Kola 1/24 F1

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Vladimír
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 5.3.2020 22:49

Kola 1/24 F1

Příspěvek od Vladimír »

-Tak nakoupeno cca 50 formulí a můžu se pomalu pustit do stavby ))) a koukám nejvíce práce dají kola..takže dotaz..
Dají se někde koupit již hotové udělané třeba z plastu ? a dát přímo na model ..o dezénech vím...ale celá kola...
jsem plastikový modelář )) a třeba pokud děláte tank tak dát kovové hotové pásy na tank je 100 a 1 v porovnaní s tím co jsou ve stavebnice ....
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kola 1/24 F1

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Plastová kola na papírový model? To je barbarství......to samé u kovových párů na papírový model. Sice to dokáže ušetřit dost času, ale papír je prostě papír. Zrovna stavím jeden tančík, mám k němu koupené laserem vyřezané pásy, ale rozhodl jsem si je slepit z dílů co jsou ve šmikajdě ( 1 kx článku pásu je z 7 dílků a ve šmikajdě je jich 178....). Takže tak nějak. Podle mě přestat přemýšlet jako plastikový modelář a přeorientovat se na papírového. Zním jednoho modeláře, který na svůj přebarvovaný papírový model použil díly z jiného materiálu než je papírový....to už ale potom není model z papíru.
Schimanski
Příspěvky: 16
Registrován: stř 9.5.2018 14:25

Re: Kola 1/24 F1

Příspěvek od Schimanski »

Nezapomeň, jak čuchneš k herkulesu, není cesty zpět. Ohledně pásů mrkni na youtube. Teo tam ukazuje, jak lze vyrobit pásy.
https://www.youtube.com/watch?v=m82hXYYgGFc" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 155
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: Kola 1/24 F1

Příspěvek od Robert Blaschke »

Je celkom možné, že by sa kolesá 1/24 dali nejaké kúpiť.

Ale kto sleduje F-jedničku z technického hľadiska, tak veľmi rýchlo zistí, že rôznorodosť kolies je tu enormná. V poslednej dobe sú síce pneumatiky štandardizované, ale disky má každý tím iné. A kolesá v rokoch 60-tych, 70-tych, 80-tych, to je kapitola sama osebe - nik presne nevie rozmery a myslím, že ani nik nevie, aké rôznorodé mohli byť pneumatiky v danej dobe.

Ďalšia vec je to, že 1/24 nie je štandartná mierka pre F1 plasťácke modely - tou je 1/20. V mierke 1/20 je všetkého (v plaste) oveľa väčší výber.

Ja ako konštruktér papierových vystrihovačiek si kreslím takmer na každé auto nové kolesá - podľa toho, ako mi to vychádza z fotografií reálnej predlohy. Určite, pri moderných formuliach, ktoré sú z rovnakej sezóny, použijem zhodné časti na pneumatiku, ale čo sa týka diskov, väčšinou kreslím nové pre každé auto.

Môj záver: možno by sa po istej námahe, ktorá je spojená s hľadaním na internete, dali nájsť hotové kolesá na konkrétne auto, ale či by naozaj na tú vystrihovačku aj sedeli, zostane aj tak otázkou.

Ano, môže to tak vypadať, že kolesá sú na papierákoch náročné na stavbu, ale myslím, že to proste patrí k veci. A keď človek chce a dá do toho energiu a čas, dá sa aj z papierových kolies vytvoriť patričnými technikami verná napodobenina originálu.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“