Řezací podložka

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Řezací podložka

Příspěvek od Waclaf »

Rád bych navázal na tuto diskuzi na starém fóru http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... sc&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; a přenesl ji na nové fórum.

Už je to asi půl roku, co jsem se vrátil k papírové modelařině. Samozřejmě jsem řešil otázku řezací podložky. Vyzkoušel jsem v této roli několik různých materiálů. Zde je seřadím od nejhoršího po nejlepší a okomentuji:

1) Obyčejný milimetrový karton: Tím jsem začínal. Ze začátku to nevypadalo zle, ale po několika řezech byl karton v místě použití "rozdrbaný"

2) Měkké lino:
a) Lícní strana (hladká, tvrdší, než rubová): Nic moc. Papír po ní klouzal a řezy v linu se ne zcela uzavíraly.
b) Rubová strana (měkká, matná): To bylo o poznání lepší. Toto řešení mi vydrželo docela dlouho. Řezy v linu se uzavíraly, papír neklouzal, řez na papíře byl v případě ostré čepele docela slušný.

3) Glasovaná keramická dlaždice: Na starém fóru jsem se dočetl o tom, že někdo řeže na skle. Volnou tabuli skla jsem doma nenašel, tak jsem zkusil keramickou glasovanou dlaždici. To byl docela pokrok oproti linu. Řezy papíru provedené na dlaždici byly čistější a přesnější než na linu. Docela rychle se ale tupila špička odlamovacího nože, kterým řežu, takže se mi zvedla spotřeba odlamovacích čepelek. Největší nevýhoda dlaždice ale byla, že po ní papír velmi klouže, takže to dalo dost práci jej např. udržet pravítkem při delších řezech.

4) Řezací podložka Tamiya, velikost A3: Naprostá bomba! Řezání jde téměř samo. Řez na papíře je čistý (nechlupatý). Je o poznání snadnější řezat přesně. Papír po podložce vůbec neklouže (to mně sice trochu nervuje, když jej CHCI posunout, ale já si zvyknu... :-) ).
Proč Tamiya, a ne hojně opěvovaná Olfa? Protože:
a) Tamiya je o fous levnější
b) ...a nakonec, je to taky japonec! :-)
Obrázek Obrázek

Shrnu to: Pokud váháte, jestli podložku ano či ne, tak já doporučuji ANO!

PS: Je to jen můj názor. Rozhodně to nevydávám za dogma, a nechci z toho dělat "náboženství". :wink:
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Michal Dostál »

No ono hlavně Tamiya podložky a skalpely jsou přebalené Olfi ;).
Já kupuji od Tamiya skalpely a na nich je dokonce Olfa vyražené.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Waclaf »

Aha...
Takže jinými slovy: Chcete-li si pořídit výrobky Olfa levněji, kupte si Tamiya! :lol:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Řezací podložka

Příspěvek od fox »

Já mám ted nějakou podložku tvářící se jako olfa, ale je to nějaká levnější napodobenina a sem s ní spokojený. :) Formát A2, bohatě stačí i na velké díly. Jinak svou starou podložku formátu A3 jsem nezahodil, ikdyž byla hodně jetí. Používám ji stále, když jdu díly lepit nebo nějak barvit, položím si ji na tu novou... nemám obavy z toho že mi někde ukápne lepidlo na nový kousek.
Podložku můžu jen doporučit. Je to dobrá věc, investice kolem 550kč i s poštovným určitě nelituju.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Řezací podložka

Příspěvek od ofeckin »

Zkoušel jsem asi tři týdny řezat na skle (resp. vypíchávat na nějakém brožovaném katalogu), než mi dorazila podložka (OLFA, RM-IC-C se v Brně nechá sehnat výrazně levněji, přes SZ dám kdyžtak tip), takže nabízím drobné srovnání:

Sklo taktéž netupilo skalpel. Když člověk trochu zabral, zůstaly na něm niterné škrábance. Podložka je (mnohem) lepší v tom, že se do ní může skalpel, narozdíl od skla, malinko zaříznout. Takže prakticky můžete řezat větší částí ostří. Taktéž bylo nutné díly na skle řezat na víckrát, než na dvakrát. Na podložce napodruhé zbytky papíru prostě proříznete, na skle je bylo nutné přeřezávat několikrát.
Co se týká polohy papíru, na skle to samozřejmě klouzalo. Podložka je v tomto lepší (ale papír není naprosto přilepený).

Resumé je: Řezací podložka rozhodně má smysl a vzhledem k ceně není otálet s jejím pořízením. Řezání na skle je možné, avšak proti řezání na podložce je v tom opravdu velký rozdíl - jak v komfortu, tak v rychlosti a přesnosti práce.

