Přípravek na tvorbu výfuků

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

Ahoj,
prošel jsem si fórum a tohle téma tady asi zatím nikdo neřešil. Mám dost modelů od RW a podobné od PMHT, AKM atp., tedy v měřítku 1:32. Rád bych jich postavil co nejvíc, přestože všechny jistě nestihnu. Včera jsem dělal inventuru a počet modelů, na které jsem zatím nesáhl, se zastavil na čísle 114. :lol:
U většiny těchto modelů je výfukové potrubí řešeno pouze vytištěním, tedy je placaté. Důvody chápu, na vícekrát zahnutou trubičku z papíru prostě vytvořit nelze. Proto se snažím si výfuky tvořit sám z různých materiálů. Používal jsem především profily Evergreen.
O co mi jde? S kamarádem modelářem jsme se shodli, že by bylo fajn vyfrézovat do duralu nějakou formu, přípravek, ve kterém by se výfukové svody buď vytvarovaly kompletně nebo alespoň ty základní tvary, aby se urychlila a zpřesnila práce na modelu. Má někdo z místních zkušenosti s něčím podobným?
Naposledy upravil(a) Jeňa Sova dne sob 23.3.2019 22:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Připravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Brzdič »

Pokud chceš dělat formu, tak bych spíš odléval což podle mě dává větší smysl. A nebo to řešit 3D tiskem. :)

Já asi zatím zůstanu u Evergreenu a drátků. Každopádně kupování doplňků se nebráním, ba naopak. :lol:
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Připravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

To jsi mě asi nepochopil, já to nechci sekat sériově. Chci to dělat z drátu, ale jde mi o jeho natvarování a slepení/sletování. Rozhodně nemohu nic tavit a odlévat. A možnost 3D tisku taky nemám. Především chci levnou tvorbu. Tvarovací přípravek by byl asi to nejdražší. :lol:
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Připravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

možnost bych viděl třeba v použití modelovací hmoty, která tuhne na vzduchu, do které vytlačit prototyp a po zaschnutí máš kopyto. Nebo použít olověné drátky, které se velmi dobře tvarují ;)
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Připravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od pan Tau »

Výfukové potrubí občas tvaruju z bužírky. Taky jsem používal olověný drát obalený cigaretovým papírem.

Tady je jeden z motorů, kde jsem výfuk dělal z olověného drátku obaleného cigaretovým papírem.
http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/98412" onclick="window.open(this.href);return false;

Na starém fóru je na to návod. Jestli chceš, můžu ho dohledat.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

Děkuji za vaše tipy, ale já bych se spíš ubíral cestou, jak jsem naznačil výše. Tedy, je potřeba vytvořit výkres (nějaký datový vstup, nevím, jak se to jmenuje, nicméně mně by stačily podklady) pro obráběcí stroj. Bude to asi běh na dlouhou trať, ale výsledek by mohl stát za to. Takže otázka zní takto - dají se sehnat technické výkresy originálních výfukových svodů?
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od JakubSDK »

Pokud se chceš ubírat cestou sériové výroby pro kšeft, tak určitě, ale pokud to chceš jen pro osobní potřebu, tak bych se asi takto neubíral... Přeci jen na výrobě výfukových svodů nestrávíš mládí ale jen pár hodin, takže asi bych to až tak nehrotil (čistě můj osobní názor ;) ).
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

Pro kšeft to určitě vyrábět nechci. :lol: Je možnost to udělat i pro někoho jiného, případně si objednat více kusů. Jako, nebráním se tomu do budoucna, ale sériově to vyrábět nechci. A když už, tak se mi tak nějak příčí myšlenka, že bych na tom měl vydělávat. Takže případní zájemci by zaplatili jen náklady na výrobu/distribuci. Ale stejně sériovou výrobu momentálně k dispozici nemáme. ;) A mládí na tom taky nechci strávit, proto se to snažím zrealizovat. Dost to urychlí práci... Na bočnice koleček mám taky formičku a mnozí by mohli říct, že je to zbytečné.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od VašekS »

