Návod na tvorbu stromečků

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Návod na tvorbu stromečků

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký večer Vám přeji,

ještě jednou moc děkuji :)

Zbyňku, teď si mě odhalil a máš pravdu... tyto stromky se dají koupit na www. dobrý vtip zbyňku. yahoo :lol: :lol: :lol: sranda musí být ;)

Hned v úvodu chci upozornit, že k výrobě těchto a jiných podobných stromků je zapotřebí aparát na aplikaci statické trávy tzn. zdroj vysokého napětí. Po mých marných pokusech s výrobou tohoto zařízení z elektrické plácačky na mouchy (návodů je na netu hafo), jsem po dvou pokusech, tuto cestu zavrhl. Stále jsem pátral, až se mi podařilo najít jednoho moc šikovného chlapíka, který se tímto zaobírá, respektive modelaří a prodává v oboru vláčků. Zde nehodlám dělat veřejnou reklamu, ač by to třeba nevadilo, ale kdo bude mít zájem, mohu předat kontakt. Krabičku pro aplikaci jsem si u něho nechal vyrobit za 800 kaček a zbytek jako krabičku se síťovinou na statiku a kabliky už bylo na mé zručnosti. Jelikož nejsem elektrotechnik, využil jsem návodu na jeho stránkách a výrobu potřebných komponentů tak zvládl a určitě zvládnou i ostatní ;)

Na obrázku níže je vidět asi vše, co k výrobě bude potřeba krom nářadí, to každý předpokládám má 8-) Budeme potřebovat vázací drátek o průměru 0,6mm až max. 1,2mm na kmen a druhý o průměru 0,3 na jednotlivé větve, dále disperzní lepidlo (používám duvalix, je levnější než herkules a plní stejnou funkci), lepidlo ve spreji (jedno jaká značka, hlavně že lepí :lol: ) pro ztvárnění kůry jsem použil zeminu smíchanou se spárovací hmotou na obklady, barva sp.hm. je terra. Ale není podmínkou, záleží na každém modeláři, co mu bude vyhovovat, může se použít i tmel apod. Dále barvy ve spreji, či vybavenější modeláři stříkací pistolku. Barvy mám zelenou, hnědou a šedou hliníkovou (hliníková je především pro zvýšení vodivosti stromku při aplikaci statiky). Hodí se Vám i vteřinové lepidlo a to nejdůležitější je statická tráva. Použil jsem velikost 4,5mm na hlavní větvení a následně 0,5-1mm na ztvárnění jehličí. Vhodnější na hlavní větvový bude vlákno 6,5mm, to budu aplikovat v tomto postupu.

Obrázek Obrázek

Základ je drátek 0,6mm na kmen, ve stromcích, které jsem Vám již představil jsou dva drátky 0,6 stočené do sebe (nějak mě nenapadlo si vzít silnější, možná jsem ani neměl :? ...) v měřítku N stačí délka 12-38cm což by mělo odpovídat 20-60m, já volil 10-15cm ale fantazii se meze nekladou.. Tento drátek se omotá druhým slabším (0,3mm), výška holého kmenu je na staviteli, podle budoucího umístění (solitérní kousky kratší a v houfu delší) výhodou hustšího lesíka je, že se nemusí dělat moc větví, tím vznikne hezky vzdušný porost. Po namotání kmenu se bez přerušení začnou vytvářet větve tak, že se vždy po pátém obmotání udělá smyčka, délku od kmenu si můžete určit dle předlohy, případně jako já trochu delší (zakrátit jdou vždy ;) ), takto se postupuje se zkracováním až ke špičce stromku, když je tato část hotova, vezmeme vteřinové lepidlo a kmen zalepíme po celé délce, tím se nám zafixují větve. Po zaschnutí lepidla přijde na řadu zhotovení kůry.

Díl 2:
Nejdříve je zapotřebí odstříhat smyčky dle šířky stromečku, který máte v plánu stavět, dále se jednotlivé větve dotvarují a rozvětví abychom dostali 3D tvar.. Na řadu přijde zředěné disperzní lepidlo, kterým natřeme celý kmen, pouze dole si necháme asi 0,5mm volno, pro budoucí zapíchnutí do terénu. Zbývá jen do lepidla vsypat směs přesáté zeminy a spárovací hmoty, případně jiného Vámi zvoleného materiálu ;) Po zaschnutí se může přejít k samotné aplikaci statického vlákna, já použiji 6mm, pro docílení delších větviček (jedná se o 1ní etapu nanášení), lepidlo ve spreji se snažíme aplikovat pouze na větve a to směrem od kořenů ke špičce, následuje statické nanesení vlákna stejným směrem, víceméně hned po tomto nanesení je nutné otočit stromek tak jak roste a od špičky se snažit foukáním srovnat odstávající vlákna, aby směřovali dolu, když se nepodaří 100%, nevadí stejně budeme ještě upravovat nůžkami ;). Po zaschnutí, cca 1-2 hodinky můžeme přejít k nanesení první zelené barvy jako základ (ti, co mají v pořádku barvocit zvolí určitě vhodnější odstín, než já postižen touto záležitostí :lol: ). Nechám proschnout.

Pokračování v dalším díle ;)

Zde pár obrázků aktuálního postupu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím ahoj Jakub.
Naposledy upravil(a) JakubSDK dne úte 9.1.2018 1:06, celkem upraveno 1 x.
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Kostel nad Kalvárií/1:150/O.Hejl a E.Drahošanová

Příspěvek od jafobe »

Návod na podobně dělané stromečky, jako dělá Jakub, najdete třeba u kolegů železničních modelářů, jedny z lepších na německém fóru ... jeden takový ucelenější návod přímo zaměřených na smrčky třeba zde ... https://www.stummiforum.de/viewtopic.ph ... 5#p1057642
... sousední víceméně celé vlákno zaměřené na nejrůznější stromy ... https://www.stummiforum.de/viewtopic.ph ... it=baumbau
... a pár mých počátečních výtvorů různých stromečků ... http://jafobe.rajce.idnes.cz/stromecky/

Pro adminy, možná by se to dalo dát do extra vlákna, aby se to tu pak "neztratilo" ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Kostel nad Kalvárií/1:150/O.Hejl a E.Drahošanová

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj přátelé,

Jafobe: díky za odkaz na DB fórum a tyto stránky znám dobře. Odtut pramění má inspirace ke stavbě stromků, které jsou více podobné realitě, než běžně koupíš. O to více jsem chtěl sám sobě dokázat, že mohu takové stromky také vypěstovat a ten radostný pocit, že v ruce držíš své dílo je k nezaplacení ;)
A proto jsem se rozhodl, že se tu o to musím podělit, jen si mi to trochu pokazil a každý si to najde i bez mého návodu :lol: :lol: :lol: nee, jen žertuji ;)

Zatím ahoj a přidán 2hý díl v návodu Jakub.
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Kostel nad Kalvárií/1:150/O.Hejl a E.Drahošanová

Příspěvek od Ozzy CZ »

Ahoj kolegové, ty stromky to je paráda. Kdysi dávno jsem to viděl na "Rouře."
Tady je odkaz na listy: https://www.youtube.com/watch?v=0FNQTxX_jT4" onclick="window.open(this.href);return false;
Jehličí je tam také, jako další odkazy.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Návod na tvorbu stromečků

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký den přátelé modeláři,

až teď jsem si všimnul, že bylo přesunuto téma stromečků do správné sekce a tímto velice DĚKUJI za přesun ;) ;) alespoň mě to trochu nakopne pro pokračování seriálu.. :)

Jakub
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“