výroba žebříků na lodě 1:200

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
sadovak
Příspěvky: 18
Registrován: stř 2.8.2017 18:51

výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od sadovak »

Zdravím,
nemá někdo osvědčený návod jak vyrobit žebříky, popř. zábradlí na lodě?? Používáte drát 0,2 nebo silnější? máte nějaký přípravek?
Děkuji za rady
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Jestli nechceš využít laserovou berličku, tak se mě osvědčilo vše nalepit na průhlednou izolepu a pak postupně zakápnout sekundovým lepidlem,
po sloupnutí izolepy ti zbude krásný výrobek. Očistíš jen zbytky lepidel.

Drát 0,2 -0,5 by měl být v pohodě.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od yvan »

Záleží asi jaké techniky máš natrénované.

To co popisoval Joska už jsem četl někde dřív taky a zkoušel sem to podle toho a možná bych k tomu měl poznámku sekunďákového antitalenta. To "zakápnout" bych rozvinul jako "nalej si sekunďák do malého kalíšku, namoč si v něm špendlík a tím ten spoj potři". Očistit zbytky lepidla u mě teda nefungovalo, očistil sem to tak, že se to zase rozpadlo. Ono totiž jak to ztvrdne, tak je to sice pevné, ale křehké, takže odkrojit od toho otřep nebo snad pilníčkem přebrousit je na 0,2 mm třeba v mých rukách nerealizovatelné. Takže spíš než navalit tam lepidla a pak ubírat bych tam kapal a kapal po trošičkách, dokud to nebude akorát, protože jak tam bude moc, tak je to na reparát.

Pokud toho není moc, tak bych si tenkou lihovkou udělal na konstrukci rysky a přilepil bych to ve vzduchu bez podkladu. Příčky bych si v tom sekunďáku namočil přímo a přiložil.

A pokud by to nebylo moc specifické na konstrukci (spoje blízko u sebe, nemožnost to chytit do kleští), tak bych to spájel. 0,2 mm se bude pájet snadno a na rozdíl od toho lepidla tam je opravdu možnost to pak trochu přibrousit nebo okrájet, když tam toho cínu bude moc. Navíc to bude měkčí spoj, takže to půjde trochu přihnout, aniž by to upadlo. Ovšem to vyžaduje měděný drátek.
sadovak
Příspěvky: 18
Registrován: stř 2.8.2017 18:51

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od sadovak »

Děkuji za tipy, nějaký vyzkouším. A uvidím který to nakonec vyhraje :)

A ještě jeden dotaz, jak to zábradlí lepíte k palubě? Uděláte dírky a vteřiňákem nalepíte, nebo natupo vteřiňákem(ale to by asi moc nešlo)??

Díky moc za rady
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od Fattal »

Nachystám si dírky (špendlíkem, ideálně hned na začátku stavby, potom se to dělá horší), drátek namočím do sekunďáku, dám na místo a trošku porovnám. Vodorovné části zábradlí dělám z elastické "niti" co prodávají poláci na výstavách, pracuje se s tím docela slušně. Lepení drátků natupo není dobrý nápad, jde to, ale dá to víc práce (rádo to padá a špatně se chytá pozice)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Tak tak díra, namočit a ať je to kvalitně zakotvené, něco to pak vydrží.

Ačkoli u Seydlitze je to na tupo, ale tam jsem měl leptané doplňky přímo na loď, takže jsem tvaroval a pak nabodoval a pak jsem si s řídkým sekundákem, špendlíkem, přítlakem prstů pohrál s každým sloupkem.

Prostě vyzkoušej, každému to jde jinak a vyhovuje něco jiného. Prostě vdolky/vdolky. :lol:
sadovak
Příspěvky: 18
Registrován: stř 2.8.2017 18:51

Re: výroba žebříků na lodě 1:200

Příspěvek od sadovak »

ok dík moc za rady.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“