět i ve tmě), naopak barvy v tiskárně, respektive na vytištěném papíru nesvítí (musí být na světle, aby byly vůbec vidět). Režim RGB pracuje se třemi základními barvami - R (červená), G (zelená) a B (modrá). Režim CMYK je tvořen azurovou (C), purpurovou (M), žlutou (Y) a černou (K) složkou. Černá není nezbytná, existuje i režim CMY bez černé složky - černá se v tomto případě vytvoří sloučením všech tří složek).

Některé odstíny v RGB nelze docílit ve CMYKu. Jedná se především o velmi výrazné "svítivě" barevné odstíny (zelené, žluté, oranžové, modré, růžové, ...). Tohle není žádné oficiální tvrzení, to je moje vlastní zkušenost. Logicky - papír sám o sobě nesvítí.

Pro stálé a co nejvěrnější odstíny při tvorbě modelů se mi osvědčila pomůcka ve formě vlastního vzorníku barev. Jelikož pracuji výhradně v Corelu, vytvořil jsem si na stránku A4 vzorník obsahující základní Corelácké odstíny, které mají své vlastní názvy (např. zelená oceánská) a doplnil jsem je dalšími odstíny barev, které nejvíce používám - např. modrou, nebo šedou. Ty jsem si označil prostým číselným "kódem" specifikujícím jednotlivé složky CMYK. Např. 100-0-20-0.
Tento vzorník si nechám vytisknout předem tam, kde následně tisknu modely a mám tak určitou představu, jak budou jednotlivé odstíny vypadat v reálu.

Přikládám náhled, jak můj vzorník vypadá. Označení Canon nahoře znamená, že tento konkrétní jsem tiskl v mé domácí inkoustové tiskárně Canon, kterou ale pro tisk modelů nepoužívám. Jen výjimečně na nějaké drobné opravy, doplňky apod.

Obrázek
miple
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18.1.2021 17:12

Re: Papírové krabice

Příspěvek od miple »

No tak to je věda. Budu muset laborovat. Zatím dík.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Papírové krabice

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
Zkusím se podělit i o svůj způsob.
Neovládám žádný kreslicí program, tudíž ani netvořím v PC modely.
Občas potřebuju vytisknout náhradní barevnou plochu, která u modelu není, nebo se jí nedostává. Řeším to pomocí programů Zoner a Excel.
Naskenuju díl s potřebnou barvou ve vysokém rozlišení. V Zoneru si nástrojem na malování zobrazím RGB kód barvy. Ten zadám v Excelu do výplně buněk. Vytisknu obdélníček a porovnám s originálem. Vždy je třeba to ještě odladit, tak posouván v nástroji po spekrálním diagramu, kam je potřeba. Zase vytisknu, porovnám a tak dále, dokud se mi to nejeví OK. Většinou to ještě ukážu manželce, aby mi to potvrdila a pak si vytisknu finální plochu. Klidně na celou A4.

A zrovna krabice bych v pohodě vytvořil i v tom Excelu ;) .
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Papírové krabice

Příspěvek od hank »

miple: Napiš si do googlu "katalog FEFCO" a vyskočí na tebe desítky odkazů na katalog více než 200 standardních typů evropských lepenkových obalů nakreslených v rozloženém tvaru. (Dnes už katalog ke stažení zdarma nabízí každý solidní výrobce kartonáže, pěkně zpracovaný ho mají třeba tady: https://www.litobal.cz/wp-content/uploa ... l-tisk.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;.) Tzn. že nemusíš řešit rozložený tvar obalu a snadno si ho nakreslíš v CADu, Sketchupu, v čárové grafice, která umožňuje práci s kótami (jako třeba Corel) nebo tužkou na papír.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“