Detaily

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Detaily

Příspěvek od poil532 »

17062017
Dobrý večer (ráno).
Tak jsem byl nucen trochu čekat, než "soudruzi" v jistém přístavu začnou pracovat. Při té příležitosti (trochu z nudy) pozoruji svět vůkol a zaujala mne vlnící se stébla. A pak se mi nažhavilo vlákno. Skalpel, laser, či aditivní 3D tisk. Kdepak, starý dobrý "pan Louka". Po testu, zda to bude držet, jsem se do toho pustil se vší vervou. Dohledat vhodný průměr tak, aby odpovídal měřítku 1:160 mne na chvíli docela zaměstnalo. Prvních několik pokusů se rozpadlo z důvodu neohrabanosti, netrpělivosti, frustrace, ..... To co představuji, je nepočítaný n-tý pokus. Pravidlo s učením v praxi. Materiál je docela nesmáčlivý a Herkules poměrně pomalu zasychá. 1. Asi zkusím i jiná lepidla. 2. Možná koupím pinzetu. 3. začnu používat lupu. Neprováděl jsem ani barevnou retuš materiálu a nechal jeho "výrobní" odstín. A teď snímky jak jinak než v makro modu:

Obrázek
Upravená bašta v Podolínci na 1:160. Schodiště navrhované "reálem" a autorem mi k této stavbě příliš nesedělo. Pokusil jsem se tedy o něco archaického. Průměr materiálu cca do 1mm. Jako první jsem osadil k základní konstrukci zábradlí!

Obrázek
Stromeček!

Obrázek
A nakonec schody. Prostě postup prací jak v Kocourkově. Mince je 1:1. Žádná fabulace. Taky najednou vidím, jak jsem to docela nehezky slepil a jak je to i "oblemcané".

Obrázek
Dalším pokusem bylo doplnění schodiště "free" rozhledny Brdo(upraveno na 1:160 :-) ). Zde jsem se pokusil i o schodnice z papíru. Symetrie jak po flašce Slívovice. Část zdi je částečně vyrvána pádem předchozího neodborně postaveného schodiště.

Obrázek
Evangelický kostel ve Škvorci. Autor P.Štyl. Free model původně 1:100. Jestli uhodnete, v jakém je tohle měřítku? U paty věže měla být původně lavička, ale také je potřeba někam zavěsit konve, košťátka a jiné drobné nářadí na údržbu hrobů. Také by se tam dali uvázat koně. Jen si nejsem jistý pravidly pro koně na hřbitovech. Auta lide zpravidla parkují vně areálů. Alespoň v Čechách se tento zvyk celkem dodržuje.

Obrázek
Detail křížku předchozího modelu. Materiál cca 0,6 a 0,4mm. Chtělo by to nějaký "mosazný přeliv".

Doplněk 29032018:
Hledal jsem nějakou rozumnou "technologii", jak se dobrat slušně vyhlížející šindelové střechy.
Původně jsem to psal do jiného vlákna, ale patří to jsem.

Obrázek
V základu je standartní papírová technologie. Polepeno natonovanými trámy z trávy průměru cca 0,8 až 1,2 mm. Střecha je lepena z proužků jemných listů rákosu. Lepil jsem to hlavně proto, že vyšla historická hra Kingdom Come Deliverance a chtěl jsem napodobit ztvárnění grafiky. Taky to potřebuji k dokončení Drslavické tvrze. Šířka viditelných vrstev je cca 1mm.

Obrázek
Koukám, že je to skoro věrné. Šindele mi tam i odpadávají a některé i chybí! Pokud to chcete vidět opravdu detailněji, tak tady: https://poil532.rajce.idnes.cz/papir/

Doplněk 05052018:
Tak se konečně taky dopracuji k další modelářské technologii. Schema je tady: https://elektro-mz.webnode.cz/_files/20 ... 4/flok.png. Mám tam navíc odpor 1K na 220V vstupu a kondenzátorů a diod tam nemám jen dvacet, ale rovnou třicet. Odbočky na uzlu D20,C20 - D25,C25 a D30,C30. Odpory na výstupu se připojují na odpovídající"uzel" , dle potřebného napětí. Napětí na jednou stupni je necelých 500V. Takže kondenzátory stačí 100nF/630V. Diody obyčejné 1N4007. Odpory mohou mít i větší hodnotu a může jich být i více. Tři trafa z 220V na 12V, cca 2W. Lze použít jakákoli tři stejná trafa. Vzájemně jsou pospojovány "sekundáry" traf. Nespojovat "natvrdo" výstupní vodiče !!!! Nedržet se současně obou výstupních vodičů !!!! Nezabije vás to, ale může to pro někoho být nepříjemné. A pro ty, co je to pro ně "španělská vesnice", doporučuji raději prolistovat atlas. A o co jde? Bájná to "flokovačka" (elektrická část aplikátoru statické trávy). Inspirace zde: https://elektro-mz.webnode.cz/flokovacka/.

Doplněk 20012019:
Tak jsem zkoušel, co jsem ještě schopen slepit:

Obrázek
Těch mincí si nevšímejte. Důležitá je ta paleta. Chtěl jsem paletu 120 x 100 cm, ale nevyšlo mi měřítko na 1:160. Velké je to tak 9 x 9 x 3 mm.

Tímto se tedy zatím loučím.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“