Noviny, karton, lino a jiné blbiny jsem používal v mládí, kdy jsem řezal maximálně odlamovákem a nemá vůbec smysl je s podložkou srovnávat.
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: Řezací podložka

Příspěvek od weselan »

Chci se zeptat-má někdo zkušenosti s podložkou od firmy Modelcraft?Mají zajímavé ceny,tak se chci zeptat na kvalitu.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Niraj »

Chtěl bych se ještě zeptat k podložce OLFA. Ta nejlevnější A3 typ RM-IC-C
(cena cca 370Kč) má tloušťku "jen" 1,6mm. Je to OK pro naši modelařinu? Pak tam mají 2mm a 3mm, což se zdá bytelnější, ale ty ceny rapidně vzrůstají s tloušťkou (530,- a 630,-)

A co se týče zde avizované podložky Tamiya:možná blbě hledám, ale rozměr A3 jsem našel nejlevněji za cca 350Kč a to je stejná cena jako za tu nejlevnější OLFU. Jen tam není uvedena tloušťka té Tamiyi, takže jestli je silnější než 1,6mm tak pak souhlas. Má ji někdo doma? Jak je silná?
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Waclaf »

Já mám podložku Tamiya. Má tloušťku 2 mm.
Po půl roce používání stále maximální spokojenost.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Niraj »

Tak má-li tl. 2mm, pak je opravdu levnější, protože 2mm OLFA stojí cca 530,- a Tamyia cca 350-400,-
Píšeš tedy, že spokojenost. Tak asi půjdu do ní.
Měl jsem domluvenou OLFU a dnes to padlo, resp. bych musel čekat neúměrně dlouho.
Takže si nějakou objednám přes e-shop, proto řeším jakou vůbec pořídit.
Stremhlav
Příspěvky: 49
Registrován: pon 23.1.2012 13:26

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Stremhlav »

Mám doma už dvě RM-IC-C (nějak se nechceme dělit se synem :D ) a úplně v pohodě.
kpt.Budha
Příspěvky: 72
Registrován: sob 21.1.2012 7:57

Re: Řezací podložka

Příspěvek od kpt.Budha »

Všude se tu píše o různých materiálech používaných jako podložka a nikde tu nevidím dřevo...já používám překližku a jsem s tím již spoustu let spokojený. Když bych zainvestoval do OLFA podložky, ucítím nějakou změnu? Děkuji.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Vojta Č. »

Změnu rozhodně ucítíš. Překližkou se na exponovaném místě prořežeš, což se dá řešit vyhozením a nahrazením (když máš zdroj, je to samozřejmě dobrý). Podložka se ti vydrží chvíli zatahovat (když jí nebudeš masakrovat nějak extrémně). Když si jí poleješ (což se mi sem tam stane), "gumový" podložce se nestane nic. Veliká přednost je to, že po tom ten papír neklouže. A hodí se pro geometrii, že je na té podložce natištěnej ten rastr.
Zkrátka, nemusíš se vrhat rovnou do Olfy, dá se pořídit nějaká malá noname za malý peníze, a zjistíš, o co přicházíš ;)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Niraj »

Já používal od začátku lino, taky se zatahovalo, říkal jsem si že to bude OK. Pak mi to přeci jen nedalo, objednával jsem nějaké věci na netu tak jsem tam Olfa podložku přihodil. A už bych něměnil, je to paráda. I čepel skalpele OLFA je neporovnatelná s ostatními, které mám.
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Řezací podložka

Příspěvek od V.E.N.A. »

Podložka Olfa - lino se dá porovnat jako mercedes 21stol. - Trabantu

Opravdu doporučuji neváhat s nákupem podložky. 8-)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Řezací podložka

Příspěvek od Niraj »

Jo jasně, souhlas.
Akorát když jsem se tu dříve ptal, jako kolega výše, v čem spočívá ten rozdíl, tak nikdo rozdíl neuvedl. A to pak člověk váhá, proč by si ji měl pořizovat za tu cenu.
Takže to napravím: lino je dosti měkké, takže při řezání se tlakem čepelky díl promačkává do podložky, řez pak není čístý, přesný. OLFA podložka je opravdu tvrdá, řez je čistý, řez se dá i dobře tvarovat, jedná-li se o křivku, kruh, ....... Díl se po podložce neklouže. Bonus navíc je ten rastr a měřítko, které může někdy zlehčit práci.

Podle mýho, překližka nemá ideálně rovnou plochu a používáním skalpelu budě těch prohlubní vznikat víc a víc. Budeme-li řezat právě v tom místě, bude to dělat problémy.
Taky nevím, jak te to s tupením ostří čepelky u překližky vs. Olfa.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“