Ahoj. Zkusím se taky vmísit do debaty.
Problém s parožím jsem taky dost intenzivně řešil při svém prvním modelu Tatry. Plácání z modelovací hmoty - špatně, moc pracné; letování měděného drátu - špatně, jsem na to levej; z plastových profilů - špatně, ty ostrý ohyby jsem nedal. Nakonec jsem našel způsob, který mi maximálně vyhovuje a je poměrně snadný, co do pracnosti.
Základem je měděný izolovaný vodič průřezu 0,5 nebo 0,75mm2. Na průřezu drátu vůbec nezáleží. Důležitý je vnější průměr bužírky. Ten se pohybuje v rozmezí 1,9 - 2,15mm.
Paroží tvořím na přípravku, který je vidět na fotce.
Obrázek

Výhodou je, že bužírka bezvadně chytá vteřiňákem. Lze to vytvořit včetně pokračovacího potrubí k tlumiči nebo k turbu. Stačí jen dolepit hrdla a příruby. Snadno se takto vytvoří parohy pro osmi, deseti i dvanáctihrnek.
Je to malinko stylizované. Ve skutečnosti jsou kolena ještě ostřejší, ale to je nad možnosti této metody. ;)
Vašek
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

Ahoj, díky za názor. Přesně něco takového mám na mysli. Materiál nechť si každý použije dle svého uvážení. Já jsem se zatím dostal k vyvrtání dírek do dřeva. Asi pod to nalepím/nakreslím obrys svodů a to mi bude muset zatím stačit. Časem bych tuto "kresbu" rád nechal právě vyfrézovat a do vzniklého prostoru naohýbávat ty dráty. Nicméně přípravek pouze s dírami má tu výhodu, že je na všechny tři Tatry univerzální. Jen to ohýbání, ale to není už takový problém. Měl jsem právě potíže, protože nejsem schopný dodržet správné rozestupy, když to ohýbám od oka na stole. Proto vyvíjím tuhle snahu.
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od komar »

Jak jsem viděl Vaškovu vyfikundaci, vytanul mi v mozku tip se samolepkou (izolepou).
Já jsem pomocí takové samolepicí blbinky dělal vrtuli na válci.
Obdobně by se dala použít na svody...
Předchystané dílky naaranžuji do potřebné pozice na samolepku, tu a tam lehce zakápnu vteřiňákem a posléze, když jsem spokojený, slepím všecko se vším na fest ;) . Případné mezery třeba u těch výfukových svodů vyplním plničem pro vteřinové lepidla, nebo i jiným "prachem" vhodné struktury (např. obrus špejle). Podle potřeby lehce dobrousím tento tmel a nakonec přelíčím požadovaným odstínem.

Pro lepší pochopení fotka vrtule k chladiči, bližší vysvětlení je asi v reportu.
Seřazení špízu zleva - "hotová" vrtule, pinzeta, samolepa, šablona. Samolepa má o něco menší průměr než šablona a tuším jsem ji měl lehce přibodovanou k šabloně...
Obrázek
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Jeňa Sova »

Nápad je to dobrý, ale taková 815 má svody právě zahnuté hned od bloku motoru, takže si nejsem jistý, zda by to šlo dost dobře. Vyplnění mezer není problém - třeba tmelem... Na vrtuli ale super nápad, já jsem se s tím na UNC drbal "ve vzduchu"... :lol:
Torong1
Příspěvky: 2
Registrován: ned 1.1.2023 16:33

Re: Přípravek na tvorbu výfuků

Příspěvek od Torong1 »

Ahoj
Nechci zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady. Z čeho vyrábíte potrubí koncovky výfuku T815? Konkrétně sklopka S1/S1A. Je to 5mm tlustá ostře zahnutá trubička/kulatina. Z čeho ji vyrobit, aby v místě ohybu nebyla zdeformovaná?
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“