Lakování modelů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
wpeet
Příspěvky: 31
Registrován: pon 23.1.2012 16:36
Bydliště: Karlovy Vary

Lakování modelů

Příspěvek od wpeet »

Prosím o Vaše zkušenosti.
Nalakovaný model mám jeden a vypadá lépe než nelakovaný, proto bych chtěl teď i další lakovat.
Ale problém je s bílými fleky po lakování.

Motip mi udělal bílé fleky nahodile (takovou krupici)
Hobby Sprej - taky

Proto se ptám čím a jak v praxi lakujete. ( Jde mi o matný povrch)
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakování modelů

Příspěvek od Asiolo »

Ahoj
Já používám matný Tamiya lak na plast modely. Ten papír tím nepřesycuju a tak je model spíš zakonzervován a ztužen než aby na něm byla vrstva laku - žádné fleky tam nemám
ozak
Příspěvky: 23
Registrován: pon 23.1.2012 20:36

Re: Lakování modelů

Příspěvek od ozak »

wpeet: ja používám akrylový lak motip co je na auta a problémy s ním nemám. Jak je víc než 15stupňů lakuji venku na slunci a za dvě, až tři hodiny má model několik vrstev laku a bez sebemenšího problému.
wpeet
Příspěvky: 31
Registrován: pon 23.1.2012 16:36
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Lakování modelů

Příspěvek od wpeet »

Děkuji za tipy

Co se týká toho motipu na auta používáš matný???? nebo lesk????)
To krupicování na modelu a flekatění bude nejspíše souviset s tou složkou co dělá ten mat.
Samozřejmě lak důkladně rozmýchávám atd.
Jen sem nedošel k závěru proč část modelu byla naprosto super a bez vady a na kabině katastrofa.
Kabinu jsem lepil 3 krát znova a stejně kabina i po třetím pokusu s lakováním zůstala problémová .
Lakoval jsem matným hobby sprejem.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Lakování modelů

Příspěvek od bernie »

Já se s tím moc nemažu, takže lak na vlasy z LIDLa /verze Colour and Shine/*

*jsou 2varianty míchané v jedné krabici

Výsledky:

Obrázek

Model na začátku dostává letmé tahy tam - zpět - tam
S příbývajícími cykly se tahy zpomalují, takže 1spray má životnost tak 3modelů - objem jednotky 300ml - cena cca 35Kč - bezvadná dostupnost.

Krupici umí i tento produkt, ale je to rukama :evil:
Dodržovat vzdálenost - teplotu - neprašnost a nevychrstat na to celou plechovku v jednom cyklu :roll:

Na matný povrch Fixativ ve spreji :idea:
Lahvička se snad už ani nedělá
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Lakování modelů

Příspěvek od fox »

Fixativ ve spreji sem eště neviděl. Mám jen lahvičku. Stále se dělá. :)
nerd
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 11.6.2015 9:56

Re: Lakování modelů

Příspěvek od nerd »

Dobry den, mel bych odtaz ohledne lakovani modelu. Predelaval sem 1 starsi model, ktery sem natrel syntetickymi barvami Humbrol a chci na nej jeste lepit obtisky domaci vyroby a pak nahodit zvyrazneni panaleze pomoci oleju...
Precetl sem X rad a for a jelikoz je to prvni pokus mam nasledovne dotazy:
1) radi se na syntetiky nejdriv nanest leskly akrylovy tmel v nekolika vrstvach... pak nanest obtisky, pouzit surfer a pak oper prelakovat lesklym akrylovym lakem. Pote se nanesou oleje, ktere se otrou na mistech ktera nemaji byt zaspinena a po zaschnuti se model prestrika plomatnym akrylovym lakem... Je to tak spravne? Byl bych nerad aby my lak rozleptal/rozpustil ty barvicky...
2) jaky lak zvolit? V podstate co modelar to jiny nazor, ale v zasade sem nasel 2 typy. Prvni pouzivaji Sidolux na drevene podlahy, ktery roztiraji stetcem. U tohto zpusobu se bojim, ze se udelaji "ryhy" stetcem a ze se zaleje ryti panelaze a nitu, ktere chci zvyraznit... Take mam obavy o skoruceni modelu pri schnuti...
2 moznost je lak ve spreji (doporuceji se laky od Gunze), ale ty zase pry delaji mapy/krupicku a je problem nanest souvislou vrstvu... Take je problem u vetsich modelu - mam 1:33...
Tak bych uvital nejakou radu...
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Lakování modelů

Příspěvek od Vojta Č. »

IMHO špatný fórum, tuhle vysokou lakýrničinu bych hledal spíš u plastikářů (ne že by tu šílenci nebyli - projeď si věci od Brzdiče nebo Michala Traje (co mě napadli takhle z fleku)).
nerd
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 11.6.2015 9:56

Re: Lakování modelů

Příspěvek od nerd »

tak po dlouhem case davam vysledek a odpoved na me otazky... Model je natren syntetickymi baravami Humbrol, laky byli pouzity Gunze Mr.Super Clear Gloss a Mr.Super Clear Semi-Gloss.
Nejdriv sem z dost velke dalky jemne rozprasil SuperClearGloss a po zaschnuti sem aplikoval dalsi vsrtvy... Lak nakonec se syntetiky reagoval skvele a nevadili mu ani vodicky na dekaly Mr.Mark Setter a Mr.Mark Softer... Nakonec sla dalsi vrstva laku, washe od Migu (ty bohuzel nechytli tak dobre jak sem si pral, protoze sem mel prilis melke ryhovani) a nakonec polomatny lak...
Vysledek je zde https://www.facebook.com/radovan.smolin ... cation=ufi" onclick="window.open(this.href);return false;
Vim, ze to uz neni "papirovy model" - je tam spousta tmelu, predelavani (nektere dily jsou komplet vyrobeny nove), barveni a lakovani... Ale Snad to nekoho inspiruje ;)
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Lakování modelů

Příspěvek od Laďuša »

Jelikož se mi líbí, když se např. modely aut lesknou jako blesk, absolvoval jsem pár neslavných pokusů. Jako je v dnešní době moderní cestovat lowcost, tj. škudlit co nejvíc, tak já si jedu svuj lowcost v modelařině - moje nejpokrokovější náčiní pro stavění modýlků je pinzeta pro úchop malých dílků, měkká tužka 6B pro retuš skoro všeho a starej televizní program jako podložka při práci. Zdejší nápad s použitím laku na vlasy pro lakování modelů jsem proto přijal s absolutním nadšením. Při dodržení technologický kázně, tj. nánosu zhruba 47 vrstev během 14 dnů, jsem docílil mnou akceptovatelnýho lesku. Nevýhodou je, že jsou mnohem víc vidět nerovnosti ploch :mrgreen:
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Lakování modelů

Příspěvek od vojta78 »

Můžu doporučit vyzkoušet Hobby sprej - lak na nábytek lesklý.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“